Προς το περιεχόμενο

προταση για αγορα καρτας γραφικων


noobogadgetakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλη την παρέα.έχω το εξής σύστημα

MSI B450-A PRO MAX

AMD Ryzen 5 3500X

16 GB DDR4 SDRAM 1600.0 MHz

thermaltake 530se psu

NVIDIA GeForce 9500 GT

μην γελασετε αλλα την εχω παρα πολλα χρονια αλλα γενικα δεν περισσευε μια για αγορα καινουριας καρτας...θελω να παρω μια καρτα να κανω την δουλεια μου αλλα και να παιζω και κανα παιχνιδακι..κυριως παιζω wow και call of duty...αλλα δεν ειμαι gamer...για να μπορω να παιζω με κλαυτερη εμπειρια θελω να αλλαξω τον δεινοσαυρο των γραφικων..εχετε να προτεινετε κατι οικονομικο...εστω και απο αγγελια για μεταχειρισμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά το γνωρίζεις πως ότι πάρεις είναι καλύτερο από την 9500GT. Χωρίς να γνωρίζουμε ποσό (έστω στο περίπου) δεν είναι εύκολο να προταθεί κάτι. Στα μεταχειρισμένα παράδειγμα, σε αρκετά φθηνές κάρτες υπάρχει και ένα ρίσκο (λόγω της ηλικίας τους και της άγνωστης χρήσης που πέρασαν) στο τι θα σου βγει.

Σε καινούριες αν διαθέτεις τουλάχιστον 70-80€ πήγαινε σε GT 1030 με DDR5 μνήμες. Δεν είναι κάτι σπουδαίο η 1030 αλλά μην κοιτάς καν GT 710/730 και HD6450.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους....σκεφτόμουν να αγοράσω την rx 580 8gb την υλοποίηση της biostar.βγαίνει στα 150 ευρώ σχεδόν.,.

λογικά μου κάνει έτσι δεν είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, noobogadgetakias είπε

καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους....σκεφτόμουν να αγοράσω την rx 580 8gb την υλοποίηση της biostar.βγαίνει στα 150 ευρώ σχεδόν.,.

λογικά μου κάνει έτσι δεν είναι?

 

Rx 580 στα 150€ δεν είναι και τρομερό deal.

Ξεπερασμένη κάρτα, ενεργοβόρα και biostar....συνταγή να τρέχεις μακριά (κατ'εμέ).

Γενικά μιλώντας, καθαρά σε θέμα συμβατότητας, ναι σου κάνει.

Δυστυχώς η αγορά στις gpu είναι ελεεινή, δεν έχω καμιά τρομερή αντι-πρόταση, ανέμενε προτάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά! 

Θα μπορούσες εφόσον δεν παίζεις πολύ παιχνίδια να πάρεις έναν επεξεργαστή AMD 5600G ή 5700G οι οποίοι έχουν ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. 

Αν δεν θέλεις να πάρεις μεταχειρισμένη μια λύση είναι η AMD 6600. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες καλή μεταχειρο 2060 η 1070 η 5700 αν μπορείς μετά από τεστ και να μην έχει γίνει mining 

αλλιως πας σε καινουργια 6600 όπως είπε και ο προλαλήσαντας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να "φτάσει" σε κάρτες 2060, 5700, RX6600 κλπ. ας κοιτάξει και μια ματιά και το κουτί του αν χωράνε και επίσης το τροφοδοτικό (thermaltake 530se) να μην έχει χρονάκια.

Πάντως σε σχέση με την κάρτα (ασχέτως του τροφοδοτικού) η RX6600 είναι η καλύτερη επιλογή αν φτάσει στα περίπου 190€ που έχει.

Και η πρόταση του aetos1988 για 5600G/5700G δεν είναι κακή εφόσον όπως γράφτηκε:

18 ώρες πριν, noobogadgetakias είπε

θελω να παρω μια καρτα να κανω την δουλεια μου αλλα και να παιζω και κανα παιχνιδακι..κυριως παιζω wow και call of duty...αλλα δεν ειμαι gamer...

Από 3500Χ (Zen2 6cores/6threads) σε παράδειγμα 5600G (Zen3 6cores/12threads) θα είναι και αναβάθμιση στον επεξεργαστή εκτός από τα γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eνας 5700G υπο συγκεκριμενες συνθηκες οπως η δικη σου ειναι η καλυτερη επιλογη(παλιο cpu,παλια Gpu, χαμηλο Budget).
Eτσι και αλλιως εισαι "καταδικασμενος" σε PCi-e 3.0 λογο B450 οποτε το οτι ο 5700G θα σε "στειλει" σε PCi-e 3.0 δεν σε επιρεαζει και θες και ενα φρεσκαρισμα στο cpu εφοσον ερχεται χωρις επιπλεον κοστος.
Για καποιον πχ που εχει B550(pci-e 4.0) και εναν 5600x(pci-e 4.0) θα ηταν προτιμοτερο να δωσει κατι παραπανω και να παρει μια 6600 η μια 3060/4060 αναλογα με τις αναγκες του.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την υπέρβαση και πήγαινε σε 6600 με 190ευρω(είναι 2 φορές πιο γρήγορη από την 580 που κοιτούσες στα 140ευρω) κ σε 2ο χρόνο έναν 5600/5700 εάν θέλεις να παίξεις κανένα παιχνιδάκι.

Εάν απλά θέλεις να ξεφορτωθείς την 9500 πήγαινε σε έναν 5600g με 130ευρω(οι επιδόσεις της ενσωματωμένης είναι στα επίπεδα μιας  Nvidia 1030)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/12/2023 στις 10:49 ΠΜ, aetos1988 είπε

Χρόνια Πολλά! 

Θα μπορούσες εφόσον δεν παίζεις πολύ παιχνίδια να πάρεις έναν επεξεργαστή AMD 5600G ή 5700G οι οποίοι έχουν ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. 

Αν δεν θέλεις να πάρεις μεταχειρισμένη μια λύση είναι η AMD 6600. 

Για να έχεις ένα σημείο αναφοράς, ο γιος μου παίζει σε ενα mini Pc Beelink με Ryzen 5800H και 16GB RAM Fortnite σε low ρυθμίσεις στα ~120fps.

Ο 5600g είναι πιο δυνατός από τον 5800H αλλά έχει γραφικά με την Vega7 ενώ ο 5800H με την Vega8 οπότε υπολόγισε ότι θα χάσεις 5-8 frames.

Ο 5700g από την άλλη και πιο δυνατός είναι και με Vega8 λειτουργεί.

Μία χαρα είναι για gaming σε low settings.

Υ. Γ. Έπαιζε σε low settings ακόμη και σε έναν 4300U με 8gb.

Μια προσωρινή μετάβαση σε καλύτερο επεξεργαστή για εμένα μου κάνει πιο value for money και σαφέστατα πιο future proof.

Σίγουρα ένα κλικ θα φθηνηνουν οι κάρτες που θέλεις οπότε θα πας σε κάτι καλύτερο χωρίς να ξεπαραδιαστεις.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλημέρα σας, μια ερώτηση ήθελα να σας ρωτήσω παιδιά, μια που λέτε για κάρτες γραφικών, ήθελα την αποψή σας παιδιά για την sapphire RX 5500 XT 8gb Pulse, την βρήκα από ιδιώτη αλλά είναι βγαλμένη από καινούργιο υπολογιστή και ήθελα την γνώμη σας για την συγκεκριμένη, αξίζει την αγορά του στα 80 ευρώ ή δεν αξίζει? απλά με ενδιαφέρει για ελαφρύ gaming(simulator games, racing games παλαιοί και νέοι τίτλοι, ΕΑ Sports) αυτά μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2023 στις 9:28 ΠΜ, SeNNinhA είπε

Για να έχεις ένα σημείο αναφοράς, ο γιος μου παίζει σε ενα mini Pc Beelink με Ryzen 5800H και 16GB RAM Fortnite σε low ρυθμίσεις στα ~120fps.

Ο 5600g είναι πιο δυνατός από τον 5800H αλλά έχει γραφικά με την Vega7 ενώ ο 5800H με την Vega8 οπότε υπολόγισε ότι θα χάσεις 5-8 frames.

Ο 5700g από την άλλη και πιο δυνατός είναι και με Vega8 λειτουργεί.

Μία χαρα είναι για gaming σε low settings.

Υ. Γ. Έπαιζε σε low settings ακόμη και σε έναν 4300U με 8gb.

Μια προσωρινή μετάβαση σε καλύτερο επεξεργαστή για εμένα μου κάνει πιο value for money και σαφέστατα πιο future proof.

Σίγουρα ένα κλικ θα φθηνηνουν οι κάρτες που θέλεις οπότε θα πας σε κάτι καλύτερο χωρίς να ξεπαραδιαστεις.

Καλημέρα σε όλους.ειχα απομακρυνθεί αρκετό καιρό λόγω δουλειάς και έχω την τύχη πλέον ότι χαλάρωσα τελείως και θα είμαι έτσι μέχρι και τον Σεπτέμβριο.οππτε θα παίξω αρκετά με φιλαράκια που θέλουν να λιώσουν λίγο στο warzone.αυτοι παίζουν από playstation και εγώ θα παίζω από πσ.μου είπαν είναι cross platform πλεον και θα παίζουμε παρέα..μπορώ τώρα να αλλάξω επεξεργαστή λες και να πάω στον 5600g και να είμαι κομπλέ;;;γτ κατέβασα το παιχνίδι αλλά το χρεπι η κάρτα μου δεν το σηκώνει.θελει directx 11...χαχαχαχα...το ήξερα αλλά ήθελα να το δω με τα μάτια μου να τρώω απόρριψη...προχωράω σε αγορά επεξεργαστή λοιπόν.να πάω σε μεταχειρισμένο ή καινουριο;;;αξίζει ;;η να.πηγαινε κατευθείαν σε 5700g??θα πρέπει να κάνω και bios update?

Επεξ/σία από noobogadgetakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, noobogadgetakias είπε

Καλημέρα σε όλους.ειχα απομακρυνθεί αρκετό καιρό λόγω δουλειάς και έχω την τύχη πλέον ότι χαλάρωσα τελείως και θα είμαι έτσι μέχρι και τον Σεπτέμβριο.οππτε θα παίξω αρκετά με φιλαράκια που θέλουν να λιώσουν λίγο στο warzone.αυτοι παίζουν από playstation και εγώ θα παίζω από πσ.μου είπαν είναι cross platform πλεον και θα παίζουμε παρέα..μπορώ τώρα να αλλάξω επεξεργαστή λες και να πάω στον 5600g και να είμαι κομπλέ;;;γτ κατέβασα το παιχνίδι αλλά το χρεπι η κάρτα μου δεν το σηκώνει.θελει directx 11...χαχαχαχα...το ήξερα αλλά ήθελα να το δω με τα μάτια μου να τρώω απόρριψη...προχωράω σε αγορά επεξεργαστή λοιπόν.να πάω σε μεταχειρισμένο ή καινουριο;;;αξίζει ;;

Εαν βρεις μεταχειρισμενο για εμενα αξιζει (αναλογως παντα την τιμη φυσικα).

Από την αλλη υπαρχει παντα και η επιλογη απλα να παρεις ενα μεταχειρισμένο PS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω σκεφτει και αυτο αλλα πιστευω πως δεν θα με βολεψει το controller του για να παιξω..εχω μαθει να παιζω με πληκτρολογιο και ποντικι και θα ξενερωσω με το χειριστηριο..απο την αλλη ενας ryzen 7 5700g πανω κατω θα μου κοστισει σχετικα φθηνοτερα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...