Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΚΑΡΕΚΛΑΣ ΤΡΟΧΗΛΑΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΡΓΟΝΟΜΙΚΗ -ΟΧΙ BUCKET- ΜΕ SUPPORT ΕΩΣ 180 KG


dhmhtries22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,ψάχνω να βρω μία καρέκλα τροχήλατη γραφείου με υποστήριξη βάρους από 150 μέχρι 180 kg, και αν είναι δυνατόν να είναι εργονομική για τη μέση .Στην αρχή κοίταγα και για gaming όπως η KAISER 3 XL ,που έχει μεν όριο τα 180 kg ,αλλά πολύ στενή στην μέση ,32 cm, και με κακές κριτικές στην υποστήριξη μέσης.Οπότε ,είπα να πάω σε γραφείου ,στύλ διευθυντική,αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου από ελλάδα στα κιλά αυτά.Η μόνη που μπόρεσα να βρώ είναι από γνωστή εταιρία , μία σειρά ονόματι Δίας ,αλλά και αυτή τεσταρισμένη μέχρι 130 kg.Aν γνωρίζει κάποιος από ελλάδα,κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.Το budget είναι μέχρι 400 - 450 €. Σας ευχαριστώ

Επεξ/σία από dhmhtries22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/12/2023 at 21:12, dhmhtries22 said:

Καλησπέρα,ψάχνω να βρω μία καρέκλα τροχήλατη γραφείου με υποστήριξη βάρους από 150 μέχρι 180 kg, και αν είναι δυνατόν να είναι εργονομική για τη μέση .Στην αρχή κοίταγα και για gaming όπως η KAISER 3 XL ,που έχει μεν όριο τα 180 kg ,αλλά πολύ στενή στην μέση ,32 cm, και με κακές κριτικές στην υποστήριξη μέσης.Οπότε ,είπα να πάω σε γραφείου ,στύλ διευθυντική,αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου από ελλάδα στα κιλά αυτά.Η μόνη που μπόρεσα να βρώ είναι από γνωστή εταιρία , μία σειρά ονόματι Δίας ,αλλά και αυτή τεσταρισμένη μέχρι 130 kg.Aν γνωρίζει κάποιος από ελλάδα,κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.Το budget είναι μέχρι 400 - 450 €. Σας ευχαριστώ

Δεν γνωρίζω για 180 κιλά, αλλά του Ikea Markus και jarvfallet που αναφέρουν 110 κιλά δεν παραπονιούνται καθόλου στα ~130 εδώ και 3+χρονια.Ειναι μεταλλικές κατασκευές και έχουν βάση με σχήμα αστέρια σε αρκετή κλίση(πιστεύω αρκετά ανθεκτική) και το όριο μάλλον μπαίνει για τον μηχανισμό/μπουκαλα ανύψωσης.

Εχουν και εγγύηση 10ετιας.

Πιθανών όντως να χρειάζεσαι κάποια πιο "μελετημένη" αλλά δεν χάνεις τιποτα εάν έχεις Ikea κοντά να τους ρίξεις μια ματιά.

Υ.γ Εάν είσαι πάνω από 1.85-1.90 τότε κοιτάς μόνο την jarvallet.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, @topos είπε

και το όριο μάλλον μπαίνει για τον μηχανισμό/μπουκαλα ανύψωσης.

Καλημέρα, και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Το πρόβλημα είναι ακριβώς εκεί,γιατί και να αντέξει το frame,δεν θα αντέξει σίγουρα η μπουκάλα και ο μηχανισμός.Εξάλλου η διαφορά είναι μεγάλη μέχρι τα 150 και πιστεύω ότι θα ξεπερνάει σίγουρα τα όρια ασφαλείας του κατασκευαστή.Θα μιλήσω και με ικεα μήπως έχουν κάποιο μοντέλο πιο ενισχυμένο αν και το είχα ψάξει πάλι πριν λίγο καιρό.

Επεξ/σία από dhmhtries22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dhmhtries22 said:

Καλημέρα, και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Το πρόβλημα είναι ακριβώς εκεί,γιατί και να αντέξει το frame,δεν θα αντέξει σίγουρα η μπουκάλα και ο μηχανισμός.Εξάλλου η διαφορά είναι μεγάλη μέχρι τα 150 και πιστεύω ότι θα ξεπερνάει σίγουρα τα όρια ασφαλείας του κατασκευαστή.Θα μιλήσω και με ικεα μήπως έχουν κάποιο μοντέλο πιο ενισχυμένο αν και το είχα ψάξει πάλι πριν λίγο καιρό.

Βρες μια καρεκλα να σε βολευει στον σωματοτυπο σου με μεταλλικη κατασκευη και εχε υπ'οψιν απλα να της αλλαξεις μια μπουκαλα με μια για περισσοτερα κιλα.Το εκανα αυτο πριν μια 5ετια σε μια καρεκλα αυτες τις διευθυντικες της Sato παλια που μου την εδωσαν λογω μπουκαλας που δεν δουλευε,την αλλαξα και ειναι λουκουμι.Εγω ζυγιζω 140κιλα κ ειμαι 1.89 κ δεν εχω κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gatilaras είπε

αλλαξεις μια μπουκαλα με μια για περισσοτερα κιλα

 Aυτο, παιδια, ειναι μια πολυ πρακτικη και εξυπνη λυση, γενικοτερα. Περνεις μια μπουκαλα, οταν βρεις το ειδος και την τιμη που θελεις, την εχεις για ανταλλακτικο κι οταν χαλασει, αυτη της καρεκλας σου, την αλλαζεις. Που μπορει να βρει κανεις τετοιες μπουκαλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Chris2756 said:

 Aυτο, παιδια, ειναι μια πολυ πρακτικη και εξυπνη λυση, γενικοτερα. Περνεις μια μπουκαλα, οταν βρεις το ειδος και την τιμη που θελεις, την εχεις για ανταλλακτικο κι οταν χαλασει, αυτη της καρεκλας σου, την αλλαζεις. Που μπορει να βρει κανεις τετοιες μπουκαλες?

Κανε μια αναζητηση για "Αμορτισερ Καρεκλας"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Gatilaras είπε

να της αλλαξεις μια μπουκαλα με μια για περισσοτερα κιλα

Το θέμα είναι ότι πρέπει να αντέχει και ο μηχανισμός,ο αστερίας και τα ροδάκια,δεν είναι μόνο η μπουκάλα.Αυτό πάντως που αναφέρεις το έχω κάνει στην παλιά που είχσ και ενώ είχα πάρει class4 αμορτισέρ, τα έφτυσε στον μήνα. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν πιστοποιημένο,π.χ με Tuv, απλά ένα της σειράς που υποτίθεται ήταν class4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Να αναφέρω ότι δοκίμασα τελικά καλύτερα την KAISER 3 XL ,και είδα τα εξής:

Πάρα πολύ γερή κατασκευή, δεν κατάλαβε μία που λέμε, το πλάτος ικανοποιητικό, παλεύεται, αλλά με ξένισε λίγο το βάθος του καθίσματος, γιατί εξέχουν λίγο τα γόνατα εμπρός, πιο μπροστά από την κλείδωση δηλαδή και θέλει λίγο να το συνηθίσεις. Η θέση όταν κάθεσαι τέρμα πίσω στο κάθισμα δεν σε κουράζει στη μέση και το καταλαβαίνεις ότι στην κρατάει ίσια. Βέβαια μιλάω για μία ώρα περίπου και δεν ξέρω τι θα γινόταν μετά από μια περίοδο 2 με 3 ωρών που αυτή είναι η χρήση που την θέλω. Επίσης, μου φάνηκε ότι δεν έχει πολύ δύναμη στην αντίσταση της πλάτης.Τώρα το τελευταίο είναι υποκειμενικό και θέλει χρονική διάρκεια για να καταλάβεις τις αντοχές της, ή αν θα μαλακώσει και θα πρέπει να σφίξεις το ελατήριο και άλλο. Πολύ ποιοτική αίσθηση δέρματος και αφής.Τα μαγνητικά μπράτσα είναι ενοχλητικά και θέλει όντως χρόνο να τα συνηθίσεις.Γενικότερα πάντως πιστεύω ότι αξίζει τα χρήματα της μέχρι 400 βαριά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...