Προς το περιεχόμενο

Απίστευτο lag


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα βάλει cosmote 24άρα γιατί εδώ που είμαι και να θέλω δεν μπαίνει κάτι καλύτερο. Από τον αύγουστο μέχρι 11 Δεκεμβρίου ήμουν ευχαριστημένος όλα δουλευαν ρολόι. Από τότε έχω ένα τρελο lag ακόμα και στο φόρτωμα απλών σελίδων. Έχω κλείσει wireless και πέταξα έξω όλες τις συσκευές και άφησα ένα laptop me ethernet αλλά καμία διαφορά. Δείτε ping προς την google 8.8.8.8

image.png.824e5898dd7151d81deb1c1009f4c62a.png

 

Εννοείτε πολλά reboot χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Άνοιξα τικετ και κάποια στιγμή μέσα στην επόμενη βδομάδα θα έρθει τεχνικός να το δει. 

Έχετε καμιά εμπειρία τι να κάνω από την πλευρά μου ή τι να ζητήσω από τον τεχνικό να τεστάρει; Είχε περάσει και την προηγούμενη βδομάδα αλλα εκείνη τη μέρα δεν έιχαμε πρόβλημα (κλασσικά) και απλά μου έδωσε έναν άλλο ρουτερ μπας και έφταιγε αυτό (όχι). Έβαλε το arcadyan speedport plus 2 ενώ πριν ήταν πάλι το speedport plus 2 από άλλο κατασκευαστή νομίζω (sagem?)

Δοκίμασα download από microsoft και πιάνω καλές ταχύτητες. Το ρουτερ συγχρονίζει μια χαρα, όπως και παλιά που δούλευε (25download/3upload)

Επίσης να πω ότι έχω έναν ρουτερ που τρέχει το opnsense και έχω direct pppoe με cosmote, παίρνει δική του dynamic ip αλλά τα ίδια χάλια (με ή χωρίς opnsense)

 

Επεξ/σία από beastgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, beastgr είπε

Είχα βάλει cosmote 24άρα γιατί εδώ που είμαι και να θέλω δεν μπαίνει κάτι καλύτερο. Από τον αύγουστο μέχρι 11 Δεκεμβρίου ήμουν ευχαριστημένος όλα δουλευαν ρολόι. Από τότε έχω ένα τρελο lag ακόμα και στο φόρτωμα απλών σελίδων. Έχω κλείσει wireless και πέταξα έξω όλες τις συσκευές και άφησα ένα laptop me ethernet αλλά καμία διαφορά. Δείτε ping προς την google 8.8.8.8

image.png.824e5898dd7151d81deb1c1009f4c62a.png

 

Εννοείτε πολλά reboot χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Άνοιξα τικετ και κάποια στιγμή μέσα στην επόμενη βδομάδα θα έρθει τεχνικός να το δει. 

Έχετε καμιά εμπειρία τι να κάνω από την πλευρά μου ή τι να ζητήσω από τον τεχνικό να τεστάρει; Είχε περάσει και την προηγούμενη βδομάδα αλλα εκείνη τη μέρα δεν έιχαμε πρόβλημα (κλασσικά) και απλά μου έδωσε έναν άλλο ρουτερ μπας και έφταιγε αυτό (όχι). Έβαλε το arcadyan speedport plus 2 ενώ πριν ήταν πάλι το speedport plus 2 από άλλο κατασκευαστή νομίζω (sagem?)

Δοκίμασα download από microsoft και πιάνω καλές ταχύτητες. Το ρουτερ συγχρονίζει μια χαρα, όπως και παλιά που δούλευε (25download/3upload)

Επίσης να πω ότι έχω έναν ρουτερ που τρέχει το opnsense και έχω direct pppoe με cosmote, παίρνει δική του dynamic ip αλλά τα ίδια χάλια (με ή χωρίς opnsense)

 

Προ 10 χρονια ειχα παρομοιο θεμα με αυξημενο ping μετα απο καμποσα τηλεφωνα στον οτε καποια στιγμη με παιρνει τηλεφωνο ενας τεχνικος και μου λεει να λες και παλι καλα που εχεις ιντερνετ. Παω λοιπον και εγω και κανω μια ωραια καταγγελια στον ΕΕΤΤ και μετα απο 10 μερες με πηρε ο οτε τηλεφωνο και μου ειπαν ευχαριστουμε που μας υποδειξατε το προβλημα σας κανουμε δωρο 2 μηνες παγια. Και εφτιαξαν το προβλημα...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, beastgr said:

Έχετε καμιά εμπειρία τι να κάνω από την πλευρά μου

Δεν εχω , αλλα καλου κακου εγω στην θεση σου θα απενεργοποιουσα το ipv6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...