Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμένο S22 Ultra ή Vivo X90 Pro


iliasdani

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος μου χει αναθέσει να του βρω κινητό να αλλάξει το p20 pro μετά από τόσα χρόνια χρήσης του. Πάρα πολύ ικανοποιημένος από το Huwaei ειδικά από την κάμερα του.
Θέλει κινητό με καλή κάμερα, να μην έχει θέματα στις κλήσεις, καλή μπαταρία και καλό επεξεργαστή, μάλλον όχι Xiaomi.
Νομίζω έχω καταλήξει σε αυτά τα 2. Τα βρίσκω μεταχειρισμένα κάπου στο ίδιο εύρος τιμών, σίγουρα η Samsung θα είναι ένα σκαλί πάνω(εγώ κάτοχος του 21+) αλλά διαβάζω καλά λόγια και για το vivo. Με προβληματίζει λίγο ο επεξεργαστής του γιατί είναι mediatek. Το samsung παρόλο που θυμάμαι να το θάβουν όταν βγήκε, διάβασα λίγο σε φόρα και μάλλον βελτιώθηκε με τα updates.
Κάμερα πρέπει να είναι top και τα 2 από ότι καταλαβαίνω, μπαταρία δεν ξέρω ποιο υπερτερεί και σε βάθος χρόνου. Γιατί θα το κρατήσει το κινητό τουλάχιστον 4-5 χρόνια πάλι.
Η λογική λέει Samsung αφού φαντάζομαι θα παίρνει και περισσότερες αναβαθμίσεις σε βάθος χρόνου.
Υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση μέχρι 550-600 ευρώ μαξ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γυναίκα μου είχε το P30 Pro και εδώ και ενάμιση χρόνο το S22 ultra με τον Exynos. Δεν είναι ευχαριστημένη γενικά και ειδικά σε σύγκριση με το P30 Pro. 

Η αλήθεια είναι ότι κατι κολλήματα που έτρωγε αρχικά με τα update έστρωσαν. Παρόλα αυτά το shutter lag υπάρχει. Οι φωτογραφίες είναι καλές ημέρα και νύχτα αλλά....περίμενα ένα κλικ παραπάνω. Σε διαχείριση μπαταρίας είναι οκ δεν μπορώ να πω όμως ότι είναι και σκυλί. Πιστεύω ότι το S23 ultra με τον Snapdragon ειναι ανώτερο και γενικά δεν καταλαβαίνω αυτή τη λογική στο S22 ultra που στην Ευρώπη ειχε τον Exynos. Προτιμώ τους Mediaτek από τους Exynos.

Στα υπόλοιπα οθόνη και κλήσεις είναι μια χαρά το S22 ultra. Ενημερώσεις είναι στην ώρα και όλα καλά.

To Vivo δεν το έχω δουλέψει αλλά έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές. Φωτογραφικα ειδικά οι βραδινές νομίζω ότι είναι κορυφή. Στα υπόλοιπα σίγουρα είναι πολύ καλό.

Εάν είχα μπροστά μου τώρα Vivo x90 pro και S22 ultra στην ίδια τιμή θα έπαιρνα το Vivo.

Επεξ/σία από Payne83
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το vivo είναι καλύτερα από s22 u σε όλα και φωτογραφικά και σε ταχύτητες τα ίδια με s23u σε ui εύχρηστο και απλό χωρίς περιττά πράγματα στο μενού επίσης μέχρι να ετοιμαστείς το πρωί έχει φορτίσει 120w φόρτισης!Το βράδυ φωτογραφικά δεν έχει αντίπαλο αν βολεύεται τα σαμσουνγκ να πάει κατευθείαν σε s23u

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο άνθρωπος είναι 60+ χρόνων θέλει να είναι σχετικά εύχρηστο το μενού, να βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες, για browsing και να έχει καλή μπαταρία. Ο επεξεργαστής λογικά δεν θα τον απογοητεύσει σε κανένα γιατί δεν παίζει παιχνίδια και τέτοια.

Το αρνητικόπου διάβασα για το vivo είναι ο ήχος του. Αυτός βλέπει βίντεο, ακούει μουσική, μην δώσει τόσα χρήματα και είναι μάπα.

Το Honor Magic 5 pro λέτε δεν πέσει σύντομα στα 600, ε; Μεταχειρισμένο είναι κάπου στα 700-750 τώρα. Το σκέφτηκα μόνο για την εύκολη μετάβαση από το huwaei του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, iliasdani είπε

Επειδή ο άνθρωπος είναι 60+ χρόνων θέλει να είναι σχετικά εύχρηστο το μενού, να βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες, για browsing και να έχει καλή μπαταρία. Ο επεξεργαστής λογικά δεν θα τον απογοητεύσει σε κανένα γιατί δεν παίζει παιχνίδια και τέτοια.

Το αρνητικόπου διάβασα για το vivo είναι ο ήχος του. Αυτός βλέπει βίντεο, ακούει μουσική, μην δώσει τόσα χρήματα και είναι μάπα.

Το Honor Magic 5 pro λέτε δεν πέσει σύντομα στα 600, ε; Μεταχειρισμένο είναι κάπου στα 700-750 τώρα. Το σκέφτηκα μόνο για την εύκολη μετάβαση από το huwaei του.

Τα ηχεία του vivo  είναι στερεό δυνατά και καθαρά εάν πεταχτεί σε ένα κότσοβολο ή Γερμανό μπορείς να τα τεσταρεις !

Επίσης τα vivo έχουν 2 χρόνια εγγύηση γιατί έρχονται επίσημα Ελλάδα σε αντίθεση με τα honor που έχουν ένα.

Επίσης το vivo πήρε ήδη android 14.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλή χρονιά! Επανέρχομαι στο θέμα γιατί δεν βγάζω άκρη με τους πωλητές των μεταχειρισμένων Vivo εδώ μέσα.
Αξίζει να περιμένω κανά μήνα να πέσει η τιμή του s23+  ή δεν υπερτερεί του Vivo?
Ως κάτοχος του s21+ έχω να πω τα καλύτερα για την συσκευή, σχεδόν κανένα παράπονο. Δεν ξέρω αν στάθηκα τυχερός στην σειρά/χρονιά ή αν γενικά αξίζουν τα χρήματα τους(600 μτχ το είχα πάρει και εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ερχονταν επισημα εδω θα ελεγα το magic 5 pro χωρις δευτερη σκεψη...αλλιως, θα ελεγα να πας στο s23+. ειναι πανω-κατω τα ιδια, αλλα θα εχεις καλυτερη υποστηριξη εδω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Σίγουρα εχει περασει καιρος και δεν ξερω αμα κατεληξες καπου... Μεταξύ vivo x90 pro και s22 ultra απλα παρε το vivo.. Χωρις πολλα λογια ειναι ανωτερο σε οποιο τομεα και αν το πιασεις... Μονο το πενακι δεν εχει.. 😛.. Τωρα αν κατεληξες να περιμενεις για s23 ultra... Χανει μονο σε καμερα απο το vivo.. Κακα τα ψεματα το s23 ultra ειναι σκετο.. Καλο... Το vivo ειναι κορυφαιο την νύχτα... Καλο τη μερα.. Μονο ζουμ απο το 10Χ και πανω χανει απ τ samsung.. Τωρα περα απο την καμερα.. Επεξεργαστη και τα δυο κορυφαια... Samsung. Μισο κλικ καλυτερο αλλα προφανως διαφορα δν θα καταλαβεις ποτε... Ενημερωσεις samsung παραπανω χρονια... 5 εναντι νομιζω 3... Μπαταρια και τα δυο καλα αλλα το samsung αισθητα καλυτερο... Οθονη samsung... Ui τωρα... Το vivo θα σ φανει πιο σβελτο.. Και ειναι κ πιο παραμετροποιησημο... Τ φερνεις ακριβως οπως θες στα μετρα σ εμφανισιακα... Αλλα νταξει γουστα ειναι αυτα.. Και τα δυο  το ιδιο καλα ειναι εκει... Πιο all around το samsung... Πιο καμερικα καλυτερο το vivo... Εγω θα επαιρνα το vivo λογω της κάμερας  καθως ειναι αρκετα καλυτερο.. Αισθητα... Και στα υπολοιπα υστερει απλα λιγο.. Οχι τοσο αισθητα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει καταλήξει ο φίλος στην επιλογή του αλλά, υπάρχει και το εξής που πρέπει να έχει κατά νου, με ότι αυτό συνεπάγεται για σέρβις, εγγυήσεις κτλ.

https://techmaniacs.gr/apochorise-i-vivo-apo-tin-elliniki-agora/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...