Προς το περιεχόμενο

Hosting απλών προγραμμάτων Python


archer100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω αρκετούς πελάτες με μποτάκια που τρέχουν είτε αυτόματα, είτε τα τρέχω εγώ, είτε τα τρέχει ο ίδιος ο πελάτης περιοδικά, πχ ανά εβδομάδα, μήνα, κλπ

Όλα τα μποτάκια είναι σε python και τα περισσότερα χρησιμοποιούν Selenium

Μέχρι τώρα, έχω χρησιμοποιήσει το python anywhere, καποιους VPS server (με κόστος γύρω στα $10 το μήνα) οι οποίοι είναι Windows και συνδέομαι μέσω RDP, να μεταφέρω αρχεία εναλλάξ, και να αλλάζω τον κώδικα όταν χρειάζεται

Σε άλλες περιπτώσεις έχω χρησιμοποιήσει το Google Colab ενώ σε ένα άλλο ποιο στιβαρό σαιτ, είχα χρησιμοποιήσει έναν AWS instance που ήταν πρακτικά VPS με windows machine που και πάλι συνδεόμουν μέσω RDP

Το θέμα μου είναι πως νιώθω πως οι παραπάνω επιλογές δε με καλύπτουν πλέον, λόγω συχνών προβλημάτων στο pythonanywhere πχ έχει τύχει updates στο ιδιο το Selenium module, να προκαλούν προβλήματα στο τρέξιμο του κώδικα, την ώρα που πάει να το τρέξει ο πελάτης (η φιλοσοφία είναι να το τρέχει μόνος του κάθε μήνα χωρίς προβλήματα). Από την άλλη το Colab εχει το κακό πως δεν έχει σταθερά αρχεία, καθότι δουλεύει με τη λογική του runtime και κάθε φορά πρέπει να κάνει mount to google drive από την αρχή

Επίσης, το AWS το βρίσκω εξαιρετικά μπερδεμένο, υπερφορτωμένο και γραφειοκρατικό, ίσως κάνω λάθος, αλλά αυτή την αίσθηση αποκόμισα από τον καιρό που το χρησιμοποίησα

Τέλος, επιλογές όπως DigitalOcean, Vultr, και άλλες, βρήκα πως τα προιόντα τους σε Windows VPS με τουλάχιστον 4GΒ είναι ακριβά (πχ 28 $ το Vultr

Το μόνο που με άφησε ικανοποιημένο (κατά 80%) είναι το σαιτ https://iportal.host/ οπου αγοραζεις windows vps και το σεταρεις σε μερικά λεπτά. Ωστοσο και αυτό έχει βγάλει συχνά προβλήματα 

Το ερώτημα μου είναι: Που μπορώ να βρω παρόμοια  hosting πακέτα με windows server και 4GB RAM γυρω στο 10ρικο το μηνα και με σχετικά εύκολη εγκατάσταση; 

Υπάρχουν άλλες λύσεις καλύτερες από τις παραπάνω για να τρέχει κάποιος ένα Python Selenium bot, πχ μια φορά το μήνα, να τραβάει κάποια ρεπορτ από συγκεκριμένα σαιτ; Υποψιάζομαι πως υπάρχουν αρκετά καλές λύσεις με lambda functions, containers, και on demand τρεξιμο προγράμματος, αλλά ομολογώ πως είμαι σκράπας σε όλα τα ανωτέρω και είμαι αρκετά πίσω σε όλη αυτή τη θάλασσα του cloud hosting. Ξέρω πως υπάρχουν ήδη καλές λύσεις στους δυνατούς παίκτες του χώρου, Azure, CCP, AWS,  κλπ αλλά πραγματικά πρόκειται για θάλλασα επιλογών και νιώθω πελαγωμένος με το που μπαίνω στα Control Panel τους

Επίσης, είναι απαραίτητη προυπόθεση να μπορεί να τρέξει από τον νον-τεκυ πελάτη (με τις ανάλογες γραπτές οδηγίες από εμένα) αλλά και θα προτιμούσα να έχω πλήρη πρόσβαση στον κώδικα και το τερμιναλ την ώρα που ο κώδικας τρέχει, επειδή τα προβλήματα είναι συχνά, μιας και μιλάμε για χιλιάδες δεδομένα, σκραπινγκ πολλών ωρών η χιλιάδων λινκς, με σελίδες που αλλάζουν περιοδικά, κλπ για αυτό και η λύση του VPS που να μπαίνω με RDP δηλαδή σα να τρέχει στο δικό μου λάπτοπ, έχουν αποδειχθεί μέχρι τώρα οι ιδανικότερες

Έχεις κανείς να προτείνει κάποια λύση; Η τιμή δεν είναι δεσμευτική, αρκεί να γίνει η δουλειά όπως πρέπει, αλλά από την άλλη λύσεις των 30$ όταν υπάρχουν παρόμοιες με $10 είναι λίγο άτοπες

Ευχαριστώ

TDLR:

Ψάχνω λύσεις για αγορά Windows VPS, 4GB RAM κοντά στα 10-15$ το μήνα, που να μην απαιτούνε (για την αγορά) 370 κλικ σε πολύπλοκα Dashboards με 32685 επιλογές που μόνο εξειδικευμένοι Clοud Engineers μπορούν να καταλάβουν

Εναλλακτικά, κάτι πιο προχωρημένο, όπως lambda functions, κλπ αλλά με τους περιορισμούς που ανέφερα παραπάνω (δυνατότητα για άμεσο έλεγχο της κονσόλας από μένα καθόλη τη διάρκεια του σκραπινγκ, τρέξιμο από τον πελάτη εύκολα, διαχείριση μεγάλων αρχείων, κλπ) και ένα λογικό learning curve

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μόνο το VPS είναι η λύση.

Το σεταρεις και τέρμα ,, έχεις πλήρη έλεγχο τι τρέχει και πότε τρέχει

Από εκεί και πέρα ίσως θα πρέπει να σχεδιάσεις 1 UI για τους πελάτες σου ώστε να έχουν εύκολη πρόσβαση στα bot τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, masteripper said:

Λογικά μόνο το VPS είναι η λύση.

Το σεταρεις και τέρμα ,, έχεις πλήρη έλεγχο τι τρέχει και πότε τρέχει

Από εκεί και πέρα ίσως θα πρέπει να σχεδιάσεις 1 UI για τους πελάτες σου ώστε να έχουν εύκολη πρόσβαση στα bot τους.

Το UI για τον πελατη ειναι σημαντικο και σε αυτο το pythonanywhere αποδειχθηκε κορυφαιο, αλλα δυστυχως στη συνεχεια εβγαλε προβληματα. Ξερεις καποια παρομοια λυση η καποιον τροπο που να μπορω να στησω κατι παρομοιο custom? Συχνα χρησιμοποιω googlesheets οταν χρειαζεται παραμετροποιηση του input απο τον πελατη, αλλα αυτο εχει να κανει κυριως για τα δεδομενα και οχι με το τρεξιμο του κωδικα καθευατο και τη διαχειριση των αρχειων

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, archer100 said:

Το UI για τον πελατη ειναι σημαντικο και σε αυτο το pythonanywhere αποδειχθηκε κορυφαιο, αλλα δυστυχως στη συνεχεια εβγαλε προβληματα. Ξερεις καποια παρομοια λυση η καποιον τροπο που να μπορω να στησω κατι παρομοιο custom? Συχνα χρησιμοποιω googlesheets οταν χρειαζεται παραμετροποιηση του input απο τον πελατη, αλλα αυτο εχει να κανει κυριως για τα δεδομενα και οχι με το τρεξιμο του κωδικα καθευατο και τη διαχειριση των αρχειων

Δεν ξέρω ακριβως το workflow σου ,λογικά χρειαζεσαι κάτι σε dashboard το οποίο να προσαρμόζεται στον πελάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...