Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά Ιντερνετ σε άλλο δωμάτιο μέσω μπριζας RJ11


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

μετακόμισα σε νέο σπίτι, στο οποίο "όλα τα δωμάτια έχουν πρίζες ιντερνετ" σύμφωνα με την ιδιοκτήτρια. εγώ βέβαια (λάθος μου) δεν τις κοίταξα, είναι κατι κυριλέ πρίζες με επιχρυσο πλαισιο ξερωγω και τα πριζάκια κοιτάνε προς τα κάτω - οπότε δεν είδα οτι είναι RJ11 και όχι RJ45.... 

έρχεται σήμερα ο Βονταφον τυπάς, μας συνδέει κανονικά το ρουτερ στο σαλόνι (εκεί που βγαίνει το καλωδιο από κατανεμητή πολυκατοικίας), συγχρονίζει μια χαρά και μετά τον ρωτάει η σύζυγος (δυστυχώς έλειπα στη δουλειά) μπορείτε να δείτε αν περνάει το δίκτυο και στο υπνοδωμάτιο του παιδιού που θέλει να συνδέσει playstation με καλώδιο; βγάζει λέει ένα μπλιμπλίκι, το βάζει μπροστά από το πριζάκι και της απαντάει ναι έχει δίκτυο κανονικά. και τέλος! 

Πως ρε παιδιά θα πάω από πρίζα RJ11 στον τοίχο να τελειώσω σε RJ45 στο playstation;  υπάρχει αντάπτορας ή θα πρέπει να κάνω τρύπα στον τοίχο και πηχάκια κλπ κλπ για να φτάσω στο δωμάτιο με RJ45 από το royter;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αν το καλώδιο που ερχεται στην πρίζα ειναι utp, απλα αλλαζεις πρίζες σε rj45. Διαφορετικά δεν γίνεται κάτι.

Λογικά αν υπάρχει καλώδιο utp μέσα, πρέπει σε κάποιο σημείο του σπιτιού να έρχονται τα utp απο ολες τις πρίζες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, pp6210 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

μετακόμισα σε νέο σπίτι, στο οποίο "όλα τα δωμάτια έχουν πρίζες ιντερνετ" σύμφωνα με την ιδιοκτήτρια. εγώ βέβαια (λάθος μου) δεν τις κοίταξα, είναι κατι κυριλέ πρίζες με επιχρυσο πλαισιο ξερωγω και τα πριζάκια κοιτάνε προς τα κάτω - οπότε δεν είδα οτι είναι RJ11 και όχι RJ45.... 

έρχεται σήμερα ο Βονταφον τυπάς, μας συνδέει κανονικά το ρουτερ στο σαλόνι (εκεί που βγαίνει το καλωδιο από κατανεμητή πολυκατοικίας), συγχρονίζει μια χαρά και μετά τον ρωτάει η σύζυγος (δυστυχώς έλειπα στη δουλειά) μπορείτε να δείτε αν περνάει το δίκτυο και στο υπνοδωμάτιο του παιδιού που θέλει να συνδέσει playstation με καλώδιο; βγάζει λέει ένα μπλιμπλίκι, το βάζει μπροστά από το πριζάκι και της απαντάει ναι έχει δίκτυο κανονικά. και τέλος! 

Πως ρε παιδιά θα πάω από πρίζα RJ11 στον τοίχο να τελειώσω σε RJ45 στο playstation;  υπάρχει αντάπτορας ή θα πρέπει να κάνω τρύπα στον τοίχο και πηχάκια κλπ κλπ για να φτάσω στο δωμάτιο με RJ45 από το royter;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Προφανώς μετρησε την γραμμη που έρχεται απο τον κατανεμητή της πολυκατοικίας.

Αυτα τα οργανα που έχουν αυτό μετρανε

Εσυ ομως για να εχεις ιντερνετ στο δωμάτιο πρεπει να μεταφέρεις τον ρουτερ εκει ή αλλιώς όπως σου είπαν ηδη να έχει μέσα στις πρίζες περασμένα καλωδια utp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2023 στις 2:42 ΠΜ, e1995kati είπε

οχι φιλε μου, ειναι και οι δυο πριζες rj11, δεν υπηρχε προβλεψη για λαν ασχετα τι ελεγε η ιδιοκτητρια οταν το βλεπαμε το διαμερισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει συνεχόμενη γραμμή (ή στην καλύτερη να σπάει σε 2) για όλα τα πριζάκια. Αν δεν χρειάζεσαι τις τηλεφωνικές συνδέσεις στα άλλα σημεία, μία λύση είναι να βγάλεις το υφιστάμενο τηλεφωνικό καλώδιο και να τραβήξεις utp. Αν έχει 4 σύρματα (2 ζεύγη) στις πρίζες, μπορείς να απομονώσεις από το router μέχρι το δώματιο και να βάλει βύσμα δικτύου. Όσο χάλια και να είναι -λογικά- 100mbps θα τα πιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...