Προς το περιεχόμενο

55PUS8118 Ambilight αξιζει σαν τηλεοραση ?


panbil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδες χρονια πολλα

ειδα την τηλεοραση του τιτλου , και με εβαλε σε σκεψεις μηπως αντικαταστησω την 50"    plasma

που εχει αρχισει και τα παιζει

τι γνωμη εχετε?

η αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα κοντα στα 500Ε

ξεχασα να αναφερω οτι την ειδα γερμανο με επιστροφη σε ποντους εθνικης και ενα κουπονι που εχω υπολογιζω να βγει

400Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 4 κατοστάρικα που σου βγαίνει είναι  μια χαρά.Και από την Plasma που έχεις τώρα θα είναι μέρα με τη νύχτα.Απλά αν θες Android εφαρμογές θα πρέπει να προσθέσεις Box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε έκανε να προτιμήσεις την συγκεκριμένη τηλεόραση;

Ποιό το ιδιαίτερο της χαρακτηριστικό που την προτίμησες; Προσωπικά πέραν της επωνυμίας, που δεν είναι και στις πρώτες στην αγορά τηλεόρασης,

Έχει τόσες 55αρες ο γερμανός μέχρι αυτά τα χρήματα, από vfm tcl στα 400€ μέχρι samsung-lg (<549 που κοστίζει η ambilight).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοίταξα κάτι παραπάνω 

για αυτό έγραψα εδώ για υποστήριξη!!

ναι αν εχεια να προτείνεις κάτι καλύτερο πες μου σε παρακαλώ 

να τα κοιτάξω να συγκρίνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panbil είπε

Δεν κοίταξα κάτι παραπάνω 

για αυτό έγραψα εδώ για υποστήριξη!!

ναι αν εχεια να προτείνεις κάτι καλύτερο πες μου σε παρακαλώ 

να τα κοιτάξω να συγκρίνω 

Τηλεοράσεις γερμανός 55-58" (αύξουσα)

TCL 55P635, ωραία χρώματα, αρκετά γρήγορη, google tv με πληθώρα εφαρμογών, πολύ vfm και αρκετά καλή ποιοτικά (πάντα αναλογικά της τιμής)

SAMSUNG 55CU7172 2023 μοντέλο, ωραία χρώματα,  μαζί με την lg και sony είναι στις κορυφαίες μάρκες των τηλεοράσεων

LG 55UR78006 2023 μοντέλο, ωραία χρώματα

HISENSE 55U6KQ με κύριο χαρακτηριστικό το full array mini led, που σημαίνει καλές μαύρα και σωστά σκοτεινές σκηνές χωρίς (μεγάλη)διάχυση φωτός

Την tcl την έχω σε 65αρα, αρκετά καλή τηλεόραση και σωστό vfm, την έχω λίγο καιρό και δεν μπορώ να σου πω αντοχή στον χρόνο κλπ.

Samsung και lg είναι βασικά smart μοντέλα, τα έχω δει σε έκθεση, έχουν ωραία εικόνα και χρώματα, συνήθως έχουν καλύτερο upscaler απο τις λιγότερο επώνυμο που σημαίνει πιο ωραία εικόνα για κάποιον που θέλει να παίξει σήματα χαμηλής ανάλυσης όπως της tv. Το θετικό των επώνυμων tv είναι η υποστήριξη σε ανταλλακτικά σε βάθος χρόνου. Κάθε εταιρία έχει το δικό της smart ui, ανάλογα το γούστο του καθενός πάει και η προτίμηση.

Hisense, επίσης κινέζικη (όπως και η tcl), local dimming - mini led με υψηλή απόδοση στα μαύρα όπως σου γράφω, ειδική για τους λάτρεις θέασης ταινιών. Είναι η μόνη τηλεόραση με τιμή κοντά στις χαμηλές του σκρουτζ που σημαίνει οτι σε αυτήν θα έχεις και το μεγαλύτερο κέρδος από την επιστροφή. Lg & samsung τα βρίσκεις αρκετά πιο φθηνά αν και τις περισσότερες φορές μιλάμε για προϊόντα παραεισαγωγής.

 

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ  πολύ Γι τον χρόνο σου 

Θα τις ψάξω οσες  μου πρότεινες και αν μπορέσω να πάω να δω και από κοντά πιστεύω θα ήταν το καλύτερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panbil είπε

Σε ευχαριστώ  πολύ Γι τον χρόνο σου 

αν μπορέσω να πάω να δω και από κοντά πιστεύω θα ήταν το καλύτερο 

Το καλυτερότερο!

Πρόσεχε μόνο γιατί στις εκθέσεις μπορείς να παραπλανηθείς.

Πχ στα public που είχα πάει, samsung - lg είχαν με διαφορά την καλύτερη εικόνα, τελικά ήταν οι μόνες που είχαν usb stick με video εταιρικό, όλες οι υπόλοιπες έπαιζαν  streaming youtube, ανάθεμα αν ήταν 1080p.

Αν κάποιος φίλος διαθέτει θα ήταν καλύτερα ώστε να μπορέσεις να περιεργαστείς menu κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/12/2023 at 19:16, nickol-us said:

Τηλεοράσεις γερμανός 55-58" (αύξουσα)

TCL 55P635, ωραία χρώματα, αρκετά γρήγορη, google tv με πληθώρα εφαρμογών, πολύ vfm και αρκετά καλή ποιοτικά (πάντα αναλογικά της τιμής)

SAMSUNG 55CU7172 2023 μοντέλο, ωραία χρώματα,  μαζί με την lg και sony είναι στις κορυφαίες μάρκες των τηλεοράσεων

LG 55UR78006 2023 μοντέλο, ωραία χρώματα

HISENSE 55U6KQ με κύριο χαρακτηριστικό το full array mini led, που σημαίνει καλές μαύρα και σωστά σκοτεινές σκηνές χωρίς (μεγάλη)διάχυση φωτός

Την tcl την έχω σε 65αρα, αρκετά καλή τηλεόραση και σωστό vfm, την έχω λίγο καιρό και δεν μπορώ να σου πω αντοχή στον χρόνο κλπ.

Samsung και lg είναι βασικά smart μοντέλα, τα έχω δει σε έκθεση, έχουν ωραία εικόνα και χρώματα, συνήθως έχουν καλύτερο upscaler απο τις λιγότερο επώνυμο που σημαίνει πιο ωραία εικόνα για κάποιον που θέλει να παίξει σήματα χαμηλής ανάλυσης όπως της tv. Το θετικό των επώνυμων tv είναι η υποστήριξη σε ανταλλακτικά σε βάθος χρόνου. Κάθε εταιρία έχει το δικό της smart ui, ανάλογα το γούστο του καθενός πάει και η προτίμηση.

Hisense, επίσης κινέζικη (όπως και η tcl), local dimming - mini led με υψηλή απόδοση στα μαύρα όπως σου γράφω, ειδική για τους λάτρεις θέασης ταινιών. Είναι η μόνη τηλεόραση με τιμή κοντά στις χαμηλές του σκρουτζ που σημαίνει οτι σε αυτήν θα έχεις και το μεγαλύτερο κέρδος από την επιστροφή. Lg & samsung τα βρίσκεις αρκετά πιο φθηνά αν και τις περισσότερες φορές μιλάμε για προϊόντα παραεισαγωγής.

 

 

Κοιταζω αυτες που αναφερεις (χωρις την LG γιατι φοβαμαι μη φοραει κανα IPS panel) απο Γερμανο σε 65".

Θεωρητικα η Hisense ειναι η πιο value4money στα 600ε (οποτε θα παει 510ε με την επιστροφη), αλλα βλεπω ενα ακυρο Vidaa λειτουργικο, και δε ξερω αν εμπιστευομαι τον πιο πολυπλοκο μηχανισμο του local dimming σε τετοιο φτηνιαρικο brand, μην εχουμε τιποτα τραγελαφικα που σε κανουν απλα να το απενεργοποιησεις πχ...

Η TCL 65P635 ειναι στα 519ε οποτε παει στα 440ε με την επιστροφη. Εχει και googleTV που το θεωρω θετικο αν μας γλιτωσει το tvbox. Βεβαια αν σερνεται το andoid του παλι σε box θα καταληξουμε.... Επειδη διαβασα οτι την εχεις, ποιες οι εντυπωσεις σου?

Αποκει και περα υπαρχει και η πιο φτηνη samsung στα 600ε που θα καταληξει 510ε , ομως περα απο το brand name δε βλεπω να εχει κατι που να τη διαφοροποιει, και εχει και Tizen δυστυχως.

Και βλεπω και μια Philips 65PUS8007 στα 629ε οποτε θα καταληξει καπου στα 535ε και ειναι αγνωστη ποσοτητα, αλλα εχει Ambilight και Android...

Τι ψωνιζουμε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thrylos7 είπε

Κοιταζω αυτες που αναφερεις (χωρις την LG γιατι φοβαμαι μη φοραει κανα IPS panel) απο Γερμανο σε 65".

Θεωρητικα η Hisense ειναι η πιο value4money στα 600ε (οποτε θα παει 510ε με την επιστροφη), αλλα βλεπω ενα ακυρο Vidaa λειτουργικο, και δε ξερω αν εμπιστευομαι τον πιο πολυπλοκο μηχανισμο του local dimming σε τετοιο φτηνιαρικο brand, μην εχουμε τιποτα τραγελαφικα που σε κανουν απλα να το απενεργοποιησεις πχ...

Η TCL 65P635 ειναι στα 519ε οποτε παει στα 440ε με την επιστροφη. Εχει και googleTV που το θεωρω θετικο αν μας γλιτωσει το tvbox. Βεβαια αν σερνεται το andoid του παλι σε box θα καταληξουμε.... Επειδη διαβασα οτι την εχεις, ποιες οι εντυπωσεις σου?

Αποκει και περα υπαρχει και η πιο φτηνη samsung στα 600ε που θα καταληξει 510ε , ομως περα απο το brand name δε βλεπω να εχει κατι που να τη διαφοροποιει, και εχει και Tizen δυστυχως.

Και βλεπω και μια Philips 65PUS8007 στα 629ε οποτε θα καταληξει καπου στα 535ε και ειναι αγνωστη ποσοτητα, αλλα εχει Ambilight και Android...

Τι ψωνιζουμε?

 

Το τι ψωνίζουμε είναι το δύσκολο.

Καθένας βάζει τα σημαντικά του κριτήρια και επιλέγει οπότε κατά κάποιο τρόπο γίνεται και υποκειμενικό. Κι εγώ παιδεύτηκα μέχρι να αποφασίσω στο πως πρέπει να κινηθώ.

Για το vidaa δεν έχω ιδέα, καταλαβαίνω οτι είναι είδος google tv αλλά δεν γνωρίζω τίποτα παραπάνω. Το τι ψάρια πιάνει επίσης το Local dimming είναι ένα ζητούμενο. Γενικά tcl & hisense έχουν καλές κριτικές και προσωπικά της θεωρώ ανώτερες (μετά την αγορά της tcl) από τις (τούρκικες) vestel.

Την tcl την αγόρασα 400€ σε τιμή bf.

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Χρωματικά το πάνελ το έχω φέρει όπως ήθελα, νομίζω θα ικανοποιήσει τους περισσότερους.

Το πάνελ έχει ορατό bleed σε μεγάλα μαύρα φόντα αλλά είναι εντελώς αποδεκτό (για μένα) εκεί που το έχω.

Το μενού της φαίνεται να έχει αρκετές ρυθμίσεις ωστόσο υπάρχουν ρυθμίσεις που δεν είναι ξεκάθαρο(σε μένα πάντα) του τι κάνουν.

Παρόλο που η τηλεόραση αναφέρει 2300 (ψεύτο)hz δεν βρήκα από πουθενά να ρυθμίζει η κίνηση.

Ο upscaler θεωρώ οτι είναι μια χαρά. Σε 1080p αναλύσεις η τηλεόραση είναι άριστη και σκέψου οτι συγκρίνω με την προηγούμενη που ήταν 50" μεν, toshiba (vestel) δε.

Σε ps5 και 4k περιεχόμενο είδα πράγματα που στην προηγούμενη δύσκολα έβλεπα.

Το λογισμικό της είναι αρκετά γρήγορo. Έχω βάλει eon και cosmote tv και πάει μπάλα. Youtube - netflix επίσης. Σίγουρα δεν σέρνεται...

Δεν έχω χρησιμοποιήσει των player ιδιαίτερα για να είμαι ειλικρινής. Μια φορά μόνο είδα ένα video από usb stick και ήταν σχολική παράσταση, δεν έχω ιδέα τι κάνει από subs κτλ.  Η δική μου ήρθε με ένα χειριστήριο bt (πολλοί πήραν με 2 - 1bt +1ir) το οποίο δεν έχει navigation buttons που το θεώρησα αρνητικό. Ίσως με κάποιο mouse να γίνεται καλύτερη δουλειά.

Spoiler

s-l1600.jpg.98055af941bb38b1918eb9388fc25a40.jpg

Στα 400€ θεωρώ οτι έκανα μια εξαιρετική επιλογή για 65" tv, νομίζω το ίδιο ισχύει και στα 440€ που θα σου βγει εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...