Προς το περιεχόμενο

Access Point / Mesh για Μεταφορά Δικτύου


Warlord1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια σας χαιρετώ!

Εχω 1Gbit γραμμή απο τον ISP και το wifi router μου βρισκεται στο γραφειο/gaming pc room το οποίο βρίσκεται στο μπροστινό μερος του σπιτιου. Ως το υπνοδωματιο που ειναι τερμα πίσω στην αλλη ακρη του σπιτιου, και που εχω tv/κινητά/android box, δεν φτανει καθόλου το wifi σήμα.

Σαν προσωρινη λύση εδω και αρκετό διάστημα χρησιμοποιώ devolo dlan 650 powerlines απτο γραφειο στο υπνοδωματιο και ενα παλιο mikrotik wifi ρουτερακι ενωμενο στο devolo του υπνοδωματιου πουχω configured ως wireless access point. Πρωτον ομως οι wireless ταχυτητες ειναι της πλακας μεστο υπνοδωματιο (30-35Mbps) και δευτερον έχω αρκετά disconnections στo powerline (ισως λογω και του οτι το σπιτι μονοκατοικια ειναι 50+ ετών).

Σκεφτηκα να βγαλω ενα UTP απτο γραφειο, το οποιο θα βγαινει απεξω και θα κανει το γυρο του σπιτιου και θα μπαινει στο υπνοδωματιο πίσω. Εκει θα ενώσω ενα καλο budget Access point που να πλησιάζει όσο περισσότερο το 1Gbit (γνωρίζω ειναι αδύνατον αλλα να φτάνω έστω 500-600Mbps). Εχετε να προτείνετε κάποιο? Εκανα μια ερευνα και ειδα το Xiaomi AX3000, τι γνωμη έχετε για αυτό? Θελω οπωσδήποτε να δίνει και 2-3 LAN ports. Επισης χρειάζομαι όντως Outdoor UTP? Μενω Κυπρο με αρκετό ήλιο και υγρασία.

Έχετε κάποια εναλλακτικη λύση που θα μπορουσε να προσφέρει καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς να σπαει τη μπανκα?

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Access Point / Mesh για Μεταφορά Δικτύου
7 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια σας χαιρετώ!

Εχω 1Gbit γραμμή απο τον ISP και το wifi router μου βρισκεται στο γραφειο/gaming pc room το οποίο βρίσκεται στο μπροστινό μερος του σπιτιου. Ως το υπνοδωματιο που ειναι τερμα πίσω στην αλλη ακρη του σπιτιου, και που εχω tv/κινητά/android box, δεν φτανει καθόλου το wifi σήμα.

Σαν προσωρινη λύση εδω και αρκετό διάστημα χρησιμοποιώ devolo dlan 650 powerlines απτο γραφειο στο υπνοδωματιο και ενα παλιο mikrotik wifi ρουτερακι ενωμενο στο devolo του υπνοδωματιου πουχω configured ως wireless access point. Πρωτον ομως οι wireless ταχυτητες ειναι της πλακας μεστο υπνοδωματιο (30-35Mbps) και δευτερον έχω αρκετά disconnections στo powerline (ισως λογω και του οτι το σπιτι μονοκατοικια ειναι 50+ ετών).

Σκεφτηκα να βγαλω ενα UTP απτο γραφειο, το οποιο θα βγαινει απεξω και θα κανει το γυρο του σπιτιου και θα μπαινει στο υπνοδωματιο πίσω. Εκει θα ενώσω ενα καλο budget Access point που να πλησιάζει όσο περισσότερο το 1Gbit (γνωρίζω ειναι αδύνατον αλλα να φτάνω έστω 500-600Mbps). Εχετε να προτείνετε κάποιο? Εκανα μια ερευνα και ειδα το Xiaomi AX3000, τι γνωμη έχετε για αυτό? Θελω οπωσδήποτε να δίνει και 2-3 LAN ports. Επισης χρειάζομαι όντως Outdoor UTP? Μενω Κυπρο με αρκετό ήλιο και υγρασία.

Έχετε κάποια εναλλακτικη λύση που θα μπορουσε να προσφέρει καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς να σπαει τη μπανκα?

Σε γνωστο μου ο οτε εδωσε μου ειπε δωρεαν καποιο mesh εξαρτημα που δουλεψε παρεα με το ρουτερ. 
Με την ταχυτητα που εχεις αν θες mesh θα πρεπει να πας σε κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/33651985/TP-LINK-Deco-X50-v1-WiFi-Mesh-Network-Access-Point-Wi-Fi-6-Dual-Band-2-4-5GHz-se-Triplo-Kit.html

Αλλιως καλωδιο που θα σου βγει πιο οικονομικα... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 23/12/2023 at 11:39, Warlord1981 said:

Παιδια σας χαιρετώ!

Εχω 1Gbit γραμμή απο τον ISP και το wifi router μου βρισκεται στο γραφειο/gaming pc room το οποίο βρίσκεται στο μπροστινό μερος του σπιτιου. Ως το υπνοδωματιο που ειναι τερμα πίσω στην αλλη ακρη του σπιτιου, και που εχω tv/κινητά/android box, δεν φτανει καθόλου το wifi σήμα.

Σαν προσωρινη λύση εδω και αρκετό διάστημα χρησιμοποιώ devolo dlan 650 powerlines απτο γραφειο στο υπνοδωματιο και ενα παλιο mikrotik wifi ρουτερακι ενωμενο στο devolo του υπνοδωματιου πουχω configured ως wireless access point. Πρωτον ομως οι wireless ταχυτητες ειναι της πλακας μεστο υπνοδωματιο (30-35Mbps) και δευτερον έχω αρκετά disconnections στo powerline (ισως λογω και του οτι το σπιτι μονοκατοικια ειναι 50+ ετών).

Σκεφτηκα να βγαλω ενα UTP απτο γραφειο, το οποιο θα βγαινει απεξω και θα κανει το γυρο του σπιτιου και θα μπαινει στο υπνοδωματιο πίσω. Εκει θα ενώσω ενα καλο budget Access point που να πλησιάζει όσο περισσότερο το 1Gbit (γνωρίζω ειναι αδύνατον αλλα να φτάνω έστω 500-600Mbps). Εχετε να προτείνετε κάποιο? Εκανα μια ερευνα και ειδα το Xiaomi AX3000, τι γνωμη έχετε για αυτό? Θελω οπωσδήποτε να δίνει και 2-3 LAN ports. Επισης χρειάζομαι όντως Outdoor UTP? Μενω Κυπρο με αρκετό ήλιο και υγρασία.

Έχετε κάποια εναλλακτικη λύση που θα μπορουσε να προσφέρει καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς να σπαει τη μπανκα?

ubiquiti θα πηγαινα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 23/12/2023 at 11:39, Warlord1981 said:

Σκεφτηκα να βγαλω ενα UTP απτο γραφειο, το οποιο θα βγαινει απεξω και θα κανει το γυρο του σπιτιου και θα μπαινει στο υπνοδωματιο πίσω. Εκει θα ενώσω ενα καλο budget Access point που να πλησιάζει όσο περισσότερο το 1Gbit (γνωρίζω ειναι αδύνατον αλλα να φτάνω έστω 500-600Mbps). Εχετε να προτείνετε κάποιο? Εκανα μια ερευνα και ειδα το Xiaomi AX3000, τι γνωμη έχετε για αυτό? Θελω οπωσδήποτε να δίνει και 2-3 LAN ports.

Οποιοδήποτε σύγχρονο AP μπορεί να δώσει 1000mbps. Το ερώτημα είναι "για πόσες συσκευές και αν όντως το χρειάζονται".

On 23/12/2023 at 11:39, Warlord1981 said:

Επισης χρειάζομαι όντως Outdoor UTP? Μενω Κυπρο με αρκετό ήλιο και υγρασία.

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Στην Κύπρο δεν χρειάζεσαι καλώδιο εξωτερικής χρήσης (ειδικά αν το βλέπει ο ήλιος). Χρειάζεσαι ειδικό καλώδιο στρατιωτικού τύπου ακραίων συνθηκών!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, για να μην ανοίγω νέο θέμα μπορεί κάποιος που γνωρίζει το setup των tp link deco να μου δώσει τα φώτα του;

έχω το ρουτερ στο σαλόνι, απο εκει στη μια ΛΑΝ παει καλώδιο σε switch που συνδέει smart tv, tv box, vodafone tv box. Στη 2η lan φεύγει καλώδιο για υπνοδωμάτιο με PS5. Επίσης έχω κανει reserve ΙΡ για εκτυπωτή και ΙΡ κάμερα.

Αν συνδέσω το πρώτο με καλώδιο σε ΛΑΝ ως access point και αφήσω το DCHP στο ρούτερ δεν θα αλλάξει κάτι στα παραπάνω σωστά; θα δουλεύουν οι ΛΑΝ του ρούτερ και η δέσμευση των ΙΡ;

Όπως μου είπαν ήδη, θα κλείσω το wifi του ρούτερ και θα δώσω στο δίκτυο του deco το ίδιο όνομα και pass ώστε να μπουν αυτόματα οι συσκευές που έχω ήδη συνδεδεμένες. τώρα έχω 2 δίκτυα, το 2,4 το ονομάζω ΧΧΧ και το 5άρι ΨΨΨ, προφανώς στο deco μπορώ να φτιάξω μόνο ένα; και άρα να δώσω το όνομα ΧΧΧ για να μην ξαναρυθμίζω κάμερα και εκτυπωτή (που ειναι στο 2,4 μόνο) και θα μπαίνουν αυτόματα στο 2,4 του deco έτσι; 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2024 στις 10:11 ΜΜ, pp6210 είπε

Όπως μου είπαν ήδη, θα κλείσω το wifi του ρούτερ και θα δώσω στο δίκτυο του deco το ίδιο όνομα και pass ώστε να μπουν αυτόματα οι συσκευές που έχω ήδη συνδεδεμένες. τώρα έχω 2 δίκτυα, το 2,4 το ονομάζω ΧΧΧ και το 5άρι ΨΨΨ, προφανώς στο deco μπορώ να φτιάξω μόνο ένα; και άρα να δώσω το όνομα ΧΧΧ για να μην ξαναρυθμίζω κάμερα και εκτυπωτή (που ειναι στο 2,4 μόνο) και θα μπαίνουν αυτόματα στο 2,4 του deco έτσι; 

ευχαριστώ

Μπορείς να κάνεις ένα με 5ghz και ένα στα 2.4  ghz. (Απλά το ένα θα το δηλώσεις guest)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/01/2024 at 17:37, csontheline said:

Οποιοδήποτε σύγχρονο AP μπορεί να δώσει 1000mbps. Το ερώτημα είναι "για πόσες συσκευές και αν όντως το χρειάζονται".

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Στην Κύπρο δεν χρειάζεσαι καλώδιο εξωτερικής χρήσης (ειδικά αν το βλέπει ο ήλιος). Χρειάζεσαι ειδικό καλώδιο στρατιωτικού τύπου ακραίων συνθηκών!

και το βασικο αλλο να παρει router και αλλο access point.αν παρει Router τοτε θα εχει και 2ο nat.

ελα μωρε υπερβολες για το καλωδιο.επειδη ο ηλιος εκει καιει και την ασφαλτο ακομα ?: P xaxa. περα απο την πλακα μπορει να βαλει πλαστικο σωληνα για να προστατευσει το καλωδιο.

On 21/01/2024 at 22:11, pp6210 said:

Καλησπέρα σε όλους, για να μην ανοίγω νέο θέμα μπορεί κάποιος που γνωρίζει το setup των tp link deco να μου δώσει τα φώτα του;

έχω το ρουτερ στο σαλόνι, απο εκει στη μια ΛΑΝ παει καλώδιο σε switch που συνδέει smart tv, tv box, vodafone tv box. Στη 2η lan φεύγει καλώδιο για υπνοδωμάτιο με PS5. Επίσης έχω κανει reserve ΙΡ για εκτυπωτή και ΙΡ κάμερα.

Αν συνδέσω το πρώτο με καλώδιο σε ΛΑΝ ως access point και αφήσω το DCHP στο ρούτερ δεν θα αλλάξει κάτι στα παραπάνω σωστά; θα δουλεύουν οι ΛΑΝ του ρούτερ και η δέσμευση των ΙΡ;

Όπως μου είπαν ήδη, θα κλείσω το wifi του ρούτερ και θα δώσω στο δίκτυο του deco το ίδιο όνομα και pass ώστε να μπουν αυτόματα οι συσκευές που έχω ήδη συνδεδεμένες. τώρα έχω 2 δίκτυα, το 2,4 το ονομάζω ΧΧΧ και το 5άρι ΨΨΨ, προφανώς στο deco μπορώ να φτιάξω μόνο ένα; και άρα να δώσω το όνομα ΧΧΧ για να μην ξαναρυθμίζω κάμερα και εκτυπωτή (που ειναι στο 2,4 μόνο) και θα μπαίνουν αυτόματα στο 2,4 του deco έτσι; 

ευχαριστώ

αν τα ορισεις ως ap τοτε ναι θα παιξει σαν μια συσκευη και δεν θα κανει Nat ουτε routing οποτε ολα θα γινονται απο το adsl/vdsl modem router.opote θα παιζουν ολα οπως πριν. ναι το κλεινεις το wifi απο το router για να αναλαβει το deco ή μαλλον τα deco. μπορεις αν θες να δωσεις το ιδιο ονομα κα ιστα 2,4 και στα 5Ghz.αν η συσκευη μπορει να παιξει 5 θα παει στα 5 αλλιως θα παει στα δυο.εκτος αν θες να τα διαχωρισεις για καποιο λογο :P.

πχ ασυμβατοτητες κτλ

On 23/01/2024 at 17:17, achilles_g_ said:

Μπορείς να κάνεις ένα με 5ghz και ένα στα 2.4  ghz. (Απλά το ένα θα το δηλώσεις guest)

αν το ορισει ως Guest θα εχει περιορισμενες δυνατοτητες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...