Προς το περιεχόμενο

TCL smart TV - καναλια χωρις κεραια?


DexterWhite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με Wifi δεν νομιζω. Με USB stick γινεται έχοντας κάνει backup ομως την λιστα των καναλιων απο καποια αλλη. Τουλάχιστον εγω ετσι εκανα σε LG TV σε ξενοδοχειο, περνάγαμε τα καναλια απο USB (ειχαμε σεταρει μια TV για αυτον τον λογο, και ειχαμε ταξινομήσει και τα καναλια στην σειρα που θέλαμε) για να μην περιμένουμε την σάρωση που έπαιρνε αρκετό χρόνο.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα... Εχω κανει ηδη σαρωση, αλλα πιανει καναλια μονο αμα συνδεσω κεραια. αμα βγαλω την κεραια και κανω σαρωση εχοντας συνδεθει μοονο στο wifi, δεν πιανει κατι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DexterWhite είπε

Δεν καταλαβα... Εχω κανει ηδη σαρωση, αλλα πιανει καναλια μονο αμα συνδεσω κεραια. αμα βγαλω την κεραια και κανω σαρωση εχοντας συνδεθει μοονο στο wifi, δεν πιανει κατι. 

Εφοσον μιλαμε για τα επίγεια ψηφιακά καναλια, πως θα τα πιάσει αν κανεις σαρωση με την κεραια εκτος?. 🤔 Σορρυ αλλα δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Η κεραια πρεπει να ειναι επάνω αλλιως ουτε θα κατεβάζει καναλια ουτε θα βλεπεις αυτα που εχει κατεβασει (οταν ειχες συνδεδεμενη την κεραια). Το wifi δεν παιζει ρολο, ειναι για το ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εφοσον μιλαμε για τα επίγεια ψηφιακά καναλια, πως θα τα πιάσει αν κανεις σαρωση με την κεραια εκτος?. 🤔 Σορρυ αλλα δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Η κεραια πρεπει να ειναι επάνω αλλιως ουτε θα κατεβάζει καναλια ουτε θα βλεπεις αυτα που εχει κατεβασει (οταν ειχες συνδεδεμενη την κεραια). Το wifi δεν παιζει ρολο, ειναι για το ιντερνετ

Αυτο ρωταω, αν δινουν "σημα" καπως μεσω ιντερνετ πλεον τα καναλια, περα απο το κλασσικο της κεραιας. Απ οτι καταλαβα ομως δεν γινεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν εφαρμογές, ναι, και δεν χρειάζεται απαραίτητα κεραία. Έτσι έχω κι εγώ τη δική μου. Βλέπω μέσω του greek tv live. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DexterWhite είπε

Καλησπερα, μπορω καπως να περασω τα καναλια της ελληνικης τηλεορασης μεσως wifi, χωρις να εχω κεραια? TCL 50P735

Ετσι οπως διατύπωσες το ερωτημα σου, με μπέρδεψες.. Αν έβαζες το "δω" απο το να "περάσω" θα ειχα καταλάβει απο την αρχη τι θες να κανεις. Οπως λοιπον σου απαντήσαμε τέτοια δυνατότητα δεν υπάρχει, περίμενε να σου απαντήσει καποιος αν υπάρχει κάποια εφαρμογή να κατεβάσεις ωστε να δεις τα καναλια μεσω internet streaming, και βεβαια να ξερεις οτι αν βρεθεί κατι, δεν θα μπορεις να τα δεις ολα.

Εγω οταν ήμουν στο εξωτερικό τα έβλεπα μεσω αυτού του σιτε (https://www.stasinos.tv/) μεσώ λαπτοπ, δεν ξερω αν παίζει στον περιηγητή της TCL δοκίμασε το αν θελεις δεν χανεις κατι.

Edit: και για να τα διαχωρίσουμε για να μην μπερδευτεί ο κόσμος. Τα επίγεια DVB-T ψηφιακά καναλια θέλουν κεραια. Τα ιντερνετικα καναλια (streaming) παίζουν μεσώ κάποιας εφαρμογής, και δεν χρειάζονται επίγεια κεραια.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με stramiο και το πρόσθετο greek tv βλέπεις κανονικά μέσω ίντερνετ κανάλια. Όσα τουλάχιστον έχουν Live πρόγραμμα και το προσφέρουν γιατί μερικά κανάλια δεν δίνουν σε stream κάποιες εκπομπές ή ταινίες.

Θέλει όμως η tv αν έχει android και όχι καμιά δικιά της παπαριά σαν λειτουργικό.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DexterWhite είπε

Καλησπερα, μπορω καπως να περασω τα καναλια της ελληνικης τηλεορασης μεσως wifi, χωρις να εχω κεραια? TCL 50P735

Εφόσον η τηλεόραση σου είναι google tv θα κατεβάσεις την εφαρμογή greek tv και θα δείς όλα τα κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...