Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με την οθονη του υπολογιστη


mastersab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα . Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Στην οθονη του υπολογιστη δεν μου εμφανιζονται τα ολα τα ελληνικα γραμματα. Γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει?

Screen Shot 12-17-23 at 09.08 PM.JPG

Screen Shot 12-17-23 at 09.09 PM.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mastersab είπε

Καλησπερα . Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Στην οθονη του υπολογιστη δεν μου εμφανιζονται τα ολα τα ελληνικα γραμματα. Γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει?

https://support.google.com/chrome/thread/2308245/text-half-missing?hl=en

Δοκίμασε αρχικά με το να απ/σεις το hardware accelerator.

screenshot απο firefox 120.0.1

Screenshot from 2023-12-17 22-39-06.png

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mastersab είπε

προς Petros Electron Πως το εκανες αυτο?

Ποιο?. Αν εννοεις να κανεις disable το hardware acceleration δες το παρακάτω

Αναφορά σε κείμενο
Google Chrome Launch Chrome, then select “Menu” > “Settings“. Scroll down to the bottom and select the “Advanced” option. Scroll to the “System” section and toggle “Use hardware acceleration when available” on or off as desired.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως εκανα on/off την χρ.επιτ.υλικου αλλα το προβλημα δεν λυθηκε .Μηπως ειναι καπου στα fonts γιατι δεν το κανει σε ολες τις ιστοσελιδες ηαν γνωριζει καποιος κατι αλλο? Επισης και στο mozilla κανει το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mastersab είπε

Δυστυχως εκανα on/off την χρ.επιτ.υλικου αλλα το προβλημα δεν λυθηκε .Μηπως ειναι καπου στα fonts γιατι δεν το κανει σε ολες τις ιστοσελιδες ηαν γνωριζει καποιος κατι αλλο? Επισης και στο mozilla κανει το ιδιο

Chrome δεν χρησιμοποιώ για να σου πω κατι παραπάνω. Για δες στον firebox τα fonts αν ειναι σύμφωνα με τα δικά μου

 

Screenshot from 2023-12-18 15-11-05.png

Screenshot from 2023-12-18 15-10-45.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω πολυ Petros Electron αλλα το προβλημα δεν λυθηκε . Εκανα ακριβως τις αλλαγες στον Mozilla οπως εσυ αλλα παλι μου βγαζει τα ιδια. Υποθετω οτι το προβλημα ειναι καπου στις δικες μου γραμματοσειρες. Ισως θα πρεπει να ξαναεγκαταστησω το Office. παρ ολα αυτα ευχαριστω πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/12/2023 at 18:44, mastersab said:

 Ισως θα πρεπει να ξαναεγκαταστησω το Office.

Το office δεν θα έχει σχέση. Και λογικά ούτε τα fonts γιατί αν ήταν έτσι θα είχες πρόβλημα με συγκεκριμένα γράμματα.

Αν "ανεβοκατέβεις" στη σελίδα που έχει θέμα, πάντα τα ίδια γράμματα λείπουν ή όταν scroll_άρεις εξαφανίζονται άλλα?

Επίσης έχεις κάρτα γραφικών και αν ναι, την έχεις κάνει overclock? Έχεις τους νεότερους drivers?

Τέλος, μήπως δουλεύεις με accessibility options? (μεγένθυση text, μεγενθυντικό φακό κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Google Chrome είχε παλιά την επιλογή Menu › Tools › Encoding όπου μπορούσες να κάνεις αλλαγές και να βρεις λύσεις σε θέματα encoding. Στις τελευταίες εκδόσεις το έβγαλε και το encoding γίνεται αυτόματα οπότε δε δίνει πια την επιλογή να μπορείς να το ελέγξεις.

Το πρόβλημά σου είναι στο encoding. Για κάποιο λόγο τα fonts που χρησιμοποιούνται για τα ελληνικά μάλλον δεν είναι UTF-8 και είναι ANSI. Κάπου κάτι έχεις κάνει εσύ ή έχει γίνει κάποια αλλαγή.

Για να επιβεβαιώσεις ότι σε επίπεδο λειτουργικού συστήματος είναι όλα σωστά άνοιξε το σημειωματάριο και δες όταν πας να κάνεις «Αποθήκευση Ως», όπως φαίνεται στην εικόνα που ακολουθεί, ότι βλέπεις UTF-8. Εάν δε βλέπεις και εκεί τότε σίγουρα κάτι στραβό έχει συμβεί με το encoding συνολικά.

image.png.12076c65def297496a1f0e483416f62e.png

Οπότε θα πρέπει να ψάξεις τι έκανες πρόσφατα, π.χ. εγκατέστησες κάτι που έχει σχέση με γραμματοσειρές, για να μπορείς να ψάξεις σχετικά με αυτό. Μακάρι να ήταν εύκολο να εντοπιστεί το σημείο στο οποίο έχει γίνει η στραβή (μπορεί να είναι στο λειτουργικό, κάπου στις γραμματοσειρές, κ.λπ.).   

Εναλλακτικά εάν δε βρεις άκρη δοκίμασε προσωρινά ένα extension π.χ. αυτό “Set Character Encoding” (εδώ) και δοκίμασε μήπως βρεις λύση στο πρόβλημά σου.

Επίσης δοκίμασε να επαναφέρεις τις ρυθμίσεις των windows για τα fonts. Μπορείς να το κάνεις ως εξής:

Πήγαινε εδώ: "C:\Windows\Fonts". θα σου εμφανιστεί η οθόνη όπως φαίνεται στην εικόνα που ακολουθεί.

image.png.d067fe3b2bf4bd64145157b42fccd681.png

Επίλεξε "Font Settings" (δηλαδή την πρώτη επιλογή) όπως φαίνεται στην εικόνα που ακολουθεί.

image.png.c79f6436280c5ac20cfe7efb95c32016.png

Επίλεξε "Restore Default Font Settings".

Δοκιμάζεις να δεις εάν έλυσες το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προς JPaxilleas . Εχω κανει την επαναφορα αλλα παλι τα ιδια, δεν αλλαξε τιποτα και το σημειωματαριο ειναι σε UTF-8 δεν ξερω τι αλλο να κανω. Παρ ολα αυτα σε ευχαριστω και τον Teddy77 για τον χρονο σας κι αν βρειτε κατι αλλο ευπροσδεκτο ετσι κι αλλιως δεν εχω τις γνωσεις για κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...