Προς το περιεχόμενο

Η'PC i7 4790 K με 16 gb ddr3 ζητα την πιο ανεκτικη καρτα γραφικων που μπορει να λειτουργησει για gaming σε 1080p η' και 1440p monitor.


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από pok0,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι κατοχος ps5 και xbox series s και θα ηθελα να δωσω λιγο πνοη στο pc με τον legendary 4790 k 4mhz. Ασχολουμαι  και πολυ με emulation και βλεπω οτι η gtx 760 δεν αντεχει και πολυ(ναι ακομη αυτη εχω..😁).Πριν προχωρησω σε ολικη αναβαθμιση θα ηθελα να τον κρατησω ακομη ενα χρονο ασ πουμε..Περιμενω τους νεους intel με το νεο socket. Περιμενω γνωμες παιδια, σιγουρα εχω κανει ερευνα και στο διαδυκτιο αλλα θα ηθελα και αποψεις απο τα μέλη του Insomnia. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ μια RX 6600 8GB θα πρότεινα. Και την κρατάς και στην μελλοντικη σου αναβάθμιση.

Στον δικο μου 4790Κ έχω μια 1050Ti, στο βασικο PC μια RX 6600, και στο δευτερο βασικο PC μια RX 570 (= RX 580 2048SP).

Δεν προκειται να αλλάξω κάτι από άποψη hardware για τα επόμενα τουλάχιστον 3 χρόνια, εκτός αν χρειαστεί λόγω προβλήματος ή ανάγκης.

Αν χρειαστεί ποτέ (απίθανο, έχω πολύ πολύ καιρό να ασχοληθώ με προγραμματισμό) να πειραματιστώ σε προγραμματισμό CUDA, έχω την 1050Ti, ενώ σε OpenCL μπορώ να χρησιμοποιήσω και την RX 6600.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, steliosgerochristodoulou said:

Ειμαι κατοχος ps5 και xbox series s και θα ηθελα να δωσω λιγο πνοη στο pc με τον legendary 4790 k 4mhz. Ασχολουμαι  και πολυ με emulation και βλεπω οτι η gtx 760 δεν αντεχει και πολυ(ναι ακομη αυτη εχω..😁).Πριν προχωρησω σε ολικη αναβαθμιση θα ηθελα να τον κρατησω ακομη ενα χρονο ασ πουμε..Περιμενω τους νεους intel με το νεο socket. Περιμενω γνωμες παιδια, σιγουρα εχω κανει ερευνα και στο διαδυκτιο αλλα θα ηθελα και αποψεις απο τα μέλη του Insomnia. 😉

Έχω την εντύπωση πως εάν το πρόβλημα σου είναι στο emulation ότι εκεί δουλεύει το cpu οπότε δεν θα σου δώσει κάτι η κάρτα γραφικών.

Σε "κανονικό" gaming προφανώς και θα είναι μέρα με την νύχτα η 6600 με την 760 και ας την κόβει ο 4790.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Καινούργια, μεταχειρισμένα;

Εκτιμώμενο budget;

Μαλλον μεταχειρισμενη, budget καπου 150 με 200 ευρω περιπου,,

Παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,τελικα χρησιμοποιουν και αλλοι τετοια cpu η παρομια 😁

Τελικα μια 6600 παιζει πολυ,αυτο ειδα και στο δικτυο 😉

Αληθεια μια 2060 super θα πηγαινε η ειναι too much ?

Επισης να μοιραστω αυτο που βρηκα στο ιντερνετ 

" Bottleneck advice: for nvidia cards if you’re bottlenecked by your CPU go into the nvidia control panel turn on DSR— this turns on dynamic super resolution so even if you have a 1080p monitor it’ll let you play in 4K by running in 4K it ignores the bottleneck of the cpu running at 100% and will put a larger load on the GPU end result you will actually get more fps in 4K it’s really cool if you can’t upgrade your cpu but have a higher end gpu for the time being. DSR is amazing you can simply be on a 1080p 144hz monitor and normally a game will not show 4K as an option but DSR manipulates the game into thinking you have a 4K monitor hooked up. On one of my rigs I threw a 4070 asus tuf oc card into a i7 7700k overclocked the cpu and using DSR I get 144-200fps ultra settings on every game even remnant 2, dead island 2, diablo iv, fortnite - and the game doesn’t need to support DLSS TO USE DSR ! This can buy you more usage out of an older cpu/mobo and still have a really good gaming experience. Some games you may need to run high/medium or low instead of ultra settings if there is no dlss compatibility."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, steliosgerochristodoulou said:

Μαλλον μεταχειρισμενη, budget καπου 150 με 200 ευρω περιπου,,

Παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,τελικα χρησιμοποιουν και αλλοι τετοια cpu η παρομια 😁

Τελικα μια 6600 παιζει πολυ,αυτο ειδα και στο δικτυο 😉

Αληθεια μια 2060 super θα πηγαινε η ειναι too much ?

Επισης να μοιραστω αυτο που βρηκα στο ιντερνετ 

" Bottleneck advice: for nvidia cards if you’re bottlenecked by your CPU go into the nvidia control panel turn on DSR— this turns on dynamic super resolution so even if you have a 1080p monitor it’ll let you play in 4K by running in 4K it ignores the bottleneck of the cpu running at 100% and will put a larger load on the GPU end result you will actually get more fps in 4K it’s really cool if you can’t upgrade your cpu but have a higher end gpu for the time being. DSR is amazing you can simply be on a 1080p 144hz monitor and normally a game will not show 4K as an option but DSR manipulates the game into thinking you have a 4K monitor hooked up. On one of my rigs I threw a 4070 asus tuf oc card into a i7 7700k overclocked the cpu and using DSR I get 144-200fps ultra settings on every game even remnant 2, dead island 2, diablo iv, fortnite - and the game doesn’t need to support DLSS TO USE DSR ! This can buy you more usage out of an older cpu/mobo and still have a really good gaming experience. Some games you may need to run high/medium or low instead of ultra settings if there is no dlss compatibility."

Η 6600 είναι πιο δυνατή από από την 2060, εάν όμως την έχεις βρει κάτω από 150ευρω και θέλεις Nvidia δεν είναι κακή επιλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάσιζα την επιλογή στο τι σκοπεύεις να κάνεις με την 'ολική αναβάθμιση' σε 1 χρόνο.

Αν σκοπεύεις να μείνεις στα 1080p μια 6600 θα σε πάει μια χαρά και τωρα και στο μέλλον.

Αν σκοπεύεις να πας σε 2κ gaming θα χρειαστείς ισχυρότερη κάρτα, 6700 ή 3060 12gb τουλάχιστον.

Στην δεύτερη περίπτωση θα έπερνα μια φτηνή μεταχειρισμένη επιπέδου rx580 ή 1050/60 προς το παρόν, όχι περισσότερα απο κάνα 70άρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, steliosgerochristodoulou είπε

Ευχαριστώ βρε παιδιά με βοησατε πολύ 🧡 

Τον 4790Κ παρότι έχω και ένα άλλο σύστημα με 13700 δεν τον αποχωρίζομαι και τον κρατάω. Πάνω του έχω μια gigabyte 1660 super.  Νομίζω ότι είναι η ιδανική για τον 4790Κ.  Κάτι παραπάνω σε gpu θα ήταν άχρηστο κατά τη γνώμη μου.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/12/2023 στις 6:41 ΜΜ, steliosgerochristodoulou είπε

Ειμαι κατοχος ps5 και xbox series s και θα ηθελα να δωσω λιγο πνοη στο pc με τον legendary 4790 k 4mhz. Ασχολουμαι  και πολυ με emulation και βλεπω οτι η gtx 760 δεν αντεχει και πολυ(ναι ακομη αυτη εχω..😁).Πριν προχωρησω σε ολικη αναβαθμιση θα ηθελα να τον κρατησω ακομη ενα χρονο ασ πουμε..Περιμενω τους νεους intel με το νεο socket. Περιμενω γνωμες παιδια, σιγουρα εχω κανει ερευνα και στο διαδυκτιο αλλα θα ηθελα και αποψεις απο τα μέλη του Insomnia. 😉

Βρες μια μεταχειρισμένη rx580 8gb στα ~100-120€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2023 στις 1:58 ΜΜ, giannischristopoulos είπε

Τον 4790Κ παρότι έχω και ένα άλλο σύστημα με 13700 δεν τον αποχωρίζομαι και τον κρατάω. Πάνω του έχω μια gigabyte 1660 super.  Νομίζω ότι είναι η ιδανική για τον 4790Κ.  Κάτι παραπάνω σε gpu θα ήταν άχρηστο κατά τη γνώμη μου.

 

 

Εγώ τον έχω ακόμα με 970gtx. Δεν παίζω κάτι βαρύ, κυρίως παλιότερα παιχνίδια. Διαφορά από ότι βλέπω, 40% υπέρ της 1660 σε ιστοσελίδες. 

Μάλλον θα αναβαθμίσω μια και καλή, δεν νομίζω ότι αξίζει μόνο κάρτα, σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...