Προς το περιεχόμενο

Η προσωπική μου καταγγελία προς την ΕΕΤΤ. Θα ήθελα σχόλια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που σας παραθέτω είναι κάτι που μου πήρε 4-5 ώρες να το γράψω, μέσα στην αγανάκτηση, ενώ γνώριζα το αποτέλεσμα. Φυσικά ούτε καν απάντηση. Ούτε απο μποτ ούτε από άνθρωπο. Αυτό που θα ήθελα να προτείνω είναι να στήσουμε ένα σωστό template ώστε να γίνει μαζική αποστολή και στην ΕΕΤΤ και στο υπουργείο και στους δήμους, περιφέρειες, βουλευτές ότι σκεφτείτε... κτλ κτλ.

 

Αυτό που ζούμε είναι μια τραγωδία. Αυτά τα τρία τσουτσέκια έκοψαν την πίτα και μας πηδ@@ε κανονικά και με το νόμο. Μιλώντας μόνο για μένα, ήμουν ο πρώτος πελάτης της HCN, καθώς άνοιξαν το γραφείο τους απέναντι απο το σπίτι μου και μόλις είχα γυρίσει απο 9 χρόνια στη Νέα Υόρκη που είχα ισομετρική 600/600 σε αστεία τιμή, κι έτσι δοκιμάσαμε και δε  γυρίσαμε ποτέ πίσω.

Τώρα που μετακόμισα, είμαι στον πρώτο όροφο, το μπαλκόνι μου κυριολεκτικα στα 3~ μέτρα βλέπει το σημείο που περνάει το καλώδιο της HCN, αλλά όπως θα δείτε και ίσως και να ξέρετε δεν μπορώ να γίνω συνδρομητής. 

 

Συννημένο σε pdf η αποστολή και επίσης τα αναφερόμενα σε αυτή συννημένα.

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ. Έχει περάσει καιρός και δεν έχω δει τις αλλαγές στις τιμολογήσεις, είναι γραμμένο με τα τότε δεδομένα. (Ιούνιος)

 

 

 

 

Gmail - Υποβολή καταγγελίας για Τηλεφωνία & Διαδίκτυο.pdf

Επειδή βλέπω οι φωτό δεν περνάνε σε καλή ανάλυση και υπάρχει πολύ μικρό limit (2 mb) μπορείτε να τις βρείτε εδώ. 

https://drive.google.com/drive/folders/15Zr-KnMyTpTrLzFEAIkiEYrqXsvjpVyn?usp=sharing

 

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Η προσωπική μου καταγγελία προς την ΕΕΤΤ. Θα ήθελα σχόλια...

Πηγες Αμερικα , ειδες πως ειναι ο προοδευμενος κοσμος και γυρισες στην Ελλαδα νομιζοντας οτι θα κανεις επανασταση ξεκινωντας απο το μονοπωλιο των παροχων τηλεφωνιας ιντερνετ ? Καλα που γυρισες , γιατι με τετοια μυαλα δεν θα επιβιωνες στην Ν. Υορκη :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2023 στις 9:27 ΜΜ, revigres είπε

 

1. Κάνεις αίτηση σύνδεσης με της HCN με Last Mile πχ 300/30 στα 32-33ευρώ (ανάλογα με το αν θες και σταθερο)
2. Κάνεις αίτηση για το πότε και αν βάλουν κουτί για να έχεις συμμετρική κάποια.

Άλλη λύση δεν έχεις εκτός και αν πέσουν τα τιμολόγια χονδρικής. Αν πέσουν θα υπάρχει και μείωση και στο πακέτο της HCN Last Mile. 

Τώρα σχετικά με την καταγγελία αμφιβάλλω αν μπορείς να καταφέρεις το οτιδήποτε δεδομένου ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε όλες τις υπηρεσίες κοινής ωφέλειας, όπου μας αρμέγουν κανονικά με την σφραγίδα / άδεια / ευχές του κράτους.   Άντε και στην καλύτερη πέφτει κανένα πρόστιμο (για να "φανεί" η δίκαιη και "σωστή" κυβέρνηση), το οποίο (αν ψάξει κάποιος πχ σε ΔΕΗ και ΟΤΕ) στο τέλος τα περισσότερα δεν πληρώνονται ποτέ λόγω εφέσεων.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα επανάστασης, είναι θέμα ηθικής και κοινής λογικής.

Ελπίζω κάποια μέρα σιγά σιγά να μετατραπεί αυτό το κράτος κι αυτό δε γίνεται μέσω πολιτικών αλλά μέσω πολιτών. 

Και όπως ανέφερα και στο κείμενο, copy paste απο την ΕΕΤΤ: 

η ΕΕΤ,

1. Επεμβαίνει στις περιπτώσεις που διαπιστώνει ότι ο ανταγωνισμός δεν λειτουργεί αποτελεσματικά, προκειμένου να προλαμβάνει αρνητικές συνέπειες για τους καταναλωτές και να προασπίζει τα δικαιώματά τους.

2. Διασφαλίζει την παροχή ενός βασικού επιπέδου υπηρεσιών σε όλους τους πολίτες, το οποίο αποτελεί την Καθολική Υπηρεσία. Θεσπίζει τις αρχές και τις υποχρεώσεις που πρέπει να τηρούν οι εταιρείες.

3. Καθορίζει τις ειδικότερες υποχρεώσεις των εταιρειών απέναντι στους καταναλωτές και τους όρους παροχής υπηρεσιών, με την έκδοση Κωδίκων Δεοντολογίας.

 

Ως αναφορά το 1, ο ανταγωνισμός σίγουρα δε λειτουργεί αποτελεσματικά, καθώς πολυ απλά δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Τις μικρές εταιρείες που αναπτύσσουν δικό τους δίκτυο αμφιβάλλω εαν τις θεωρούν μέρος του ανταγωνισμού, αν και οι προσπάθειες που κάνουν για να καθυστερήσουν την ανάπτυξή τους δείχνουν το αντίθετο. 

Επι του 2, η κάθε εταιρεία θα σου απαντήσει ότι τα 1/10 πακέτα που προσφέρει καλύπτουν τις βασικές ανάγκες όλου του πληθυσμού, κι αν είσαι εταιρεία και θες κάτι καλύτερο ακούμπα τα...

3. Κώδικας δεοντολογίας OTE : https://www.cosmote.gr/otegroup_company/about_us/otegroup/procurement/PL1.SPRM.02_OTE_GR.pdf

"5.2 Ανταγωνισμός: 

Ο Προµηθευτής οφείλει να σέβεται τους κανόνες του ελεύθερου και δίκαιου ανταγωνισµού σε όλες τις επιχειρηµατικές σχέσεις, και συγκεκριµένα δεν θα ενεργεί ενάντια οποιουδήποτε δίκαιου ανταγωνισµού και/ή αντιµονοπωλιακής νοµοθεσίας."

Έτσι στα γρήγορα. Βάση των παραπάνω με λίγους whistleblowers μπορεί να γίνει της πόπης.

 

Και μη νομίζετε οτι στην Αμερική δε συμβαίνει το ίδιο. Οι μεγάλες εταιρείες κυριολεκτικά κόβουν και ράβουν τους χάρτες και μοιράζουν μεταξύ τους το πελατολόγιο. Οι ίδιοι οι τεχνικοί στα λένε όταν έρχονται σπίτι σου. Απλά αυτοί πέρασαν απο το χαλκό στο cable(coax-DOCSIS) και μετά στην οπτική ίνα, με πολύ γρήγορους ρυθμούς. (Αυτά για την πόλη της Νέας Υόρκης που έμενα, δε γνωρίζω τίποτα για την υπόλοιπη χώρα προφανώς...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/12/2023 at 21:27, revigres said:

Αυτό που σας παραθέτω είναι κάτι που μου πήρε 4-5 ώρες να το γράψω, μέσα στην αγανάκτηση, ενώ γνώριζα το αποτέλεσμα. Φυσικά ούτε καν απάντηση. Ούτε απο μποτ ούτε από άνθρωπο. Αυτό που θα ήθελα να προτείνω είναι να στήσουμε ένα σωστό template ώστε να γίνει μαζική αποστολή και στην ΕΕΤΤ και στο υπουργείο και στους δήμους, περιφέρειες, βουλευτές ότι σκεφτείτε... κτλ κτλ.

Αυτό που ζούμε είναι μια τραγωδία. Αυτά τα τρία τσουτσέκια έκοψαν την πίτα και μας πηδ@@ε κανονικά και με το νόμο. Μιλώντας μόνο για μένα, ήμουν ο πρώτος πελάτης της HCN, καθώς άνοιξαν το γραφείο τους απέναντι απο το σπίτι μου και μόλις είχα γυρίσει απο 9 χρόνια στη Νέα Υόρκη που είχα ισομετρική 600/600 σε αστεία τιμή, κι έτσι δοκιμάσαμε και δε  γυρίσαμε ποτέ πίσω.

Τώρα που μετακόμισα, είμαι στον πρώτο όροφο, το μπαλκόνι μου κυριολεκτικα στα 3~ μέτρα βλέπει το σημείο που περνάει το καλώδιο της HCN, αλλά όπως θα δείτε και ίσως και να ξέρετε δεν μπορώ να γίνω συνδρομητής. 

Συννημένο σε pdf η αποστολή και επίσης τα αναφερόμενα σε αυτή συννημένα.

Ευχαριστώ

ΥΓ. Έχει περάσει καιρός και δεν έχω δει τις αλλαγές στις τιμολογήσεις, είναι γραμμένο με τα τότε δεδομένα. (Ιούνιος)Gmail - Υποβολή καταγγελίας για Τηλεφωνία & Διαδίκτυο.pdf 295.62 kB · 43 downloads

Επειδή βλέπω οι φωτό δεν περνάνε σε καλή ανάλυση και υπάρχει πολύ μικρό limit (2 mb) μπορείτε να τις βρείτε εδώ. 

https://drive.google.com/drive/folders/15Zr-KnMyTpTrLzFEAIkiEYrqXsvjpVyn?usp=sharing

Από την μία, ακούγεται σαν αστείο αυτό που προσπαθείς να κάνεις. Από την άλλη, αν δεν κάνει κανείς τίποτα, απλά θα ακούμε μια ζωή αστεία και δεν θα γίνεται τίποτα. Οπότε, +1 από εμένα.

Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γίνει τίποτα με την ΕΕΤΤ, οπότε, μπορείς να πας σε ανώτερο επίπεδο (δόξα την ένωση) https://commission.europa.eu/about-european-commission/contact/problems-and-complaints/complaints-about-breaches-eu-law-member-states/how-make-complaint-eu-level_en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, revigres said:

η ΕΕΤ

... δεν ειναι Ανεξαρτητη Αρχη , σε περιπτωση που πιστευες κατι τετοιο. Οπως και οποιαδηποτε αλλη Αρχη που εχει το προσωνυμιο "ανεξαρτητη". Αρα οι εξαρτωμενες αρχες δεν μπορουν να χτυπησουν παροχους , κρατικες υπηρεσιες , πολυεθνικες κλπ κλπ. 
 

1 hour ago, revigres said:

Ελπίζω κάποια μέρα σιγά σιγά να μετατραπεί αυτό το κράτος κι αυτό δε γίνεται μέσω πολιτικών αλλά μέσω πολιτών. 

Τα εχω ξαναπει. Ολα ξεκινουν απο το σπιτι , το σχολειο και την μορφωση που θα επρεπε να λαμβανουν τα παιδια σε αυτη την χωρα και δεν την λαμβανουν. Αφου λοιπον δεν την λαμβανουν , δεν θα γινει καμμια επανασταση. Αφου δεν την λαμβανουν , τετοιες εταιριες θα απαρτιζονται απο προσωπικο που .... wait for it ... δεν μορφωθηκαν , με την πολιτισμικη εννοια , οχι την εννοια των σπουδων. Αρα ολα κανουν κυκλο και επιστρεφουν στην παραπανω υπογραμμισμενη φραση μου.

Εδω βγηκε ολοκληρο ΣτΕ καποτε οταν καποιος φωστηρας εμπνευστηκε τον Ενφια , και ειπε , ναι μεν ειναι αντισυνταγματικος , αλλα πρεπει να συνεχιζει να υπαρχει για να μην "πεσει εξω" οικονομικα το κρατος (εποχες μνημονιων). Και δεν εγινε καμμια επανασταση για το χαρατσι τον ενφια , που πληρωνουμε νοικι στο δικο μας το σπιτι. Και συ τωρα θες να βαρεσεις τους παροχους...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...