Προς το περιεχόμενο

Η ΕΕ ενισχύει τα εργασιακά δικαιώματα εκατομμυρίων εργαζομένων σε πλατφόρμες gig economy


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, forgotten είπε

Νομίζω ότι επιλεγουμε να κοροιδευουμε ευατον έαν πιστευουμε ότι αμοιβονται ικανοποιητικό οι εργαζόμενοι σε πλατφορμες... 

Λοιπόν επειδή προφανώς και δεν γνωρίζεις εγώ θα σου πω ποια είναι πραγματικότητα και επιλέγεις εσύ να πιστέψεις ότι θέλεις. Έχω φίλους που το κάνουν σάν μόνιμη δουλειά αλλά και φίλο που το κάνει σαν έξτρα τα βράδια γιατί το πρωί δουλεύει σε εταιρεία. Ο 2ος πρέπει απλά κάθε 6 μήνες να πηγαίνει έστω μια παραγγελία για να μην τον κλείσουν. Οπότε θες πας για δουλειά δεν έχεις ωράριο. Είσαι σπίτι βαριέσαι; ανοίγεις το app πετάγεσαι αφήνεις μια παραγγελία παίρνεις κάποια χρήματα. Βγάζει στο 4ωρο χωρίς τα τιπς 20-30 ευρώ. Βρες μου μια δουλειά στην Ελλάδα χωρίς ειδίκευση που ακόμα και δημοτικό να έχεις τελειώσει που να πληρώνει τόσο. Οι υπόλοιποι που το κάνουν σάν μόνιμη δουλειά και βαράνε 8-12 ωρες κόβουν 2-3κ ΤΣΕΠΗ. Βλέπεις ανθρώπους ανιδικευτους να κυκλοφορούν με kenzo μπλούζες και multistrada. Πάνε οι εποχές που οι ντελιβερι δούλεαν για 2 ευρώ με βροχή. Τώρα βρέχει λίγο; σου λέει παρε 3 ευρώ παραπάνω πήγαινε την αλλιώς μην πας άραξε πασά μου . Να μην μιλήσω επίσης για όλους τους μετανάστες που με μια πλατφόρμα δουλεύουν 5 άτομα εναλλάξ και οι 4 δεν έχουν χαρτιά. (. @anax111

Επεξ/σία από dhm21911
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα η απορία μου είναι μια, άμα καταφέρει και βγάζει κάποιος πχ 10 ευρώ την ώρα, ΠΟΣΕΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ? και ποιος θα του πληρώσει αυτά τα 10 ευρώ? η πλατφόρμα? ο μαγαζάτορας? δεν μου βγαίνουν τα νούμερα. Δεν νομίζω κανένας να έχει τέτοιο κέρδος που να έχει την άνεση να δώσει 10 ευρώ την ώρα. Πχ έστω ότι κάνεις 5-6 delivery. Πόσο να είναι ένα delivery 5-10 ευρώ? άρα μιλάμε ξέρω γω για εισπράξεις 50 ευρώ στην καλύτερη. Τι περιθώριο κέρδους να έχεις 10%? (πολύ λέω?) γτ τα υλικά πχ για να φτιάξεις την πίτσα κοστίζουν. Στα 50 ευρώ πωλήσεις παίζει 10 ευρώ να μην έχεις καν εσυ το κέρδος, και θα δώσεις στον άλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atypicalcoder είπε

Εμένα η απορία μου είναι μια, άμα καταφέρει και βγάζει κάποιος πχ 10 ευρώ την ώρα, ΠΟΣΕΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ? και ποιος θα του πληρώσει αυτά τα 10 ευρώ? η πλατφόρμα? ο μαγαζάτορας? δεν μου βγαίνουν τα νούμερα. Δεν νομίζω κανένας να έχει τέτοιο κέρδος που να έχει την άνεση να δώσει 10 ευρώ την ώρα. Πχ έστω ότι κάνεις 5-6 delivery. Πόσο να είναι ένα delivery 5-10 ευρώ? άρα μιλάμε ξέρω γω για εισπράξεις 50 ευρώ στην καλύτερη. Τι περιθώριο κέρδους να έχεις 10%? (πολύ λέω?) γτ τα υλικά πχ για να φτιάξεις την πίτσα κοστίζουν. Στα 50 ευρώ πωλήσεις παίζει 10 ευρώ να μην έχεις καν εσυ το κέρδος, και θα δώσεις στον άλλον?

Η πλατφόρμα σε πληρώνει ανάλογα με την απόσταση και τις καιρικές συνθήκες. Η βροχή πληρώνει περισσότερο! Στα 3 χιλιόμετρα θα πάρεις π.χ 2 ευρώ, στα 10 χιλιόμετρα θα πάρεις π.χ 10 ευρώ. Είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και πρέπει να πληρώσεις τα ένσημα σου εννοείται αλλά και πάλι τα λεφτά που βγαίνουν είναι τρέλα για Ελλάδα και για έναν που είναι ανιδικευτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση προς οσους δουλευουν για αυτες τις πλατφορμες: μπορεις να κανεις την δουλεια με ενα μικρο αυτοκινητο ή μονο με μηχανακι; δε ρωταω αν επιτρεπεται το μικρο αυτοκινητο. αλλα εαν πρακτικα θα μπορεις να κανεις την δουλεια με ενα μικρο αμαξι ή θα χανεις τοσο πολυ χρονο ψαχνοντας για παρκινγκ που δεν εχει νοημα. 
Διοτι για εμενα, το μεταλυτερο αντικινητρο για αυτη τη δουλεια ειναι οτι με τη χρηση μοτοσυκλετας, εισαι απολυτως εκτεθειμενος σε ολους τους αρχιμ*****ς που συναντω στο δρομο καθημερινα και δεν τηρουν τον ΚΟΚ ουτε στο 1%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, firegarden είπε

ερωτηση προς οσους δουλευουν για αυτες τις πλατφορμες: μπορεις να κανεις την δουλεια με ενα μικρο αυτοκινητο ή μονο με μηχανακι; δε ρωταω αν επιτρεπεται το μικρο αυτοκινητο. αλλα εαν πρακτικα θα μπορεις να κανεις την δουλεια με ενα μικρο αμαξι ή θα χανεις τοσο πολυ χρονο ψαχνοντας για παρκινγκ που δεν εχει νοημα. 
Διοτι για εμενα, το μεταλυτερο αντικινητρο για αυτη τη δουλεια ειναι οτι με τη χρηση μοτοσυκλετας, εισαι απολυτως εκτεθειμενος σε ολους τους αρχιμ*****ς που συναντω στο δρομο καθημερινα και δεν τηρουν τον ΚΟΚ ουτε στο 1%

Θα χάνεις παρά πολύ χρόνο και δεν θα βρίσκεις να παρκάρεις ούτε στο κατάστημα αλλά ούτε στην παράδοση μετά. Επίσης θα μπαίνεις μέσα απτά καύσιμα. Επιτρέπεται πάντως να το κάνεις αν θες. Πόδια, πατίνι, ποδήλατο όλα επιτρέπονται.  Μην βγάζεις εκτός τους ντελιβεραδες όμως και αυτοί κάνουν ότι τους κατέβει στο δρόμο. 

Επεξ/σία από dhm21911
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

εφόσον πράγματι βγαίνουν αυτά τα λεφτά που διαβάζω εδώ μέσα, τότε η δουλειά είναι πράγματι ΑΡΙΣΤΑ αμειβόμενη. Με δεδομένο επίσης ότι αληθεύει το ότι όποτε θέλει κάποιος δουλεύει σημαίνει ότι οι όροι εργασίας είναι πολύ καλύτεροι από το 90% των εργασιών του ιδιωτικού τομέα. Οπότε καλά λένε κάποιοι εδώ ότι δεν θέλουν το κράτος να ανακατευτεί γιατί μόνο χειρότερα θα γίνει. Από περιέργεια γιατί κάποιος δουλεύει μηχανάκι σε courier αντί σε πλατφόρμα? Οι αμοιβές και οι συνθήκες εργασίας δεν έχουν καμία σχέση.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

τι διαβαζω??

καλά και εσύ ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. επειδή πχ κάποιος έβγαλε κάποια στιγμή 10ευρώ σε μια ώρα δεν σημαίνει ότι αυτό είναι το common case. 1 στις τόσες είναι να ούμε.

Πχ να έχεις το κοντινότερο καφέ στα 2 χιλιόμετρα, ναι λογικά θα πάρει 2 ευρώ ο deliveras για να μου φέρει έναν καφέ αξίας 3 ευρώ με περιθώριο κέρδους 20% ξέρω γω για το μαγαζί. Ε δεν πρέπει να πληρωθεί και η πλατφόρμα?

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, atypicalcoder said:

καφέ αξίας 3 ευρώ με περιθώριο κέρδους 20%

Δε νομιζω. Το μεγαλυτερο περιθωριο κερδους απο τα παντα εχει ο καφες, γιατι νομιζεις οτι εχουν ανοιξει παντου καφε; Κι αμα εχει τοσο καλο μεροκαματο, γιατι παντου βλεπω να ζητανε διανομεις και ολοι πανε για λιγο και φευγουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

τι διαβαζω??

αυτό αναρρωτιέμαι κι εγώ

δηλαδή ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ που γράφω δεν τα είδες; 

αντί να θέλετε και εσείς μισθούς βόρειων χωρών, σας φαίνεται παράξενο που εμείς με τα μισά παραπονιόμαστε

τι αρρώστια είναι αυτή;

 

3 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

καλά και εσύ ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. επειδή πχ κάποιος έβγαλε κάποια στιγμή 10ευρώ σε μια ώρα δεν σημαίνει ότι αυτό είναι το common case. 1 στις τόσες είναι να ούμε.

Πχ να έχεις το κοντινότερο καφέ στα 2 χιλιόμετρα, ναι λογικά θα πάρει 2 ευρώ ο deliveras για να μου φέρει έναν καφέ αξίας 3 ευρώ με περιθώριο κέρδους 20% ξέρω γω για το μαγαζί. Ε δεν πρέπει να πληρωθεί και η πλατφόρμα?

ακριβώς το ίδιο κάνεις κι εσύ

λες ό,τι θέλεις διότι έχεις πλήρη άγνοια

τα 10 την ώρα στο efood είναι πάντα κάθε μέρα και όχι για μια στιγμή
σαββατοκύριακα πάμε και 12 την ώρα με διπλές παραγγελίες

άμα δεν ξέρεις τα πάντα με λεπτομέρειες να μην γράφεις τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος εργάζεται σε πλατφόρμα ουσιαστικά είναι υπάλληλος αλλά με υποχρεώσεις ελεύθερου επαγγελματία.

- Ποιος πληρώνει την ασφάλειά του;

- Ποιος πληρώνει το όχημα;

- Ποιος πληρώνει μικτή ασφάλεια στο όχημα (εκτός αν είναι ανεύθυνος και θέλει στο πρώτο τροχαίο να πληρώσει όσα έβγαλε μέχρι εκείνη την μέρα και ακόμα περισσότερα);

- Ποιος πληρώνει τα καύσιμα;

Όλα τα πληρώνει ο διανομέας διακινδυνεύοντας συνεχώς την υγεία του και την ζωή του.

 

Μίλαγα με έναν φίλο που έχει γνώση του τομέα και μου είπε ότι τουλάχιστον το 30% των διανομέων θα έχουν ένα σοβαρό τροχαίο μέσα στα πρώτα 7 χρόνια, σχεδόν όλα τα μηχανάκια θα χρειαστούν αντικατάσταση σε 5 χρόνια επειδή οι διανομείς σπάνια οδηγούν χαλαρά, κλπ. Στο τέλος λίγοι θα έχουν βγάλει ένα αξιοπρεπές καθαρό κέρδος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2023 στις 9:13 ΜΜ, GamingMaster424 είπε

3 γνωστούς έχω που είναι ντελιβεράδες σε πλατφόρμες, και οι 3 λένε πως για ανειδίκευτη εργασία και μάλιστα με ευέλικτο ωράριο, τα λεφτά είναι πολύ καλά. Οπότε ναι, μια χαρά ικανοποιητικά αμοίβονται, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν πρέπει να έχουν τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με τους υπόλοιπους εργαζομένους.

Ποιος σου/τους είπε ότι η οδήγηση είναι ανειδίκευτη δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tolstoy είπε

αντί να θέλετε και εσείς μισθούς βόρειων χωρών, σας φαίνεται παράξενο που εμείς με τα μισά παραπονιόμαστε

Τώρα σοβαρά που ζεις σε άλλο πλανήτη; Η κάθε εταιρεία στον κόσμο προσαρμόζεται στα δεδομένα της κάθε χώρας; Γιατί να σου δώσουν μισθούς βορείων χωρών ενώ είσαι στην Ελλάδα με καθαρα βασικού μισθού 651€(πάνω κάτω).

Αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες του κόσμου. Γερμανική εταιρεία προσλαμβάνει Έλληνες τους δίνει καλά λεφτά (για τα δεδομένα) αλλά όχι τα ίδια με Γερμανούς, ακόμα για δουλειά με απομακρυσμένη πρόσβαση μέσω υπολογιστών. Το ίδιο γίνεται σε ελληνική εταιρεία αυτή την στιγμή που προσλαμβάνει ινδούς για δίκτυα, και τους πληρώνει με 400€ τον μήνα. Διώχνει τους Έλληνες σιγά σιγά με τα 1200€-1300€ τον μήνα για αυτή τη θέση.

Οι εταιρείες θα σου δώσουν τα διπλά και θα λες και ευχαριστώ. Φαντάσου πόσα βγάζουν αυτοί που είναι μεσάζοντες και δεν μαγειρεύουν, κατασκευάζουν τίποτα, παρά "δουλεύουν" με τα προϊόντα σου, επειδή έχουν φτιάξει την πλατφόρμα τους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1500€ για 5 ωρες? Τετοια εκμεταλευση θελω κ γω! Να δουλευω γραφειο που δεν εχει επικινδυνοτητα και γιαυτο το λογο θα κανω εκπτωση και θελω τα 2/3 με 1Κ ειμαι οκ. Α και οταν εχω αναγκη να βαραω 10ωρο κ να παιρνω 2κ.  

Επεξ/σία από ma3stros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ma3stros είπε

1500€ για 5 ωρες?

Εξαρτάτε και πόσο έμπειρος οδηγός είσαι... Να ξέρεις τους δρόμους, να είσαι γρήγορος αλλά και καλός κασκαντέρ ώστε χώνεσαι ανάμεσα στα αυτοκίνητα χωρίς να χτυπάς στους καθρέπτες ή να σκοτωθείς 😅. Γιατί νομίζεις όλοι πάνε σαν τρελοί με τις μηχανές... είναι πολλά τα λεφτά!!! 🤭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...