Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση πολλών ηχείων σε 3καναλο ενισχυτή


nepe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας παιδια εχω μια ερωτηση
Εχω κουτες με διαφορα ηχεια απο αυτοκινητα κλπ μεγαφωνα+tweeter, 3 το καθε κουτι δηλαδη συνολο 6 ηχεια καποια απο αυτα ειναι 4ohm και καποια 8ohm (πχ στο ενα κουτι εχει δυο 8ohm και το ενα ηχειο 4ohm και στο αλλο δυο 4ohm και ενα 8ohm δυστυχώς δεν φαινεται καν σε καποια τι ειναι και ποσα ohm για να μπορω να ξερω και να τα ξεχωρίσω)
Στο καθε κουτι ειναι συνδεδεμένα σε σειρα για να αποφύγω το να ρίξω πολυ το impedance για τον ενισχυτή, βεβαια ετσι το ανεβαζω και παραπολυ!
Επισης εχω δυο "επαγγελματικα" ηχεια 4ohm και αλλα δυο 8ohm
κ εναν 3καναλο ενισχυτη 4-8ohm που το ενα καναλι ειναι για subwoofer υποτίθεται (ολα τα ηχεια ειναι χαμηλα σε watts δεν ειναι κατι σπουδαίο απο θεμα ενεργειας)
Υπαρχει καποιος "συνδυασμός" η καπως που θα ηταν σωστα να συνδεθουν? (να τονισω πως τα ηχεια απο τα κουτια καποια δεν γνωριζω καν τα ohm τους)
Σωστα με τελειες αναλογιες impedance κλπ κατανοώ οτι δεν γινεται αλλα εστω οσο πιο κοντα στο "σωστο" (προφανως και δεν θα πιεστουν στο τερμα κλπ)

Θα εβγαζε καπως νοημα εαν τα 2 κουτια με τα διαφορα ηχεια σε σειρα να τα δεσω μαζι και να τα βαλω στο 3ο κανάλι που ειναι για το subwoofer ετσι ωστε εαν ειναι πολλα ohm θα πεσουν συνδεοντας τα "παράλληλα"
Στο ενα καναλι να βαλώ τα δυο 8ohm ηχεια "παραλληλα"
και στο αλλο καναλι να βαλω τα δυο 4ohm ηχεια σε σειρα!
?

Επεξ/σία από nepe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Σύνδεση πολλών ηχείων σε 3καναλο ενισχυτή

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...