Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική κάρτα δόσεις


TsolakFD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κατέχω μια πιστωτική της Πειραιώς που είναι Πειραιώς classic καθώς καθόμουν στο win bank έλεγε μετατρέψετε τις συναλλαγές σε δοσεις, έκανα κάνα 2 συναλλαγές που έχω πραγματοποιήσει, τι ακριβώς γίνεται ? Θα μου επιστραφούν τα λεφτά από την συναλλαγή και θα πάρει μόνο την δόση? Γιατί έχει κάνα 5 ημερο και τίποτα δεν έγινε διαφορετικό...!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, TsolakFD said:

Καλησπέρα κατέχω μια πιστωτική της Πειραιώς που είναι Πειραιώς classic καθώς καθόμουν στο win bank έλεγε μετατρέψετε τις συναλλαγές σε δοσεις, έκανα κάνα 2 συναλλαγές που έχω πραγματοποιήσει, τι ακριβώς γίνεται ? Θα μου επιστραφούν τα λεφτά από την συναλλαγή και θα πάρει μόνο την δόση? Γιατί έχει κάνα 5 ημερο και τίποτα δεν έγινε διαφορετικό...!!! 

Tι ακριβώς εννοείς? Μπορείς να ανεβάσεις το πρόγραμμα να δούμε τους όρους για να πάρεις μια σωστή απάντηση.

Καλό είναι πάντως να διαβάζεις τους όρους στα δάνεια σου, όπως είναι και η πιστωτική, πριν αποφασίσεις να το χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πχ εγώ πλήρωσα πριν 5 μέρες μια τηλεόραση 500 έυρο και σήμερα κάνω δόσεις μέσω της πιστωτικής αυτό το ποσό, και μου λέει πχ 12 δόσεις από 40 έυρο εγώ θα πάρω πίσω τα 460? Πάλι στην Πιστωτική για τα δούλεψω άλλου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TsolakFD είπε

Εννοώ πχ εγώ πλήρωσα πριν 5 μέρες μια τηλεόραση 500 έυρο και σήμερα κάνω δόσεις μέσω της πιστωτικής αυτό το ποσό, και μου λέει πχ 12 δόσεις από 40 έυρο εγώ θα πάρω πίσω τα 460? Πάλι στην Πιστωτική για τα δούλεψω άλλου ?

Οχι, απλά τα 500 ευρώ θα τα πληρώσεις τώρα σε 12 δόσεις. Αν δεν θες να δεσμεύσεις το ποσό για 12 μήνες, ίσως να μπορείς να το ακυρώσεις με επικοινωνία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι η πατέντα που έχουν κάνει ακόμα και για κατόχους χρεωστικής. Έχει ένα κόστος κάπου στο 1€ /δόση και σου μετατρέπει την συναλλαγή σε δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

είναι η πατέντα που έχουν κάνει ακόμα και για κατόχους χρεωστικής. Έχει ένα κόστος κάπου στο 1€ /δόση και σου μετατρέπει την συναλλαγή σε δόσεις.

Για να καταλαβω θες να αγορασεις κατι με χρεωστικη 500€ και εχεις 100 στο λογαριασμο σου τι θα κανει, θα γινει η αγορα, γιατι αν απορρηφθει τι νόημα έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TsolakFD είπε

 τι ακριβώς γίνεται ? Θα μου επιστραφούν τα λεφτά από την συναλλαγή και θα πάρει μόνο την δόση? Γιατί έχει κάνα 5 ημερο και τίποτα δεν έγινε διαφορετικό...!!! 

Στην πιστωτική εκκαθάριση γίνετε μια φορά τον μήνα. Εκεί σου βγαίνει και η δόση που πρέπει να πληρώσεις ανάλογα με τις αγορές σου. Χωρίς να έχω κάνει ποτέ ανάλογη μετατροπή, θα πω πως κάνοντας την αγορά (ας πούμε 500€) και από 1000€ διαθέσιμα πέσουν πχ στα 500 και τα βάλεις σε δώσεις των 100€. Στην εκκαθάριση αντί για να σου βάλουν να πληρώσεις 500 θα δεις διαθέσιμα 900 και για πληρωμή τα 100 της δόσης.  

Έτσι σκέφτομαι χοντρικά ότι θα δουλεύει. Αν κάποιος το έχει κάνει και λειτουργεί διαφορετικά μπορεί να το μοιραστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι η πιστωτική έχει 1500 θέλω να κάνω μια αγορά με 500 και μετά δόσεις μέσω αυτού που συζητάμε, στο τέλος θα έχω 1450 άμα η σωστή είναι 50 έυρο ? Η θα έχω 1500 και απλά θα ξεχρεωνω μήνα μήνα το υπόλοιπο όλης της πιστωτικής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω όριο κάρτας πιστωτικής 1000€. Κανείς μια αγορά 400€ . Μόλις το εγκρίνει και σου τα κρατήσει από το πιστωτικό όριο, μπορείς να ζητήσεις να μετατραπεί σε δόσεις. Στο μεταξύ το όριο σου έχει πέσει στα 600€. Αφού ζητήσεις δόσεις, έστω 10, μετά από μια μέρα σου επιστρέφει τα 400 στο πιστωτικό όριο  και ταυτόχρονα σου κρατάει την πρώτη δόση από τις 10 δηλαδή 40 και κάτι, λόγω της αμοιβής για την όλη διαδικασία (συνολικά 3€ για 12 δόσεις) Δηλαδή στο τέλος το πιστωτικό όριο  της κάρτας είναι 959, κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πιστωτικές της Πειραιώς, παράδειγμα:

Πιστωτικό όριο 1500

Αγορά 500 ευρώ

Μετατροπή σε 5 δόσεις των 100. 

Κάνεις την αγορά, μόλις εκκαθαριστει η συναλλαγή έχεις υπόλοιπο 500 και διαθέσιμο 1,000. Κάνεις τη μετατροπή σε δόσεις. Το υπόλοιπο σου πέφτει στα 100, προστίθενται τα έξοδα της μετατροπής (νομίζω 0.3 ανα δόση στην πιστωτική), άρα 1,5€. Νέο υπόλοιπο 101,5 (αυτό που θα πρέπει να πληρώσεις στο τέλος του μήνα), δεσμευμένο 400, διαθέσιμο όριο 998.5. Τον επόμενο μήνα θα σκάσει η 2η δόση, άρα θα έχεις υπόλοιπο 100 (εφόσον πλήρωσες την πρώτη), δεσμευμένο 300, διαθέσιμο 1,100. Και οι υπόλοιποι μήνες ομοίως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως που το έχω δοκιμάσει, δε μου δεσμεύει όλο το ποσό, μόνο την δόση που πρέπει να δώσω. Μιλάω για Πειραιώς.

Επεξ/σία από konpat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, TsolakFD είπε

Σε επιστρέφει λεφτά ? Η απευθείας δόσεις ?

Αν ρωτάς εμένα, σου επιστρέφει στην πιστωτική το ποσό  από την αγορά και ταυτόχρονα σου κρατάει την πρώτη δόση από αυτές που έβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...