Προς το περιεχόμενο

Νέο σύστημα ΑΜ5 - Ανάγκη για συμβουλες για Mobo (και άλλα)


SeNNinhA
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Aris-leme,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί συμφορουμήτες

 

Λοιπον μετά από πολλά χρόνια ξαναστήνω από την αρχή PC. Οχι ότι υπάρχει πραγματική ανάγκη. 

Βασικά για τον ενα τον υιο που θελει ανα βάθμιση στα παιχνίδια του. Οπότε πρόκειται για ενα medium gaming PC με δυνατότητα μελλοντικης αναβάθμισης.

Ξεκίνησε για AM4 platform αλλα κραταω και αναβαθμίζω τα PC για πολλα χρόνια οπότε η AM5 platform θεωρησα ότι ειναι πιο σωστή κι ας μην ειναι η Value for money επιλογη την συγκεκριμενη στιγμη (θα ειναι ομως σε βαθος χρόνου). Δυστυχως ετσι ξεκιναει παντα και το κοστος παει καθε φορα πανω απο το διπλασιο αυτου που ειχες στο μυαλο.

 

Εχουν λοιπον αγοραστεί ήδη τα:

CPU: AMD Ryzen 7 7800X3d

Cooling: ??? - Υπάρχει μια Corsair Hydro series H80i V2 (ειχε ερθει με το ενα κουτι). Δεν ξέρω εαν υπάρχει bracket για ΑΜ5 οπότε ειναι προς εξεταση το θεμα συνολικα. Λογικά τα bracket της AM4 ταιριάζει και στην ΑΜ5 απ ότι βλέπω. (Εαν χρησιμοποιηθει θα χρειαστώ οδηγίες για τα προτεινόμενα υγρα γιατι δεν εχω τοποθετήσει ποτε μου υδρόψυξη). Αλλιως τι προτεινετε σε ψύκτρα?

Mobo: ??? - Αναμένω συμβουλές

RAMs: Corsair VENGEANCE RGB DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO iCUE (40-40-40-77)

PSU: Be Quiet! Pure Power 12 M 850 BN344 ATX3.0

Κουτι: ??? -  Υπάρχουν διάφορα όπως: Thermaltake Core V1 (mini ITX), Full tower Thermaltake (ποιοτικό αλλα παλιοτερο), και ενα απλό φθηνό Sharkoon S25-W Midi Tower. - Θα εξαρτηθεί αρχικά από την mobo και βλέπουμε αργότερα. Δεν είναι πρόβλημα.

GPU: Δεν εχει αγοραστεί αλλα προσανατολίζομαι σε μια μεταχειρισμένη 3060ti ή κατι σε μεταχειρισμένη παλι RX6650/6700

SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 2TB (υπάρχει και Samsung 980 MZ-V8V1T0BW 1ΤΒ)

Οθόνη: ??? - Αναζητείται οθονη 27" min σε 2Κ και λογική τιμη προσφορας. Οι wide οθονες δεν αποκλείονται αλλα εκει παμε αναγκαστικά στις 34" για να μεινει το ύψος στα ιδια.

 

Οπότε θα ήθελα καμία συμβουλή για Mobo AM5.

Βέλτιστα θα ήταν κάτι σε B650E με ταυτόχρονη ύπαρξη PCIe5.0 και για GPU και για M2 αλλα σε πιο λογικές τιμές βρίσκεις μόνο με PCIe5.0 στην Μ2.

Καμία γνώμη για την ASUS TUF Gaming X670E-PLUS WiFi??  Ή κάτι ανάλογο ισως?

WiFi 6Ε ειναι νομιζω must have για να μην πληρωνω επιπλεον.

Το mini ITX form θα ήταν προτιμότερο αλλα οι επιλογές λίγες (οι λιγοτερες θυρες πισω δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα). Αλλα επειδη υπαρχει επιλογη σε κουτια δεν είναι περιοριστικός παράγοντας το μεγεθος της mobo.

 

Δεν υπάρχει συγκεκριμενο budget αλλα είπαμε, είμαστε την μεσαια κατηγορια.

Παρεμπιπτώντως εαν εχετε προτασεις και για καρτες γραφικων και για οθονες ευχαριστως να τις ακουσω. Μεταχειρισμενες επιλογες δεκτες.

 

Βασικά περιμενω τις Χριστουγεννιατικες προσφορες τις οποιες ομως και δεν βλέπω πουθενα....!!!!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Νέο σύστημα ΑΜ5 - Ανάγκη για συμβουλες για Mobo (και άλλα)
  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω πολύ καιρό που πήγα από ΑΜ4 σε ΑΜ5 7800Χ3δ  με το ΜΟΒΟ που ρωτάς(ASUS TUF Gaming X670E-PLUS WiFi) καλή ποιότητα και απόλυτα ευχαριστημένος γιατί έβαλα και πολύ πράγμα πάνω. Σήμερα έβαλα και τον τελευταίο NVMΕ, σύνολο 3NVMΕ (έχει ακόμη μία θέση απλά αν βάλεις εκεί δίσκο κόβει 2 ΣΑΤΑ) σύνολο πλέον 6 δίσκους πολλά φανάκια με ARGB υδρόψυξη όλα δουλεύουν ρολόι. Πολύ εύκολο ΜΟΒΟ. Μου άρεσε πάρα πολύ που τα καπακια για τους NVMΕ οι βίδες μένουν πάνω  και ο δίσκος κουμπώνει με "κλιπσακι" ούτε βίδες ούτε τίποτα, μπιος απντειτ που έκανα όλα καλά και εκεί απλή υπόθεση. Απόλυτα ευχαριστημένος και από το πρόγραμμα της ASUS για όλα τα φανάκια κτλ που έχω στο κουτί. 

Υδρόψυξη έβαλα και εγώ πρώτη φορά την Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB Δεν μπορούσα ποιο μεγάλη. Μαξ 80 κάτι βαθμούς είδα, σε παιχνίδια 60-70.

Ορίστε και πως είναι

IMG_20231216_231521.jpg

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Δεν έχω πολύ καιρό που πήγα από ΑΜ4 σε ΑΜ5 7800Χ3δ  με το ΜΟΒΟ που ρωτάς(ASUS TUF Gaming X670E-PLUS WiFi) καλή ποιότητα και απόλυτα ευχαριστημένος γιατί έβαλα και πολύ πράγμα πάνω. Σήμερα έβαλα και τον τελευταίο NVMΕ, σύνολο 3NVMΕ (έχει ακόμη μία θέση απλά αν βάλεις εκεί δίσκο κόβει 2 ΣΑΤΑ) σύνολο πλέον 6 δίσκους πολλά φανάκια με ARGB υδρόψυξη όλα δουλεύουν ρολόι. Πολύ εύκολο ΜΟΒΟ. Μου άρεσε πάρα πολύ που τα καπακια για τους NVMΕ οι βίδες μένουν πάνω  και ο δίσκος κουμπώνει με "κλιπσακι" ούτε βίδες ούτε τίποτα, μπιος απντειτ που έκανα όλα καλά και εκεί απλή υπόθεση. Απόλυτα ευχαριστημένος και από το πρόγραμμα της ASUS για όλα τα φανάκια κτλ που έχω στο κουτί. 

Υδρόψυξη έβαλα και εγώ πρώτη φορά την Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB Δεν μπορούσα ποιο μεγάλη. Μαξ 80 κάτι βαθμούς είδα, σε παιχνίδια 60-70.

Ορίστε και πως είναι

IMG_20231216_231521.jpg

Σ ευχαριστώ πολύ.

Ερωτηση. Τον 7800x3d τον βλέπει κατευθείαν ή πρέπει να βρω τεχνικό να μου κάνει update το Bios πρώτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμέσως τον αναγνώρισε και τις μνήμες με EXPO(G.Skill Trident Z5 Neo 32GB 6000 CL30). Το BIOS update είναι απλή διαδικασία στο συγκεκριμένο MOBO και εγώ πρώτη φορά έκανα σε ASUS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα,
επειδη ψαχνομαι και εγω για AM5 θελω να κανω μια ερωτηση.

Θα παω σε B650
Παντα εβαζα full ATX μητρική και θελω να κανω παλι το ιδιο. Ισχυει οτι εχουν γενικα καλυτερα VRM απο mATX και οτι θα ειναι καλυτερα για μελλοντικες αναβαθμισεις σε επομενης γεννιας CPU?
Μηπως δεν υπαρχει λογος να πας σε FULL ATX (εχω ενα M2, ενα SATA SSD και μια Creative AE-5 plus pci-x) και υπαρχει κατι τετοιο σε mATX που θα "καλυψει" πληρως ποιοτικα και στο μελλον;

Επεξ/σία από myst77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, myst77 είπε

καλημέρα,
επειδη ψαχνομαι και εγω για AM5 θελω να κανω μια ερωτηση.

Θα παω σε B650
Παντα εβαζα full ATX μητρική και θελω να κανω παλι το ιδιο. Ισχυει οτι εχουν γενικα καλυτερα VRM απο mATX και οτι θα ειναι καλυτερα για μελλοντικες αναβαθμισεις σε επομενης γεννιας CPU?
Μηπως δεν υπαρχει λογος να πας σε FULL ATX (εχω ενα M2, ενα SATA SSD και μια Creative AE-5 plus pci-x) και υπαρχει κατι τετοιο σε mATX που θα "καλυψει" πληρως ποιοτικα και στο μελλον;

Επειδη το ψαχνω αρκετα χωρίς να εχω καταλήξει ακόμη θα έλεγα ότι ΝΑΙ. 

Δυστυχώς εχουν περισσοτερο Value for Money για πολλούς λόγους.

Οι mini ITX (που εμενα με ενδιαφερουν) είναι σαφέστατα πιο ακριβές χωρίς να υπάρχει εμφανής λόγος βεβαιως (εκτός της κάποιας αναγκαστικής συμπίεσης των κυκλωμάτων).

Οι microATX είναι στην καλύτερη περίπτωση και αυτές στην ίδια τιμή με τις ΑΤΧ.

Οι ΑΤΧ λόγω μεγέθους (αρα και ανεσης για περισσοτερα κυκλωματα) εχουν περισσοτερες εσωτερικές αλλα και εξωτερικές θυρες και αρα πιο βολικές για οποιαδήποτε σύνθεση αλλά και εξωτερικά περιφερειακά.

 

Από την αλλη εαν καποιος δεν εχει ιδιαιτερες αναγκες σε θυρες το να μειώσει το μέγεθος του κουτιού πάντα θετικο είναι.

Οσον αφορά τις mobo και τα τσιπάκια δες παρακατω:

image.png.9a4b10d09a66d8715ad6db550f675676.png

image.png.b249230c4002fa8ab92683f4908d500e.png

Εαν θες PCIe5.0 ξεχνας το Β650

Εαν θελεις  PCIe5.0 και σε GPU και σε M2 πας σε X670E / B650E

Σημείωση: Στις πιο φθηνες εκδοσεις του B650E θα βρεις μονο PCIe5.0 στο Μ2 slot)

Στις θύρες USB 20Gbps εχεις μια στο B650/B650E και δυο στο X670/760E

Στις ακριβές εκδόσεις με X670E θα βρεις εκτος απο 2.5g LAN και 10G LAN

 

Τωρα το τι χρειαζεται ο καθενας εξαρταται απο τον ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σκασεις τοσα λεφτα σε cpu-mobo και θα υπαρχουν παιχνιδια που δεν θα μπορεις να παιξεις. Βγαλε απο μητρικη και ισως και επεξεργαστη και βαλτα σε καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, vegito είπε

Θα σκασεις τοσα λεφτα σε cpu-mobo και θα υπαρχουν παιχνιδια που δεν θα μπορεις να παιξεις. Βγαλε απο μητρικη και ισως και επεξεργαστη και βαλτα σε καρτα.

Τα κομμάτια που αναφέρθηκαν έχουν αγοραστεί κομμάτι κομματι από προσφορές (εκτός της mobo).

Όπως είπα το σύστημα δεν έχει στηθεί σαν Value for money Gaming. Για αυτό θα ηταν πολύ πιο οικονομικό να πάω σε AM4 setup (σχεδόν μισή τιμή και θα περίσσευαν και χρήματα για καλή GPU).

Μία χαρα θα είναι για τώρα σε παιχνίδια 2K με medium graphics και μελλοντικά η GPU είναι εύκολο να αλλαχθεί με λίγα σχετικά χρήματα.

Ο στόχος δεν ήταν να γίνει Top Gaming specs αλλα future proof μιας και διατηρώ στην ζωή όλα μου τα PC μέχρι να μην πάει άλλο.

Φαντάσου ότι αυτή την στιγμή τα 3 βασικα PC είναι:

- Phenom II X6 1090T με μια GTX 950 2gb

- i7 930 με μια XFX Radeon RX580 GTS XXX Edition 8gb

- Beelink με Ryzen 7 5800H και ενσωματωμένα γραφικά.

Και υπάρχει και άλλο ένα ASUS PN50 με Ryzen 4300U

Στα 3 πρώτα παιζονται παιχνίδια (οι νεαροί μου). 2-3 παιχνίδια παίζουν όλα κι όλα. Και υποθέτω ότι δεν θα είναι και super βαριά. Πιθανολογώ ότι τα παίζουν σε low settings. Βασικά οθονη με καλό Refresh rate μου ζήτησαν.

Οποτε σαφέστατα ασχέτως των χρημάτων μάλλον προκειται για αναβάθμιση...

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο που δίνεις έμφαση στο να έχει η μητρική PCIe5 και πήρες τον 970 που είναι PCIe3.

Ο οποίος είναι και ακριβότερος από πολλούς PCIe4 με υπερδιπλάσιες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Περίεργο που δίνεις έμφαση στο να έχει η μητρική PCIe5 και πήρες τον 970 που είναι PCIe3.

Ο οποίος είναι και ακριβότερος από πολλούς PCIe4 με υπερδιπλάσιες ταχύτητες.

Αυτη η αγορα των SSDs είχε προηγηθεί και δεν είχε σχέση με το σύστημα. Αγοράστηκαν 3 SSD για γενική χρήση και απλά θα χρησιμοποιηθεί γιατι δεν βλέπω τον λόγο αυτή την στιγμή για επιπλέον έξοδο.

Όπως είπα μιας και στεινεται τώρα και κρατάω τα PC όπως κατάλαβες για πολλαααα χρόνια στην ζωή με αναβαθμίσεις ακριβώς γι αυτό θέλω να έχουν κάποια features που θα χρησιμοποιηθούν στο μέλλον για να μην αλλάζεις βασικά και ακριβά κομμάτια.

Και οι GPUs είναι PCIe4.0 χωρίς 12VHPWR power connector λλά θέλω έχει η μητρική PCIe5.0.

Αλλιως πήγαινα όπως έλεγε και η λογική σε AM4 στα μισά λεφτά με μόνο ουσιαστικό μειονέκτημα τις πιο αργές μνήμες.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...