Προς το περιεχόμενο

Ρακέτα Τεννις


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum,

Θα θελα να αγοράσω μια ρακέτα τέννις γιατί σκέφτομαι με έναν φίλο μπας και βάλουμε μπρος και παίζουμε κάνα παιχνίδι μια στο τόσο.

-Όταν ήμουν πιτσιρικας έπαιζα αρκετα, αλλά έχω να πιάσω ρακέτα πάρα-παρα πολλά χρόνια.-

Θέλω να πάρω κάτι οικονομικό μιας και μπορεί να μην γίνει τακτική συνήθεια.

Υ.γ Από μεγέθη δεν έχω ιδέα τι παίζει, υποθέτω ότι έχει να κάνει με το στυλ του παιχνιδιού που κανε καποιος και όχι με το μέγεθος του παίκτη,σωστά?

Έχουμε καμία πρόταση?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είσαι αρχάριος και δεν είσαι σίγουρος εάν θα παίζεις, μην δώσεις πάνω από 50e.

Πάρε κάτι σαν αυτήν: HEAD Radical 27 Tennis Racket : Amazon.de: Sports & Outdoors

Για αρχή είναι αρκετά καλή (beginner early intermediate θα έλεγα)

Το μέγεθος του grip (λαβή) μετράει αρκετά, για άντρα από size L3 και πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sugizo είπε

Εφόσον είσαι αρχάριος και δεν είσαι σίγουρος εάν θα παίζεις, μην δώσεις πάνω από 50e.

Πάρε κάτι σαν αυτήν: HEAD Radical 27 Tennis Racket : Amazon.de: Sports & Outdoors

Για αρχή είναι αρκετά καλή (beginner early intermediate θα έλεγα)

Το μέγεθος του grip (λαβή) μετράει αρκετά, για άντρα από size L3 και πάνω.

φουλ αλουμινιο δεν θα επαιρνα. καλυτερα να πας σε μετοχειρη. αλλωστε ακομα πιο φθηνα την εχει και ελλαδα το δεκαθλο. https://www.decathlon.com.gr/el/p/998655439-163276-radical-27-2021-tennis-racket.html?objectID=4363861&queryID=079ea8e74523546acedb1dcd0c790c39

μιλαμε για τελειως της πλακας ρακετα.

βρισκεις πολυ νορμαλ ρακετες ελαχιστα παιγμενες με 80ευρω. κριμα να πεταξεις εστω και 30 για κατι τετοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, basilis_k6 said:

φουλ αλουμινιο δεν θα επαιρνα. καλυτερα να πας σε μετοχειρη. αλλωστε ακομα πιο φθηνα την εχει και ελλαδα το δεκαθλο. https://www.decathlon.com.gr/el/p/998655439-163276-radical-27-2021-tennis-racket.html?objectID=4363861&queryID=079ea8e74523546acedb1dcd0c790c39

μιλαμε για τελειως της πλακας ρακετα.

βρισκεις πολυ νορμαλ ρακετες ελαχιστα παιγμενες με 80ευρω. κριμα να πεταξεις εστω και 30 για κατι τετοιο.

Δεν διαφωνώ, αλλα έτσι όπως τα περιγραφει, άμα είναι να παίζει 2-3 φορες το χρόνο αξίζει και 100 ευρώ, άμα είναι να παίξει 1-2 φορες και τέλος, κρίμα να δώσει τόσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sugizo είπε

Δεν διαφωνώ, αλλα έτσι όπως τα περιγραφει, άμα είναι να παίζει 2-3 φορες το χρόνο αξίζει και 100 ευρώ, άμα είναι να παίξει 1-2 φορες και τέλος, κρίμα να δώσει τόσα.

Ας πεταξει 100 ευρω τοτε.
Τι λες ρε μαν, δλδ 1-2 φορες δεν αξιζει,αλλα 2-3 αξιζει τα 100;
30 και πολλα ειναι.

17 ώρες πριν, @topos είπε

 

Έχουμε καμία πρόταση?

 

 

Μαν μου αν δε βρεις μεταχειρισμενη,εχω 6 ή 7 απλες,απο lot.

Με καποιες επαιζα κανα δυο φορες τη βδομαδα,αν θες στειλε να σου δειξω.
 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μια ρακέτα γύρω στα ~300γρ με swing weight < 320gr και κεφαλή 100αρα πιστεύω θα είναι καλη για εσένα. Εάν έχεις ευαισθησία σε ώμο/αγκώνα και γενικά στο χέρι δες μαλακές ρακέτες. Οι φθηνές ρακέτες θα σε δυσκολέψουν και στο τέλος θα πάρεις πιο καλή. Μπες στο τένις φόρουμ και δες τις μεταχειρισμένες που είναι σε καλές τιμές. Γενικά η ρακέτα "χαλάει" , αλλά σε ερασιτεχνικό επίπεδο μπορείς να την κρατήσεις για πολλά χρόνια, οπότε μην τις φοβάσαι τις μεταχειρισμένες. Καλή αρχή στο τένις! Αγαπημένες μου είναι η clash 100 και η prince phantom 290gr, αλλά είναι μαλακές επειδή έχω ευαισθησία στον ώμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω όλους για τις μέχρι τώρα προτάσεις.

Γενικά με τις αγορές μου τείνω να το υπεραναλυω και στην συγκεκριμένη περίπτωση θα θελα να το αποφύγω.

Spoiler

Όταν έπαιζα πριν -20χρονια+- θαρρώ πως ήμουν σχετικά αργος, χωρίς μεγάλη αντοχη και πιθανών να είχα περισσότερη δύναμη από τους συμπαίχτες μου(είμαι αρκετά μεγαλόσωμος ~2m).-Εάν κέρδιζα θα ήταν συνήθως "γρήγορα" παιχνιδια, αν τραβούσαν πολύ συνήθως εχανα-

Όσο για τα χρήματα, θεωρώ ότι η πρώτη ρακέτα σίγουρα θα είναι λάθος(όπως τα πάντα όταν δεν γνωρίζεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις), και για να είμαι ειλικρινής θα τσιμπούσα την radical που προτάθηκε αλλά με κράτησε η πληροφορία του Sugizo πως το grip size θα πρέπει να είναι L3 και αυτή από το decathlon είναι L2.

Γενικά ξέρω ότι λόγο ηλικίας και επαγγέλματος καλό θα ήταν να ξεκινήσω κάποια δραστηριότητα και νομίζω πως το τέννις μου ταιριάζει περισσοτερο(σαν πιτσιρικάς εκτός από τεννις πήγαινα γυμναστήριο, μπάσκετ, βόλλευ, κολύμβηση και πέρασα και από ται τσι αλλά κανένα από αυτά δεν με ψηνει πέρα από το τεννις.)

Οι αλουμινίου θεωρουντε κακές γιατί "χαλάνε" γρηγορα?

Εάν ναι δεν με απασχολεί.

Θελω κάτι να ξεκινήσω, και εαν βρω τελικά ροη και συνεχισω δίνω όσα να ναι για μια που θα με βολεψει.

 

6 hours ago, StamTheMan said:

Μαν μου αν δε βρεις μεταχειρισμενη,εχω 6 ή 7 απλες,απο lot.

Με καποιες επαιζα κανα δυο φορες τη βδομαδα,αν θες στειλε να σου δειξω.
 

Εάν έχεις καμία που πιστεύεις ότι θα με βολεψει βεβαίως και να μου στείλεις pm, απλά δεν βρίσκομαι Αθήνα οπότε δεν ξέρω εάν θα βλέψεις.

Υ.γ Δεν ξέρω τι είναι το "lot" :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, @topos είπε

Σας ευχαριστω όλους για τις μέχρι τώρα προτάσεις.

Γενικά με τις αγορές μου τείνω να το υπεραναλυω και στην συγκεκριμένη περίπτωση θα θελα να το αποφύγω.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Όταν έπαιζα πριν -20χρονια+- θαρρώ πως ήμουν σχετικά αργος, χωρίς μεγάλη αντοχη και πιθανών να είχα περισσότερη δύναμη από τους συμπαίχτες μου(είμαι αρκετά μεγαλόσωμος ~2m).-Εάν κέρδιζα θα ήταν συνήθως "γρήγορα" παιχνιδια, αν τραβούσαν πολύ συνήθως εχανα-

Όσο για τα χρήματα, θεωρώ ότι η πρώτη ρακέτα σίγουρα θα είναι λάθος(όπως τα πάντα όταν δεν γνωρίζεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις), και για να είμαι ειλικρινής θα τσιμπούσα την radical που προτάθηκε αλλά με κράτησε η πληροφορία του Sugizo πως το grip size θα πρέπει να είναι L3 και αυτή από το decathlon είναι L2.

Γενικά ξέρω ότι λόγο ηλικίας και επαγγέλματος καλό θα ήταν να ξεκινήσω κάποια δραστηριότητα και νομίζω πως το τέννις μου ταιριάζει περισσοτερο(σαν πιτσιρικάς εκτός από τεννις πήγαινα γυμναστήριο, μπάσκετ, βόλλευ, κολύμβηση και πέρασα και από ται τσι αλλά κανένα από αυτά δεν με ψηνει πέρα από το τεννις.)

Οι αλουμινίου θεωρουντε κακές γιατί "χαλάνε" γρηγορα?

Εάν ναι δεν με απασχολεί.

Θελω κάτι να ξεκινήσω, και εαν βρω τελικά ροη και συνεχισω δίνω όσα να ναι για μια που θα με βολεψει.

 

 

Εάν έχεις καμία που πιστεύεις ότι θα με βολεψει βεβαίως και να μου στείλεις pm, απλά δεν βρίσκομαι Αθήνα οπότε δεν ξέρω εάν θα βλέψεις.

Υ.γ Δεν ξέρω τι είναι το "lot" :-)

Δυο μετρα ανθρωπος μαλλον L4 εισαι. Βεβαια πάντα παιζουμε με overgrip αλλα και πάλι δυσκολο το L3. Ελα ντε, τι ειναι το lot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέγεθος της λαβής αυξάνεται εύκολα. Παίρνεις ένα grip για ρακέτα και το εφαρμόζεις από πάνω. Είναι μια ταινία χοντρή υφασμάτινη και θα αυξήσει το πάχος της λαβής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι στις head μπορείς να αλλάξεις λαβή, αλλά δεν ξέρω εάν είναι εφικτό στο άνωθεν μοντέλο. Το κακό με τις αλουμινίου είναι ότι δεν δίνουν δύναμη στα χτυπήματα και πρέπει να βάζεις εσύ περισσότερη, οπότε θα σε κουράσει και αν έχεις ευαισθησία στο χέρι θα το καταπονήσεις. Εάν θέλεις μια στο τόσο και χαλαρά, τότε ίσως είναι καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, efib said:

Νομίζω ότι στις head μπορείς να αλλάξεις λαβή, αλλά δεν ξέρω εάν είναι εφικτό στο άνωθεν μοντέλο. Το κακό με τις αλουμινίου είναι ότι δεν δίνουν δύναμη στα χτυπήματα και πρέπει να βάζεις εσύ περισσότερη, οπότε θα σε κουράσει και αν έχεις ευαισθησία στο χέρι θα το καταπονήσεις. Εάν θέλεις μια στο τόσο και χαλαρά, τότε ίσως είναι καλή επιλογή.

Στην συγκεκριμένη δεν αλλάζει το grip, μιας και είναι beginner ρακέτα και αρκετά παλιό μοντέλο (κάθε 5 χρονια την αλλάζει χρώμα μονο η Head)

Για 2 μετρα άνθρωπο το L3 θα πέσει μικρό ακόμα και με overgrip, καλύτερα L4 ίσως και L5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2023 στις 1:26 ΠΜ, @topos είπε

 

 

 

Εάν έχεις καμία που πιστεύεις ότι θα με βολεψει βεβαίως και να μου στείλεις pm, απλά δεν βρίσκομαι Αθήνα οπότε δεν ξέρω εάν θα βλέψεις.

Υ.γ Δεν ξέρω τι είναι το "lot" :-)

Lot ειναι τα πακετα απο οτιδηποτε,συνηθως ειναι αγορες απο ebay κτλ,που δινουν 3-4 πραματα μαζι για να μην ασχοληθουν.

Στειλε μου  να σου δειξω τι εχω,ειναι  ρακετες για τα πολυ βασικα,να δεις αν σου αρεσει η συγκεκριμενη δραστηριοτητα.

Μετα δινεις τη σκυταλη στον επομενο και παιρνεις κατι καλυτερο.

Στειλε μου pm .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update->

Διάλεξα τον πιο μεσοβεζικο δρόμο(ούτε την πιο ελαφριά/ούτε την πιο βαριά, ούτε την πιο μικρη/ούτε την μεγάλη)

Πήρα τελικα την babolat pulsion tour 102 (285gr)

πριν περίπου ένα μηνα, από τότε γραφτηκα σε ένα σύλλογο και έχω πάει 5 μονοωρα.

Καταρχάς να πω πως μολις την επίασα με ξένισε αρκετά(δοκίμασα σε ένα "session" μια παλιά Wilson 103inch του συμπαίκτη και μου φάνηκε πολύ πιο οικεία), αλλά από τότε ίσως την ψιλοσυνηθισα, ίσως "μαλακωσανε" λίγο οι χορδές (syn gut 1,30), πιθανότατα και τα μπαλάκια να ήταν πιο σκληρά στην αρχή.

Spoiler

-Την συγκεκριμένη παντως δεν θα την πρότεινα σε παντελώς αρχαριο-

Τεσπά, το θέμα είναι ότι παρα τις δυσκολίες χρόνου, υπερπροσπάθεια εκ μέρους μου μιας και είμαι εντελώς αγυμναστος- με ελάχιστη αντοχή- το ευχαριστιεμαι όσο δεν παει (παρόλο που δεν μπορώ να περπατήσω για μια 1-2 μέρες μετά :-) ) και δεν βλέπω την ώρα να ξαναπάω να παίξω όποτε έχουμε ραντεβού(προσπαθούμε 2 φορές την βδομάδα).

Και πρακτικά φτάνω στο συμπέρασμα πως κακός δεν το ξεκίνησα πολυ-πολυ νωρίτερα.

Τώρα ρακέτες, χορδές,μπαλάκια μικρή σημασία εχουν.

Τελικά ειναι δευτερεύουσας σημασίας και με τον χρόνο θα βρεθούν τα κατάλληλα. 

Υ.γ Υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανείς εάν υπάρχει "τοίχος" για tennis πουθενά στο Ηράκλειο Κρήτης?

Υ.γ 2 Όντως είχε δίκιο ο συμφορουμιτης που ανέφερε για l4, το l3 μου πέφτει κάπως μικρό αλλά θα βάλω ένα overgrip για αρχή και βλέπουμε, νομίζω πως τα μπλε της turna είναι πιο "παχια" σωστά?

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...