Προς το περιεχόμενο

ΜΒΑ στο ΕΑΠ


@zouve@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

απόφοιτος ΠΛΗ και ΣΔΥ του ΕΑΠ οπότε γνωρίζω το ΕΑΠ από τη καλή και την ανάποδη.
δεν έχω γνώσεις στην διοίκηση επιχειρήσεων εργάζομαι σαν μηχανικός πληροφορικής.
είναι εύκολο μεταπτυχιακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, στο ΕΑΠ όποιο προγραμμα σπουδων ειναι ετησιο, ειναι παλουκι, με πολυ όγκο διαβασματος..έχω τελειωσει το προπτυχιακο της Διοικησης εκει..βρες καλυτερα κατι με 6μηνιαιες ενοτητες ή ΜΒΑ σε άλλο πανεπιστημιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, @zouve@ said:

Το κακο με τα άλλα πανεπιστήμια νομίζω είναι ακριβότερα σε σχέση με το ΕΑΠ 

Εξαρταται το πανεπιστημιο. Επισης εχει να κανει και με το χρονο αποκτησης πτυχιου. Εγω πχ θα προτιμουσα να δωσω 1000-1500€ παραπανω και να παρω ενα μαστερ σε 1,5 χρονο παρα να δωσω 3000-3500€ στο ΕΑΠ, να μου βγει η πιστη αναποδα και να χρειαστω και 3 χρονια μ.ο. 
Αναλογως πώς το βλέπει ο καθενας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξερεις καλα αγγλικα, και αφου τελειωσες το ΠΛΗ, προχωρα ! δεν θα κολωσεις!
Εδω τελειωσες το ΠΛΗ το οποιο ειναι παλουκι κυριολεκτικα, θα κολωσεις στο MBA ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Εξαρταται το πανεπιστημιο. Επισης εχει να κανει και με το χρονο αποκτησης πτυχιου. Εγω πχ θα προτιμουσα να δωσω 1000-1500€ παραπανω και να παρω ενα μαστερ σε 1,5 χρονο παρα να δωσω 3000-3500€ στο ΕΑΠ, να μου βγει η πιστη αναποδα και να χρειαστω και 3 χρονια μ.ο. 
Αναλογως πώς το βλέπει ο καθενας.

Έχεις κάποιο να προτείνεις;

Η αλήθεια είναι ότι έχω μάθει το ΕΑΠ μιας και έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό από εκεί από την άλλη το μεταπτυχιακό το έκανα 4 χρόνια. Τράβηξε αρκετά.

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Αν ξερεις καλα αγγλικα, και αφου τελειωσες το ΠΛΗ, προχωρα ! δεν θα κολωσεις!
Εδω τελειωσες το ΠΛΗ το οποιο ειναι παλουκι κυριολεκτικα, θα κολωσεις στο MBA ?

Καλά ναι σίγουρα 10 χρόνια στο ΕΑΠ το έχω φάει με το κουτάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, @zouve@ said:

Έχεις κάποιο να προτείνεις;

Η αλήθεια είναι ότι έχω μάθει το ΕΑΠ μιας και έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό από εκεί από την άλλη το μεταπτυχιακό το έκανα 4 χρόνια. Τράβηξε αρκετά.

Αν θες οπωσδήποτε εξ αποστασεως, μια ακριβη λυση είναι το ΜΒΑ του ΕΚΠΑ. Εχει 3 εξαμηνα, ΔΕΝ εχει διπλωματικη αλλά κοστίζει 5700€..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2023 στις 9:46 ΜΜ, @zouve@ είπε

καλησπέρα,

απόφοιτος ΠΛΗ και ΣΔΥ του ΕΑΠ οπότε γνωρίζω το ΕΑΠ από τη καλή και την ανάποδη.
δεν έχω γνώσεις στην διοίκηση επιχειρήσεων εργάζομαι σαν μηχανικός πληροφορικής.
είναι εύκολο μεταπτυχιακό;

Καλημέρα, απόφοιτος ΜΒΑ εδώ. Με μια αναζήτηση θα βρεις πολλές αναρτήσεις για ΜΒΑ εδώ μέσα, έχω γράψει και μερικά πράγματα για το MBA του ΕΑΠ. Η ερώτηση αν κάποιο πρόγραμμα είναι εύκολο, φαντάζομαι θα συμφωνήσεις κι εσύ ότι είναι πολύ υποκειμενική. Δεν είχα ιδέα από οικονομικά, είμαι απόφοιτος τεχνικού πτυχίου και MSc και ολοκλήρωσα το ΜΒΑ με 8,5. Δυσκολεύτηκα πολύ σε μια από τις 4 ενότητες στην τελική εξέταση, ωστόσο την πέρασα. Το υλικό που είναι διαθέσιμο εκτός ΕΑΠ για να προετοιμαστείς (είτε δωρεάν, KHAN Academy, είτε επί πληρωμή, accounting coach) απευθύνεται σε άτομα που κυριολεκτικά δεν έχουν ιδέα.

Επειδή κατέληξα στο ΕΑΠ μετά από πολλή σκέψη, αν πιστεύεις ότι ένα accredited MBA, αναγνωρισμένο κ.λπ. κ.λπ. θα σου επιστρέψει τα λεφτά του, τότε πήγαινε σε κάποιο άλλο με πολύ μεγαλύτερη αναγνώριση (και ακριβότερο, βεβαίως βεβαίως). Αν το κάνεις πρωτίστως για την γνώση αλλά και γιατί μπορεί στο μέλλον να σου δοθεί η ευκαιρία για μια θέση με people management skills, τότε κάνε του ΕΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Καλημέρα, απόφοιτος ΜΒΑ εδώ. Με μια αναζήτηση θα βρεις πολλές αναρτήσεις για ΜΒΑ εδώ μέσα, έχω γράψει και μερικά πράγματα για το MBA του ΕΑΠ. Η ερώτηση αν κάποιο πρόγραμμα είναι εύκολο, φαντάζομαι θα συμφωνήσεις κι εσύ ότι είναι πολύ υποκειμενική. Δεν είχα ιδέα από οικονομικά, είμαι απόφοιτος τεχνικού πτυχίου και MSc και ολοκλήρωσα το ΜΒΑ με 8,5. Δυσκολεύτηκα πολύ σε μια από τις 4 ενότητες στην τελική εξέταση, ωστόσο την πέρασα. Το υλικό που είναι διαθέσιμο εκτός ΕΑΠ για να προετοιμαστείς (είτε δωρεάν, KHAN Academy, είτε επί πληρωμή, accounting coach) απευθύνεται σε άτομα που κυριολεκτικά δεν έχουν ιδέα.

Επειδή κατέληξα στο ΕΑΠ μετά από πολλή σκέψη, αν πιστεύεις ότι ένα accredited MBA, αναγνωρισμένο κ.λπ. κ.λπ. θα σου επιστρέψει τα λεφτά του, τότε πήγαινε σε κάποιο άλλο με πολύ μεγαλύτερη αναγνώριση (και ακριβότερο, βεβαίως βεβαίως). Αν το κάνεις πρωτίστως για την γνώση αλλά και γιατί μπορεί στο μέλλον να σου δοθεί η ευκαιρία για μια θέση με people management skills, τότε κάνε του ΕΑΠ.

το βρήκα το post σου απλώς ήθελα να μαθω τι παίζει με τις ΘΕ
την δομή του ΕΑΠ την ξέρω και το πως λειτουργεί 
με το ΜΠΣ της ΣΔΥ το είχα κανει σε 4 χρόνια και μου είχε κακοφανεί 1-1-1-1&ΜΔΕ αν με παει έτσι και το ΜΒΑ την έκατσα.

Εκεί μπαίνουν όλοι όσοι κάνουν αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, @zouve@ είπε

το βρήκα το post σου απλώς ήθελα να μαθω τι παίζει με τις ΘΕ
την δομή του ΕΑΠ την ξέρω και το πως λειτουργεί 
με το ΜΠΣ της ΣΔΥ το είχα κανει σε 4 χρόνια και μου είχε κακοφανεί 1-1-1-1&ΜΔΕ αν με παει έτσι και το ΜΒΑ την έκατσα.

Εκεί μπαίνουν όλοι όσοι κάνουν αίτηση;

Προσωπικά το έβγαλα στα 4 έτη χωρίς υπερωρίες στη δουλειά, νορμάλ ωράρια αλλά με ένα νεογέννητο στο ξεκίνημα του 3ου έτους. Με λίγο ζόρι στα 3 χρόνια βγαίνει αρκεί να μπορείς να διαβάσεις συστηματικά.

Ένα εφικτό πλάνο θα ήταν ΜΒΑ50 και ΜΒΑ60, ΜΒΑ51 και ΜΒΑ61 και η ΔΕ τελευταία. Το ζόρι έγκειται στο 2ο έτος με αυτό το σχέδιο, η 60 είναι η πιο εύκολη ενότητα.

Γενικά μπαίνουν όλοι, νομίζω δεν καλύπτονται οι διαθέσιμες θέσεις.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε, στείλε DM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα κόπος και χρήμα, εκτός αν είσαι σίγουρος οτι θα σου ανοίξει κάποια συγκεκριμένη επαγγελματική ευκαιρία ή προαγωγή κλπ. Εδώ δεν μου χρησίμευσε σε τίποτα το ΜΒΑ του ΟΠΑ που είναι το μοναδικό που εμφανίζεται στις διεθνείς λίστες κατάταξης. Το ΕΑΠ είναι στα αζήτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ολά αυτά τα κάνεις από χόμπι αυτής της λογικής είμαι

αν σου περισσεύει χρόνος, όρεξη και χρήμα το κάνεις και από εκεί και πέρα ότι κάτσει 

οι κατατάξεις των πανεπιστήμιων για εμένα ειναι ψιλά γράμματα το χαρτί θέλω μήπως αργότερα σε 10-15 χρόνια μου ανοίξει καμία managerial θέση 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

Επειδή κατέληξα στο ΕΑΠ μετά από πολλή σκέψη, αν πιστεύεις ότι ένα accredited MBA, αναγνωρισμένο κ.λπ. κ.λπ. θα σου επιστρέψει τα λεφτά του, τότε πήγαινε σε κάποιο άλλο με πολύ μεγαλύτερη αναγνώριση (και ακριβότερο, βεβαίως βεβαίως)

Το ΜΒΑ του ΕΑΠ δεν είναι accredited; Στην Ελλάδα εννοώ, να μπορείς να γραφτείς στο ΟΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Tasos said:

Το ΜΒΑ του ΕΑΠ δεν είναι accredited; Στην Ελλάδα εννοώ, να μπορείς να γραφτείς στο ΟΕΕ

Φυσικα και ειναι. ΔΕΟ και ΜΒΑ ειναι fully accredited σε Ελλαδα και εξωτερικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...