Προς το περιεχόμενο

Η "Προστασία Κλεμμένης Συσκευής" θα κάνει πολύ πιο δύσκολη τη ζωή για όσους κλέβουν iPhone


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Ότι κάνει πιο δύσκολη την ζωή στα λαμόγια είναι καλοδεχούμενο.

Για μένα αν μπορούσαν να βάλουν και μηχανισμό να σκάει στα χέρια των κλεφτων σαν μικρή βόμβα καλοδεχουμενο θα ήταν. Έχει χαθεί η μπάλα με τους κλέφτες και μπράβο στην Apple για όλο αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, great είπε

οχι  δεν θες το PIN, το PIN απλα σας βολευει για να κανετε την δουλεια σας στο μισο χρόνο Εχουν απαντησει πολυ για το πως γινεται η επισκευη και το service χωρις PIN, υπαρχουν dockers Που κανουν τα παντα χωρις pin και εργαλεία. Εαν το καταστημα σου δεν τα εχει γιατι μπορει να μην εισαι official service τοτε ναι ζητας pin Για να ελενξεις και τον φακό και το αν παιρνει SMS και το αν δουλεουν τα emoji.

άτοπο παραδειγμα

Στο αρχικό μου μήνυμα δεν ήθελα να σχολιάσω αυτά που γράφεις για να μην σε προσβάλω, με αυτά που ισχυρίζεσαι όμως προσβάλεις τον εαυτό σου μόνος σου, και διαπιστώνω ότι έχεις μεγάλη άγνοια όσον αφορά τεχνικά ζητήματα, πόσο μάλλον ηλεκτρονικές βλάβες και διαδικασία τεχνικού ελέγχου του υλικού.

Αν δεν είχες αυτό το ύφος πολύ ευχαρίστως θα σου εξηγούσα τι μπορεί να κάνει η "Apple" (που δεν υπάρχει στην Ελλάδα) και τι μπορεί να κάνει ένας ανεξάρτητος πάροχος υπηρεσιών, τι σημαίνει διαγνωστικό εργαλείο και αν υπάρχει.

Δεν πρόκειται να το κάνω όμως και αποχωρώ από την συζήτηση-μάχη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μόνοι που πρέπει να ενημερωθούν είναι οι επίδοξοι κλέφτες... μην το κάνουν τσάμπα δλδ ...

ΔΓΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός θέματος
Εμένα διαγνωστικό έλεγχο μου έχει κάνει η apple και από μακριά,είχα πάρει την εξυπηρέτηση εδώ Ελλάδα,μου είπαν να συνδέσω την συσκευή στο ίντερνετ,πολύ ευγενικά τα παιδιά και απίστευτη υπομονή.Το αν θες να κάνεις την δουλειά σου σε ανεξάρτητους μπορεί να σου ζητήσουν ότι νομίζουν - πιστεύουν - θεωρούν κλπ που θα τους διευκολύνει και κρίνεις αν θα αφήσεις την συσκευή σου,στα επίσημα σέρβις ας μείνουμε σε αυτά που προτείνει  η apple ,κάποιος φίλος έβαλε τους συνδέσμους νωρίτερα.
Φαντάζομαι για αλλαγή μπαταρίας δεν θα χρειαστεί κωδικό pin αλλά για αλλαγή οθόνης ή κάμερας θα τον θέλουν,εγώ μπαταρία που άλλαξα σε επίσημο δεν μου ζήτησαν κωδικό,να έχω κάνει μπακ απ τα δεδομένα μου μόνο.Παρολα αυτά την έστειλα χωρίς δεδομένα.
Για να μην μπερδευόμαστε μιλάμε για κωδικό ξεκλειδώματος συσκευής όχι apple id σωστά;γιατί το δεύτερο δεν υπάρχει περίπτωση να το δώσω και όποιος τον ζητήσει πραγματικά είναι επικίνδυνος.
Βασικά ούτε τον πρώτο θα έδινα μια και έχω δουλέψει σε μαγαζί που επισκεύαζε και το <αφεντικούλη> έψαχνε καλά τις φωτογραφίες της συσκευής,μην πέσει κανείς από τα σύννεφα γίνονται πολλά,γιαυτό ποτέ δεδομένα σε συσκευή  όταν την αφήνουμε για σέρβις.
Θα μου πεις ότι η πλειονότητα δεν ξέρει να κάνει μπακ απ,ναι έτσι είναι,αυτοί ας ζητήσουν βοήθεια από έναν φίλο τους ή από την εξυπηρέτηση apple δεν γίνεται διαφορετικά.
Αν η ζημιά δεν επιτρέπει το μπακ απ,την πάμε μόνο στο επίσημο σέρβις.Αν δεν θες να πληρώσεις το περισσότερα που θα σου ζητήσουν στο επίσημο είναι δική σου επιλογή και αναλαμβάνεις το ρίσκο.
Προς Θεού δεν λέω ότι όλα τα ανεξάρτητα δεν κάνουν καλά την δουλειά τους και δεν είναι σωστοί επαγγελματίες.Αναφέρομαι σε αυτούς  που δεν ξέρουν ή δεν μπορούν να ψάξουν σε ποια να πάνε,να προτιμήσουν το επίσημο απο το να πάνε στο πρώτο που θα βρουν μπροστά τους.
Εντός θέματος
Και δίπλα σε πυρηνικό αντιδραστήρα να έχεις την συσκευή,έχει κάνει φτερά από τον κλέφτη,δεν τον αποτρέπει κανένα κλείδωμα για να την βουτήξει,αυτός θα την σκοτώσει για κανα 20αρικο,το θέμα είναι κατά πόσο θα είναι λειτουργική μετά ναι ; τον κλεφτη δεν τον νοιάζει γιατί εκεί που θα την δώσει μια χαρά θα την χρησιμοποιήσουν.Ασφαλώς και δεν λέω να μην κλειδώνεται η συσκευή και η εταιρία να μην προσπαθεί γι'αυτό.
Όμως θα είναι λειτουργικό -πρακτικό για τον ιδιοκτήτη αυτό το κλείδωμα;θα μπορεί να επιβεβαιώσει  εύκολα κωδικό αν χρειαστεί και  είναι μακριά από το σπίτι του πχ ταξίδι ; Όποιος έχει παιδιά διαολακια  ,μπαμπας-μαμα κοιμάται,  το πιάσουν στα χέρια τους και μπλοκάρουν το apple id θα φτάνουν οι 13-27 μέρες στο iforgot ή πάει και αυτό και με γεια το νεο τουβλο μαστορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zox είπε

Εκτός θέματος
Εμένα διαγνωστικό έλεγχο μου έχει κάνει η apple και από μακριά,είχα πάρει την εξυπηρέτηση εδώ Ελλάδα,μου είπαν να συνδέσω την συσκευή στο ίντερνετ,πολύ ευγενικά τα παιδιά και απίστευτη υπομονή.Το αν θες να κάνεις την δουλειά σου σε ανεξάρτητους μπορεί να σου ζητήσουν ότι νομίζουν - πιστεύουν - θεωρούν κλπ που θα τους διευκολύνει και κρίνεις αν θα αφήσεις την συσκευή σου,στα επίσημα σέρβις ας μείνουμε σε αυτά που προτείνει  η apple ,κάποιος φίλος έβαλε τους συνδέσμους νωρίτερα.
Φαντάζομαι για αλλαγή μπαταρίας δεν θα χρειαστεί κωδικό pin αλλά για αλλαγή οθόνης ή κάμερας θα τον θέλουν,εγώ μπαταρία που άλλαξα σε επίσημο δεν μου ζήτησαν κωδικό,να έχω κάνει μπακ απ τα δεδομένα μου μόνο.Παρολα αυτά την έστειλα χωρίς δεδομένα.
Για να μην μπερδευόμαστε μιλάμε για κωδικό ξεκλειδώματος συσκευής όχι apple id σωστά;γιατί το δεύτερο δεν υπάρχει περίπτωση να το δώσω και όποιος τον ζητήσει πραγματικά είναι επικίνδυνος.
Βασικά ούτε τον πρώτο θα έδινα μια και έχω δουλέψει σε μαγαζί που επισκεύαζε και το <αφεντικούλη> έψαχνε καλά τις φωτογραφίες της συσκευής,μην πέσει κανείς από τα σύννεφα γίνονται πολλά,γιαυτό ποτέ δεδομένα σε συσκευή  όταν την αφήνουμε για σέρβις.
Θα μου πεις ότι η πλειονότητα δεν ξέρει να κάνει μπακ απ,ναι έτσι είναι,αυτοί ας ζητήσουν βοήθεια από έναν φίλο τους ή από την εξυπηρέτηση apple δεν γίνεται διαφορετικά.
Αν η ζημιά δεν επιτρέπει το μπακ απ,την πάμε μόνο στο επίσημο σέρβις.Αν δεν θες να πληρώσεις το περισσότερα που θα σου ζητήσουν στο επίσημο είναι δική σου επιλογή και αναλαμβάνεις το ρίσκο.
Προς Θεού δεν λέω ότι όλα τα ανεξάρτητα δεν κάνουν καλά την δουλειά τους και δεν είναι σωστοί επαγγελματίες.Αναφέρομαι σε αυτούς  που δεν ξέρουν ή δεν μπορούν να ψάξουν σε ποια να πάνε,να προτιμήσουν το επίσημο απο το να πάνε στο πρώτο που θα βρουν μπροστά τους.
Εντός θέματος
Και δίπλα σε πυρηνικό αντιδραστήρα να έχεις την συσκευή,έχει κάνει φτερά από τον κλέφτη,δεν τον αποτρέπει κανένα κλείδωμα για να την βουτήξει,αυτός θα την σκοτώσει για κανα 20αρικο,το θέμα είναι κατά πόσο θα είναι λειτουργική μετά ναι ; τον κλεφτη δεν τον νοιάζει γιατί εκεί που θα την δώσει μια χαρά θα την χρησιμοποιήσουν.Ασφαλώς και δεν λέω να μην κλειδώνεται η συσκευή και η εταιρία να μην προσπαθεί γι'αυτό.
Όμως θα είναι λειτουργικό -πρακτικό για τον ιδιοκτήτη αυτό το κλείδωμα;θα μπορεί να επιβεβαιώσει  εύκολα κωδικό αν χρειαστεί και  είναι μακριά από το σπίτι του πχ ταξίδι ; Όποιος έχει παιδιά διαολακια  ,μπαμπας-μαμα κοιμάται,  το πιάσουν στα χέρια τους και μπλοκάρουν το apple id θα φτάνουν οι 13-27 μέρες στο iforgot ή πάει και αυτό και με γεια το νεο τουβλο μαστορα;

Μερικοί διαβάζουν ότι θέλουν όμως. Από istorm στο site τους.

Προφανώς, μιλάμε για ξεκλείδωμα συσκευής. Icloud δεν υπάρχει λόγος να ζητηθεί εκτός αν είναι απαραίτητο για ανάλογη επισκευή και ο πελάτης δε γνωρίζει ή δεν έχει άλλο iphone για να βγάλει το find my iphone.

Και εγώ έχω δει πολλά μέσα στα κινητά και ισχύει για τους βλάκες που τα ψάχνουν. Αυτό δεν αναιρεί όμως ότι εγώ θέλω ξεκλείδωτο το τηλέφωνο για να κάνω τη δουλεία μου.

Είναι παράνοια να μου λες δε θέλω να σου δώσω το pin και όταν σου πω πάρτε αντίγραφο ασφαλείας και φέρτε το άδειο να μου λες ΟΧΙ και κάνε την επισκευή χωρίς pin.

Εκεί είναι η διαφωνία μας και αυτό έρχεται να λύσει η λειτουργία σέρβις όταν αποφασίσει η Apple Να το βάλει

1003783270_.png.eeaddae94ea50302219210dcb35cc657.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hellghan είπε

Μερικοί διαβάζουν ότι θέλουν όμως. Από istorm στο site τους.

Προφανώς, μιλάμε για ξεκλείδωμα συσκευής. Icloud δεν υπάρχει λόγος να ζητηθεί εκτός αν είναι απαραίτητο για ανάλογη επισκευή και ο πελάτης δε γνωρίζει ή δεν έχει άλλο iphone για να βγάλει το find my iphone.

Και εγώ έχω δει πολλά μέσα στα κινητά και ισχύει για τους βλάκες που τα ψάχνουν. Αυτό δεν αναιρεί όμως ότι εγώ θέλω ξεκλείδωτο το τηλέφωνο για να κάνω τη δουλεία μου.

Είναι παράνοια να μου λες δε θέλω να σου δώσω το pin και όταν σου πω πάρτε αντίγραφο ασφαλείας και φέρτε το άδειο να μου λες ΟΧΙ και κάνε την επισκευή χωρίς pin.

Εκεί είναι η διαφωνία μας και αυτό έρχεται να λύσει η λειτουργία σέρβις όταν αποφασίσει η Apple Να το βάλει

1003783270_.png.eeaddae94ea50302219210dcb35cc657.png

 

Αν κατάλαβα καλά η διαμάχη μεταξύ σας είναι στο αν μπορεί να διορθωθεί μια ζημιά με ή χωρίς κωδικό πιν σωστά;
Για να το πω ποιο σωστά στο αν μπορεί να ελεγχθεί η ζημιά χωρίς κωδικό πιν.
Αν δεν κάνω λάθος το διαγνωστικό θα σου βγάλει μια  εικόνα που μπορεί να είναι και σωστη,αλλά η σιγουριά απο σενα τον επισκευαστή έχεις δεν έχεις το διαγνωστικό θα επέλθει μόνο με τον ανθρωπινό έλεγχο ναι;
Για να γίνει αυτό χρειάζεται ξεκλείδωτη συσκευή αλλιώς δίνεις κωδικό πιν,
Για μένα μέχρι ένα σημείο και οι δυο έχετε δίκιο
 

και για να το κάνω ποιο κατανοητό,ναι το διαγνωστικό μπορεί να καταλάβει αν κάτι έχει πρόβλημα ή διορθώθηκε άλλα το 100% γίνεται μόνο με την ανθρωπινή παρέμβαση για αυτό και ακόμα και στην apple αν φτιάξεις την συσκευή έχει υπογραφή από τεχνικό που το έλεγξε,και για να το ελέγξει χρειάζεται ξεκλείδωτη συσκευή.
Αν  την πας κλειδωμένη στην στέλνουν πίσω και χρεώνεσαι,εσυ για να αποφυγει αυτη την διαδικασία ο πελάτης,του λες πες μου τον κωδικό σωστά;
Δεν μιλάμε για αλλαγή μπαταρίας αλλά για σοβαρή ζημιά,ούτε για αλλαγή μητρικής μια και εκεί χάνονται τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zox είπε

 

Αν κατάλαβα καλά η διαμάχη μεταξύ σας είναι στο αν μπορεί να διορθωθεί μια ζημιά με ή χωρίς κωδικό πιν σωστά;
Για να το πω ποιο σωστά στο αν μπορεί να ελεγχθεί η ζημιά χωρίς κωδικό πιν.
Αν δεν κάνω λάθος το διαγνωστικό θα σου βγάλει μια  εικόνα που μπορεί να είναι και σωστη,αλλά η σιγουριά απο σενα τον επισκευαστή έχεις δεν έχεις το διαγνωστικό θα επέλθει μόνο με τον ανθρωπινό έλεγχο ναι;
Για να γίνει αυτό χρειάζεται ξεκλείδωτη συσκευή αλλιώς δίνεις κωδικό πιν,
Για μένα μέχρι ένα σημείο και οι δυο έχετε δίκιο
 

και για να το κάνω ποιο κατανοητό,ναι το διαγνωστικό μπορεί να καταλάβει αν κάτι έχει πρόβλημα ή διορθώθηκε άλλα το 100% γίνεται μόνο με την ανθρωπινή παρέμβαση για αυτό και ακόμα και στην apple αν φτιάξεις την συσκευή έχει υπογραφή από τεχνικό που το έλεγξε,και για να το ελέγξει χρειάζεται ξεκλείδωτη συσκευή.
Αν  την πας κλειδωμένη στην στέλνουν πίσω και χρεώνεσαι,εσυ για να αποφυγει αυτη την διαδικασία ο πελάτης,του λες πες μου τον κωδικό σωστά;
Δεν μιλάμε για αλλαγή μπαταρίας αλλά για σοβαρή ζημιά,ούτε για αλλαγή μητρικής μια και εκεί χάνονται τα πάντα.

Το διαγνωστικό δε βγάζει απαραίτητα τα προβλήματα. Αλλά τα "Χοντρά". Της Apple ειδικά είναι από τα χειρότερα διαγνωστικά που υπάρχουν. Δεν είναι όλες οι βλάβες ίδιες. Μια κάμερα μπορεί να παίζει αλλά ο φακός να μην κάνει zoom στα μακριά. Αυτά το βλέπει ο άνθρωπος όχι μηχάνημα.

Αν εγώ δεν μπορώ να το τσεκάρω δεν μπορώ να ξέρω αν έκανα τη ζημιά εγώ ή υπήρχε από πριν, έτσι είμαι ευάλωτος απέναντι στον πελάτη και να βγω με ζημιά. Προστατεύομαι και εγώ αλλά και ο πελάτης γιατί μπορεί με ένα σπάσιμο να έχει πρόβλημα και η φόρτιση και μετά ο πελάτης πχ να αποφασίσει να μην το φτιάξει καθόλου.

Υπάρχουν τα κινητά που θέλει κόσμος μόνο αρχεία κτλπ κτλπ.

Στα iphone το επισκευαστικό δεν το νοιάζει αν έχεις δεδομένα. Στη φωτογραφία σου λέει κλείσε το find my που είναι το αντικλεπτικό. Αν το έχεις κλειστό απλά γίνεται μια επαναφορά και το κινητό χωρίς δεδομένα πλέον γίνεται ότι θέλει.

Στα επίσημα δε θα σε πάρουν τηλέφωνο να σε ρωτήσουν αν θέλεις δεδομένα. Θα κάνουν επαναφορά και άμα σου αρέσει.

Δεν έχει σημασία αν είναι μια μπαταρία ή επισκευή μητρικής. Θα μπει χέρι στη συσκευή ΑΡΑ αν είσαι σωστός επαγγελματίας πρέπει να κάνεις έλεγχο.

Ο πελάτης πριν κάνει την οποιαδήποτε κίνηση ενημερώνετε. Για να αποφύγει ακόμα και τα μεταφορικά αν χρειάζεται.

Είναι σημαντικό ειδικά σε τεχνολογικό φόρουμ τόσο να γνωρίζεται αλλά και να καταλαβαίνετε το τρόπο λειτουργίας της επισκευής της συσκευής σας. Ειδικά αφού σε κάθε εταιρεία είναι διαφορετική

Μόνο ο great πάει τόσο κόντρα χωρίς επιχειρήματα απλά για να γίνεται κουβέντα.

3 λεπτά πριν, great είπε

επειδη ειμαι ζαλισμενος , στην Photo που λεει "δωσε μου το PIN?"

το διαγραψε τα δεδομενα δεν ειναι "δωσε μου το PIN"

Όχι, σου λέει σβήσε τα δεδομένα ή κλείσε find my και μάντεψε γιατί;

μη συνεχίζεις κουβέντα απλά για τρολάρεις κουράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πριν στείλεις την συσκευή σου,διπλανή στήλη στο 4 που λέει η apple τι να κάνεις θα μείνει πιν μετά για να στο ζητήσει;
και βέβαια έχει σημασία αν είναι επισκευή μητρικής,τι κωδικό να ζητήσεις αφού θα αλλάξει η  μητρική;χάνονται όλα.
Θα μου πεις μα για να ξέρω ότι θέλει άλλαγμα η μητρική πως θα το ελέγξω αν είναι κλειδωμένο;αν είναι καμένη δεν θα ανοίξει για να το ελέγξεις,τέλος πάντων ανάλογα με την βλάβη είναι απαραίτητο να είναι ξεκλείδωτη η συσκευή.το διαταυτα είναι πως η σωστή επισκευή προϋποθέτει ξεκλείδωτη συσκευή  γιατί τον ανθρωπινό παράγοντα ακόμα δεν τον αντικαθιστά κανένα διαγνωστικό.Εγώ που δεν θέλω να δώσω κωδικό σε κανέναν θα πάω την συσκευή μου άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, hellghan said:

Όχι, σου λέει σβήσε τα δεδομένα ή κλείσε find my και μάντεψε γιατί;

μη συνεχίζεις κουβέντα απλά για τρολάρεις κουράζει.

ξεκαθαρα εχουμε μπερδεψει την βουρτσα.

δεν τρολαρο εσυ δεν καταλααβινεις.

Το θεμα μας ειναι το PIN . Μου δειχνεις επισημη photo που δεν ΛΕΕΙ πουθενα απο το istorm οτι θελουν το PIN.

εσυ μου λες οτι η μου δινεις το ΠΙΝ ή δεν εχεις εγγυσηση

μου λες οτι αν δεν εχω ΠΙΝ δεν μπορω να ελενξω το φακό σου.

μου λες η μου δινεις το ΠΙΝ η πηγαινε σε αλλο μαγαζι

ποιος τρολλαρει δεν ξερω.

αυτά.

53 minutes ago, hellghan said:

Μόνο ο great πάει τόσο κόντρα χωρίς επιχειρήματα απλά για να γίνεται κουβέντα.

Εγω δεν ειπ[α ΠΟΤΕ μην κανω format μην την παω κενή, μιλαμε για το PIN, PIN, το χουμε ?

φασκεις και αντιφασκεις μονο και μονο με αυτο που ανεβασες για να "ταπώσεις". Δεν λεει PIN λει φορματ, εσυ λες πιν και μαλιστα λες η μου το δινεις ή πας αλλου. Τι ακριβως δεν καταλαβαινουμε ?

 

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2023 στις 10:30 ΠΜ, great είπε

νομίζεις!

Λίγο ασχετο σχετικό, εγω θελω να μπει ενα service mode option. Δεν γινεται να πας στο irepair ή στο istorm για να σου αλλαξουν μπαταρια οθονη κατι και να οσυ λενε ναι δωστε μας το PIN, εχω παρει συσκευη πισω που ειχε βαλει το δικο του δαχτυλικο αποτυπωμα. Η απαντηση πλεον που δινω ειναι τι να το κανετε ? μα πρεπει να μπω να δω οτι δυλευον και τετοια. Πρεπει να υπαρχει ενα "service mode" Που να δινει το minimum σε ενα τεχνικό για να κανει τους ελεγχους.

Σου ζητάνε το Pin γιατί έχεις κλειδωμένο το τηλέφωνο με Pin και δεν μπορούν να το ξεκλειδώσουν να κάνουν έλεγχο.

31 λεπτά πριν, great είπε

ξεκαθαρα εχουμε μπερδεψει την βουρτσα.

δεν τρολαρο εσυ δεν καταλααβινεις.

Το θεμα μας ειναι το PIN . Μου δειχνεις επισημη photo που δεν ΛΕΕΙ πουθενα απο το istorm οτι θελουν το PIN.

εσυ μου λες οτι η μου δινεις το ΠΙΝ ή δεν εχεις εγγυσηση

μου λες οτι αν δεν εχω ΠΙΝ δεν μπορω να ελενξω το φακό σου.

μου λες η μου δινεις το ΠΙΝ η πηγαινε σε αλλο μαγαζι

ποιος τρολλαρει δεν ξερω.

αυτά.

Εγω δεν ειπ[α ΠΟΤΕ μην κανω format μην την παω κενή, μιλαμε για το PIN, PIN, το χουμε ?

φασκεις και αντιφασκεις μονο και μονο με αυτο που ανεβασες για να "ταπώσεις". Δεν λεει PIN λει φορματ, εσυ λες πιν και μαλιστα λες η μου το δινεις ή πας αλλου. Τι ακριβως δεν καταλαβαινουμε ?

 

Όταν πας το κινητό σου με δεδομένα και κλειδωμένο ζητάνε τον κωδικό που ξεκλειδώνει τη συσκευή. Για ποίο λόγο να ζητήσει κάποιος κάτι αν το έχεις κάνει επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις;

Άμα το έχεις κλειδωμένο θέλω το pin αλλιώς κάνε επαναφορά το κινητό. 

Αν το έχεις κλειδωμένο και δε δώσεις το pin δεν μπορώ να κάνω έλεγχο και δεν έχεις εγγύηση είναι τέρμα απλό το θέμα.

1 ώρα πριν, zox είπε

Στο πριν στείλεις την συσκευή σου,διπλανή στήλη στο 4 που λέει η apple τι να κάνεις θα μείνει πιν μετά για να στο ζητήσει;
και βέβαια έχει σημασία αν είναι επισκευή μητρικής,τι κωδικό να ζητήσεις αφού θα αλλάξει η  μητρική;χάνονται όλα.
Θα μου πεις μα για να ξέρω ότι θέλει άλλαγμα η μητρική πως θα το ελέγξω αν είναι κλειδωμένο;αν είναι καμένη δεν θα ανοίξει για να το ελέγξεις,τέλος πάντων ανάλογα με την βλάβη είναι απαραίτητο να είναι ξεκλείδωτη η συσκευή.το διαταυτα είναι πως η σωστή επισκευή προϋποθέτει ξεκλείδωτη συσκευή  γιατί τον ανθρωπινό παράγοντα ακόμα δεν τον αντικαθιστά κανένα διαγνωστικό.Εγώ που δεν θέλω να δώσω κωδικό σε κανέναν θα πάω την συσκευή μου άδεια.

Τα επίσημα δεν κάνουν επισκευή μητρικής κάνουν αντικατάσταση για αυτό υπάρχει και διαφορά στο κόστος.

Αν γίνει επισκευή τότε θα χρειαστώ  το Pin να δω αν το έφτιαξα.

 

"το διαταυτα είναι πως η σωστή επισκευή προϋποθέτει ξεκλείδωτη συσκευή  γιατί τον ανθρωπινό παράγοντα ακόμα δεν τον αντικαθιστά κανένα διαγνωστικό.Εγώ που δεν θέλω να δώσω κωδικό σε κανέναν θα πάω την συσκευή μου άδεια."

ΑΚΡΙΒΩΣ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, great είπε

ξεκαθαρα εχουμε μπερδεψει την βουρτσα.

δεν τρολαρο εσυ δεν καταλααβινεις.

Το θεμα μας ειναι το PIN . Μου δειχνεις επισημη photo που δεν ΛΕΕΙ πουθενα απο το istorm οτι θελουν το PIN.

εσυ μου λες οτι η μου δινεις το ΠΙΝ ή δεν εχεις εγγυσηση

μου λες οτι αν δεν εχω ΠΙΝ δεν μπορω να ελενξω το φακό σου.

μου λες η μου δινεις το ΠΙΝ η πηγαινε σε αλλο μαγαζι

ποιος τρολλαρει δεν ξερω.

αυτά.

Εγω δεν ειπ[α ΠΟΤΕ μην κανω format μην την παω κενή, μιλαμε για το PIN, PIN, το χουμε ?

φασκεις και αντιφασκεις μονο και μονο με αυτο που ανεβασες για να "ταπώσεις". Δεν λεει PIN λει φορματ, εσυ λες πιν και μαλιστα λες η μου το δινεις ή πας αλλου. Τι ακριβως δεν καταλαβαινουμε ?

 

Άστο φίλε great δεν πρόκειται να παραδεχτούν οτι αυτό που ζητάνε τα παιδιά που είναι τεχνικοί και επιμένουν για το PIN, οτι είναι υπερβολικό για τις κοινές επισκευές που αλλάζεις ένα part.

Είναι πεποίθηση των unofficial τεχνικων αυτό, στην πραγματικότητα δεν υπάρχει στις μέρες μας σοβαρός επαγγελματίας που θα θέλει να έχει την ευθύνη της πρόσβασης σε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα χωρίς να είναι μπροστά ο ιδιοκτήτης. Τελεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...