Προς το περιεχόμενο

Προστασία αρχείου από αντιγραφή


vagosofron
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από micos000,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν συντομία, έχω τραβήξει πλάνα από μία σχολική γιορτή και η συμφωνία είναι Χ ποσό για κάθε παιδί για να λάβει το αρχείο της γιορτής μονταρισμένο σε usb στικάκι που θα μου δώσουν οι γονείς. Τα παιδιά ήταν περίπου 60 και ενδιαφέρον για να το πάρουν εκδήλωσαν πάνω από 50. Πως μπορώ να αποτρέψω τυχόν αντιγραφές από κάποιους πονηρήδες γονείς οι οποίοι θα σκεφτούν να πάρουν το αρχείο από κάποιον που θα το έχει πληρώσει;

Θέλω δηλαδή να προστατεύσω το αρχείο από αντιγραφή, αλλά να μπορεί να γίνει αναπαραγωγή από το στικάκι κανονικά. Γίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν συντομία η απάντηση είναι... "Δεν μπορείς!"

Καλώς ήλθες στον ψηφιακό κόσμο.

Αφού σου ζήτησαν και 50 αντί για 10 ή 15 αντίγραφα ευχαριστημένος να είσαι.

EDIT:

Μην αγχώνεσαι όμως. Αυτοί που πλήρωσαν δύσκολα θα δώσουν το αρχείο στους τζαμπατζίδες, εκτός αν κάποιοι κανόνισαν να το πληρώσουν μισά-μισά.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, micos000 said:

Εν συντομία η απάντηση είναι... "Δεν μπορείς!"

Καλώς ήλθες στον ψηφιακό κόσμο.

Αφού σου ζήτησαν και 50 αντί για 10 ή 15 αντίγραφα ευχαριστημένος να είσαι.

EDIT:

Μην αγχώνεσαι όμως. Αυτοί που πλήρωσαν δύσκολα θα δώσουν το αρχείο στους τζαμπατζίδες, εκτός αν κάποιοι κανόνισαν να το πληρώσουν μισά-μισά.

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν έχω πληρωθεί ακόμη. Θα συλλέξει τα χρήματα και τα usb η υπεύθυνη της γιορτής μόλις ανοίξουν τα σχολεία. Έως τότε θα έχω έτοιμο το βίντεο. 

Κατόπιν εορτής λοιπόν ( pun intended), κατάλαβα ότι έπρεπε να χρεώσω μια τιμή ανεξαρτήτως ατόμων...live and learn...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vagosofron είπε

κατάλαβα ότι έπρεπε να χρεώσω μια τιμή ανεξαρτήτως ατόμων...

Θα μπορούσες να το κάνεις και αυτό αλλά πάλι κάποιοι δεν θα πλήρωναν και μετά, αν εσύ υπολόγιζες π.χ. σε 60 άτομα από (για παράδειγμα) 10€ ανά άτομο, δηλαδή 60€, αν δεν πλήρωναν οι μισοί τότε θα ήταν πολλά για τους 30 να δώσουν 20€ και τελικά δεν θα το έπαιρνε κανένας.

Αυτό που έκανες με τιμή ανά άτομο είναι το πιο τίμιο και αν μαζέψεις λεφτά από 50 άτομα, όπως είπα και πριν, να είσαι ευχαριστημένος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, micos000 said:

Θα μπορούσες να το κάνεις και αυτό αλλά πάλι κάποιοι δεν θα πλήρωναν και μετά, αν εσύ υπολόγιζες π.χ. σε 60 άτομα από (για παράδειγμα) 10€ ανά άτομο, δηλαδή 60€, αν δεν πλήρωναν οι μισοί τότε θα ήταν πολλά για τους 30 να δώσουν 20€ και τελικά δεν θα το έπαιρνε κανένας.

Αυτό που έκανες με τιμή ανά άτομο είναι το πιο τίμιο και αν μαζέψεις λεφτά από 50 άτομα, όπως είπα και πριν, να είσαι ευχαριστημένος.

Συμφωνώ είναι πιο τίμιο, αλλά ταυτόχρονα και άδικο για τον βιντεογραφο. Διαφορετικά θα πρέπει να μονταρω τη γιορτή παρέα με το ποίημα κάθε παιδιού ξεχωριστά για κάθε γονιό, πράγμα που θα χαλάσει το τελικό αποτέλεσμα που έχω στο μυαλό μου να παρουσιάσω. Σε ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 λεπτό πριν, vagosofron είπε

Συμφωνώ είναι πιο τίμιο, αλλά ταυτόχρονα και άδικο για τον βιντεογραφο

Δυστυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα. Τα ψηφιακά αντιγράφονται και τα αντίγραφα είναι τέλεια. Δεν είναι όπως παλιά με τις βιντεοκασέτες που τα αντίγραφα έχαναν αρκετά από το πρωτότυπο.

Εγώ πάντως, αν πλήρωνα για την γιορτή της κόρης μου και ερχόταν οι γονείς από άλλο παιδάκι να μου ζητήσουν να τους το αντιγράψω, δεν θα το έκανα, ακόμα και αν μου έδιναν τα μισά λεφτά. Ή μπορεί να τους έλεγα ότι θέλω τα ίδια λεφτά με αυτά που πλήρωσα (ή κανά 2€ λιγότερα :D ), έτσι για να πονέσουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει δυνατότητα αποφυγής της αντιγραφής (όπως σου είπαν και οι άλλοι φίλοι εδώ) χωρίς τη χρήση πρόσθετου λογισμικού προστασίας δικαιωμάτων ή περιορισμένης πρόσβασης. Θα μπορούσες όμως να το κάνεις πιο δύσκολο για τους παραλήπτες του βίντεο.

Π.χ. να προσθέσεις ένα υδατογράφημα περιορισμένης διάρκειας στην αρχή και στο τέλος του βίντεο (με τα αρνητικά του και τα θετικά του). Με την ενσωμάτωση ενός μοναδικού (προσωποποιημένου) αναγνωριστικού ή υδατογραφήματος στο βίντεο, δεν μπορείς φυσικά να αποτρέψεις τη μη εξουσιοδοτημένη κοινή χρήση του, αλλά μπορεί να την αποθαρρύνει από κάποιους πονηρούς, καθιστώντας αναγνωρίσιμη την πηγή του αντιγραμμένου βίντεο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, JPaxilleas said:

Δεν υπάρχει δυνατότητα αποφυγής της αντιγραφής (όπως σου είπαν και οι άλλοι φίλοι εδώ) χωρίς τη χρήση πρόσθετου λογισμικού προστασίας δικαιωμάτων ή περιορισμένης πρόσβασης. Θα μπορούσες όμως να το κάνεις πιο δύσκολο για τους παραλήπτες του βίντεο.

Π.χ. να προσθέσεις ένα υδατογράφημα περιορισμένης διάρκειας στην αρχή και στο τέλος του βίντεο (με τα αρνητικά του και τα θετικά του). Με την ενσωμάτωση ενός μοναδικού (προσωποποιημένου) αναγνωριστικού ή υδατογραφήματος στο βίντεο, δεν μπορείς φυσικά να αποτρέψεις τη μη εξουσιοδοτημένη κοινή χρήση του, αλλά μπορεί να την αποθαρρύνει από κάποιους πονηρούς, καθιστώντας αναγνωρίσιμη την πηγή του αντιγραμμένου βίντεο.

Δεν κακή η ιδέα σου!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

καθιστώντας αναγνωρίσιμη την πηγή του αντιγραμμένου βίντεο.

Με την προϋπόθεση ότι ο τζαμπατζής θα σου δείξει το βίντεο που αντέγραψε. :)

Γενικά, όπως είπες κι εσύ, δεν υπάρχει δυνατότητα αποφυγής της αντιγραφής, ιδίως από στικάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...