Προς το περιεχόμενο

Συνδυασμός TEXT και INDIRECT function στο EXCEL


mitsver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας,

Προσπαθώ να συνδυάσω στο TEXT function μια λίστα με INDIRECT function για να μπορώ να αλλάζω γλώσσα σε μια λίστα.

Το πρόβλημα είναι τα διπλά εισαγωγικά " που μάλλον μπερδεύουν τη συνάρτηση. Δοκίμασα με τριπλά """ ή με /" αλλά πάντα μου βγαίνει λάθος.

Στο κίτρινο φαίνει πως δουλεύει σωστά η συνάρτηση χωρίς indirect και δίπλα στα λάθη είναι που προσπαθώ να αλλάζω τη γλώσσα από τα slicers.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν κάποιος ξέρει πως να προσπεραστεί αυτό το πρόβλημα.

Επισυνάπτω και το αρχείο excel να το δείτε και 'σεις.

image.png.ba206776d0957cb55db05c353fc69d11.png

text with indirect.xlsx

Επεξ/σία από mitsver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Συνδυασμός TEXT και INDIRECT function στο EXCEL
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ποιο excel το έχεις δημιουργήσει; Έχω το 2016 και δεν μου δέχεται την sequence μου την βγάζει σαν _xlfn.SEQUENCE που σημαίνει ότι δεν την διαθέτει η 2016. Θέλει από 2021 και μετά.

Πέρα από αυτό όμως, η INDIRECT, απ' ότι ξέρω, παίρνει ένα κελί αναφοράς και αποτυπώνει αυτό που έχει το κελί στο οποίο αναφέρεται το κελί αναφοράς. Δηλαδή στο H1 που του δίνεις θα έπρεπε να υπάρχει ο δείκτης από κάποιο άλλο κελί. Αυτό το "[$-409]ηηηη" τι ακριβώς θα έπρεπε να εμφανίζει;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση είναι: Microsoft® Excel® for Microsoft 365 MSO (Version 2311 Build 16.0.17029.20028) 64-bit

 

Το "[$-409]ηηηη" αλλάζει τη γλώσσα εμφάνισης σε σχέση με το localization του υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, mitsver είπε

Το "[$-409]ηηηη" αλλάζει τη γλώσσα εμφάνισης σε σχέση με το localization του υπολογιστή.

Το γκούγκλαρα λίγο και το βρήκα αυτό. Βλέπω όμως ότι όταν χρησιμοποιείς το ηηηη σου επιστρέφει την λέξη της ημέρας (Sunday, Mondey κτλ) ενώ εσύ μάλλον θέλεις ένα νούμερο. Δοκίμασε με ένα η ή με δύο ηη

Βασικά, πες τι ακριβώς θέλεις να πάρεις από αυτήν την συνάρτηση και για ποιον λόγο χρησιμοποιείς την indirect; Δεν νομίζω να σου χρειάζεται όπως το βλέπω.

Στο H1 βάλε απλά το [$-409]ηηηη και στην F1 βάλε

=TEXT(SEQUENCE(7;;2);$H$1)

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ακριβώς θέλω με το ηηηη. Το όνομα της ημέρας που μετά θα την μεταφράζω στη λίστα από τις γλώσσες που υπάρχει. Δεν θέλω νούμερα.

Αυτό που προτείνεις σαν λύση δεν παίζει. H TEXT θέλει "" εκεί που δηλώνεις τη μορφή. Διαφορετικά θα πάρεις το παρακάτω άκυρο:

image.png.f2af570864a7da6889d8a475ee706f65.png

Και αυτό το πρόβλημα προσπαθώ να προσπεράσω. Να μην παίρνω αυτό το άκυρο αποτέλεσμα, βάζοντας Indirect. Αλλά μάλλον δεν συντάσω σωστά τη φόρμουλα και παίρνω #REF.

Επεξ/σία από mitsver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά mitsver,

Δοκίμασε τον τύπο =TEXT(45678;"[$-"&E9&"]ηηηη") όπου:

45678, η επιθυμητή ημερομηνία. Στην περίπτωσή σου η SEQUENCE().

E9, το κελί με τον κωδικό της χώρας (π.χ.436)

Αν και πάλι δεν έχεις αποτέλεσμα, τότε θα πρέπει να πάω στο laptop με Excel 2021 για να το επιβεβαιώσω με τη SEQUENCE.

Υ. Γ.  Έκανα μια μικρή τροποποίηση στο αρχείο έτσι ώστε να επιλέγεις τη γλώσσα στο D9 και να αλλάζουν ανάλογα οι ημέρες στο F1:F7.

Ελπίζω να σε καλύπτει αυτή η πρόταση.

text with indirect.xlsx

Επεξ/σία από ChrisGT7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ChrisGT7 Χρόνια πολλά και σε σένα φίλε μου,

Ναι δούλεψε τέλεια!

Είχα κολλήσει να βάλω την Indirect, αλλά τελικά αυτό ήταν το λάθος μου αφού δεν χρειαζόταν!

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...