Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κροσοβερ Crystal Audio Tx-T2SE


Giannismarianna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και χρόνια πολλά στους συμφορουμιτες!

Έχω στην διάθεση μου τα δύο ηχεία τού τίτλου κ το ένα από τα δύο στο κάτω low bass παίζει σε πολύ χαμηλά επίπεδα με αποτέλεσμα να χαλάει εντελώς ολόκληρος ο ήχος!

Έβγαλα το κροσοβερ αλλά οπτικά δεν κατάφερα να καταλάβω πιο είναι τό πρόβλημα μιας και όλα φαίνονται εντάξει!

Αυτό που θέλω αρχικά να κάνω είναι μετρήσω όλους τους πυκνωτές για να δώ ποιος είναι το πρόβλημα ώστε να αλλαχτεί κ να μπει ακριβώς ένας ίδιος!

Δεν γνωρίζω πώς γίνεται η μέτρηση αυτή, παρακαλώ τα φώτα σας!

ΥΣ: Το γουφερ συνδέθηκε και μόνο του κ παίζει κανονικά!

Ευχαριστώ!

Χρόνια πολλά σε όλους!

160737_336d2571d459ed4798a5a7996f3e18c7.jpg

IMG_20231219_180918.jpg

IMG_20231219_180827~2.jpg

Επεξ/σία από Giannismarianna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannismarianna είπε

Έβγαλα το κροσοβερ αλλά οπτικά δεν κατάφερα να καταλάβω πιο είναι τό πρόβλημα μιας και όλα φαίνονται εντάξει!

IMG_20231219_180918.jpg

Ο πυκνωτής που είναι κατακόρυφος, κάθετος στην πλακέτα, είναι φουσκωμένος και θέλει σίγουρα αλλαγή. Η πάνω πλευρά του δεν είναι τελείως επίπεδη. Είναι ο μεγαλύτερος σε χωρητικότητα πυκνωτής του crossover και επομένως ο πιθανότερος να σχετίζεται με το πρόβλημά σου.

Οι άλλοι δύο ηλεκτρολυτικοί (μαύροι στο χρώμα) δε φαίνονται στις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει, ώστε να έχω άποψη.

1 ώρα πριν, Giannismarianna είπε

Αυτό που θέλω αρχικά να κάνω είναι μετρήσω όλους τους πυκνωτές για να δώ ποιος είναι το πρόβλημα ώστε να αλλαχτεί κ να μπει ακριβώς ένας ίδιος!

Δεν γνωρίζω πώς γίνεται η μέτρηση αυτή, παρακαλώ τα φώτα σας!

Οι πυκνωτές μετρώνται με καπασιτόμετρα, αφού ένας ένας αποκολληθούν από την πλακέτα. Δεν είμαι σίγουρος ότι σου χρειάζεται καπασιτόμετρο για αυτό που θες, αφού είναι πιο φτηνό να ψωνίσεις άλλους για να τους αλλάξεις όλους με καινούριους και καλύτερους.

1 ώρα πριν, Giannismarianna είπε

Χρόνια πολλά σε όλους!

Χρόνια πολλά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση θα αλλάξω τον φουσκωμένο πυκνωτή κ θα ενημερώσω!

Επεξ/σία από Giannismarianna
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/12/2023 στις 1:06 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Ο πυκνωτής που είναι κατακόρυφος, κάθετος στην πλακέτα, είναι φουσκωμένος και θέλει σίγουρα αλλαγή. Η πάνω πλευρά του δεν είναι τελείως επίπεδη. Είναι ο μεγαλύτερος σε χωρητικότητα πυκνωτής του crossover και επομένως ο πιθανότερος να σχετίζεται με το πρόβλημά σου.

Οι άλλοι δύο ηλεκτρολυτικοί (μαύροι στο χρώμα) δε φαίνονται στις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει, ώστε να έχω άποψη.

Οι πυκνωτές μετρώνται με καπασιτόμετρα, αφού ένας ένας αποκολληθούν από την πλακέτα. Δεν είμαι σίγουρος ότι σου χρειάζεται καπασιτόμετρο για αυτό που θες, αφού είναι πιο φτηνό να ψωνίσεις άλλους για να τους αλλάξεις όλους με καινούριους και καλύτερους.

Χρόνια πολλά!

Προσπαθώ να βρώ τον ίδιο πυκνωτή αλλά δεν υπάρχει κάπου,τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω κάτι!

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Επεξ/σία από Giannismarianna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giannismarianna είπε

Προσπαθώ να βρώ τον ίδιο πυκνωτή αλλά δεν υπάρχει κάπου,τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω κάτι!

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Μπα δε φταις εσύ που δε βρίσκεις. Δεν υπάρχει τέτοιος πυκνωτής σήμερα, στην Ευρώπη τουλάχιστον. Το τι πήγαν και φτιάξαν οι κινέζοι προηγούμενες δεκαετίες για να μην αφήσουν ούτε νανόμετρο της αγοράς ακάλυπτο για τους υπόλοιπους, απλώς δεν υπάρχει. Άκου εκεί μη πολικός ηλεκτρολυτικός 60μF!

Εδώ τις προάλλες από Ελλάδα δεν έβρισκα απλούς φτηνούς πολικούς 68μF και κατέληξα σε ακριβούς γιαπωνέζικους παραπάνω volt από όσα χρειαζόμουν.

Έχεις επιλογές πάντως να πετύχεις ίδιο αποτέλεσμα. Θα σου τις προτείνω το συντομότερο. Ενώ βλέπω διαθεσιμότητες και κοιτάζω ποιες είναι οι καλύτερες, έριξα και μια ματιά στο manual των ηχείων σου.

Ενώ από τις φωτογραφίες που είχες ανεβάσει μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι συζητάμε για τρίδρομο, στο manual το δίνει δίδρομο. Κάτι που με κάνει να πλέον αμφιβάλλω πολύ ότι έχει να κάνει με πυκνωτή το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Ο πυκνωτής είναι φουσκωμένος και θέλει αλλαγή ούτως ή άλλως, θα πρέπει να οφείλεται αλλού όμως το πρόβλημα και εάν είναι εφικτό να εντοπιστεί θα σου δώσει καλύτερη αυτοπεποίθηση και στην παραγγελία των πυκνωτών.

Δοκίμασε αν θες και δεν τα έχει κάνει ήδη, τα εξής:

α.) Αντιστροφή φάσης του woofer που ακούγεται σιγανότερα. Αποσυνδέεις τα δύο καλώδια του και τα συνδέεις ανάποδα. Αυτό που πήγαινε στο +, το βάζεις στο - και αυτό που πήγαινε στο - το βάζεις στο +.

β.) Έλεγχο των συνδέσεων από το crossover στο χαμηλότερο woofer. Αν έχεις πολύμετρο και αυτά τα καλωδιάκια από crossover στο χαμηλότερο woofer, μήπως κάποιο έχει αρπάξει και μετράει πολλά ohm.

γ.) Μπορείς να ξεκολλήσεις τα δύο μαύρα πηνία που είναι ξαπλωμένα πίσω από τις αντιστάσεις και να τα μετρήσεις και αυτά ένα ένα. Πάνω από καναδυό ohm έκαστο, δε θα πρέπει να γράφουν σε καμία περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ζευγάρι από δαύτους παραγγέλνεις, 8.90 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά:

https://www.skroutz.gr/s/45477786/Elite-Pyknotis-Ilektrolytikos-120mF-PJ2G121MNN1836.html

Είναι πολικοί. Το κοντό πόδι είναι το πλην, το μακρύ είναι το συν. Τους συνδέεις μεταξύ τους σε σειρά, το πλην του ενός με το πλην του άλλου για να πάρεις 60μF και μετά τους βάζεις στο κροσόβερ.

Ζήτησες ίδιους, αυτοί θα παίξουν ακριβώς το ίδιο με τους παλιούς, αλλά ίσως θέλεις να αλλάξεις και του άλλου crossover τους 60μF. Και αυτοί κουφάρια άδεια θα είναι, ακόμα και αν δε δείχνουν φουσκωμένοι. Παραγγέλνεις δύο ζευγάρια, σε αυτή την περίπτωση.

Οι άλλες επιλογές σου (π.χ. mundorf ecap100-56) δεν είναι τόσο καλές, μιας και συζητάμε για 56μF πλέον και δεν υπάρχουν Ελλάδα, θα πρέπει να περιμένεις βδομάδες να έρθουν από Ε.Ε. ή να τους χρυσοπληρώσεις για να έρθουν γρηγορότερα. Αν όμως υπάρχει οποιαδήποτε θέμα με το να βρεις τους elite 120μF και μη πολικοί 56μF μια χαρά είναι. Πρέπει όμως να είναι 35VAC ή 100VDC και πάνω όπως οι mundorf που πρότεινα.

 

Δοκίμασε την αντιστροφή φάσης που σου γράφω παραπάνω και γράψε μας αν θες, τι παρατηρείς. Αν παίρνεις δυνατότερα μπάσα, αν η τρύπα μετακινείται από μπάσα στα μεσαία κ.ο.κ..

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Giannismarianna είπε

Προσπαθώ να βρώ τον ίδιο πυκνωτή αλλά δεν υπάρχει κάπου,τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω κάτι!

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Στο service της εταιρείας ρώτησες;

https://www.damkalidis.gr/tech_support

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Ένα ζευγάρι από δαύτους παραγγέλνεις, 8.90 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά:

https://www.skroutz.gr/s/45477786/Elite-Pyknotis-Ilektrolytikos-120mF-PJ2G121MNN1836.html

Είναι πολικοί. Το κοντό πόδι είναι το πλην, το μακρύ είναι το συν. Τους συνδέεις μεταξύ τους σε σειρά, το πλην του ενός με το πλην του άλλου για να πάρεις 60μF και μετά τους βάζεις στο κροσόβερ.

Ζήτησες ίδιους, αυτοί θα παίξουν ακριβώς το ίδιο με τους παλιούς, αλλά ίσως θέλεις να αλλάξεις και του άλλου crossover τους 60μF. Και αυτοί κουφάρια άδεια θα είναι, ακόμα και αν δε δείχνουν φουσκωμένοι. Παραγγέλνεις δύο ζευγάρια, σε αυτή την περίπτωση.

Οι άλλες επιλογές σου (π.χ. mundorf ecap100-56) δεν είναι τόσο καλές, μιας και συζητάμε για 56μF πλέον και δεν υπάρχουν Ελλάδα, θα πρέπει να περιμένεις βδομάδες να έρθουν από Ε.Ε. ή να τους χρυσοπληρώσεις για να έρθουν γρηγορότερα. Αν όμως υπάρχει οποιαδήποτε θέμα με το να βρεις τους elite 120μF και μη πολικοί 56μF μια χαρά είναι. Πρέπει όμως να είναι 35VAC ή 100VDC και πάνω όπως οι mundorf που πρότεινα.

 

Δοκίμασε την αντιστροφή φάσης που σου γράφω παραπάνω και γράψε μας αν θες, τι παρατηρείς. Αν παίρνεις δυνατότερα μπάσα, αν η τρύπα μετακινείται από μπάσα στα μεσαία κ.ο.κ..

Άνοιξα και την άλλη κολόνα και διαπίστωσα ότι τα ηχεία μου παίζουν ότι να ναι τον ήχο δείτε παρακάτω.

Αυτό το κροσοβερ έχει αλλαχτεί γιατί υπάρχουν οι τρύπες από το παλιό κροσοβερ επάνω στο ξύλο που είναι ίδιο με το πρώτο που ανέβασα στην αρχή.

Υπάρχει περίπτωση το νέο κροσοβερ να παίζει υψηλότερα κ να δίνει την εντύπωση ότι το άλλο έχει θέμα;

Τώρα τι κάνω δλδ, πρέπει να βγάλω το παλιό να μου φτιάξουν ίδιο;

Το κροσοβερ που έβαλαν μετά👇👇

IMG_20231227_211643.jpg

 

IMG_20231227_211609.jpg

 

 

Επεξ/σία από Giannismarianna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2023 στις 9:36 ΜΜ, Giannismarianna είπε

Υπάρχει περίπτωση το νέο κροσοβερ να παίζει υψηλότερα κ να δίνει την εντύπωση ότι το άλλο έχει θέμα;

Yπάρχει και αυτή η περίπτωση, υπάρχει και η πιθανότερη περίπτωση να ακυρώνουν το ένα το άλλο επειδή είναι διαφορετικά τα κροσόβερ. Όταν παίζει το καθένα ηχείο μόνο του να έχει μπάσο, όταν παίζουν μαζί να μην έχουν.

Στις 27/12/2023 στις 9:36 ΜΜ, Giannismarianna είπε

Τώρα τι κάνω δλδ, πρέπει να βγάλω το παλιό να μου φτιάξουν ίδιο;

Αν είσαι σίγουρος ότι τα μεγάφωνά σου είναι εντάξει, αυτό κάνε. Πήγαινε να σου φτιάξουν ένα ίδιο, αν μπορούν.

Όμως μη βλέπεις το ποτήρι μισογεμάτο. Το ότι κάποιος προηγούμενος κλάδεψε το ένα κροσόβερ δεν εμπνέει καμία αισιοδοξία για τα μεγάφωνά σου. Κάτσε και άκου τα προσεκτικά, να ελέγξεις αν παίζουν το ίδιο και αν κάνουν ζευγάρια. Είναι κρίμα να διορθώσεις τα crossover και να συνειδητοποιήσεις ότι έχεις χαλασμένο μεγάφωνο αργότερα.

Ξεκίνα από τα woofer. Τα ελέγχεις στην καμπίνα τους κανονικά, ένα ένα, χωρίς crossover. Αν κάποιο τρίζει ή παραμορφώνει σε χαμηλότερες εντάσεις από το ζευγάρι του έχεις κι άλλο πρόβλημα.

Τα tweeter και αυτά κανονικά πρέπει να τα ελέγξεις χωρίς παθητικό crossover από τη στιγμή που δεν είναι ίδια, αλλά εδώ υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να τα σκίσεις εσύ τα tweeter, ενώ τα ελέγχεις. Αν δε έχεις κάποιον ενεργό προσέσσορα ή αναλογικό crossover να το βάλεις πριν τον ενισχυτή και να τους πάρεις τις περισσότερες συχνότητες, θα χρειαστεί να ξεκινήσεις από τελείως μα τελείως χαμηλή ένταση. Και πάλι υπάρχει κίνδυνος να τους κάνεις ζημιά, αν δεν έχεις ούτε σχετική εμπειρία, ούτε υπομονή και αυτοσυγκράτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...