Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη ως ανεξάρτητη αγορά, η USB-C θήκη των Airpods Pro


toniantoing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, j_karigiannis είπε

Μη δίνεις ιδέες 

Και όμως αν χάσεις ή χαλάσει το αριστερό ή το δεξί ακουστικό η Apple το πουλάει ως μεμονωμένο! Σε σχέση με τα αλλά σκουπίδια της αγοράς που τα χρυσοπληρώνεις και τα πετάς αν χάσεις το ένα από τα δυο….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, jack_ryan είπε

Το πιο  εύχρηστο ( που ανεβάζει και λίγο την τιμή) είναι ότι η θήκη δουλεύει με το find my ως airtag, χαρακτηριστικό το οποίο χρησιμοποιώ συχνά γτ δε θυμάμαι που πετάω τα ακουστικά στο σπίτι. Δε ξέρω αν θήκες από άλλες εταιρείες (είχα samsung προηγουμένως και δεν το είχε) αν έχουν το ίδιο

Ναι είναι το U1 chip 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AlphaAlpha είπε

Όταν κάτι έχει κόστος κατασκευής 10 και το πουλάει η apple 110 αισχροκέρδεια λέγεται ...

Καλώς ήρθες στο πλανήτη γη !!! Χαχαχα τι ακούμε !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά τη γνώμη μου τα Airpods είναι από τα λίγα πράγματα που έχει δημιουργήσει η Apple τα τελευταία χρόνια, που δικαιολογούν τον όρο "πρωτοπορία". Άλλαξαν πραγματικά τον χώρο των ακουστικών, ήταν κάτι από την "παλιά" Apple. Τα Pro gen 2 ήταν μία διακριτική πλην όμως πολύ ουσιαστική αναβάθμιση, καθιστώντας τα μία υπερπλήρη πρόταση.

Πανάκριβα, αλλά τουλάχιστον κορυφαία (σε αντίθεση με κάποια άλλα προϊόντα της που είναι πανάκριβα αλλά απλώς καλά).

Τώρα,  σε σχέση με την τιμή του set, η τιμή της θήκης είναι ΟΚ. Αναλογικά και μόνο το κρίνω.

Τα κόστη που παρατίθενται εδώ από κάποιους, τους εκθέτουν. Είναι τουλάχιστον παιδική η ανάλυση να λες ότι το κόστος ενός προϊόντος είναι τα υλικά του, αντε και το κλάσμα του μεροκάματου 2 ανθρώπων. Κάποιοι ανέφεραν σωστά όλη την αλυσίδα που σίγουρα ανεβάζει κατά πολύ το κόστος σε σχέση με τα... 10 €, όχι βέβαια τόσο πολύ ώστε να μην προκύπτουν υπερκέρδη για την Apple (οικονομίες κλίμακας, ήδη αποσβεσμένα R&D κτλ). Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Δικηγόροι της Apple πάντα θα υπάρχουν εδώ μέσα, αλλά σε αυτό το thread είναι άστοχο να "στοχοποιούνται". Όντως η κυκλοφορία αυτής της θήκης δεν ανήκει στην κατηγορία της γνωστής εκμετάλλευσης της Apple (της οποίας κι εγώ πέφτω -συνειδητά- θύμα, για να τα λέμε όλα).

Επεξ/σία από apos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν είχα το οποιοδήποτε προϊόν από αυτήν την εταιρία και διάβαζα αυτό το θέμα η κάποιο παρόμοιο παιδιά να με συγχωρέσει το φανατικό κοινό της, θα ντρεπόμουν!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος Apple προϊόντων και την κράζω πάντα με την πρώτη ευκαιρία. Κάνει ένα βήμα μπρος και δύο πίσω όπως πάντα...

7 ώρες πριν, apos είπε

Κατά τη γνώμη μου τα Airpods είναι από τα λίγα πράγματα που έχει δημιουργήσει η Apple τα τελευταία χρόνια, που δικαιολογούν τον όρο "πρωτοπορία". Άλλαξαν πραγματικά τον χώρο των ακουστικών, ήταν κάτι από την "παλιά" Apple. Τα Pro gen 2 ήταν μία διακριτική πλην όμως πολύ ουσιαστική αναβάθμιση, καθιστώντας τα μία υπερπλήρη πρόταση.

Πανάκριβα, αλλά τουλάχιστον κορυφαία (σε αντίθεση με κάποια άλλα προϊόντα της που είναι πανάκριβα αλλά απλώς καλά).

Αυτό ισχύει για τα περισσότερα Apple products ευτηχώς/διστυχώς. Παίρνεις κινητό 1000 ευρώ και σου βγάζει 5ετία αν το προσέχεις. Ξέρω άτομα που είναι με πλήρως λειτουργικό iPhone 11 εν έτη 2024 σχεδόν! Απλά σε ορισμένα το έχει παραχέσει, διπλάσια και τριπλάσια τιμή απο ανταγωνισμό χωρίς έξτρα όφελος (βλ. AirPods Max, iMac, πληκτρολόγια, ποντίκια, MagSafe powerbank κ.τλ.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vagman1821 είπε

Κάτοχος Apple προϊόντων και την κράζω πάντα με την πρώτη ευκαιρία. Κάνει ένα βήμα μπρος και δύο πίσω όπως πάντα...

Αυτό ισχύει για τα περισσότερα Apple products ευτηχώς/διστυχώς. Παίρνεις κινητό 1000 ευρώ και σου βγάζει 5ετία αν το προσέχεις. Ξέρω άτομα που είναι με πλήρως λειτουργικό iPhone 11 εν έτη 2024 σχεδόν! Απλά σε ορισμένα το έχει παραχέσει, διπλάσια και τριπλάσια τιμή απο ανταγωνισμό χωρίς έξτρα όφελος (βλ. AirPods Max, iMac, πληκτρολόγια, ποντίκια, MagSafe powerbank κ.τλ.)

Βγάζω τα iMac απέξω  (όχι ότι δεν είναι πανάκριβα, αλλά είναι one of a kind). Για τα άλλα που ανέφερες 100-0 μαζί σου. Ειδικά τα Airpods Max...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ σωστά. Τι πιο λογικό απ'αυτο; Αν δηλαδή χάσω, σπάσω ή πάθει οτιδήποτε η θήκη μου, θα πρέπει να αγοράσω ξανά και τα ακουστικά μαζί; Είπαμε να κράξετε την apple αλλά εκεί που πρέπει. Χαλαρώστε λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Προσωπικά αν είχα το οποιοδήποτε προϊόν από αυτήν την εταιρία και διάβαζα αυτό το θέμα η κάποιο παρόμοιο παιδιά να με συγχωρέσει το φανατικό κοινό της, θα ντρεπόμουν!

Εντάξει και εμείς τρώμε αβέρτα μελομακάρονα και μετά έχουμε τύψεις αλλά δεν κάνουμε κι έτσι! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2023 στις 3:13 ΜΜ, billdanos είπε

Για την ιστορία, 120 ευρώ περίπου κοστίζει και η αντικατάσταση της θήκης των Sony XM5...

Ξέρετε, αυτή που κοστίζει στη Sony ...10 ευρώ! 😛 

Απλά η Apple κάνει πάντα πιο πολύ ντόρο μιας και είναι anti consumer μπροστάρης. Όχι ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι. Πχ θήκη sony όπως είπες. Άλλος proprietary king η sony. 
Θεωρώ πως πάντα πρέπει να ασκούμε  κριτική σε όσες εταιρίες υποτιμούν τη νοημοσύνη μας οι κάνουν προκλητικές κινήσεις.

Βέβαια η νοημοσύνη του blind consumer είναι που τους δίνει θάρρος  

Δεν ξέρω αν αυτή η τιμολόγηση είναι λάθος. 
Αλλα δεν μπορώ να ακούω για r&d κόστη κτλπ. Τα συγκεκριμένα προϊόντα είναι στην αγορά χρόνια. 250€ για ψείρες (οποιασδήποτε εταιρίας).  Ήμαρτον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, billdanos είπε

Εντάξει και εμείς τρώμε αβέρτα μελομακάρονα και μετά έχουμε τύψεις αλλά δεν κάνουμε κι έτσι! :) 

Να υποθέσω ότι έχεις αρκετά προϊόντα της εταιρίας στην κατοχή σου για να απαντάς. Ενδεχόμενος σε πρόσβαλα άθελά μου.  Έχω ήδη ζητήσει συγνώμη όμως μη μου το χρεώνεις :)

Παράλληλα...Δεν μου επιτρέπει η ηλικία μου, η εμπειρία μου, και η πολυετή ενασχόληση με το συγκεκριμένο χόμπι την οποιαδήποτε κατάχρηση φίλε μου καθαρά λόγο σκέψης και μόνο.  Οπότε όπως καταλαβαίνεις η αντίδραση είναι αλυσιδωτή και αποφεύγω την οποιαδήποτε κατάχρηση στη ζωή μου.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Να υποθέσω ότι έχεις αρκετά προϊόντα της εταιρίας στην κατοχή σου για να απαντάς. Ενδεχόμενος σε πρόσβαλα άθελά μου.  Έχω ήδη ζητήσει συγνώμη όμως μη μου το χρεώνεις :)

Παράλληλα...Δεν μου επιτρέπει η ηλικία μου, η εμπειρία μου, και η πολυετή ενασχόληση με το συγκεκριμένο χόμπι την οποιαδήποτε κατάχρηση φίλε μου καθαρά λόγο σκέψης και μόνο.  Οπότε όπως καταλαβαίνεις η αντίδραση είναι αλυσιδωτή και αποφεύγω την οποιαδήποτε κατάχρηση στη ζωή μου.  

 

Και η ντροπή κατάχρηση είναι, μιας και επηρεάζει (στρεσάροντας) τον οργανισμό! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 16/12/2023 at 09:32, georgiosmag said:

Προσωπικά αν είχα το οποιοδήποτε προϊόν από αυτήν την εταιρία και διάβαζα αυτό το θέμα η κάποιο παρόμοιο παιδιά να με συγχωρέσει το φανατικό κοινό της, θα ντρεπόμουν!

Προσωπικά, αν έγραφα τέτοιο σχόλιο και δεν ήμουν δεκαπέντε χρονών, θα ντρεπόμουν. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, paredwse είπε

Προσωπικά, αν έγραφα τέτοιο σχόλιο και δεν ήμουν δεκαπέντε χρονών, θα ντρεπόμουν. 

Προφανώς και έχεις αρκετά από τα προϊόντα της και δεν ντρέπεσαι καθόλου.  Καλά κάνεις.  Μικρή η ζωή και ο καθένας μας την ζει όπως θέλει.  

11 ώρες πριν, billdanos είπε

Και η ντροπή κατάχρηση είναι, μιας και επηρεάζει (στρεσάροντας) τον οργανισμό! 😛 

Δεν αντιλαμβάνομαι τον οιρμο σου αλλά οκ.  Εσύ ξέρεις.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...