Προς το περιεχόμενο

Η "Προστασία Κλεμμένης Συσκευής" θα κάνει πολύ πιο δύσκολη τη ζωή για όσους κλέβουν iPhone


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, james01gr είπε

καλό είναι να μην υπάρχει γιατί θα μαθευτεί και κλέβοντας πλέον το κινητό θα μπορούν να το χρησιμοποιούν. ο τεχνικός πρέπει να έχει το δικαίωμα να κάνει χίλια δυο στο κινητό. όχι όμως χωρίς την συγκατάθεσή σου.

Το service mode μπαίνει με κωδικό. Και απλά σου αφήνει το κινητό χωρίς τα data του πελάτη και κάνεις ότι πρέπει να κάνεις σαν τεχνικός. Ο πελάτης μετά βάζει τον κωδικό και βγαίνει από service mode το κινητό. Παρόλα αυτά ανάλογα τη βλάβη της συσκευής δεν μπορεί να μπει πάντα αλλά και δεν έχεις και προστασία των δεδομένων σου από το σέρβις.

6 λεπτά πριν, great είπε

οχι δεν εχει δικαιωμα να κανει χιλια δυο, υπαρχουν οπως στην samsung service mode. Και οχι δεν εχει καμια σχεση με να μαθευτει γιατι θα ειναι εργαλειο για τους κλέφτες. Άτοπο.

υπάρχει, να κανει καποιος σωστα την δουλεια του. Οχι δεν χρειαζεσαι το PIN, εαν εισαι σοβαρο καταστημα εχεις εργαλεια να δεις μπαταρια κτλ, το να μπεις μεσα στην συγκεή ΔΕΝ εχει κανενα νόημα. Και για αυτο αρκετοι πλεον ναι μεν το ζητανε γιατι ετσι γλυτωνουν κοπο και βαρεμαρα αλλα αν πεις οχι δεν επιμενουν. Απλα σημαινει παρα πανω δουλεια για αυτους.

Το μαγαζί που αν δεν του δώσεις κωδικό δε σου πει αυτά που σου είπα τότε δεν είναι σοβαρό μαγαζί και απλά παίζει με τις πιθανότητες αστοχίας επισκευής και ζημιάς.

Δεν έχεις ιδέα πως γίνεται ο τεχνικός έλεγχος συσκευής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 minutes ago, hellghan said:

Δεν έχεις ιδέα πως γίνεται ο τεχνικός έλεγχος συσκευής

ίσως, αλλα το PIN δεν το χρειαζεσε οσο και να χτυπιεσε.

εκτος και αν ο ελεγχος που κανεις εινια να ανοιγεις το safari να βλεπεις οτι μπαινει internet και facebook. Θεωρω οτι υπαρχουν σοβαρα εργαλεια για δουλεια τετοια και οχι απο μαγαζι στην ομονοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, great είπε

νομίζεις!

Λίγο ασχετο σχετικό, εγω θελω να μπει ενα service mode option. Δεν γινεται να πας στο irepair ή στο istorm για να σου αλλαξουν μπαταρια οθονη κατι και να οσυ λενε ναι δωστε μας το PIN, εχω παρει συσκευη πισω που ειχε βαλει το δικο του δαχτυλικο αποτυπωμα. Η απαντηση πλεον που δινω ειναι τι να το κανετε ? μα πρεπει να μπω να δω οτι δυλευον και τετοια. Πρεπει να υπαρχει ενα "service mode" Που να δινει το minimum σε ενα τεχνικό για να κανει τους ελεγχους.

Στην χθεσινή ενημέρωση του pixel 7 που εχω προστέθηκε repair mode που κανει αυτό ακριβώς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, great είπε

ίσως, αλλα το PIN δεν το χρειαζεσε οσο και να χτυπιεσε.

εκτος και αν ο ελεγχος που κανεις εινια να ανοιγεις το safari να βλεπεις οτι μπαινει internet και facebook. Θεωρω οτι υπαρχουν σοβαρα εργαλεια για δουλεια τετοια και οχι απο μαγαζι στην ομονοια.

Μάστορα το ξεκλείδωμα της οθόνης θέλω. Όχι, τα στοιχεία της τράπεζας σου. Αν έχεις Samsung τηλέφωνο πάτα *#0*# και πες μου τι βλέπεις. Πώς θα μπω στο μενού εκεί χωρίς να ξεκλειδωθεί το τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xemis είπε

Καλό είναι αυτό, αλλά και πάλι θα κλέβουν για να τα πουλήσουν ως ανταλλακτικά.

Τα κινητα ας τα κλεβουν τα προσωπικά δεδομενα και η διασφάλιση τους ειναι το θέμα, καθε προσπάθεια λοιπον προς αυτην την κατεύθυνση είναι καλοδεχούμενη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, hellghan said:

Μάστορα το ξεκλείδωμα της οθόνης θέλω. Όχι, τα στοιχεία της τράπεζας σου. Αν έχεις Samsung τηλέφωνο πάτα *#0*# και πες μου τι βλέπεις. Πώς θα μπω στο μενού εκεί χωρίς να ξεκλειδωθεί το τηλέφωνο;

χαχαχαχ ενδιαφερον https://www.quora.com/What-does-*-0*-mean-in-Samsung-Android-phone δηλαδη αυτος ειναι ο ελεγχος που κανεις, απο τα κουμπακια της samsung? 

Ευχαριστώ δεν θα πάρω (και κανεις αλλος μαλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hellghan είπε

Αν σε ενοχλεί, πάρε αντίγραφο ασφαλείας και να το πας άδειο. Τα δεδομένα σου είναι ευθύνη δικιά σου όχι του μαγαζιού που πας.

Εγώ σαν τεχνικός ο πελάτης έχει τις εξής επιλογές.

Το φέρνει εργοστασιακό

Δίνει κωδικό και έχει εγγύηση επισκευής.

Δε δίνει κωδικό και δεν έχει εγγύηση επισκευής.

Αν θυμάμαι καλά Samsung/Huawei το έχουν το service mode. Παρόλα αυτά τα δεδομένα είναι σε κίνδυνο

Πως θα πάρει αντίγραφο αν η συσκευή έχει σπασμένη οθόνη εντελώς η δεν ανοίγει η συσκευή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sunlight2030 είπε

Πως θα πάρει αντίγραφο αν η συσκευή έχει σπασμένη οθόνη εντελώς η δεν ανοίγει η συσκευή?

Δίνεις τον κωδικό και γίνεται αλλαγή οθόνης κανονικά. Αν δε θες να το δώσεις πάλι θα γίνει χωρίς εγγύηση. Αν δεν έχεις πάρει back up τα αρχεία σου, είναι θέμα δικό σου και όχι του σέρβις

7 λεπτά πριν, great είπε

χαχαχαχ ενδιαφερον https://www.quora.com/What-does-*-0*-mean-in-Samsung-Android-phone δηλαδη αυτος ειναι ο ελεγχος που κανεις, απο τα κουμπακια της samsung? 

Ευχαριστώ δεν θα πάρω (και κανεις αλλος μαλλον)

Απλά θέλεις να πας κόντρα στον άλλον για να περάσει το δικό σου. Είναι δεν είναι λάθος αυτό που απαιτείς.

Αν δε δώσεις το pin ή η συσκευή δεν είναι ξεκλείδωτη για να γίνει ο έλεγχος των παρακάτω σημείων ΠΡΙΝ την επισκευή ΚΑΙ ΜΕΤΑ την επισκευή τότε το κατάστημα δε δίνει εγγύηση ορθής λειτουργίας. Είναι τόσο μα τόσο απλό.

Όσο λοιπόν δεν υπάρχει η λειτουργία service θα ισχύει ο παραπάνω κανόνας. Για να έχω και εγώ το κεφάλι μου ήσυχο και εσύ 

Συγκεκριμένα, ο Έλεγχος Λειτουργίας 24 σημείων συμπεριλαμβάνει:

1) Έλεγχος εξωτερικής κατάστασης.

Ελέγχουμε πρώτα  το εξωτερικό περίβλημα για εξωτερικά χτυπήματα, γρατζουνιές, στραβώματα ή ακόμα και αν λείπουν οι βίδες της βάσης του iPhone.

2) Έλεγχος λειτουργίας οθόνης αφής και LCD.

Διαπιστώνουμε ότι η αφή λειτουργεί όπως πρέπει πατάμε και παρατηρούμε εάν η LCD έχει σωστά χρώματα ή κάποιο σημάδι.

3) Έλεγχος λειτουργίας φόρτισης.

Με τη χρήση του αμπερομέτρου ελέγχουμε αν η συσκευή φορτίζει σωστά και ανεβάζει ποσοστό μπαταρίας.

4) Έλεγχος λειτουργίας Wi-Fi.

Ελέγχουμε εάν η συσκευή εντοπίζει όλα τα διαθέσιμα δίκτυα Wi-Fi.

5) Έλεγχος πίσω κάμερας.

Ελέγχουμε αν η εικόνα είναι καθαρή όταν ανοίγουμε την κάμερα και επίσης αν εστιάζει.

6) Έλεγχος μπροστινής κάμερας.

Ελέγχουμε αν η εικόνα είναι καθαρή όταν ανοίγουμε την εφαρμογή.

7) Έλεγχος κεραίας GSM.

Έλεγχος ισχύος σήματος κινητής τηλεφωνίας, φορέα, IMEI - Modem Firmware.

😎 Έλεγχος κεραίας 3G / 4G.

Ελέγχουμε, πριν ενεργοποιήσουμε το Wi-Fi, τις λειτουργίες δεδομένων 3G & 4G.

9) Έλεγχος ακουστικού.

Πραγματοποιώντας μια κλήση ελέγχουμε αν το ακουστικό έχει την απαιτούμενη ποιότητα και ένταση ήχου.

10) Έλεγχος λειτουργίας μικροφώνων.

Ελέγχουμε το βασικό μικρόφωνο και αυτό της ανοιχτής ακρόασης.

11) Έλεγχος λειτουργίας ηχείου.

Πραγματοποιώντας μια κλήση ελέγχουμε αν το ηχείο έχει την απαιτούμενη ποιότητα και ένταση ήχου κλήσης.

12) Έλεγχος λειτουργίας αισθητήρα εγγύτητας.

Ελέγχουμε εάν η οθόνη απενεργοποιείται αυτόματα όταν την πλησιάζουμε κατά την διάρκεια μίας κλήσης.

13) Έλεγχος λειτουργίας Ηome button, Touch ID ή Face ID.

Η λειτουργία του Touch ID και του Face ID είναι σημαντικές καθώς η βλάβη τους δεν αποκαθίσταται με την αλλαγή του χαλασμένου υλικού με ένα καινούργιο στην περίπτωση του iPhone. Σε μοντέλα android η επισκευή είναι συνήθως εφικτή.

14) Έλεγχος λειτουργίας 3D touch.  

Το 3D touch είναι διαθέσιμο σε συσκευές όπως το iPhone 6s και σε νεότερα μοντέλα.

15) Έλεγχος λειτουργίας δόνησης.

Ελέγχουμε εάν ο μηχανισμός δόνησης λειτουργεί όπως πρέπει.

16) Έλεγχος λειτουργίας σίγασης.

Ελέγχουμε εάν η η συσκευή μπορεί να τεθεί σε σίγαση.

17) Έλεγχος αυξομείωσης έντασης ήχου.

Ελέγχεται μέσω των πλαϊνών πλήκτρων ρύθμισης της έντασης.

18) Έλεγχος λειτουργίας power button.

Ελέγχουμε εάν το πλήκτρο λειτουργίας ενεργοποιεί και απενεργοποιεί την οθόνη.

19) Έλεγχος λειτουργίας flash led.

Ενεργοποιούμε και ελέγχουμε το φακό.

20) Έλεγχος λειτουργίας ακουστικών (handsfree).

Ελέγχουμε αν δουλεύουν και τα 2 κανάλια των ακουστικών, το μικρόφωνο, τα πλήκτρα έντασης και το κεντρικό πλήκτρο.

21) Έλεγχος υγρασίας.

Σε περίπτωση που εντοπίσουμε σημάδια υγρασίας εντός της συσκευής ενημερώνουμε τον χρήστη και προτείνουμε να γίνει χημικός καθαρισμός.

22) Έλεγχος κατάστασης μπαταρίας.

Ελέγχουμε τους κύκλους φόρτισης άμεσα και σε περίπτωση που έχετε περισσότερο χρόνο (μερικές ώρες ή μία ημέρα) μπορούμε να ελέγξουμε και τον ρυθμό της κατανάλωσής της.

23) Έλεγχος λειτουργίας SIM reader.

Σε περίπτωση που το iPhone εμφανίζει την ένδειξη “no sim card”, ελέγχουμε εάν ο αναγνώστης της κάρτας SIM λειτουργεί με άλλη κάρτα.

24) Έλεγχος θερμοκρασίας.

Παρατηρούμε εάν η μητρική πλακέτα υπερθερμαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, great είπε

νομίζεις!

Λίγο ασχετο σχετικό, εγω θελω να μπει ενα service mode option. Δεν γινεται να πας στο irepair ή στο istorm για να σου αλλαξουν μπαταρια οθονη κατι και να οσυ λενε ναι δωστε μας το PIN, εχω παρει συσκευη πισω που ειχε βαλει το δικο του δαχτυλικο αποτυπωμα. Η απαντηση πλεον που δινω ειναι τι να το κανετε ? μα πρεπει να μπω να δω οτι δυλευον και τετοια. Πρεπει να υπαρχει ενα "service mode" Που να δινει το minimum σε ενα τεχνικό για να κανει τους ελεγχους.

Εγώ πάντως οταν πήγα μου είπαν κανε αντιγραφα πρώτα όπως και εκανα, και μετα μπροστά μου το έκανε εργοστασιακές. Οπότε δεν υπήρχε θεμα και νομίζω ειναι το ποιο σωστο. 

Επεξ/σία από panosk111178
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, hellghan said:

Απλά θέλεις να πας κόντρα στον άλλον για να περάσει το δικό σου. Είναι δεν είναι λάθος αυτό που απαιτείς.

oχι καθολου, απλα δεν συφωνω με αυτα που αναφερεις,. ειδικά αυτο,

  

1 hour ago, hellghan said:

Δίνει κωδικό και έχει εγγύηση επισκευής.

Δε δίνει κωδικό και δεν έχει εγγύηση επισκευής.

 

αν μου το ελεγαν θα ελεγα αντε γεια

 

1 minute ago, panosk111178 said:

Εγώ πάντως οταν πήγα μου είπαν κανε αντιγραφα πρώτα όπως και εκανα, και μετα μπροστά μου το έκανε εργοστασιακές. 

απόλυτα δεκτό!

7 minutes ago, hellghan said:

Δίνεις τον κωδικό και γίνεται αλλαγή οθόνης κανονικά. Αν δε θες να το δώσεις πάλι θα γίνει χωρίς εγγύηση. Αν δεν έχεις πάρει back up τα αρχεία σου, είναι θέμα δικό σου και όχι του σέρβις

Απλά θέλεις να πας κόντρα στον άλλον για να περάσει το δικό σου. Είναι δεν είναι λάθος αυτό που απαιτείς.

Αν δε δώσεις το pin ή η συσκευή δεν είναι ξεκλείδωτη για να γίνει ο έλεγχος των παρακάτω σημείων ΠΡΙΝ την επισκευή ΚΑΙ ΜΕΤΑ την επισκευή τότε το κατάστημα δε δίνει εγγύηση ορθής λειτουργίας. Είναι τόσο μα τόσο απλό.

Όσο λοιπόν δεν υπάρχει η λειτουργία service θα ισχύει ο παραπάνω κανόνας. Για να έχω και εγώ το κεφάλι μου ήσυχο και εσύ 

Συγκεκριμένα, ο Έλεγχος Λειτουργίας 24 σημείων συμπεριλαμβάνει:

1) Έλεγχος εξωτερικής κατάστασης.

Ελέγχουμε πρώτα  το εξωτερικό περίβλημα για εξωτερικά χτυπήματα, γρατζουνιές, στραβώματα ή ακόμα και αν λείπουν οι βίδες της βάσης του iPhone.

2) Έλεγχος λειτουργίας οθόνης αφής και LCD.

Διαπιστώνουμε ότι η αφή λειτουργεί όπως πρέπει πατάμε και παρατηρούμε εάν η LCD έχει σωστά χρώματα ή κάποιο σημάδι.

3) Έλεγχος λειτουργίας φόρτισης.

Με τη χρήση του αμπερομέτρου ελέγχουμε αν η συσκευή φορτίζει σωστά και ανεβάζει ποσοστό μπαταρίας.

4) Έλεγχος λειτουργίας Wi-Fi.

Ελέγχουμε εάν η συσκευή εντοπίζει όλα τα διαθέσιμα δίκτυα Wi-Fi.

5) Έλεγχος πίσω κάμερας.

Ελέγχουμε αν η εικόνα είναι καθαρή όταν ανοίγουμε την κάμερα και επίσης αν εστιάζει.

6) Έλεγχος μπροστινής κάμερας.

Ελέγχουμε αν η εικόνα είναι καθαρή όταν ανοίγουμε την εφαρμογή.

7) Έλεγχος κεραίας GSM.

Έλεγχος ισχύος σήματος κινητής τηλεφωνίας, φορέα, IMEI - Modem Firmware.

😎 Έλεγχος κεραίας 3G / 4G.

Ελέγχουμε, πριν ενεργοποιήσουμε το Wi-Fi, τις λειτουργίες δεδομένων 3G & 4G.

9) Έλεγχος ακουστικού.

Πραγματοποιώντας μια κλήση ελέγχουμε αν το ακουστικό έχει την απαιτούμενη ποιότητα και ένταση ήχου.

10) Έλεγχος λειτουργίας μικροφώνων.

Ελέγχουμε το βασικό μικρόφωνο και αυτό της ανοιχτής ακρόασης.

11) Έλεγχος λειτουργίας ηχείου.

Πραγματοποιώντας μια κλήση ελέγχουμε αν το ηχείο έχει την απαιτούμενη ποιότητα και ένταση ήχου κλήσης.

12) Έλεγχος λειτουργίας αισθητήρα εγγύτητας.

Ελέγχουμε εάν η οθόνη απενεργοποιείται αυτόματα όταν την πλησιάζουμε κατά την διάρκεια μίας κλήσης.

13) Έλεγχος λειτουργίας Ηome button, Touch ID ή Face ID.

Η λειτουργία του Touch ID και του Face ID είναι σημαντικές καθώς η βλάβη τους δεν αποκαθίσταται με την αλλαγή του χαλασμένου υλικού με ένα καινούργιο στην περίπτωση του iPhone. Σε μοντέλα android η επισκευή είναι συνήθως εφικτή.

14) Έλεγχος λειτουργίας 3D touch.  

Το 3D touch είναι διαθέσιμο σε συσκευές όπως το iPhone 6s και σε νεότερα μοντέλα.

15) Έλεγχος λειτουργίας δόνησης.

Ελέγχουμε εάν ο μηχανισμός δόνησης λειτουργεί όπως πρέπει.

16) Έλεγχος λειτουργίας σίγασης.

Ελέγχουμε εάν η η συσκευή μπορεί να τεθεί σε σίγαση.

17) Έλεγχος αυξομείωσης έντασης ήχου.

Ελέγχεται μέσω των πλαϊνών πλήκτρων ρύθμισης της έντασης.

18) Έλεγχος λειτουργίας power button.

Ελέγχουμε εάν το πλήκτρο λειτουργίας ενεργοποιεί και απενεργοποιεί την οθόνη.

19) Έλεγχος λειτουργίας flash led.

Ενεργοποιούμε και ελέγχουμε το φακό.

20) Έλεγχος λειτουργίας ακουστικών (handsfree).

Ελέγχουμε αν δουλεύουν και τα 2 κανάλια των ακουστικών, το μικρόφωνο, τα πλήκτρα έντασης και το κεντρικό πλήκτρο.

21) Έλεγχος υγρασίας.

Σε περίπτωση που εντοπίσουμε σημάδια υγρασίας εντός της συσκευής ενημερώνουμε τον χρήστη και προτείνουμε να γίνει χημικός καθαρισμός.

22) Έλεγχος κατάστασης μπαταρίας.

Ελέγχουμε τους κύκλους φόρτισης άμεσα και σε περίπτωση που έχετε περισσότερο χρόνο (μερικές ώρες ή μία ημέρα) μπορούμε να ελέγξουμε και τον ρυθμό της κατανάλωσής της.

23) Έλεγχος λειτουργίας SIM reader.

Σε περίπτωση που το iPhone εμφανίζει την ένδειξη “no sim card”, ελέγχουμε εάν ο αναγνώστης της κάρτας SIM λειτουργεί με άλλη κάρτα.

24) Έλεγχος θερμοκρασίας.

Παρατηρούμε εάν η μητρική πλακέτα υπερθερμαίνεται.

Διαβασα λιγο τους ελεγχους, πολυ αστειοι μου ειναι προσωπικα. Πας το αυτοκινητο για service και σου λεει ααα εγω ειμαι μαγαζι οχι αστεια θα σου ελενξω ΚΑΙ τον αερα στα λαστιχα!

Ελεγχος τηλεφωνου, με χρεωνεις κι ολλας γι ανα παρεις τηλεφωνο :D (γιατι μπορει να λαμβανει αλλα να μην παιρνει!)

Ενεργοποιούμε και ελέγχουμε το φακό. 🤣🤣

 

...............Φίλε εγω για αλλαγή μπαταρίας το έφερα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως με τον κωδικό τηλεφώνου μπορεί να αφαιρέσει το icloud? αφού σου ζητάει τον κωδικό του ID για να το κάνει....
εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος από το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, great said:

Λίγο ασχετο σχετικό, εγω θελω να μπει ενα service mode option. Δεν γινεται να πας στο irepair ή στο istorm για να σου αλλαξουν μπαταρια οθονη κατι και να οσυ λενε ναι δωστε μας το PIN, εχω παρει συσκευη πισω που ειχε βαλει το δικο του δαχτυλικο αποτυπωμα. Η απαντηση πλεον που δινω ειναι τι να το κανετε ? μα πρεπει να μπω να δω οτι δυλευον και τετοια. Πρεπει να υπαρχει ενα "service mode" Που να δινει το minimum σε ενα τεχνικό για να κανει τους ελεγχους.


Στο iStorm επειδή έχω προσωπική εμπειρία, κάθε φορά που πηγαίνω συσκευή για σέρβις είτε είναι απλά μπαταρία ή κάτι πιο σύνθετο μου λένε να διαγράψω τα πάντα έχοντας πρώτα κάνει backup. Στην iRepair που είναι ανεπίσημο μπακάλικο μπορεί να ζητάνε όντως κωδικούς αλλά η επίσημη μαμά εταιρεία πάντα ζητάει άδειο λευκό τηλέφωνο ακριβώς επειδή είναι πολύ αυστηροί με κανόνες GDPR

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, enlightened είπε


Στο iStorm επειδή έχω προσωπική εμπειρία, κάθε φορά που πηγαίνω συσκευή για σέρβις είτε είναι απλά μπαταρία ή κάτι πιο σύνθετο μου λένε να διαγράψω τα πάντα έχοντας πρώτα κάνει backup. Στην iRepair που είναι ανεπίσημο μπακάλικο μπορεί να ζητάνε όντως κωδικούς αλλά η επίσημη μαμά εταιρεία πάντα ζητάει άδειο λευκό τηλέφωνο ακριβώς επειδή είναι πολύ αυστηροί με κανόνες GDPR

Και άλλα επίσημα επισκευαστικά κέντρα (όχι "ανεπίσημα μπακάλικα") δέχονται και επισκευάζουν συσκευή χωρίς υποχρεωτικό σβήσιμο των δεδομένων. Και δεν μιλάμε μόνο για αλλαγές μπαταρίας, αλλά και για πιο σύνθετα πράγματα, όπως π.χ. αλλαγή οθόνης. Δεν θέλω να κατονομάσω, αλλά όσοι έχουν εμπειρία, γνωρίζουν.

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...