Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση Pickup paper roller από Inkjet Canon MG3550


zannoni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Τα roller που τραβάνε το χαρτί έχουν φθαρεί/βρωμίσει και δεν λειτουργούν σωστά. Πήρα σε κατάστημα επισκευής εκτυπωτών και μου είπαν ότι θα κοστίσει γύρω στα 30€ η επισκευή και η αντικατάσταση. Βρήκα στο ebay το σετ αντικατάστασης το οποίο έρχεται από την Κίνα. Η τιμή του είναι στα 2.6€ και η μεταφορά στα 3.7€.

1. Γνωρίζει κάποιος αν θα περάσει τελωνείο και όσο θα κοστίσει περίπου;
2. Υπάρχει κάποιο κατάστημα να πουλάει ανταλλακτικά στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη;
3. Είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν και πως το αντιμετώπισε;

Ευχαριστώ,

Γιάννης

s-l1600.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το καθάρισα με τις πατέντες που είδα στο youtube, αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Το γυαλόχαρτο μου φαίνεται καλή ιδέα. Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο νούμερο (γυαλόχαρτου);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο μου φαίνεται.

Εγώ ότι έχω καθαρίσει έχει δουλέψει μιά χαρά.

Σίγουρα καθάρισες όλες τις ροδέλες?

Εάν θές στείλε μου με πμ το τήλ σου να κάνουμε μια βιντεοκλήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zannoni είπε

Ναι, το καθάρισα με τις πατέντες που είδα στο youtube, αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Το γυαλόχαρτο μου φαίνεται καλή ιδέα. Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο νούμερο (γυαλόχαρτου);

όχι δεν το έχω κάνει.
θα ξεκίναγα από 180 ή και 320, απαλά ίσα να αγριέψει λιγάκι. και θα κατέβαινα σιγά σιγά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που άργησα να σας απαντήσω. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Την Κυριακή θα μου φέρουν τον εκτυπωτή στην Αθήνα και θα αρχίσω τις επεμβάσεις και θα σας ενημερώσω. @gatos74 θα σε ενημερώσω από βδομάδα, αν δεν τα καταφέρω με το γυαλόχαρτο για να κάνουμε τηλεδιάσκεψη. Το εκτιμώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Έχω τον εκτυπωτή στα χέρια μου. Έβγαλα τις καλύτερες φωτογραφίες που μπορούσα. Στην πρώτη μπορείτε να δείτε τα πρώτα roller που τραβάνε το χαρτί από μπροστά. Στη δεύτερη είναι τα δεύτερα roller που ανεβάζουν το χαρτί απάνω και έχουμε πρόσβαση από την πίσω μεριά του εκτυπωτή.

 

first-pickupRoller.jpg

second-pickupRoller.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και σε σένα.

Αυτά τα ροδάκια έιναι καθαρά?....δέν νομίζω......από τις φώτο βλέπω την γυαλάδα.

Για το tray και τα υπόλοιπα πλαστικά δέν λέω κάτι....😁

Αρχικά με ένα πινέλο καθάρισε όλο τον εκτυπωτή

και μετά ότι ροδάκι βλέπεις με ισοπροπυλική αλκοόλη (αν δέν έχεις με καθαρό οινόπνευμα)

Για τα ροδάκια της πρώτης φώτο βγάλε εντελώς το tray και γύρνα ανάποδα τον εκτυπωτή

για να δουλέψεις άνετα.

Κατα 99,99% θα είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Καθάρισα όπως μου είπες. Πρώτα πήρα όλη τη σκόνη με ένα πανάκι micro-fiber, και μετά έβαλα ένα μακρύ χαρτόνι που στην άκρη του είχα περάσει ένα μωρομάντηλο που είχε στεγνώσει και το πότισα με οινόπνευμα. Το άφησα αρκετές φορές να γυρίζει για να καθαρίσει καλά. Επίσης καθάρισα και τα ρολάκια που είναι για να τραβάει το χαρτί απάνω, ανοίγοντας το πίσω καπάκι του εκτυπωτή.

Το άφησα να στεγνώσει καλά και ξαναπροσπάθησα. Δεν είχα κάποιο θετικό αποτέλεσμα και ο εκτυπωτής παίρνει μόνο με σπρώξιμο το χαρτί.

Μήπως να προσπαθήσω να τα καθαρίσω με κάτι πιο δραστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ. Πες μου τι πρέπει να έχω (μπατονέτες, πανάκια κτλ.) για να είμαι έτοιμος. Θα με βόλευε αύριο (Σάββατο) το πρωί κάποια στιγμή να τα λέγαμε αν δεν έχεις πρόβλημα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...