Προς το περιεχόμενο

Sapphire Pulse RX 6700 + AMD Ryzen 7 5800X ?


gkpapad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια.

Πρόσφατα αναβάθμισα την GPU (Sapphire Pulse RX 580 4 gb) στη Sapphire Pulse RX 6700 10gb ,με επεξεργαστή τον Ryzen 5 3600.To  motherboard που έχω είναι το Asus X470 pro prime.Βάζοντας τα στοιχεία  https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/10p1bC/1/general-tasks/2560x1440/ ,βλέπω ότι ο επεξεργαστής υπολείπεται σε ισχύ.Το  pc το έχω αποκλειστικά για επεξεργασία φωτογραφίας, youtube κ.λ.π.Είμαι καλά με τον AMD Ryzen 7 5800X  ή να πάρω άλλο επεξεργαστή ?

Επεξ/σία από gkpapad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, gkpapad said:

Καλημερα παιδια.

Πρόσφατα αναβάθμισα την GPU (Sapphire Pulse RX 580 4 gb) στη Sapphire Pulse RX 6700 10gb ,με επεξεργαστή τον Ryzen 5 3600.To  motherboard που έχω είναι το Asus X470 pro prime.Βάζοντας τα στοιχεία  https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/10p1bC/1/general-tasks/2560x1440/ ,βλέπω ότι ο επεξεργαστής υπολείπεται σε ισχύ.Το  pc το έχω αποκλειστικά για επεξεργασία φωτογραφίας, youtube κ.λ.π.Είμαι καλά με τον AMD Ryzen 7 5800X  ή να πάρω άλλο επεξεργαστή ?

Με τον 3600 που έχεις ήδη τι botleneck έχεις ? 

Γιατί στα γρήγορα είδα αυτό: 

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gkpapad είπε

Καλημερα παιδια.

Πρόσφατα αναβάθμισα την GPU (Sapphire Pulse RX 580 4 gb) στη Sapphire Pulse RX 6700 10gb ,με επεξεργαστή τον Ryzen 5 3600.To  motherboard που έχω είναι το Asus X470 pro prime.Βάζοντας τα στοιχεία  https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/10p1bC/1/general-tasks/2560x1440/ ,βλέπω ότι ο επεξεργαστής υπολείπεται σε ισχύ.Το  pc το έχω αποκλειστικά για επεξεργασία φωτογραφίας, youtube κ.λ.π.Είμαι καλά με τον AMD Ryzen 7 5800X  ή να πάρω άλλο επεξεργαστή ?

Μέχρι πρόσφατα, 5600Χ+6700ΧΤ (πιο αδύναμος επεξεργαστής και πιο ισχυρή κάρτα), ούτε σαν αστείο δεν υπολειτουργούσε η κάρτα.

Για αυτά που αναφέρεις δε, δεν ασχολείσαι καν με τέτοιο σενάριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να τρως τοσο πολύ μπουκάλι

αλλά αν θες ετσι να δώσεις μια ανανεωση στον υπολογιστη, χωρις να ξεφυγεις, ενας 5700X ειναι καλή επιλογή, ή ο 5800Χ (ο οποίος είναι 5700X on steroids και εχει μεγαλύτερη κατανάλωση).

Ο 5800X3D δεν σου χρειάζεται και ξεφεύγει και η τιμη. Θα προτιμούσα εναν 5900Χ αλλα μόνο αν σου χρειάζονται πολλοί πυρήνες, π.χ. video rendering, code compiling κλπ.

Άρα στα περιπου 150-160 ευρώ ο 5700X είναι μια πολύ καλή επιλογή, χωρίς να ξεφεύγεις στα χρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, gkpapad said:

Μια επιπλεον ερωτηση.Οταν ειμαι στα YouTube,για ποιο λογο μπουφαρει ο υπολογιστης και δεν παιζει αμεσως 4Κ βιντεο?

χρησιμοποιησε Chrome και απενεργοποίησε τον adblocker (π.χ. ublock origin, noscript, καποια addons που προωθούνται ως youtube optimizers κλπ. )

το youtube τελευταία μ@λ@κιζετ@ι

Σημείωση: εγω παραμενω με firefox και ublock origin , και όταν μου κανει π0υστι3ς το youtube κάνω delete/refresh στα φιλτρα.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gkpapad said:

Στο σαιτ το λεει.Που μπορω να βρω ενα εγκυρο σαιτ να διαπιστωσω τι γινεται?

άνοιξε το παιχνίδι που θες να παίξεις, όταν ξεκινήσει το παιχνίδι πάτα ctr shift o για να ανοίξει το Performance Metrics Overlay για να βλέπεις usage.

Απο 90% gpu usage και πάνω δεν θεωρείται άξιου αναφοράς το bottleneck 

7 hours ago, gkpapad said:

Το  pc το έχω αποκλειστικά για επεξεργασία φωτογραφίας, youtube κ.λ.π.

Το υποτιθέμενο bottleneck αφορά αποκλειστικά το gaming, στα παραπάνω δεν θα δεις διαφορά.

Εκτός αν κάνεις βαρέους τύπου  επεξεργασία φωτογραφίας.

1 hour ago, gkpapad said:

Μια επιπλεον ερωτηση.Οταν ειμαι στα YouTube,για ποιο λογο μπουφαρει ο υπολογιστης και δεν παιζει αμεσως 4Κ βιντεο?

Απο internet πως είσαι ? Μήπως είναι θέμα Provider ?

Δοκίμασε με αυτό: https://thorium.rocks/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...