Προς το περιεχόμενο

Cosmote Oxygen ISDN με Οπτική, Πρόβλημα στις IP του WAN


ioannisgz
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από infin1tyGR,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.

Κοντεύω να τρελαθώ σήμερα. Έχω περίπου 1 μήνα που γύρισα τη γραμμή σε Οπτική στο σπίτι 300/30. Η γραμμή ήταν ISDN καθώς έχει και άλλα νούμερα και γι αυτό αναγκαστικά παίζω με OXYGEN router.

Λοιπον το OXYGEN δίνει μόνο τη γραμμή και το τηλέφωνο και από εκεί μπαίνει σε μία lan διαφορετικό router για το εσωτερικό δίκτυο και η φωνή παει με BRI σε τηλεφωνικό Asterisk. Ήταν πάντα έτσι και όλα καλά.

Σε αυτό το δίκτυο έτρεχε OPENVPN server ωστε να συνδέονται απομακρυσμένα τηλεφωνικές συσκευές στο κέντρο. Επειδή δεν έχω στατική IP,  χρησιμοποιώ NO-IP το οποίο το έχω σετάρει στο OXYGEN και εκεί κάνω forward όλες τις πόρτες στην εσωτερική IP του router για το εσωτερικό δίκτυο.

Όλα καλά μέχρι εχτές που ξαφνικά το NO-IP δεν μπορεί να δει την εξωτερική WAN του OXYGEN. Άλλη IP παίρνει το OXYGEN, άλλη πάει στο NO-IP. Το κουλό είναι ότι π.χ.:

Στο OXYGEN βλέπω IP 100.72.254.86 που συγχρονίζει. Στη No-IP βλέπω 94.66.59.3 .Και στον Chrome του υπολογιστή μου αν ψάξω την εξωτερική ip μου βλέπω πάλι την 94.66.59.3 . Όποια και από τις 2 να χτυπήσω καμία δεν μου γυρνά όπως θα έπρεπε το router μου. Σαν να μην υπάρχουν. Έκανα reset σε όλα, restart την οπτική, τίποτα.

Αποτέλεσμα έχω χάσει τα VPN!

Ερώτηση:

Άλλαξε κάτι στην Cosmote και δεν το γνωρίζω;

Η στατική είναι μονόδρομος πια; Λόγω οπτικής ίσως;

Στο σπίτι με VODAFONE πάλι οπτική όλα παίζουν μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι πίσω από CG-NAT οπότε το Oxygen δεν παίρνει public IP, αλλά μία στο εύρος 100.64.0.0/10 που είναι οι δεσμευμένες διευθύνσεις για το CGNAT. Τηλεφωνείς στο 13788, τους λες ότι έχεις VPN, κάμερες που θέλεις να βλέπεις απομακρυσμένα και άλλα τέτοια και ζητάς να σε βγάλουν από το CGNAT.

10 minutes ago, ioannisgz said:

Η στατική είναι μονόδρομος πια; Λόγω οπτικής ίσως;

Τυχαία μπαίνουν συνδρομητές σε CGNAT, για εξοικονόμηση διευθύνσεων IPv4 που εδώ και χρόνια έχουν εξαντληθεί. Δεν έχει σχέση ο τρόπος πρόσβασης (FTTH, xDSL κλπ.)

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Είσαι πίσω από CG-NAT οπότε το Oxygen δεν παίρνει public IP, αλλά μία στο εύρος 100.64.0.0/10 που είναι οι δεσμευμένες διευθύνσεις για το CGNAT. Τηλεφωνείς στο 13788, τους λες ότι έχεις VPN, κάμερες που θέλεις να βλέπεις απομακρυσμένα και άλλα τέτοια και ζητάς να σε βγάλουν από το CGNAT.

Τυχαία μπαίνουν συνδρομητές σε CGNAT, για εξοικονόμηση διευθύνσεων IPv4 που εδώ και χρόνια και έχουν εξαντληθεί. Δεν έχει σχέση ο τρόπος πρόσβασης (FTTH, xDSL κλπ.)

 Το κάνω το πρωι και ενημερώνω. Δεν είχα ιδέα για αυτό! Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...