Προς το περιεχόμενο

Οικονομικό σύστημα ήχου για LG C1 με ps5


Dorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω κάτι σε οικονομικό 300-500 ευρώ για το σύστημα παραπάνω. Χρήση streaming και παιχνίδια . Ξεκίνησα να ψάχνω black friday δεν είχα συνηδειτοποιήσει ότι δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου ετοιμα συστήματα home cinema 5.1 όπως παλαιότερα, δεν ξέρω γιατί, λογω μόδας; Ηχόμπαρες κάτω από 500€ 3-4 που ακουσα σε μαγαζια δεν με εντυπωσίασαν καθόλου. Σκέφτομαι σοβαρά για ηχεία υπολογιστή logitech z906  https://www.e-shop.gr/logitech-980-000468-z906-51-speaker-system-p-PER.501827. Δυνατά πρέπει να είναι όχι ψόφια σαν τις φθηνές μπαρες, λογικά η σύνδεση με tv με οπτική. Αρνητικά σίγουρα η έλλεψη eArc hdmi, dolby atmos και δεν ξέρω και αν 100% θα παίζουν.  Kαποια πιο φυσιολογική για τιβι πρόταση; ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Dorian said:

Θέλω κάτι σε οικονομικό 300-500 ευρώ για το σύστημα παραπάνω. Χρήση streaming και παιχνίδια . Ξεκίνησα να ψάχνω black friday δεν είχα συνηδειτοποιήσει ότι δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου ετοιμα συστήματα home cinema 5.1 όπως παλαιότερα, δεν ξέρω γιατί, λογω μόδας; Ηχόμπαρες κάτω από 500€ 3-4 που ακουσα σε μαγαζια δεν με εντυπωσίασαν καθόλου. Σκέφτομαι σοβαρά για ηχεία υπολογιστή logitech z906  https://www.e-shop.gr/logitech-980-000468-z906-51-speaker-system-p-PER.501827. Δυνατά πρέπει να είναι όχι ψόφια σαν τις φθηνές μπαρες, λογικά η σύνδεση με tv με οπτική. Αρνητικά σίγουρα η έλλεψη eArc hdmi, dolby atmos και δεν ξέρω και αν 100% θα παίζουν.  Kαποια πιο φυσιολογική για τιβι πρόταση; ευχαριστώ.

Με ταβάνι τα 500€ και δεδομένου ότι θες 5.1 μόνο η jbl με τα αποσπόμενα ηχεία από soundbar αξίζει αν και περνάει οριακά τα 500€. 

Αν δεν σε πειράζει το θέμα με τα καλώδια και οπως σωστά έγραψες HDMI arc και atmos  τα logitech είναι επίσης αξιόλογη λύση. Με το optical δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα γιατι υποστιρίζει 5.1 που περνάει η C1. 

Επόμενη λύση είναι ενισχυτής και παθητικά ηχεία, σαφώς ανώτεριη ποιοτικά λύση αλλά μέχρι τα 500€ θα πρέπει να δεις κάτι σε μεταχειρισμένο .

Τα ετοιμα συστήματα home cinema 5.1 στην ουσία έχουν αντικατασταθεί από τις μπάρες καθώς μικρές διαφορές ηχητικά είχαν απ τις καλές μπάρες.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απιστευτο το ποσο λίγες επιλογές σε σετ surround ηχεία υπάρχουν. 1 της σόνυ 2 της lg με κριτικές χάλια. Η jbl από ότι κατάλαβα πρέπει να φορτίζεις τα ηχεία, δεν ακούγεται πολύ βολικό και περνάει κατά πολύ το ψυχολογικό όριο τιμής. Hifi δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, σίγουρα θα κάνω πατάτες και θα βγει πολύ παραπάνω. Με βλέπω για logitech δεν βρίσκω άλλη λύση. Εχει δοκιμάσει κανείς logitech z906 me ps5 επιτυχώς; περνάει άνετα το surround 5.1 ή θέλει τεμενάδες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα τα 5.1 της jbl με αποσπωμενα, σιγουρα δεν είναι ψόφια, αλλά οταν τα εβαλε τερμα ο υπάλληλος στο μαγαζί, νομίζω ότι παραμόρφωνε τον ήχο. Ακόμα είναι μοντέλο 3 ετών δεν υποστηρίζει atmos και νέα features. Το αντίστοιχο νέο στα 500-600 είναι τα jbl bar 700 αλλά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. Κάποια γνώμη για το σύστημα της σονυ surround https://www.sony.gr/electronics/sound-bar/ht-s40r; δεν τα έχω βρει πουθενά ούτε και ιδιαίτερα reviews. Λεει 600w κάπως υπερβολικό μου φαίνεται για το μέγεθος της μπάρας και των ηχείων, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/12/2023 στις 11:40 ΠΜ, Dorian είπε

ακουσα τα 5.1 της jbl με αποσπωμενα, σιγουρα δεν είναι ψόφια, αλλά οταν τα εβαλε τερμα ο υπάλληλος στο μαγαζί, νομίζω ότι παραμόρφωνε τον ήχο. Ακόμα είναι μοντέλο 3 ετών δεν υποστηρίζει atmos και νέα features. Το αντίστοιχο νέο στα 500-600 είναι τα jbl bar 700 αλλά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. Κάποια γνώμη για το σύστημα της σονυ surround https://www.sony.gr/electronics/sound-bar/ht-s40r; δεν τα έχω βρει πουθενά ούτε και ιδιαίτερα reviews. Λεει 600w κάπως υπερβολικό μου φαίνεται για το μέγεθος της μπάρας και των ηχείων, δεν ξέρω.

Όλες οι επιλογές που έχεις σε αυτό το budget για 5,1 είναι υποδύεστερα στο ανεκτό σε ποιότητα ήχου επίσης καμιά ήχο μπάρα 5,1 δεν είναι πραγματικά 5.1 οι περισσότερες κάνουν προσωμοίωσή Σε αυτά τα χρήματα Με αποτέλεσμα να μην έχεις ούτε κινηματογραφικό ήχο αλλά ούτε και αξιοπρεπή για να ακούσεις μουσική

Θα έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου και κινηματογραφική και μουσική αν πας σε κάτι τέτοια

https://www.skroutz.gr/s/35361327/Q-Acoustics-M20-Zeygos-Icheion-Hi-Fi-Vivliothikis-130W-2-Dromon-P17xV29-6xY27-9ek-Karydia.html

https://www.skroutz.gr/s/16257149/Klipsch-R-41PM-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-35W-Zeygos-Mayro.html

Προσθέτεις ενεργό sub σε δεύτερο χρόνο αν και νομίζω δεν θα το χρειαστείς θα σε καλύψουν τα ηχεια από μόνα τους

 

 

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ για την πρόταση αλλά έχω καλούτσικα αυτοενισχυόμενα 2.0 στον υπολογιστή edifier r1850. Ποιοτικός ήχος σχετικά , Τα δοκιμασα στην τηλεόραση, δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα ούτε με την ένταση και η κινηματογραφική και gaming εμπειρία μπάσο surround πολύ μικρή. Πραγματικά είναι απίστευτο ότι η μόνη επιλογή χωρίς να σκάσεις χιλιάρικα είναι τα logitech. πάει περίπατο βέβαια το atmos και η ευκολία χρήσης. 

Επεξ/σία από Dorian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα δεν αξίζει τέτοιο πακέτο ηχείων σαν τα Logitech για το σαλόνι. Για κάποιο λόγο τα λένε ηχεία υπολογιστή. Θα πρότεινα να βρεις κάποιον μεταχειρισμένο ενισχυτή με arc, πχ Denon ή Yamaha, παίζουν επιλογές στα μεταχειρισμένα, και μετά να τσιμπήσεις 2 ηχεία  L/R και ένα κεντρικό. Αν τα πάρεις όλα μεταχειρισμένα σίγουρα θα ατμού βγει αρκετά οικονομικά και ας μην είναι τα καλύτερα ηχεία. Και αργότερα παίρνεις και άλλα 2 για SL/SR ή χρησιμοποιείς και ήδη υπάρχοντα παθητικά αν έχεις, ακόμα και μούφες, γιατί δε θες τρομερό clarity για ομιλίες από τα surround, αλλά ambient ήχο για να γεμίζει το δωμάτιο και να δίνει την αίσθηση του surround. Σκέψου έχω για μπροστά L/R κολόνες Dali, και έτυχε να βρω για 20 ευρώ 2 μικρά ηχεία από το σετ https://www.skroutz.gr/s/16195558/Yamaha-Set-Icheion-Home-Cinema-5-1-NS-P41-100W-Black.html για surround και τη παλεύουν τίμια. Αν ψαχτείς λίγο στις αγγελίες δηλαδή μπορείς να φτιαχτείς άνετα, με ήχο πολύ ανώτερο από οποιαδήποτε ήχο μπάρα ή ηχεία υπολογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://avclub.gr/index.php?threads/dali-zensor-set-speaker-home-cinema.180972/

https://avclub.gr/index.php?threads/denon-avr-x-2100w-av-reciever.180937/

Τιμιο κι αξιοπρεπεστατο πακετο οικιακου κινηματογραφου.

Υποψιν ουδεμια σχεση με τους πωλητες, ετσι απλα μια γρηγορη ερευνουλα εκανα.

Επεξ/σία από CostasRompotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2024 στις 9:25 ΠΜ, Dorian είπε

ευχαριστώ για την πρόταση αλλά έχω καλούτσικα αυτοενισχυόμενα 2.0 στον υπολογιστή edifier r1850. Ποιοτικός ήχος σχετικά , Τα δοκιμασα στην τηλεόραση, δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα ούτε με την ένταση και η κινηματογραφική και gaming εμπειρία μπάσο surround πολύ μικρή. Πραγματικά είναι απίστευτο ότι η μόνη επιλογή χωρίς να σκάσεις χιλιάρικα είναι τα logitech. πάει περίπατο βέβαια το atmos και η ευκολία χρήσης. 

Υπάρχουν πολλές επιλογές εκεί έξω. Τα Logitech ο θεός να τα κάνει ηχεία. Με 300 500 € δε Στήνεις home cinema 5,1 θες πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ. Ή θα πας σε Κάποιο μεταχειρισμένο σετ όπως λέει ο φίλος από πάνω ή θα πας σε 2, 1 έργα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα  μέρος του συστήματός μου είναι μεταχειρισμένα, όμως είχα τη δυνατότητα ιδίοις όμμασοι της αγοράς, τον φίλο τον καταλαβαίνω γιατί είναι από επαρχία και δεν θέλει να πάρει γουρούνι στο σακί, είναι δυστυχώς αυτό ένα θέμα. Αν υπήρχε ένας τρόπος κάποιος να μπορούσε να κατοχυρώσει την αγορά του, τα μεταχειρισμένα είναι ο καλύτερος τρόπος να χτίσεις ένα αξιοπρεπέστατο σύστημα χωρίς να πληρώσεις μία περιουσία. 

Επίσης σκεφτείτε και τις δόσεις, εγώ τηλεόραση, ενισχυτή, δύο βιντεοπροβολείς κι άλλα μεγάλης αξίας πράγματα τα βαλα δόσεις 48 μάλιστα, δε με πειράζει να δίνω για τέσσερα χρόνια 30 ευρώ το μήνα αφού μετρητά δεν τα χω, σιγά σιγά δεν είναι ανάγκη κανείς να βιάζεται, δεν είναι αγώνας δρόμου, όπως σε όλα έτσι και σ αυτό το χόμπι και το ταξίδι έχει τη γλύκα του. 

Ενισχυτής στα 350 ευρώ, πολύ καλό deal. https://www.avsite.gr/forum/threads/denon-avr-x2100w-7-2-channel-full-4k-ultra-hd.195682/

Κι άλλη πολύ καλή ευκαιρία αλλά πολύ φοβάμαι τον τσιμπήσανε σ αυτή την τιμή. https://www.avsite.gr/forum/threads/denon-avr-x550bt.195496/

Ηχεία: https://avclub.gr/index.php?threads/skotono-ta-icheia-moy.175284/

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά μου κάθεται κάπως να δώσω 500-1000 και βάλε και σε μεταχειρισμένα μάλιστα (δεν ξέρω τι παίζει με τη γήρανση των πυκνωτών και άλλων στοιχείων αν είναι 5-10 ή και παραπάνω χρόνων)  για να έχω τελικά ....2.0 και να πρέπει να δώσω άλλα τόσα το λιγότερο για τα υπόλοιπα ηχεία, για να εχω σε... μερικά χρόνια surround,  που δεν εχω ιδέα πως συνταιριάζουν μεταξύ τους συμβατότητα, Ohm κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπαρχει καμια ανησυχια, τα σετ που εχω βαλει εγω ταιριαζουν ολα αψογα. Ολοι οι ενισχυτες a/v κι ολα σχεδον τα consumer ηχεια της αγορας ειναι ετσι ωστε να μην προβληματιζεται κανεις με ταιριασματα. 

Επισης δεν υπαρχει κανενα θεμα με πυκνωτες, ουτως ή αλλως οι ενισχυτες που εβαλα  εχουν ανετα μια δεκαετια ζωης ακομα, το ιδιο κσι τα ηχεια κι οποιος τα προσεχει και δεν τα ταλαιπωρει θα τα κρατησει και παραπανω.

Αν παρολα αυτα ανησυχειτε ενας οποιοςδηποτε entry level ενισχυτης καινουριος δεν κοστιζει πανω απο 400-500 ευρω και μ ενα σετακι ηχειων που εχουν μεγαλυτερο προσδοκιμο χρονο ζωης παλι στα 400 ευρω καθαρισες για μια δεκαπενταετια ηχο που δεν συγκρινεται με καμμια ηχομπαρα και με περισσοτερες δυνατοτητες σε ολους τους τομεις.

Μην ακουτε και παιρνετε στα σοβαρα ανθρωπους που για να το παιξουν γνωστες κι επιστημονες "πουλανε" πληροφοριες ταχα μου watt, ohm και διαφορα αλλα διαμαντια και παραπληροφορουν τον κοσμο, αυτα αφορουν  αυστηρα τον δικαναλο για ψαγμενους που εχουν απαιτησεις και το χρημα να τις ικανοποιησουν.

Εδω μιλαμε για τον πολυκαναλο που τα πραγματα ειναι πιο απλα και σε οικονομικη κατηγορια που δε χρειαζονται ιδιαιτερες γνωσεις κι απαιτησεις για ενα αξιοπρεπεστατο συστημα που θα ικανοποιησει τον μεσο ακροατη οπως εμεις.

Συστηματα σαν αυτα που προτεινα ηδη παιζουν σε γνωστους μου και φιλους που μου απευθυνθηκαν να τους βοηθησω ν ακουνε απλα καλυτερα απ το ηχειο της τηλεορασης και φυσικα επαθαν πλακα με τη διαφορα χωρις καν να σπαταλησουν μια περιουσια, ουτε καν στα χιλλια ευρω δεν εφτασαν, μην τρελλαινεστε και πνιγεστε σε μια κουταλια νερο τα πραγματα ειναι απλα κι ειμαστε εδω να βοηθησουμε κι οχι να το παιξουμε επιστημονες, καλη διαθεση να υπαρχει κι ολα γινονται.

Επεξ/σία από CostasRompotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Dorian είπε

ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά μου κάθεται κάπως να δώσω 500-1000 και βάλε και σε μεταχειρισμένα μάλιστα (δεν ξέρω τι παίζει με τη γήρανση των πυκνωτών και άλλων στοιχείων αν είναι 5-10 ή και παραπάνω χρόνων)  για να έχω τελικά ....2.0 και να πρέπει να δώσω άλλα τόσα το λιγότερο για τα υπόλοιπα ηχεία, για να εχω σε... μερικά χρόνια surround,  που δεν εχω ιδέα πως συνταιριάζουν μεταξύ τους συμβατότητα, Ohm κλπ .

Για να συνοψίσουμε.
Το γεγωνός είναι πως με 300-500 δεν πρόκειτε να στήσεις σύστημα 5.1, αυτό στο ανέφεραν όλοι.
Τα παλιά μικρά σετ 5.1 έχουν αντικατασταθεί από τις ηχομπάρες αφού είναι ποιό εύκολες στο στήσιμο και ούτως ή άλλως ποιοτικά δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο.

Επίσης δεν έχει νόημα να ανοίγεις τέρμα τον ήχο σε ηχείο μέσα σε κατάστημα και γενικότερα σε ανοικτές αίθουσες τόσων τετραγωνικών, δεν πρόκειτε να σε «ικανοποιήσει» το αποτέλεσμα όσο και αν κοστίζει το ηχείο αυτό.

Από εκεί και έπειτα, αφού λες ότι τα καλά ηχεία του υπολογιστή σου δεν «ακούγωνται» το ίδιο καλά στο σαλόνι σημαίνει ότι μάλλον έχεις δύσκολο ακουστικά χώρο.

Κλείνωντας.
Αν δεν θες μεταχειρισμένο σύστημα 5.1 τότε δεν έχεις πολλές επιλογές.
Είτε θα μείνεις στο μπάτζετ σου και θα πάρεις την καλύτερη δυνατή ηχόμπαρα με τους όποιους συμβιβασμούς, είτε θα στήσεις σύστημα 5.1 με εξωτερικό ενισχυτή και 2 ηχεία και σιγά σιγά θα προσθέσεις και τα υπόλοιπα.

Φιλικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Σετ home cinema με κορυφαίο υπογούφερ (εχω 4 απ αυτό) κι είναι στο Ηράκλειο Κρήτης, νομίζω ο φίλος από κει είναι μπορεί να πάει να το δει κι από κοντά. 

https://www.avsite.gr/forum/threads/dali-zensor-3-1-vokal-svs-pb1000-denon-x2100w.196683/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 Μια φτηνη λυση ειναι ο Fenton AV 550 BT, στα 130 Ε. Τον εχει φιλος και τον δοκιμασα για καμια εβδομαδα. Πηγη ο υπολογιστης μου και ηχεια Jamo 120 και γουφερ Rel Strata II. Eνταξει απο λειτουργιες πολλες, φωτακια, μικροφωνα, usb, ρυθμιστικα, καραοκια κτλ κτλ. Απο ποιοτητα ηχου. Δοκιμασα πολλες μουσικες, ταινιες, παιχνιδια, ομηλιες και ηχους απο την λιστα της φωτο. Λοιπον δεν θα πω, για κρυσταλα, πολυελαιους, μεστα; γεματα μπασα κτλ. Απλα καθαρος, μουσικος ηχος και καλο μπασο. Δυνατος για εναν χωρο 15 τμ. Οτι ακουσα, το ακουσα ευχαριστα. Βεβαια ανεβαζοντας την ενταση μετα απο το 80% αρχιζει να παραμορφωνει. Πιστευω οτι με ενα ζευγαρακι αξιοπρεπων ηχειων βιβλιοθηκης (ξυλινα, 80w, 8Ω, 200-300Ε) ειναι μια καλη οικονομικη λυση. Αργοτερα μπορουν να προστεθουν και τα υπολοιπα ηχεια. Τεσπα δΕν χανετε και τιποτα να του ριξετε μια ματια. Μπορει να σας κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...