Προς το περιεχόμενο

Προσομοίωση browser console


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τίτλος ίσως είναι λίγο λάθος οπότε συχωρήστε με. 

Έχω μια λίστα από λινκς και τώρα πατάω σε ένα λινκ, με μεταφέρει στο συγκεκριμένο url και εκεί κάνω f12 (στο chrome), επιλέγω console και κάνω επικόλληση ένα script javascript και το τρέχω.

Μπορώ με κάποιον τρόπο να αυτοματοποιήσω όλο το κομμάτι και να γίνονται όλα με το click στο link; Σκέφτηκα πως αν ανοίγω το link με iframe στην ίδια σελίδα ίσως να μπορώ με κάποιον τρόπο να τρέχω και το script μόλις ολοκληρωθεί το load της σελίδας. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο; Έχετε κάποια εναλλακτική να προτείνετε;

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xvipes είπε

To Tampermonkey chrome plugin κάνει αυτό που θες. 

Το γνωρίζω το plugin. Αλλά δεν βολεύει σε αυτό που θέλω. Γιατί θέλω με το που τρέξει το script να συμβεί κάτι και στο parent site. Αλλά με το tampermonkey το script θα τρέχει και τις φορές που θα ανοίξω χειροκίνητα το url από το συγκεκριμένο site χωρίς να θέλω να τρέξει script.

Με λίγα λόγια θέλω να εκτελείται μια αυτοματοποιημένη ενέργεια σε ένα site όταν μπαίνω μέσα από την δική μου σελίδα με urls. Δεν μιλάω για 5-10 urls. Μπορεί να πρέπει να γίνει σε 100 και πάνω urls του συγκεκριμένου site (π.χ. διαφορετικά προϊόντα, ή διαφορετικά άρθρα ή διαφορετικά προφίλ... Τα αναφέρω ενδεικτικά και για να προλάβω κάποιον δεν κάνω scrapping). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, rafinos said:

 Αλλά με το tampermonkey το script θα τρέχει και τις φορές που θα ανοίξω χειροκίνητα το url από το συγκεκριμένο site χωρίς να θέλω να τρέξει script.

Αυτό μπορείς να το προσπεράσεις αν ορίσεις στο Tampermonkey να εκτελεί το script αν δει στο url κάποιο συγκεκριμένο query param. Π.χ https://mywebsite.gr/products?runtampermonkey=true

25 minutes ago, rafinos said:

 Γιατί θέλω με το που τρέξει το script να συμβεί κάτι και στο parent site.

Με λίγα λόγια θέλω να εκτελείται μια αυτοματοποιημένη ενέργεια σε ένα site όταν μπαίνω μέσα από την δική μου σελίδα με urls.

Θες να δώσεις παραπάνω πληροφορίες γιατί αν με το script στην κονσόλα είσαι οκ τότε θα είσαι και με το plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Αυτό μπορείς να το προσπεράσεις αν ορίσεις στο Tampermonkey να εκτελεί το script αν δει στο url κάποιο συγκεκριμένο query param. Π.χ https://mywebsite.gr/products?runtampermonkey=true

Θες να δώσεις παραπάνω πληροφορίες γιατί αν με το script στην κονσόλα είσαι οκ τότε θα είσαι και με το plugin.

Θέλω να μπαίνει π.χ. σε ένα url (δεν θέλω να πω ακριβώς για ποιο site) και να πατάει ένα κουμπί, με κάποια χρονοκαθυστέρηση που ορίζω εγώ να πατάει ένα άλλο στη συνέχεια και με μια ακόμα χρονοκαθυστέρηση να εμφανίζεται στο parent site με την λίστα από urls ότι εκτελέστηκε η ενέργεια (αυτό κανονικά θα έπρεπε να γίνεται μέσω κάποιου api αλλά στην προκειμένη μας κάνει και με τον τρόπο που είπα) ώστε να γίνονται οι όποιες ενέργειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως κατάλαβα και πως με custom script στην σελίδα σου θα το πετύχεις πιο εύκολα αυτό.

Στην δική σου σελίδα θα πατάς το κουμπί και θα κάνεις fetch την εξωτερική σελίδα που θες. Μετά θα parsareis την κατεβασμένη σελίδα και θα εμφανίζεις στο δικό σου site ότι περιεχόμενο θες.

Με αυτό τον τρόπο ο χρήστης δε θα βγαίνει ποτέ από το δικό σου site και θα μπορείς να διαχειριστείς όπως εσύ θες τα δεδομένα από την εξωτερική σελίδα.

Φαντάζομαι και το script που τρέχεις στον κονσόλα κάτι παρόμοιο θα κάνει.

Η απορία μου όμως ακόμα υπάρχει και είναι "Αν με το script στην κονσόλα είσαι οκ τότε γιατί να μην είσαι και με το plugin" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Προσομοίωση browser console
26 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Νομίζω πως κατάλαβα και πως με custom script στην σελίδα σου θα το πετύχεις πιο εύκολα αυτό.

Στην δική σου σελίδα θα πατάς το κουμπί και θα κάνεις fetch την εξωτερική σελίδα που θες. Μετά θα parsareis την κατεβασμένη σελίδα και θα εμφανίζεις στο δικό σου site ότι περιεχόμενο θες.

Με αυτό τον τρόπο ο χρήστης δε θα βγαίνει ποτέ από το δικό σου site και θα μπορείς να διαχειριστείς όπως εσύ θες τα δεδομένα από την εξωτερική σελίδα.

Φαντάζομαι και το script που τρέχεις στον κονσόλα κάτι παρόμοιο θα κάνει.

Η απορία μου όμως ακόμα υπάρχει και είναι "Αν με το script στην κονσόλα είσαι οκ τότε γιατί να μην είσαι και με το plugin" ?

Κοίτα από την στιγμή που λες πως μπορώ να προσθέσω αναγνωριστικό ώστε να το καταλαβαίνει το plugin πιθανότατα λειτουργεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, rafinos said:

Κοίτα από την στιγμή που λες πως μπορώ να προσθέσω αναγνωριστικό ώστε να το καταλαβαίνει το plugin πιθανότατα λειτουργεί. 

// @match        https://*/*enabletampermonkey=true

Αυτό νομίζω είναι αρκετό για να τρέχει το script σε οποιαδήποτε σελίδα(που είναι https) αν στο τέλος του url υπάρχει το enabletampermonkey=true

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Xvipes είπε
// @match        https://*/*enabletampermonkey=true

Αυτό νομίζω είναι αρκετό για να τρέχει το script σε οποιαδήποτε σελίδα(που είναι https) αν στο τέλος του url υπάρχει το enabletampermonkey=true

Ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω και αν έχω κάποια απορία θα ξαναστείλω! :)

-------------------------------------

Το tampermonkey τρέχει μετά το load της σελίδας ή τρέχει παράλληλα;

Επεξ/σία από rafinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rafinos said:

Ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω και αν έχω κάποια απορία θα ξαναστείλω! :)

-------------------------------------

Το tampermonkey τρέχει μετά το load της σελίδας ή τρέχει παράλληλα;

Εσύ επιλέγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...