Προς το περιεχόμενο

Έλλειψη δικτύου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλές γιορτές σε όλους!!

Θα μπω απευθείας στο ψητό.Είμαι web designer δουλεύω remote και το ίντερνετ είναι ΒΑΣΙΚΟ για μένα.

Μετακόμισα και έκανα αίτηση για ΝΕΑ σύνδεση για 100αρα γραμμή ίντερνετ σε μεγαλο παροχο ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ. Δηλαδή 1 μήνα πριν μετακομίσω, και πλέον 1 μήνα που είμαι στο νέο μου σπίτι.Αφού ο τύπος εκει με "διαβεβαίωσε" οτι θα έχω "άριστο" ίντερνετ, υπέγραψα νέο συμβόλαιο κλπ.Την ίδια μέρα ήρθε ένα sms που λέει "παρακολούθησε την εξέλιξη της γραμμής", μπαίνω στο αντίστοιχο site και λέει "έλλειψη δικτύου η διαδικασία μπορεί να πάρει παραπάνω απο 2 μήνες".

Πηγαίνω απο εκεί και μου λέει ότι το ΚΑΦΑΟ μου είναι πλήρης και ΔΕΝ μπορεί να μπει νέα γραμμή. Ρωτάω τι θα γίνει δηλαδή, και μου λέει "ΑΝ φύγει κάποιος και το ΚΑΦΑΟ έχει διαθέσιμη θύρα τότε μπορεί να μπει η δικια σου γραμμη". Ρωτάω "αυτο δηλαδη μπορει να μην γίνει και ποτέ;" και μου απαντάει "Είναι πιθανό να μην γίνει και ποτέ".

Παίρνω τηλέφωνο άλλες 2 εταιρείες, τους εξηγώ οτι το ΚΑΦΑΟ μου ειναι πλήρης και μου λενε και αυτοι(προς εκπληξη μου, γιατι δεν μου ειπαν ψέμματα για να με αποκτησουν ως πελατη) οτι το ιδιο θα γινει και με αυτους.

Οπότε τώρα σας ρωτάω, γιατι το να κράξω τους παρόχους δεν βγάζει πουθενά, τι σκάτα μπορώ να κανω...Αυτη τη στιγμη τραβαω απο hotspot (~15mbps) και κουτσά στραβά καταφέρνω ευτυχως να δουλεψω, αυτη η κατασταση ομως ΔΕΝ μπορει να συνεχιστει. Σκέφτηκα και για starlink του Elon Musk αλλα ειμαστε πολυκατοικια με 1οροφο μονο, και διπλα μας εχει τεραστιες πολυκατοικιες, και πολυ φοβάμαι οτι δεν θα πιανω καλα γιατι θελει καθαρο ουρανο, το ιδιο και με τον ηλιακό μου ο οποιος επειδη εχει σκιά (λογω των διπλανων πολυκατοικιων) εχουμε ελαχιστο ζεστο νερο

ΕDIT: Μένω στον Πειραιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Panoulis_ είπε

Καλές γιορτές σε όλους!!

Θα μπω απευθείας στο ψητό.Είμαι web designer δουλεύω remote και το ίντερνετ είναι ΒΑΣΙΚΟ για μένα.

Μετακόμισα και έκανα αίτηση για ΝΕΑ σύνδεση για 100αρα γραμμή ίντερνετ σε μεγαλο παροχο ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ. Δηλαδή 1 μήνα πριν μετακομίσω, και πλέον 1 μήνα που είμαι στο νέο μου σπίτι.Αφού ο τύπος εκει με "διαβεβαίωσε" οτι θα έχω "άριστο" ίντερνετ, υπέγραψα νέο συμβόλαιο κλπ.Την ίδια μέρα ήρθε ένα sms που λέει "παρακολούθησε την εξέλιξη της γραμμής", μπαίνω στο αντίστοιχο site και λέει "έλλειψη δικτύου η διαδικασία μπορεί να πάρει παραπάνω απο 2 μήνες".

Πηγαίνω απο εκεί και μου λέει ότι το ΚΑΦΑΟ μου είναι πλήρης και ΔΕΝ μπορεί να μπει νέα γραμμή. Ρωτάω τι θα γίνει δηλαδή, και μου λέει "ΑΝ φύγει κάποιος και το ΚΑΦΑΟ έχει διαθέσιμη θύρα τότε μπορεί να μπει η δικια σου γραμμη". Ρωτάω "αυτο δηλαδη μπορει να μην γίνει και ποτέ;" και μου απαντάει "Είναι πιθανό να μην γίνει και ποτέ".

Παίρνω τηλέφωνο άλλες 2 εταιρείες, τους εξηγώ οτι το ΚΑΦΑΟ μου ειναι πλήρης και μου λενε και αυτοι(προς εκπληξη μου, γιατι δεν μου ειπαν ψέμματα για να με αποκτησουν ως πελατη) οτι το ιδιο θα γινει και με αυτους.

Οπότε τώρα σας ρωτάω, γιατι το να κράξω τους παρόχους δεν βγάζει πουθενά, τι σκάτα μπορώ να κανω...Αυτη τη στιγμη τραβαω απο hotspot (~15mbps) και κουτσά στραβά καταφέρνω ευτυχως να δουλεψω, αυτη η κατασταση ομως ΔΕΝ μπορει να συνεχιστει. Σκέφτηκα και για starlink του Elon Musk αλλα ειμαστε πολυκατοικια με 1οροφο μονο, και διπλα μας εχει τεραστιες πολυκατοικιες, και πολυ φοβάμαι οτι δεν θα πιανω καλα γιατι θελει καθαρο ουρανο, το ιδιο και με τον ηλιακό μου ο οποιος επειδη εχει σκιά (λογω των διπλανων πολυκατοικιων) εχουμε ελαχιστο ζεστο νερο

ΕDIT: Μένω στον Πειραιά

Router 4g η μονη λυση, οπως στα ειπαν ειναι, και σε υπαλληλο του οτε δεν δινανε σε περιοχη που το καφαο ηταν πληρες οποτε καταλαβαινεις...το τηρουν καξ καλα κανουν, πρεπει να ελπιζεις οτι ή θα μετακομισει καποιος ή ακομα και αν μετακομισει να εισαι ο 1ος στην ουρα αναμονης για να παρεις τη θεση του, καλη υπομονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Titos301 Ρε φίλε με όλο τον σεβασμό, μου φαίνεται ΤΡΕΛΟ να είμαι στην πρωτεύουσα της χώρας, το 2023 σχεδόν 2024, και να ειναι <πολύ πιθανό> να μην έχω ΠΟΤΕ γραμμή ίντερνετ!!

Δεν είμαι απο αυτούς τους τρελούς που τους βρίζουν/κράζουν όλους αλλά εντάξει....έλεος!

 

Να φανταστώ καινούριο ΚΑΦΑΟ κλπ δεν παίζει να φτιάξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Panoulis_ είπε

@Titos301 Ρε φίλε με όλο τον σεβασμό, μου φαίνεται ΤΡΕΛΟ να είμαι στην πρωτεύουσα της χώρας, το 2023 σχεδόν 2024, και να ειναι <πολύ πιθανό> να μην έχω ΠΟΤΕ γραμμή ίντερνετ!!

Δεν είμαι απο αυτούς τους τρελούς που τους βρίζουν/κράζουν όλους αλλά εντάξει....έλεος!

 

Να φανταστώ καινούριο ΚΑΦΑΟ κλπ δεν παίζει να φτιάξουν...

Οχι δεν παιζει, σε καταλαβαινω απολυτα αλλα δυστυχως, φαντασου αν στην περιφερεια υπαρχει αυτο το προβλημα ποσο μαλλον στην πρωτευουσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Panoulis_ είπε

@Titos301 Ρε φίλε με όλο τον σεβασμό, μου φαίνεται ΤΡΕΛΟ να είμαι στην πρωτεύουσα της χώρας, το 2023 σχεδόν 2024, και να ειναι <πολύ πιθανό> να μην έχω ΠΟΤΕ γραμμή ίντερνετ!!

Δεν είμαι απο αυτούς τους τρελούς που τους βρίζουν/κράζουν όλους αλλά εντάξει....έλεος!

 

Να φανταστώ καινούριο ΚΑΦΑΟ κλπ δεν παίζει να φτιάξουν...

Με τίποτα…εδώ στο χωριό μου επαρχία έχουμε 24αρα υποτίθεται και εχω από 8 έως 12Mbps.
Για εμένα βάλε 4G/5G Router με Vodafone ή Cosmote. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά είδα για router 4g/5g και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!

 

Λίγο χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω, η συσκευή μου( Redmi Note 9 Pro) αποτι είδα ΔΕΝ είναι 5g συσκευή, τώρα πιάνω 4g ~15mbps. 

Πώς μπορώ να δω αν με cosmote θα πιάνω 5g 

 

Έχω δει αυτή τη συσκευή και μου φαίνεται καλή, απλά πρέπει να βεβαιωθω κάπως ότι ΌΝΤΩΣ θα πιάνω 5g

 

https://www.skroutz.gr/s/29788832/ZTE-MC801A-Asyrmato-5G-Mobile-Router-Wi-Fi-6-me-2-THyres-Gigabit-Ethernet.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/12/2023 at 14:19, Panoulis_ said:

Λοιπόν παιδιά είδα για router 4g/5g και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!

 

Λίγο χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω, η συσκευή μου( Redmi Note 9 Pro) αποτι είδα ΔΕΝ είναι 5g συσκευή, τώρα πιάνω 4g ~15mbps. 

Πώς μπορώ να δω αν με cosmote θα πιάνω 5g 

 

Έχω δει αυτή τη συσκευή και μου φαίνεται καλή, απλά πρέπει να βεβαιωθω κάπως ότι ΌΝΤΩΣ θα πιάνω 5g

 

https://www.skroutz.gr/s/29788832/ZTE-MC801A-Asyrmato-5G-Mobile-Router-Wi-Fi-6-me-2-THyres-Gigabit-Ethernet.html

 

 

. μια χαρα ειναι η συσκευη και παιζει 5g αρκει να υποστηριζει ο παροχος σου.

και ναι ειναι η καλυτερη λυση.οχι η μονη αλλα η καλυτερη και πιο απλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2023 στις 2:19 ΜΜ, Panoulis_ είπε

Λίγο χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω, η συσκευή μου( Redmi Note 9 Pro) αποτι είδα ΔΕΝ είναι 5g συσκευή, τώρα πιάνω 4g ~15mbps. 

 

Κοιταξε μηπως εχεις καμια αρχαια καρτα sim και δεν ειναι 5g Και δοκιμασε το ιντερνετ απο αλλες εταιριες, μηπως και εχουν καλυτερη καλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2023 στις 2:19 ΜΜ, Panoulis_ είπε

Λοιπόν παιδιά είδα για router 4g/5g και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!

 

Λίγο χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω, η συσκευή μου( Redmi Note 9 Pro) αποτι είδα ΔΕΝ είναι 5g συσκευή, τώρα πιάνω 4g ~15mbps. 

Πώς μπορώ να δω αν με cosmote θα πιάνω 5g 

 

Έχω δει αυτή τη συσκευή και μου φαίνεται καλή, απλά πρέπει να βεβαιωθω κάπως ότι ΌΝΤΩΣ θα πιάνω 5g

 

https://www.skroutz.gr/s/29788832/ZTE-MC801A-Asyrmato-5G-Mobile-Router-Wi-Fi-6-me-2-THyres-Gigabit-Ethernet.html

 

 

Θα δοκιμάσεις με κινητο που έχει 5G και θα βάλεις την καρτα σου. 
Επίσης για Πειραιά δες και τη Vodafone, διότι διαβάζω πολύ καλά λόγια σε γειτονικό φόρουμ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ξανα παιδια!

Θελω τα φωτα σας γιατι τελικα δεν εχει βγαλει πουθενα ολο αυτο με τους παροχους

Στον κτιριο που μετακομισα προσφατα ειναι στο ισογειο μια μεγαλη κυρια και εγω στον 1ο οροφο, δεν εχει αλλα διαμερισματα/οροφους.

Σημερα βρεθηκαμε στην εισοδο και της ειπα για το προβλημα μου, οτι ειμαι web designer και ΔΕΝ μπορω να βαλω internet λογω ελλειψης δικτυου, και μου ειπε οτι αυτη εχει 24αρα (εχει γραμμη παντως 🙂), και μου ειπε μηπως θελω να τραβαω απο αυτην μεσω wi-fi, καθως μου ειπε οτι η χρηση της ειναι απλα μπαινει στο facebook/youtube.

Φυσικα δεν εκατσα να της εξηγησω γιατι το να τραβαω με wifi απο το router της  ειναι αδυνατο και οτι η χρηση που κανω ειναι "βαρια".
Οποτε παιδια θελω τα φωτα σας.....σκεφτομαι να της προτεινω ΕΓΩ(μεταφεροντας το στο ονομα μου) να κανω την γραμμη 100αρα και φυσικα να πληρωνω εγω τον λογαριασμο καθε μηνα, και να τραβαει αυτη οσο ιντερνετ θελει απο εμενα, αυτο ρε παιδια γινεται? σιγουρα εγω θελω router στο σπιτι μου, μπορει η δικια της γραμμη(του σπιτιου της) να μπει στο σπιτι μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Panoulis_ said:

ς 🙂), σιγουρα εγω θελω router στο σπιτι μου, μπορει η δικια της γραμμη(του σπιτιου της) να μπει στο σπιτι μου;

ναι.το θεμα ειναι η τηλεφωνια της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Panoulis_ said:

Δηλαδή;😅

αν πας την γραμμη στο σπιτι σου τι λυση θα κανετε για να εχει σταθερο τηλεφωνο? πχ 210 8030300. θα πρεπει να γινει λιγο πατεντς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν πας την γραμμη στο σπιτι σου τι λυση θα κανετε για να εχει σταθερο τηλεφωνο? πχ 210 8030300. θα πρεπει να γινει λιγο πατεντς

Αδερφε εχεις απολυτο δικιο, εχεις κατι στο μυαλο σου πανω σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση αν και λίγο Μανουρά αν δεχτεί κιόλας. Την κάνεις 100αρα μένει στον χώρο της όμως αναγκαστικά για να έχει τηλέφωνο και τραβάς καλώδιο δικτύου από το router της πανω σε εσένα και το κοτσαρειε σε δικό σου ap εν mikrotik πχ κάτι καλό και μετά κανείς ότι θες. Αναγκαστικά όμως 2 μικρές τρύπες στους τοίχους δικό της και δικό σου από τα μπαλκόνια ισα να περάσει το καλώδιο. Δύσκολο μεν αλλά κάνε μια προσπάθεια και πρότεινε της να πληρώνει αυτή ξέρω γω ένα 10ρικο τον μήνα μπας και ψηθεί για την τρύπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...