Προς το περιεχόμενο

Η Ελλάδα αποκτά Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς – Σε λειτουργία η πλατφόρμα pet.gov.gr


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην ΕΕ ήδη μιλάνε για "πράσινο φόρο" στα ζώα συντροφιάς με το επιχείρημα ότι έχουν αυξηθεί επικίνδυνα και ότι συμβάλλουν στη κλιματική αλλαγή. Μην ξεχνάμε ότι με το ίδιο επιχείρημα πήγαν να κλείσουν βουστάσια στην Ολλανδία με αποτέλεσμα να βγουν οι αγελαδοτρόφοι στους δρόμους να χάσει τις ο γελοίος "πράσινος" και να βγει ένας ακροδεξιός (για τα μέτρα της Ολλανδίας) που γυαλίζει το μάτι του.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτιδήποτε γίνεται με υπερβολικό τρόπο σε αυτή την χώρα καταντά γελοίο και στο τέλος απαξιώνεται με αρνητικές συνέπειες για τους περισσότερους, εύχομαι αυτή η προσπάθεια να εφαρμοστεί σωστά στην πράξη γιατί ήδη έχει πολλά κενά και ελπίζω να μην καταλήξει για άλλη μια φορά εργαλείο για "κονόμα" πολιτικών pitbull και της αγέλης τους!

Επεξ/σία από Brainkill4r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/12/2023 at 12:12, JPaxilleas said:
    • Νυφίτσες (Mustela putorius furo)

Ποιος έχει για κατοικίδιο νυφίτσα ρε παιδιά;

Με το καλό και ασβό.

:D

On 26/12/2023 at 13:16, oreco5 said:

Μην ξεχάσετε να είστε νομοταγείς και να τα δήλωσετε🤫

Εφόσον έχουν τσιπ και βιβλιάριο είναι ήδη δηλωμένα, χρόνια τώρα. Το ότι εμείς δε το βλέπαμε (εύκολα) κάπου, δε σημαίνει ότι δεν υπήρχε μητρώο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εφόσον έχουν τσιπ και βιβλιάριο είναι ήδη δηλωμένα, χρόνια τώρα. Το ότι εμείς δε το βλέπαμε (εύκολα) κάπου, δε σημαίνει ότι δεν υπήρχε μητρώο. 

Το ότι έχουν τσιπάκι δεν σημαίνει ότι είναι και δηλωμένο στην βαση. Είναι αρκετά αυτά που βρίσκουν αδέσποτα τα σκανάρουν αλλά δεν βρίσκουν τον ιδιοκτήτη.  
όσων είναι δηλωμένα τα βλεπουν με την μια στο νέο μητρώο και πρέπει να ενημερώνουν το βιβλιάριο τους με τα εμβόλια γιατί είναι υποχρεωτικά και πλέον θα είναι ανιχνεύσιμο  από το σύστημα, με ότι μπορεί να φανταστεί ο καθένας… επίσης σε έλεγχο εάν δεν είναι τσιπαρισμενο το ζώο η μη δηλωμένο τότε το πρόστιμο είναι τσουχτερό. Αυτό με το τεκμήριο μη το προσπερνάται απλά για πάντα γιατί η αλήθεια είναι ότι ένα σκυλος τον χρονο εάν τον προσεχείς κανονικά κοστίζει για τα γατιά δεν ξέρω.

Επεξ/σία από dkstopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, dkstopo said:

Το ότι έχουν τσιπάκι δεν σημαίνει ότι είναι και δηλωμένο στην βαση. Είναι αρκετά αυτά που βρίσκουν αδέσποτα τα σκανάρουν αλλά δεν βρίσκουν τον ιδιοκτήτη.  
όσων είναι δηλωμένα τα βλεπουν με την μια στο νέο μητρώο και πρέπει να ενημερώνουν το βιβλιάριο τους με τα εμβόλια γιατί είναι υποχρεωτικά και πλέον θα είναι ανιχνεύσιμο  από το σύστημα, με ότι μπορεί να φανταστεί ο καθένας… επίσης σε έλεγχο εάν δεν είναι τσιπαρισμενο το ζώο η μη δηλωμένο τότε το πρόστιμο είναι τσουχτερό. Αυτό με το τεκμήριο μη το προσπερνάται απλά για πάντα γιατί η αλήθεια είναι ότι ένα σκυλος τον χρονο εάν τον προσεχείς κανονικά κοστίζει για τα γατιά δεν ξέρω.

Το νέο μητρώο δεν είναι καν «νέο» μητρώο. Είναι απλά μία πλατφόρμα ή εφαρμογή (front-end) για το μητρώο ζώων συντροφιάς που ήδη υπάρχει εδώ και χρόνια. Αυτό εξήγησα και πριν. Στο κομμάτι του μητρώου αυτό που προσφέρει το pet.gov.gr είναι η δυνατότητα να μπορείς να δεις ο ίδιος τα στοιχεία που αφορούν εσένα και τα κατοικίδιά σου από τον υπολογιστή.

Τα ζώα είναι ΗΔΗ καταχωρημένα (ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ) και αν υπάρχει η σκέψη να ενταχθούν στα φορολογικά τεκμήρια, θα μπορούσε να γίνει και χωρίς αυτή την πλατφόρμα. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με το πρόστιμο για ζώα χωρίς σήμανση.

Στα εμβόλια και τις λοιπές ιατρικές πράξεις μέχρι πρότινος δεν υπήρχε τέτοια δυνατότητα, διότι οι καταχωρήσεις στο βιβλιάριο δεν εγγράφονταν οπουδήποτε αλλού. Αυτό είναι πρακτικά το μόνο "νέο' κομμάτι. 

Και είναι και καλό, διότι δε μπορώ να πω πως έστω οι μισοί κηδεμόνες κατοικιδίων να'ναι υποτυποδώς τυπικοί. Οι πιο πολλοί είναι yolo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τσιπάρισμενα τα ποια δεν φαίνονται από ότι έχω διαβάσει είναι από μαζικές ενέργειες διαφόρων φιλοζωικών όπως και οι στειρώσεις. Αλλά αυτό θα μειωθεί με τον καιρό από μόνο του μέχρι που θα μηδενίσει σχεδόν. 
το πρόβλημα για τους ιδιόκτητες θα προκύψει στον  εμβολιασμό εάν δεν γίνεται, καλό αυτό, 

 Οπως επισης αυτό με το dna και την στείρωση πρέπει να προσέξουν και ίσως σε καμία 10αρια χρόνια μειωθούν τα αδέσποτα 

 

πριν από μερικά  χρονια ανακάλυψα ότι έχουν κουνέλια για κατοικίδια όταν ζητούσαν φιλοξενία ή υιοθεσία στις αγγελίες…. Σαν να φτιάχνεις ενυδρείο για τσιπούρες, περίεργο. 

Επεξ/σία από dkstopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι την απλήρωτη γραμματέα του κράτους πρέπει να κάνουμε ή να χωσουμε τον λογιστή. Και το καταπίνουμε αμασητο και το εξωφρενικό φαίνεται σε όλους φυσιολογικό.  Καλά το να έχεις ένα κόπρο έχει γίνει τι ίδιο μπελάς σχεδόν με αμάξι Σερβίς τέλη ΚΤΕΟ.  Όσο ζήσει ο γεράκος μου  μετά ξανά σκύλο  μόνο αν πάω μόνιμα στο χωριό . 

 . 

Επεξ/σία από Dorian
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2023 στις 11:46 ΠΜ, Zulualert είπε

Και του χρόνου φορολογική ο σκύλος και θα μπαίνει στα φιλοξενούμενα μέλη

Δίνε ιδέες...

Βλέπω σε λίγο καιρό να χρειάζεται υποχρεωτική ιδιωτική ασφάλιση υγείας

Στις 2/1/2024 στις 11:03 ΠΜ, dkstopo είπε

 Οπως επισης αυτό με το dna και την στείρωση πρέπει να προσέξουν και ίσως σε καμία 10αρια χρόνια μειωθούν τα αδέσποτα 

Το θέμα σε αυτό πλάκα πλάκα και είναι και σοβαρό και κανείς δε βλέπω να το σκέφτεται ή να το αναφέρει είναι το οτι καθόμαστε και στειρώνουμε κάθε λογής γάτα και σκύλο (συντροφιάς ή αδέσποτο που γράπωσε ο δήμος) χωρίς να αναρωτηθούμε οτι κάνουμε σοβαρή γενοκτονία. Σε 10 χρόνια από τώρα, ζώα θα αγοράζουμε μόνο από εκτροφεία και αυτό δεν ξέρω σε τι βαθμό θα βγει ΟΚ αφού θα μιλάμε για πολύ μικρή πισίνα DNA. Μια έντονη αιμομιξία με άπειρα προβλήματα υγείας που δεν θα έχει γυρισμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cabdik είπε

ολα τα εχει (λυμενα) η Μαριωρη, ο φερετζες της λειπει..........!!!!! 

από ότι έχω καταλάβει ζουν πάρα πολλοί από ενασχόλησή τους με τα αδέσποτα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dkstopo είπε

από ότι έχω καταλάβει ζουν πάρα πολλοί από ενασχόλησή τους με τα αδέσποτα... 

Τεράστια μπίζνα με διεθνείς προεκτάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τα 4 ινδικά χοιρίδια που έχω, αυτοπροσδιορίζονται ως άνθρωποι non binary. Έτσι, από εκεί που ήμασταν τετραμελής οικογένεια γίναμε ξαφνικά οχταμελης. Πολύτεκνοι πλέον, δικαιούμαστε επιδόματα μειώσεις και συναφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2024 στις 6:30 ΜΜ, Dorian είπε

Πάλι την απλήρωτη γραμματέα του κράτους πρέπει να κάνουμε ή να χωσουμε τον λογιστή. Και το καταπίνουμε αμασητο και το εξωφρενικό φαίνεται σε όλους φυσιολογικό.  Καλά το να έχεις ένα κόπρο έχει γίνει τι ίδιο μπελάς σχεδόν με αμάξι Σερβίς τέλη ΚΤΕΟ.  Όσο ζήσει ο γεράκος μου  μετά ξανά σκύλο  μόνο αν πάω μόνιμα στο χωριό . 

 . 

Εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε για τα χωρια!
Για ρωτηστε και εναν που την εκανε στο χωριο για να 'βρει την ησυχια του και βρηκε το διαολο του. Αγαπω και εχω ζωα, σκυλο και γατα, διχως τα υστερικα καμωματα καποιων παλαβων. Αλλα αυτο που βρηκα στο χωριο παιδια, ειναι απεριγραπτο! Πολλοι μακακες, οταν κανουν το κομματι τους και βαρεθουν τα ζωντανα τους, τα παρατανε σε χωριο σαν αυτο που ειχα την τυχη να εγκατασταθω. Στις βολτες μας γυρναμε με σκυλο δεμενο με λουρι και την μαγκουρα στο χερι. Ο δε επαρχιακος μας Δημος εχει γραμμενα τα αδεσποτα στα παλια του τα παπουτσια. Το κωμικο, αν δεν ηταν τραγικο, ειναι πως κυκλοφορει και κοπαδι με ανεξελεγκτα αλογα, μεσα και γυρω απο το χωριο. Επιδραμουν στις καλλιεργειες και οποιοι αγροτες εχουν καλαμποκια για παραδειγμα, πληρωνουν φυλακα για να αμολαει κροτιδες για να τρομαξουν τα αλογα και να φυγουν. Φαντασου καλοκαιρι, κοιμασαι με ανοιχτα παραθυρα και ακους τα βαρελοτα. Στην αρχη, μεχρι να καταλαβω τι γινεται, νομιζα πως ηταν καποιος ταλιμπαν βραδυνος κυνηγος! Τα δε αδεσποτα σκυλια, αν και τα περισσοτερα ειναι "απο σπιτι" υπαρχουν και αυτα που για διαφορους λογους αγριευουν. Εχω φαει ηδη ενα δαγκωμα αλλα ο φοβος μου ηταν για τον Κανελλο, το κοκονι μου, μην τον κατασπαραξουν. Και σαν να φτανουν ολα αυτα, το κερασακι ειναι οι τσομπανηδες που φερνουν τα κοπαδια μεσα στο χωριο! Χρειαζεσαι λοιπον αποθεματα ψυχικης δυναμης για να ζησεις στο χωριο. Και δεν θελω να αγγιξω καθολου το τι ανθρωποι υπαρχουν στα περισσοτερα χωρια!

Επεξ/σία από pozdagli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...