Προς το περιεχόμενο

Η "Προστασία Κλεμμένης Συσκευής" θα κάνει πολύ πιο δύσκολη τη ζωή για όσους κλέβουν iPhone


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα σοβαρά καταστήματα απλά ζητάνε να απενεργοποιήσεις το Find my.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξεκλειδώσει ένα τηλ χωρίς την παρουσία του ιδιοκτήτη είναι λάθος πρακτική.

Επίσης υπάρχει Diagnostics Mode

Αν η επισκευή είναι αναγκαίο να τεστάρει περισσότερες λειτουργίες κάνεις backup - erase - repair - restore.

Επεξ/σία από loatki
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 hours ago, xemis said:

Καλό είναι αυτό, αλλά και πάλι θα κλέβουν για να τα πουλήσουν ως ανταλλακτικά.

Το συγκεκριμένο update δεν αφορά προστασία συσκευής αλλά προστασία ΚΛΕΜΕΝΗΣ συσκευής. Ουσιαστικά, δηλαδή, προστασία του λογαριασμού σου και των δεδομένων σου.

Όσο αφορά τη συζήτηση σχετικά το πως πρέπει να παραδίδεις τη συσκευή σου στο service, η apple αναφέρει αυτά... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορώ που δεν το είχαν ήδη στα iPhone, έχουν βρει τρόπου να βάζουν υλικό που να μην μπορεί να δεχτεί άλλο υλικό από πανομοιότυπο υλικό για να κλέβουν τους πελάτες τους (να μην μπορείς π.χ. να αλλάξεις την οθόνη μόνος σου αν σπάσει).

Θα έπρεπε κάθε κινητό να έχει έναν μοναδικό σειριακό σαν την mac address που να μην μπορεί να προσπελαστεί, με την αγορά ενός iPhone θα έπρεπε αυτό να δηλώνεται σε ποιο άτομο ανήκει. Σε περίπτωση που ο ίδιος ο χρήστης ήθελε να μεταπουλήσει το iPhone του θα μπορούσε να πάει σε ένα apple store και να κάνει εκεί την αλλαγή.

Ειδικά η Apple που έχει τους πελάτες της κλειδαμπαρωμένους στο οικοσύστημά της αυτό θα μπορούσε άνετα να το κάνει.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, flyer είπε

Το συγκεκριμένο update δεν αφορά προστασία συσκευής αλλά προστασία ΚΛΕΜΕΝΗΣ συσκευής. Ουσιαστικά, δηλαδή, προστασία του λογαριασμού σου και των δεδομένων σου.

Όσο αφορά τη συζήτηση σχετικά το πως πρέπει να παραδίδεις τη συσκευή σου στο service, η apple αναφέρει αυτά... 

Σωστός, και διευκρινίζει "For some repairs, you'll need your Apple ID password to erase your device and turn off Find My"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

νομίζεις!

Λίγο ασχετο σχετικό, εγω θελω να μπει ενα service mode option. Δεν γινεται να πας στο irepair ή στο istorm για να σου αλλαξουν μπαταρια οθονη κατι και να οσυ λενε ναι δωστε μας το PIN, εχω παρει συσκευη πισω που ειχε βαλει το δικο του δαχτυλικο αποτυπωμα. Η απαντηση πλεον που δινω ειναι τι να το κανετε ? μα πρεπει να μπω να δω οτι δυλευον και τετοια. Πρεπει να υπαρχει ενα "service mode" Που να δινει το minimum σε ενα τεχνικό για να κανει τους ελεγχους.

Παρεμπιπτόντως η samsung το προσφέρει (service mode)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

νομίζεις!

Λίγο ασχετο σχετικό, εγω θελω να μπει ενα service mode option. Δεν γινεται να πας στο irepair ή στο istorm για να σου αλλαξουν μπαταρια οθονη κατι και να οσυ λενε ναι δωστε μας το PIN, εχω παρει συσκευη πισω που ειχε βαλει το δικο του δαχτυλικο αποτυπωμα. Η απαντηση πλεον που δινω ειναι τι να το κανετε ? μα πρεπει να μπω να δω οτι δυλευον και τετοια. Πρεπει να υπαρχει ενα "service mode" Που να δινει το minimum σε ενα τεχνικό για να κανει τους ελεγχους.

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο! Πρώτη φορά που πήγα στο service της Apple περισυ (για αλλαγή μπαταρίας) και μου λένε "Θα χρειαστούμε και το pin σας". Σκαλώνω και ακολουθεί (περίπου γιατί δεν τον θυμάμαι και ακριβώς) ο εξής διάλογος:
"Εμ αυτό δεν το ήξερα από πριν"
"Το χρειαζόμαστε για να τσεκάρουμε ότι όλα λειτουργούν σωστά"
"Δεν μπορώ να σας το δώσω τώρα θα έρθω άλλη μέρα"
"Ενταξει, υπογράψτε ότι παίρνετε την ευθύνη εσείς για το αν χαλάσει κάτι και το προχωράμε"

Ότι να ναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να επιστρέψουμε λίγο στο αρχικό μας θέμα (και όχι στο τι κάνουν τα σέρβις), θα σταθώ σε αυτό:

Αναφορά σε κείμενο

Πλέον με τη λειτουργία ενεργοποιημένη, το τηλέφωνο θα ζητάει σάρωση Face ID ή Touch ID αν ο χρήστης βρίσκεται μακριά από μια οικεία τοποθεσία, όπως το σπίτι ή την εργασία του. 

Αυτός ο γεωγραφικός περιορισμός θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από όσα θα λύσει. Για παράδειγμα, το καταχείμωνο σε μια πολύ κρύα χώρα αν είσαι κάπου έξω (μακριά από το σπίτι και τη δουλειά) και είσαι τυλιγμένος με κασκόλ, σκούφο και γάντια (ή, ακόμα χειρότερα, μπαλακλάβα σε πολύ κρύα κλίματα), τι θα κάνεις; Ή θα πρέπει να βγάζεις-βάζεις αυτά τα αξεσουάρ μέσα στο ψοφόκρυο, ή να αγοράσεις υποχρεωτικά (αν δεν έχεις) Apple Watch ώστε να ενεργοποιήσεις το ξεκλείδωμα του iPhone μέσω αυτού.

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, enlightened είπε

Στην iRepair που είναι ανεπίσημο μπακάλικο

Εννοείς Independent Repair Provider πιστοποιημένος από την Apple, με πρόσβαση σε αυθεντικά parts; 🤔

 

Η τακτική με τον κωδικό απαράδεκτη, όπως και να 'χει. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορεί να γίνει erase το κινητό πριν το δώσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Dead-Poet said:

Για να επιστρέψουμε λίγο στο αρχικό μας θέμα (και όχι στο τι κάνουν τα σέρβις), θα σταθώ σε αυτό:

Αυτός ο γεωγραφικός περιορισμός θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από όσα θα λύσει. Για παράδειγμα, το καταχείμωνο σε μια πολύ κρύα χώρα αν είσαι κάπου έξω (μακριά από το σπίτι και τη δουλειά) και είσαι τυλιγμένος με κασκόλ, σκούφο και γάντια (ή, ακόμα χειρότερα, μπαλακλάβα σε πολύ κρύα κλίματα), τι θα κάνεις; Ή θα πρέπει να βγάζεις-βάζεις αυτά τα αξεσουάρ μέσα στο ψοφόκρυο, ή να αγοράσεις υποχρεωτικά (αν δεν έχεις) Apple Watch ώστε να ενεργοποιήσεις το ξεκλείδωμα του iPhone μέσω αυτού.

το πηγες στο αλλο ακρο εσυ. Τα ιδια λεγανε και για την μασκα. Να μην το πολυ αναλυουμε σε τρίχα τριχιά , νομιζω ειναι μια παρα πολυ καλη προσθηκη και τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, enlightened είπε


Στο iStorm επειδή έχω προσωπική εμπειρία, κάθε φορά που πηγαίνω συσκευή για σέρβις είτε είναι απλά μπαταρία ή κάτι πιο σύνθετο μου λένε να διαγράψω τα πάντα έχοντας πρώτα κάνει backup. Στην iRepair που είναι ανεπίσημο μπακάλικο μπορεί να ζητάνε όντως κωδικούς αλλά η επίσημη μαμά εταιρεία πάντα ζητάει άδειο λευκό τηλέφωνο ακριβώς επειδή είναι πολύ αυστηροί με κανόνες GDPR

Δεν έχει να κάνει με τον GDPR αλλά με τη διαδικασία που κάνει για τις επισκευές.

Το μπακάλικο που λες σου ζητάει τον κωδικό γιατί δεν απαιτεί να διαγράψεις τα δεδομένα σου και να το φέρεις.

Επίσης, η Irepair είναι Independent Repair Provider όπως και Ired όπως και οι Thefixers

 

1 ώρα πριν, Dead-Poet είπε

Και άλλα επίσημα επισκευαστικά κέντρα (όχι "ανεπίσημα μπακάλικα") δέχονται και επισκευάζουν συσκευή χωρίς υποχρεωτικό σβήσιμο των δεδομένων. Και δεν μιλάμε μόνο για αλλαγές μπαταρίας, αλλά και για πιο σύνθετα πράγματα, όπως π.χ. αλλαγή οθόνης. Δεν θέλω να κατονομάσω, αλλά όσοι έχουν εμπειρία, γνωρίζουν.

ΜΟΝΟ για τα εκτός εγγύησης να ξέρεις!

2 ώρες πριν, great είπε

oχι καθολου, απλα δεν συφωνω με αυτα που αναφερεις,. ειδικά αυτο,

  

 

αν μου το ελεγαν θα ελεγα αντε γεια

 

απόλυτα δεκτό!

Διαβασα λιγο τους ελεγχους, πολυ αστειοι μου ειναι προσωπικα. Πας το αυτοκινητο για service και σου λεει ααα εγω ειμαι μαγαζι οχι αστεια θα σου ελενξω ΚΑΙ τον αερα στα λαστιχα!

Ελεγχος τηλεφωνου, με χρεωνεις κι ολλας γι ανα παρεις τηλεφωνο :D (γιατι μπορει να λαμβανει αλλα να μην παιρνει!)

Ενεργοποιούμε και ελέγχουμε το φακό. 🤣🤣

 

...............Φίλε εγω για αλλαγή μπαταρίας το έφερα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτόν τον σκοπό έχει. Αν δε θες να φύγεις. Δε δουλεύουν τα μαγαζιά όπως θέλουν οι πελάτες.

Αν δε σου κάνει πας αλλού καλύτερα για μένα.

Τα μπακάλικα λοιπόν όπως τα αποκαλεί ο από πάνω δίνουν 2 εγγυήσεις.

1) εγγύηση επισκευής

2) εγγύηση ανταλλακτικού.

Για να μπορέσει να ισχύει το πρώτο θα πρέπει να γίνει ο ΕΛΕΓΧΟΣ των σημείων που σου ανέφερα. Έτσι δίνω ΕΓΓΥΗΣΗ ότι δε θα κάνω ζημιά εγώ στη συσκευή σου και ότι η συσκευή σου φεύγει από εμένα ΠΛΗΡΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ.

Στο δεύτερο αν δεν έχω στοιχεία δεν μπορώ να τσεκάρω αν παίζει το ανταλλακτικό

Πως θα γίνουν οι έλεγχοι αυτοί χωρίς κωδικό αφού δεν έχουν βγάλει λειτουργία service ακόμα!

 

 

Επεξ/σία από hellghan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, loatki είπε

Τα σοβαρά καταστήματα απλά ζητάνε να απενεργοποιήσεις το Find my.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξεκλειδώσει ένα τηλ χωρίς την παρουσία του ιδιοκτήτη είναι λάθος πρακτική.

Επίσης υπάρχει Diagnostics Mode

Αν η επισκευή είναι αναγκαίο να τεστάρει περισσότερες λειτουργίες κάνεις backup - erase - repair - restore.

Το Diagnostics Mode είναι μόνο σε επίσημο service, για αυτό είναι σημαντικό να υπάρχει η λειτουργία αυτή.

Επεξ/σία από hellghan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή κίνηση μπράβο Apple!

Εγώ θα μείνω σε ανδροι εωσότου μπει κ διαδικασία αυτοκαταστροφής!

Έλα να το πάρεις μετά μαιμουδοκλεφτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xemis είπε

Καλό είναι αυτό, αλλά και πάλι θα κλέβουν για να τα πουλήσουν ως ανταλλακτικά.

από όσο ξέρω δεν γίνετε, βγάζει μήνυμα οτι δεν είναι δικό του η δεν είναι αυθεντικό. Ένα παιδί έψαχνε οθόνη απο τρίτους  και του είπαν  δεν αξίζει, επίσηςτου  να πάρει καινούρια original άλλα είναι ακριβή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...