Προς το περιεχόμενο

Πού να βρω DDR2 SO-DIMM 4GB 667Mhz?


Comic maniak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα λάπτοπ Dell Latitude D630. Σιγά σιγά ως fun project προσπαθώ να το αναβαθμίσω στο έπακρο (ξέρω ότι δεν αξίζει, είναι καθαρά για καλοπέραση). 

Δυσκολεύομαι αρκετά να βρω 2 τέτοιες ram του τίτλου για να του βάλω συνολικά 8GB. Στην Ελλάδα βλέπω εξωφρενικές τιμές και θα ήθελα να αποφεύγω το eBay. Κάποια ιδέα? 

Έβαλα και αγγελία εδώ στο site αλλά σκέφτηκα να το βάλω και εδώ. Αν έχει κάποιος έστω και μία σε λογική τιμή την αγοράζω.

Thank you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις Ελλαδα και Ευρωπη αυτες τις μνημες σε λογικη τιμη. Πιο φτηνα βρισκεις ελαιολαδο ή βενζινη ή πετρελαιο ή χρυσο ή διαμαντια , παρα αυτες τις μνημες.

Το ebay , aliexpress ειναι μονοδρομος , και αγορα απο Κινα μερια. Συνολικα θα σου βγει κανα 75αρι-80αρι για ενα ζευγαρι μνημων , ενω απο Ευρωπη παιζει να κοστολογουν την μια κοντα στο 55αρι-60αρι.

Εχω χρεποφορητα με DDR2 μνημες , και εχω συγκεκριμενα ενα που παιρνει εως 8γιγα , και το ειχα ψαξει και απλα δεν ασχοληθηκα παραπερα. Δεν αξιζε το κοστος των μνημων. Ειναι παρωχημενη τεχνολογια και τα 4αρια στικακια δυσευρετα ενω εχει βρωμισει ο τοπος με 2gb/1gb/512mb κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις Ελλαδα και Ευρωπη αυτες τις μνημες σε λογικη τιμη. Πιο φτηνα βρισκεις ελαιολαδο ή βενζινη ή πετρελαιο ή χρυσο ή διαμαντια , παρα αυτες τις μνημες.

Το ebay , aliexpress ειναι μονοδρομος , και αγορα απο Κινα μερια. Συνολικα θα σου βγει κανα 75αρι-80αρι για ενα ζευγαρι μνημων , ενω απο Ευρωπη παιζει να κοστολογουν την μια κοντα στο 55αρι-60αρι.

Εχω χρεποφορητα με DDR2 μνημες , και εχω συγκεκριμενα ενα που παιρνει εως 8γιγα , και το ειχα ψαξει και απλα δεν ασχοληθηκα παραπερα. Δεν αξιζε το κοστος των μνημων. Ειναι παρωχημενη τεχνολογια και τα 4αρια στικακια δυσευρετα ενω εχει βρωμισει ο τοπος με 2gb/1gb/512mb κλπ.

Έχεις δίκιο, μάλλον με βλέπω για eBay. Ξέρω ότι θα βγουν πολλά τα λεφτά απλά είπα ότι είναι να γλιτώσω ας το γλιτώσω. Ούτως ή άλλως για να κάνω όλα τα upgrades που θέλω θα βγει μια τιμή πολλαπλάσια αυτής της αγοράς του μηχανήματος. Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να μη το ρισκάρεις. Πέρα από το υψηλότατο κόστος των μνημών 4GB DDR2, υπάρχει και το θέμα της ασυμβατότητας. Σε ελάχιστα μηχανήματα με DDR2 μνήμες οι κατασκευαστές έδιναν επίσημα max memory 8GB. Μπορεί να δουλέψουν, μπορεί όχι, ίσως να δουλέψουν μετά από BIOS update. 

Εγώ έχω δει μόνο σε ακριβά all in one pc με so-dimm slots να λειτουργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουταρεις μια οποιαδηποτε linux διανομη (live environment) και εκτελεις (με admin δικαιωματα (sudo)) το "dmidecode". Αν δεν ειναι προεγκατεστημενο , το περνας εκεινη την στιγμη. Στις πληροφοριες περι μνημης , θα αναγραφει το πραγματικο μαξιμουμ που δεχεται η μητρικη/chipset , ασχετως τι λεει ο κατασκευαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2023 στις 4:46 ΜΜ, ventalias είπε

Εγώ θα έλεγα να μη το ρισκάρεις. Πέρα από το υψηλότατο κόστος των μνημών 4GB DDR2, υπάρχει και το θέμα της ασυμβατότητας. Σε ελάχιστα μηχανήματα με DDR2 μνήμες οι κατασκευαστές έδιναν επίσημα max memory 8GB. Μπορεί να δουλέψουν, μπορεί όχι, ίσως να δουλέψουν μετά από BIOS update. 

Εγώ έχω δει μόνο σε ακριβά all in one pc με so-dimm slots να λειτουργούν.

Από όσο έχω ψάξει δουλεύουν επιβεβαιωμένα σε αυτό το λάπτοπ. Αλλά καταλαβαίνω ότι είναι πάντα ένα ρίσκο.

Στις 14/12/2023 στις 8:26 ΜΜ, mphxths είπε

Μπουταρεις μια οποιαδηποτε linux διανομη (live environment) και εκτελεις (με admin δικαιωματα (sudo)) το "dmidecode". Αν δεν ειναι προεγκατεστημενο , το περνας εκεινη την στιγμη. Στις πληροφοριες περι μνημης , θα αναγραφει το πραγματικο μαξιμουμ που δεχεται η μητρικη/chipset , ασχετως τι λεει ο κατασκευαστης.

Thank you δεν το ήξερα αυτό. Δυστυχώς το λάπτοπ εμφάνισε θέμα στην μητρική. Πάμε για άλλο τώρα XD .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...