Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από 6600 σε τι κάρτα για 2κ?


tolis9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα πέρυσι έστησα ενα μηχανήματακι ταπεινό με 

Ryzen 5600

B550 μητρική 

16 gb 3200cl16

Τροφοδοτικό corsair tx550 

Και οθόνη βασική 1080 75 hz!

Όλα δούλευαν και δουλεύουν τέλεια!

Πριν έναν μήνα αναγκαστικα να αλλάξω οθόνη και βρήκα αφορμή να πάρω 2κ και συγκεκριμένα την dell 2722dc!

Προφανώς και η απόδοση της κάρτας δεν είναι αρκετή για να παίξω τα παιχνιδάκια μου σε 2κ πλεον(path of exile,diablo4,forza horizon 5) κυρίως!

Και έρχεται το δίλημμα!ποια θα ήταν μια σοφή επιλογή αντικατάστασης κάρτας χωρίς να χρεωθώ μια περιουσία ? Συνυπολογιζομενο το γεγονός ότι δεν θέλω να αλλάξω πάλι κάρτα σε 1 χρόνο!

Έχω δει τις 6700xt ,4060, 4060 ti και 7700 xt! Δεν μπορώ να καταλήξω ποια είναι η πιο σωστή επιλογή!

Να προσθέσω ότι έχω ήδη παραγγείλει τροφοδοτικό 650w θεωρώντας ότι θα με καλύψει σε ότι επιλογή και να καταλήξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, tolis9 είπε

Καλησπέρα πέρυσι έστησα ενα μηχανήματακι ταπεινό με 

Ryzen 5600

B550 μητρική 

16 gb 3200cl16

Τροφοδοτικό corsair tx550 

Και οθόνη βασική 1080 75 hz!

Όλα δούλευαν και δουλεύουν τέλεια!

Πριν έναν μήνα αναγκαστικα να αλλάξω οθόνη και βρήκα αφορμή να πάρω 2κ και συγκεκριμένα την dell 2722dc!

Προφανώς και η απόδοση της κάρτας δεν είναι αρκετή για να παίξω τα παιχνιδάκια μου σε 2κ πλεον(path of exile,diablo4,forza horizon 5) κυρίως!

Και έρχεται το δίλημμα!ποια θα ήταν μια σοφή επιλογή αντικατάστασης κάρτας χωρίς να χρεωθώ μια περιουσία ? Συνυπολογιζομενο το γεγονός ότι δεν θέλω να αλλάξω πάλι κάρτα σε 1 χρόνο!

Έχω δει τις 6700xt ,4060, 4060 ti και 7700 xt! Δεν μπορώ να καταλήξω ποια είναι η πιο σωστή επιλογή!

Να προσθέσω ότι έχω ήδη παραγγείλει τροφοδοτικό 650w θεωρώντας ότι θα με καλύψει σε ότι επιλογή και να καταλήξω!

Aπο αυτες τις 4 η καλυτερη λυση ειναι η 4060Τi ,τα games που θες δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις σε 1440p και το DLSS θα κανει δουλεια αν και οποτε χρειαστει.
Αν φιλοτιμηθουν να βαλουν και το Ray Tracing στο D4 που το περιμενουμε τοσους μηνες, θα ειναι και η πιο ικανη για να το τρεξει.
Aκομα και αν δεν μπορουσε να το τρεξει παλι θα ειχες το DLSS 3 που το υποστηριζει το D4.
Και με τη 4060 θα εκανες δουλεια με DLSS, λογο χαμηλων απαιτησεων των παιχνιδιων  αλλα εφοσον μπορεις να πας σε 4060Ti , ειναι σαφως καλυτερη για 1440p.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τουλάχιστον 4070 απλή. 

75Hz monitor εχει και τα games που εχει σκοπο να παιξει πιανουν 100+FPS Raster με 4060Τi εχοντας "καβατζα" τα DLSS 3.5 DLSS 3 για μετα.
Με frame cap στα 73-74FPS ειναι υπερ καλυμενος και θα γλιτωσει 150€+.
Aν ηθελε να παιξει ΑΑΑ σιγουρα θα ηθελε 4070+.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.εφοσον στα συγκριτικά που έχω κοιτάξει βλέπω ότι η 7700xt είναι αρκετά πιο γρήγορη κάρτα σε όλα σχεδόν από την 4060 ti γτ να επιλέξω την nvidia?μόνο σε καταστάσεις dlss και rt on μπορεί να πει κανείς ότι ξεφεύγει ελάχιστα!η 7700 είναι και πιο οικονομική θα έλεγα!επίσης 4070 δεν μπορώ να φτάσω καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, tolis9 said:

Ερώτηση.εφοσον στα συγκριτικά που έχω κοιτάξει βλέπω ότι η 7700xt είναι αρκετά πιο γρήγορη κάρτα σε όλα σχεδόν από την 4060 ti γτ να επιλέξω την nvidia?μόνο σε καταστάσεις dlss και rt on μπορεί να πει κανείς ότι ξεφεύγει ελάχιστα!η 7700 είναι και πιο οικονομική θα έλεγα!επίσης 4070 δεν μπορώ να φτάσω καν

Για τα παιχνίδια που παίζεις η 7700ΧΤ είναι η καλύτερη επιλογή σήμερα, απλά περίμενε κάνα μήνα να βγουν οι 4xxx super μπας και πέσουν όλες οι υπόλοιπες , βλέπεις τιμές και αγοράζεις προς το τέλος Ιανουαρίου αρχές Φεβρουαρίου.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, tolis9 είπε

Ερώτηση.εφοσον στα συγκριτικά που έχω κοιτάξει βλέπω ότι η 7700xt είναι αρκετά πιο γρήγορη κάρτα σε όλα σχεδόν από την 4060 ti γτ να επιλέξω την nvidia?μόνο σε καταστάσεις dlss και rt on μπορεί να πει κανείς ότι ξεφεύγει ελάχιστα!η 7700 είναι και πιο οικονομική θα έλεγα!επίσης 4070 δεν μπορώ να φτάσω καν

To θεμα δεν ειναι μονο τα FPS αλλα και το οπτικο αποτελεσμα που εχεις.
Η 4060Ti σε Raster εχει DLAA αντι για TAA που ειναι καλυτερο και οταν θα βαλεις κανενα game που κρεμαει στα FPS θα αναγκαστεις να βαλεις Upscale.
Eκει λοιπον παλι το DLSS ειναι σαφως ανωτερο του FSR που για πολλους δεν βλεπεται σε χαμηλες αναλυσεις.
Επισης οι Nvidia εχουν DLSS και FSR ενω οι AMD εχουν μονο FSR oποτε ειναι πιθανοτερο να μπορεις να παιξεις με Nvidia παρα με AMD.
Aν βαλεις Frame Generation ΠΑΛΙ το DLSS 3 ειναι πολυ ανωτερο απο το FSR 3 και συμβατο με πολυ περισσοτερα Games.
Aκομα και αυτοι με πολυ μεγαλυτερες καρτες(4070Τi,4080,4090) προτιμουν να παιζουν DLSS παρα Raster για πολλους λογους, για αυτο λεμε οτι το Raster εχει πεθανει.

Aν εχεις καποιο φιλο σου με RTX 4000 πες του να σου βαλει 1080p  Raster DLAA vs TAA, DLSS vs FSR και θα αποφασισεις μονος σου :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως με κόβω μέχρι να κατανοήσω τις συντομογραφίες dlss fsr taa raster κτλ κτλ θέλω ένα διήμερο!το μόνο που ξέρω είναι το dlss και αντίστοιχα το fsr ότι δεν είναι συμβατά με όλα τα παιχνίδια!πχ το poe δεν έχει υποστήριξη για κανένα από τα δύο(δεν ξέρω το poe 2 που είναι να βγει)!να μαντέψω ότι έχει να κάνει με την ποιότητα απεικόνισης γενικότερα?ότι είναι καλύτερο το dlss ?δυστυχώς δεν έχω κανένα φίλο με rtx4000 η αντίστοιχα rx7000 οπότε θα πάω με τις απόψεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tolis9 είπε

Όπως με κόβω μέχρι να κατανοήσω τις συντομογραφίες dlss fsr taa raster κτλ κτλ θέλω ένα διήμερο!το μόνο που ξέρω είναι το dlss και αντίστοιχα το fsr ότι δεν είναι συμβατά με όλα τα παιχνίδια!πχ το poe δεν έχει υποστήριξη για κανένα από τα δύο(δεν ξέρω το poe 2 που είναι να βγει)!να μαντέψω ότι έχει να κάνει με την ποιότητα απεικόνισης γενικότερα?ότι είναι καλύτερο το dlss ?δυστυχώς δεν έχω κανένα φίλο με rtx4000 η αντίστοιχα rx7000 οπότε θα πάω με τις απόψεις σας

* Πρασινο μονο Nvdia,  Πρασινο-Κοκκινο και οι 2, Μπλε Τεχνολογια/feature *

Για αυτο στα εβαλα μαζι το καθε ενα ξεχωριστα για να καταλαβεις τι συγκρινω.
Το οτι καποια κανουν το ιδιο δεν σημαινει οτι το κανουν με το ιδιο τροπο ή εχουν το ιδιο οπτικο αποτελεσμα.
Απο οπου και να το πιασεις η AMD ειναι πισω οσον αφορα τα features και τις τεχνολογιες και υπερτερει μονο στο Raster performance.
Δυστυχως ομως οταν αγοραζεις GPU απο τις μικρες σειρες και οι Devs βγαζουν κακογραμμενα games σε αναγκαζουν να χρησιμοποιησεις αυτες τις τεχνολογιες για να παιξεις σε ικανοποιητικα frames oποτε το Raster ειναι μια συγκριση που σπανια αντικατοπτριζει τη πραγματικοτητα.
Raster ειναι οι λιστες που κοιτας και συνηθως συγκρινουν τις GPU χωρις τεχνολογιες, εκει λοιπον η 7700xt ειναι λιγο καλυτερη.
Βεβαια οταν το παιχνιδι υποστηριζει DLAA Anti-Aliasing τοτε με Nvidia επιλεγεις DLAA αντι για TAA και οπτικα ειναι καλυτερο.

Οταν το παιχνιδι εχει λιγα frames γιατι ειναι βαρυ ερχεται να βοηθισει το Upscale.
Ριχνει την αναλυση του παιχνιδιου 1 επιπεδο κατω και μετα με ΑΙ τη ξανακανει στην ιδια που επαιζες, με αποτελεσμα να κερδισεις frames.
Η AMD το ονομαζει FSR 2 και ειναι ενας αλγοριθμος που ενω κανει αυτο που λεει(ανεβαζει τα frames), δεν το κανει οπτικα παντα καλα για αυτο λεμε οτι σε 1080p δεν βλεπεται ενω σε 1440p 4K παλι ειναι κατωτερο του DLSS αλλα τουλαχιστον τρωγεται.
Το FSR 2 ειναι ελευθερο και μπορουν να το χρησιμοποιησουν και αυτοι με Nvidia .
Η Nvidia το ονομαζει DLSS 3.5 και τρεχει με AI με αποτελεσμα να διορθωνει ακομα και λαθη του Raster οποτε εχεις το ιδιο η καλυτερο αποτελεσμα.
Ετσι λοιπον απο εκει που ειχες 30-40FPS χωρις τεχνολογιες με αυτες τις τεχνολογιες μπορει να φτασεις πχ τα 60-70FPS.
Αρκει βεβαια να το υποστηριζει και το Game, αλλα υποστηριζουν και τα 2, αλλα το ενα απο τα 2.
Ειναι κλειδωμενο μονο για Nvidia GPU.
Με Nvidia επειδη εχεις και τα 2 (DLSS,FSR) οταν εχεις επιλογη για DLSS/FSR βαζεις DLSS, οταν εχει μονο DLSS βαζεις DLSS, οταν εχει μονο FSR βαζεις FSR.
Mε AMD εχεις μονο FSR, οταν εχεις και τα 2 θα βαλεις αναγκαστικα FSR, oταν εχει μονο DLSS δεν μπορεις να βαλεις τιποτα. οταν εχει μονο FSR θα βαλεις FSR.

Aν και εφοσον εχεις μια βαση 50-60FPS υπαρχουν τα FSR 3 , DLSS 3 Frame Generation ειναι διαφορετικες τεχνολογιες απο τα παραπανω.
Aυτα πανε και προβλεπουν το επομενο frame και ουσιαστικα αναμεσα σε 2 κανονικα frames βαζουν τη προβλεψη.
Η ανταποκριση στο ποντικι και το πληκτρολογιο ειναι ιδια με τη βαση 50-60FPS(για αυτο καλο ειναι να εχει 50-60) αλλα τα frames που βλεπεις ειναι περισσοτερα πχ 80-90FPS.

Η AMD εχει το FSR 3 που βγηκε προσφατα, δεν ειναι ακομα στα επιπεδα του DLSS 3 και υποστηριζεται προς το παρον απο 2-3 games.
H Νvidia εχει το DLSS 3  που πλεον υποστηριζεται απο αρκετα παιχνιδια και σχεδον ολα τα νεα αλλα εχει και FSR 3.
Τα DLSS 3.5 DLSS 3 και FSR 2 FSR 3 μπορουν να δουλεψουν παραλληλα δηλαδη Upscale+Frame Generation  DLSS 3.5+ DLSS 3 ή FSR 2+FSR 3.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ για όλη αυτή τη διαδικασία που μπήκες στον κόπο να γράψεις αλήθεια σε ευχαριστώ πολύ!είναι ξεκάθαρο που πρέπει να κοιτάξω με τα σημερινά δεδομένα!θα περιμένω μέχρι την ανακοίνωση τιμών των σούπερ λοιπόν και θα κάνω την κίνηση μου

 

 

Όσον αφορά την έκδοση της 4060ti λίγο που έψαξα δεν έχει νόημα να κοιτάω την 8gb έκδοση σωστά?πάω για τα 16gb vram

Επεξ/σία από tolis9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, tolis9 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για όλη αυτή τη διαδικασία που μπήκες στον κόπο να γράψεις αλήθεια σε ευχαριστώ πολύ!είναι ξεκάθαρο που πρέπει να κοιτάξω με τα σημερινά δεδομένα!θα περιμένω μέχρι την ανακοίνωση τιμών των σούπερ λοιπόν και θα κάνω την κίνηση μου

 

 

Όσον αφορά την έκδοση της 4060ti λίγο που έψαξα δεν έχει νόημα να κοιτάω την 8gb έκδοση σωστά?πάω για τα 16gb vram

Εγω προτεινω να παρεις αυτη με τα 8gb και οχι αυτη με τα 16gb(εκτος αν η διαφορα στη τιμη μετα τις Super ειναι κατι που μπορεις να καλυψεις ευκολα ).
Στα περισσοτερα σεναρια( Raster, DLSS 3.5, Ray Tracing+DLSS 3.5, Ray Tracing+DLSS 3,5 +DLSS 3) αποδιδουν ακριβως το ιδιο σε FPS και η διαφορα στη τιμη δεν ειναι 20€ αλλα κοντα στα 70€.
https://www.bestprice.gr/item/2158674962/gigabyte-geforce-rtx-4060-ti-8gb-gddr6-eagle-oc-karta-grafikwn.html?qo=4060+ti&from=cat
https://www.bestprice.gr/item/2159186808/gigabyte-geforce-rtx-4060-ti-16gb-gddr6-windforce-oc-karta-grafikwn.html?qo=4060+ti&from=cat
H μονη περιπτωση να εχεις λιγοτερα FPS ειναι αν πας να τρεξει λιγο αφυσικα σεναρια ή αν το παιχνιδι βγηκε σημερα και δεν εχει γινει ακομα optimized,κατι που φτιαχνει με μερικα patches.
Δηλαδη Raster+Ray Tracing χωρις DLSS 3.5 (παντα στο Ray Tracing για να βοηθησει βαζεις DLSS 3.5)
ή Raster+ DLSS 3 χωρις DLSS 3.5 (παντα η πρωτη βοηθεια που ψαχνεις στα Frames ειναι το DLSS 3.5 και αν και με αυτο δεν εχεις τα απαραιτητα Frames τοτε βαζεις DLSS 3 (Frame Generation).

 

Screenshot_11.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tolis9 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για όλη αυτή τη διαδικασία που μπήκες στον κόπο να γράψεις αλήθεια σε ευχαριστώ πολύ!είναι ξεκάθαρο που πρέπει να κοιτάξω με τα σημερινά δεδομένα!θα περιμένω μέχρι την ανακοίνωση τιμών των σούπερ λοιπόν και θα κάνω την κίνηση μου

 

 

Όσον αφορά την έκδοση της 4060ti λίγο που έψαξα δεν έχει νόημα να κοιτάω την 8gb έκδοση σωστά?πάω για τα 16gb vram

Καλό είναι να αποφύγεις την 4060ti με τα 8GB!! Aν είναι να πάρεις 4060ti προτίμησε την 16άρα. Αλλά καλό είναι να περιμένεις Ιανουάριο που θα κυκλοφορήσουν οι RTX Super της Nvidia μήπως δούμε αλλαγές των τιμών. Τέλος κάνε και εσύ μια έρευνα αγοράς και δες τι σε ταιριάζει περισσότερο!! Δες και την AMD 7700XT. 

Δες και εδώ ίσως σε βοηθήσει: 

https://www.techspot.com/bestof/gpu-2024/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, aetos1988 said:

Καλό είναι να αποφύγεις την 4060ti με τα 8GB!! Aν είναι να πάρεις 4060ti προτίμησε την 16άρα. Αλλά καλό είναι να περιμένεις Ιανουάριο που θα κυκλοφορήσουν οι RTX Super της Nvidia μήπως δούμε αλλαγές των τιμών. Τέλος κάνε και εσύ μια έρευνα αγοράς και δες τι σε ταιριάζει περισσότερο!! Δες και την AMD 7700XT. 

Δες και εδώ ίσως σε βοηθήσει: 

https://www.techspot.com/bestof/gpu-2024/

 

 

Η αλήθεια είναι ότι κάρτες με 2 εκδόσεις vram π.χ 960/480/580/1060 "κρατήσανε" πολύ περισσότερο καιρό αυτές που είχαν μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Και εάν δεν κάνω λαθος, καμιά από αυτές όταν πρωτοβγηκε δεν ήταν οριακη ως προς την vram στην μικρότερη έκδοση.

Σκεψου σήμερα κάτι αντίστοιχο 12gb σε 24gb ενώ η 4060ti με τα 8gb είναι ήδη λίγη.

Τέλος όταν πρωτοβγηκανε δεν είχαν διαφορά απόδοσης μικρή/μεγάλη vram και αρκετοί υποστήριζαν ότι δεν χρειαζετε η παραπάνω.

Δεν βρίσκω κάποιο λόγο για να μην επαναληφθεί και ο παραπάνω κυκλος.

Οπότε εάν βρεις την 4060ti με τα 16gb σε λογική τιμή να την προτιμήσεις, εναλλακτικά πέσε σε 4060 σκέτη και άλλαξε την νωρίτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...