Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας στα 26


Boulevard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι 26 χρονών, έχω τελειώσει Γεωπονικό Φυτικής Παραγωγής αλλά η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς δεν με τρελαίνει. Κοιτάω τι μπορώ να κάνω για να ανοίξω κάποιον άλλον τομέα αλλά σίγουρα δεν έχω αντοχές να ξανά αρχίσω μια νέα σχολή από το μηδέν. Οπότε σκέφτομαι για κάποιο μεταπτυχιακό σε διαφορετικό αντικείμενο.

Η πληροφορική πάντα μου άρεσε και ήδη έχω αρχίσει να κάνω κάποια online courses σε python, αλγόριθμους για να έρθω σε επαφή με το αντικέιμενο και να δω αν μου αρέσει στην πράξη. Πιο μετά σκέφτομαι για κανένα project

Το ερώτημα μου είναι, θα μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στη πληροφορική (ή και data science) με άσχετο προπτυχιακό; και μετά θα έχω επαγγελματικές ευκαιρίες; ή μια τέτοια στροφή δεν θα μου πρόσφερε τιποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα σου πω πως όντας 24 χρονών και έχοντας πτυχίο στην Λογιστική & Χρηματοοικονομική, τα τελευταία 3 χρόνια μαθαίνω μόνος μου προγραμματισμό μέσα απο courses & projects. Ξεκίνησα και εγώ με την python, έμαθα λίγη Javascript, HTML & CSS για καποια projects και κάμποσα ακόμη μέχρι σήμερα, αλλά κυρίως είμαι σε Python πλέον στην εταιρεία που εργάζομαι. Σημασία έχει πάντα πόσο πολύ το θέλεις. Θα μου πεις γιατί το λες αυτό; 
Ο λόγος είναι ότι αν πάρεις τον δρόμο που θα τα μαθαίνεις όλα μόνος σου (από courses, projects, κλπ) θα χρειαστείς πάρα μα πάρα πολύ χρόνο. Βέβαια εξαρτάται και στον άνθρωπο αλλά αναφέρομαι και στην εξειδίκευση που θα έχεις και πόσο καλά μαθαίνεις κάτι. Αν ωστόσο βρείς κάποιο μεταπτυχιακό, που σίγουρα υπάρχει και σίγουρα θα μπορείς να κάνεις, τότε σου συνιστώ να το κάνεις. Είσαι νέος ακόμη αλλά και μεγαλύτερος να ήσουν ποτέ δεν είναι αργά. Γνωρίζω κόσμο που έκανα την αλλαγή πολύ αργότερα στην καριέρα του και μπήκε στον κόσμο του προγραμματισμού και βρήκε δουλειά στον χώρο. 
Απλά ότι κάνεις, κάνε το και έχε το σε GitHub/GitLab. Έτσι μπορεί ο καθένας να δει με τι project έχεις δουλέψει. Επίσης να θυμάσαι πως για να μάθεις κάτι καλά, πρέπει να δουλέψεις πάνω σε αυτό (το γνωρίζεις πιστεύω), οπότε όσο μαθαίνεις προσπάθησε αυτά που μαθαίνεις να τα εξασκείς σε μικρά ή μεγάλα project. Εγώ προσωπικά πάντα επιδίωκα τα δύσκολα project γιατί ήτανε μεγαλύτερη και η πρόκληση, αλλά ήξερα ότι θα με παρότρυνε να ψάξω και άλλα πράγματα γύρω από αυτό, οπότε θα μάθαινα περισσότερα πράγματα παράλληλα.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως και καλή αρχή σου εύχομαι.
 

Επεξ/σία από bilakos26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ρίξε και μια ματιά σε μεταπτυχιακά οικονομικών, διοίκησης επιχειρήσεων, μάρκετινγκ, και διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού. Εκτός απο τις ευκαιρίες στην αγορά εργασίας, σου δίνουν και το δικαίωμα εγγραφής στο οικονομικό επιμελητήριο, γεγονός που σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα οικονομολόγου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...