Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με WiFi Calling/Airplane mode


Chocobo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Άλλαξα πάροχο απο nova σε cosmote.

Σπίτι δεν έχω σήμα απο κανένα πάροχο οπότε συνήθιζα να δουλεύω με το κινητό σε Airplane mode και κλήσεις μέσω WiFi.

Όταν πάω να κάνω το ίδιο όμως με την cosmote απλά δεν γίνετε και πετάει το μήνυμα της εικόνας.Ειμαι κανονικά συνδεδεμένος σε WiFi ωστόσο.

Δοκίμασα να κάνω reset τις ρυθμίσεις δικτύου 3 φορές. Έκανα reset router άλλες 2 φορές. Άλλαξα κανάλι στο router απο 2.4 σε 5 και το αντίστροφο μπας και… Επικοινώνησα με ΟΤΕ αλλά ολα είναι σωστά απο τη δική τους πλευρά.

Αληθεια δεν ξέρω τι να κάνω καθώς δεν υπάρχει τρόπος για forced επιλογή WiFi κλήσης.

Απο την άλλη σκέφτομαι πως θα υπάρχει λύση και είναι κάτω απο τη μύτη μου και δεν την έχω δει.

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!

 

IMG_4542.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία wificalling της cosmote? 
Εχεις κάνει τις απαραίτητες επιλογές στο μενού των ρυθμίσεων του iphone (δεδομένα και τηλέφωνο)?  
Έχεις επανεκκινήσει το κινητό μετα από τα παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, flyer είπε

Καλησπέρα.

Έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία wificalling της cosmote? 
Εχεις κάνει τις απαραίτητες επιλογές στο μενού των ρυθμίσεων του iphone (δεδομένα και τηλέφωνο)?  
Έχεις επανεκκινήσει το κινητό μετα από τα παραπάνω?

Τα έχω κάνει ολα δυστυχώς.

Οπως έγραψα και στο αρχικό ποστ και έχω επικοινωνήσει με οτε και έχω κάνει και reset τις ρυθμίσεις δικτύου αρκετές φορές.

Εχω σηκώσει τα χέρια ψηλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Chocobo είπε

Τα έχω κάνει ολα δυστυχώς.

Οπως έγραψα και στο αρχικό ποστ και έχω επικοινωνήσει με οτε και έχω κάνει και reset τις ρυθμίσεις δικτύου αρκετές φορές.

Εχω σηκώσει τα χέρια ψηλά. 

Στο γράφει το μήνυμα " disable airplane mode"

Έχε κανονικά το Cosmote σήμα ανοιχτό και ταυτόχρονα το wifi calling ενεργό. Έτσι το έχω και εγώ γιατί στο σπίτι που είμαι δεν έχω καλό σήμα και το wifi με βοηθάει στη ποιότητα κλήσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Ronnie1985 said:

Στο γράφει το μήνυμα " disable airplane mode"

Έχε κανονικά το Cosmote σήμα ανοιχτό και ταυτόχρονα το wifi calling ενεργό. Έτσι το έχω και εγώ γιατί στο σπίτι που είμαι δεν έχω καλό σήμα και το wifi με βοηθάει στη ποιότητα κλήσεων. 

Το  wifi calling λειτουργεί σε airplane mode αρκεί να έχεις το wifi ενεργό. Εγώ προσωπικά στο σπίτι το χρησιμοποιώ μόνιμα σε airplane mode και wifi calling...

Είναι ένας τρόπος για να απομονώνεις το ασταθές σήμα της κινητής τηλεφωνίας και να δουλεύεις μόνιμα σε περιβάλλον wifi...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, flyer είπε

Το  wifi calling λειτουργεί σε airplane mode αρκεί να έχεις το wifi ενεργό. Εγώ προσωπικά στο σπίτι το χρησιμοποιώ μόνιμα σε airplane mode και wifi calling...

Είναι ένας τρόπος για να απομονώνεις το ασταθές σήμα της κινητής τηλεφωνίας και να δουλεύεις μόνιμα σε περιβάλλον wifi...

Δεν αντιλέγω αλλά πες πως είναι κάτι επείγον κ για τον οποιοδήποτε α,β λόγο κοπεί το ίντερνετ για λίγα λεπτά δε θα μπορούν να σε "βρουν" στο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2023 στις 3:46 ΜΜ, Ronnie1985 είπε

Στο γράφει το μήνυμα " disable airplane mode"

Έχε κανονικά το Cosmote σήμα ανοιχτό και ταυτόχρονα το wifi calling ενεργό. Έτσι το έχω και εγώ γιατί στο σπίτι που είμαι δεν έχω καλό σήμα και το wifi με βοηθάει στη ποιότητα κλήσεων. 

Το θέμα είναι πως σε αντίθεση με nova που δεν έπιανε καθόλου και ουσιαστικά δεν υπήρχε ανάγκη να είμαι σε airplane mode καθώς λόγο κακού σήματος καταλάβαινε πως θέλω WiFi, στον οτε το σήμα είναι λίγο καλύτερο με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστή επιλογή και οι κλήσεις να είναι πετσοκομμένες.Για αυτό μου είναι απαραίτητο να δουλεύω μόνο μέσω WiFi σε airplane mode (πράγμα που στη nova με άφηνε χωρίς πρόβλημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Chocobo said:

Το θέμα είναι πως σε αντίθεση με nova που δεν έπιανε καθόλου και ουσιαστικά δεν υπήρχε ανάγκη να είμαι σε airplane mode καθώς λόγο κακού σήματος καταλάβαινε πως θέλω WiFi, στον οτε το σήμα είναι λίγο καλύτερο με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστή επιλογή και οι κλήσεις να είναι πετσοκομμένες.Για αυτό μου είναι απαραίτητο να δουλεύω μόνο μέσω WiFi σε airplane mode (πράγμα που στη nova με άφηνε χωρίς πρόβλημα)

Κι εγώ σε cosmote είμαι και το wifi calling δουλεύει απροβλημάτιστα. Αναρωτιέμαι τι σκάλωμα έχει φάει το δικό σου...

Το iphone είναι ενημερωμένο (ios 17.2)?

Τα carrier settings είναι ενημερωμένα (cosmote 57.0)

Μήπως τρέχεις κάποιο vpn (iphone ή router)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, flyer είπε

Κι εγώ σε cosmote είμαι και το wifi calling δουλεύει απροβλημάτιστα. Αναρωτιέμαι τι σκάλωμα έχει φάει το δικό σου...

Το iphone είναι ενημερωμένο (ios 17.2)?

Τα carrier settings είναι ενημερωμένα (cosmote 57.0)

Μήπως τρέχεις κάποιο vpn (iphone ή router)?

Οκα δυστυχώς είναι ενημερωμένα και δεν τρέχω κάποιο vpn.Εχω σπάσει το κεφάλι μου καθώς με τη nova δούλευα μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Chocobo said:

Οκα δυστυχώς είναι ενημερωμένα και δεν τρέχω κάποιο vpn.Εχω σπάσει το κεφάλι μου καθώς με τη nova δούλευα μια χαρά.

Το έχεις δοκιμάσει σε άλλο router,  για να αποκλείσουμε κι αυτή τη περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...