Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, uniquegr said:

Και εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης. Ως χρήστης linux κατά τον τελευταίο χρόνο που πλέον έχω καταλάβει πως λειτουργεί και έχω αρχίσει να το σκαλίζω κιόλας ( π.χ. δεν μπορώ ubuntu, mint και λοιπές bloated distros, αλλά έχω καταφέρει να στήσω gentoo και αρέσκομαι στις πολύ γυμνές εκδόσεις π.χ. alpine, ενώ το ψήνω να δοκιμάσω και freebsd που δεν είναι linux ) μπορώ να πω ότι πλέον σιχαίνομαι τα windows ( και τα χρησιμοποιούσα απο τα win98 συστηματικά ). Στο μηχάνημα απο το οποίο γράφω τώρα, windows 10 τρέχω, αλλά μόνο και μόνο επειδή σε αυτό το pc τρέχω illustrator για επαγγελματικούς λόγους.


σεβασμιε δεσποτα αντιλαμβανεσαι την βαρυτητα τον γραφομενων σου; εδω περα δεν μπορουν να αποχωριστουν μια (1) εκδοση μετα απο μια 10ετια με ελαχιστες αλλαγες απο την επομενη (οι οποιες το πολυ να αλλαζουν τη θεση σε μερικα εικονιδιακια και ακουσον ακουσον του μενου του δεξι κλικ) κι εσυ συζητας οτι εχεις δοκιμασει 2 ντουζινες λειτουργικα για να καταληξεις στην αγαπημενη σου εκδοση που κι αυτην θα την αλλαξεις καποια στιγμη.. 😄

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε

 


μια και ανεφερες intranet πες μας και για το year2k bug που θα ερχοταν το τελος του κοσμου πως πηγε κι εκεινο

Μου ξυπνάς αναμνήσεις τώρα, αν και δούλευα σε pc απο το 90 και το πρώτο pc  που αγόρασα με δικά μου χρήματα ήταν ένας 486 amd sx στα 40mhz την θυμάμαι την υπόθεση, συντέλεια του κόσμου και άλλες μπαρούφες, τελικά τίποτα δεν έγινε, έτσι και τώρα, ακόμα και να πάνε στην χωματερή τα παλιά pc ένα μεγάλο ποσοστό των εξαρτημάτων ανακυκλώνεται,τρίχες κουβέντα να γίνεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Odyss3us είπε


σεβασμιε δεσποτα αντιλαμβανεσαι τι λες; εδω περα δεν μπορουν να αποχωριστουν μια (1) εκδοση μετα απο μαι 10ετια κι εσυ εχεις δοκιμασει 2 ντουζινες για να καταληξεις στην αγαπημενη σου που κι αυτην θα την αλλαξεις καποια στιγμη.. 😄

Για την ακρίβεια, έχω χρησιμοποιήσει ubuntu προ δεκαετίας ( δεν μου άρεσε, μου έλειπαν οι καθημερινές εφαρμογές μου ή έτσι νόμιζα ), πριν ένα χρόνο εγκατέστησα mint και διαβάζοντας πέτυχα τη gentoo που μου άρεσε λόγω της φιλοσοφίας της. Δεν είναι λίγο πράγμα να κάνεις compile τον κώδικα του λειτουργικού και των εφαρμογών σου για τα συστατικά του συστήματός σου... Άσε δε που γενικότερα σαν χρήστης, δεν μπορώ το bloatware, κάτι που ανέκαθεν με εξέφραζε σαν τρόπος σκέψης απέναντι στους υπολογιστές και το gentoo μου ήρθε γάντι. Το alpine που ανέφερα, το δοκίμασα για εντελώς διαφορετικό λόγο ( ακολούθησα ένα tutorial για minimal thin client περιβάλλον ) και είδα ότι αποτελεί ένα πολύ ελαφρύ, πολύ γρήγορο και γενικότερα, αξιόλογο λειτουργικό.

Πέραν της δικής μου εμπειρίας όμως, απλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχει χρήστης που δεν μπορεί να αποχωριστεί, άρα έχει δεθεί με ένα λειτουργικό σύστημα, ειδικά όταν δεν έχει απαιτήσεις ως προς τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί. Αν τώρα πιάσουμε και άτομα με μικρή εμπειρία στους υπολογιστές, εκεί είναι που θα μπορούσε να άλλαζε δραματικά στο σκηνικό και να έβρισκαν την υγειά τους με το linux μιας που πρακτικά αποτελούν άγραφη σελίδα, δεν έχουν συνήθειες ως προς το λειτουργικό, άρα είναι απλά θύματα του μονοπωλείου της microsoft καθώς και των ξερόλων που θέλουν να έχουν σε όλα δίκιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


σεβασμιε δεσποτα αντιλαμβανεσαι τη βαρυτητα τον γραφομενων σου; εδω περα δεν μπορουν να αποχωριστουν μια (1) εκδοση μετα απο μια 10ετια με ελαχιστες αλλαγες απο την επομενη (οι οποιες το πολυ να αλλαζουν τη θεση σε μερικα εικονιδιακια και ακουσον ακουσον του μενου του δεξι κλικ) κι εσυ εχεις δοκιμασει 2 ντουζινες για να καταληξεις στην αγαπημενη σου που κι αυτην θα την αλλαξεις καποια στιγμη.. 😄

Δυστυχώς ΔΕΝ το αντιλαμβάνεται 😂
παρόλο που του τα έχω πει ξεκάθαρα και με κατηγορηματικό τρόπο αλλού.
Στου κουφού την πόρτα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, uniquegr said:

 

Επειδή έχω περάσει απο αυτό το στάδιο ( ήμουν μάλιστα αντιλινουξάς για τους λόγους που παρατέθηκαν παραπάνω ) μπορώ να σου πω ότι ως προς τη χρήση εφαρμογών, δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά. Η χρήση του gui είναι περίπου η ίδια, δηλαδή είναι μύθος ότι είναι δύσκολη η μετάβαση στο linux. 

Άσε δε, που κάθε άλλο παρά βολικό είναι το να κρέμεται ο χρήστης απο τα @@ του Bill Gates.

Δεν αντιλέγω, ξαναλέω όμως ότι όταν κάποιος έχει συνηθίσει, δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει.

Επισης εδώ και τόσα χρόνια κανεις δεν κρέμεται από τα @@ του Bill Gates γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ. 

Προσωπικά δυσκολεύτηκα πολύ να φύγω από Windows και να πάω σε macOS. Δεν θα άλλαζα αν δεν είχα iPhone. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cpc464 είπε

ακόμα και να πάνε στην χωματερή τα παλιά pc ένα μεγάλο ποσοστό των εξαρτημάτων ανακυκλώνεται,τρίχες κουβέντα να γίνεται.

Τρεις παλιούς υπολογιστές μου τους έχω κάνει nas servers, ενώ αγόρασα amd gx415 / 4gb ram μηχάνημα που τρέχει pfSense με τετραπλή gigabit nic. Tωρα ψήνομαι πάνω στα virtual machines σε συνεργασία με thin clients, όλα στον serve και την οθόνη την οδηγεί άλλο ένα amd gx415 μηχάνημα. Απαπαπαπαπα, για πέταμα αυτά τα μηχανάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν αντιλέγω, ξαναλέω όμως ότι όταν κάποιος έχει συνηθίσει, δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει.

Επισης εδώ και τόσα χρόνια κανεις δεν κρέμεται από τα @@ του Bill Gates γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ. 

Προσωπικά δυσκολεύτηκα πολύ να φύγω από Windows και να πάω σε macOS. Δεν θα άλλαζα αν δεν είχα iPhone. 

Άδικα του τα λέτε, δεν καταλαβαίνει !
Του τα έχουμε πει στο παρελθόν, αυτά ακριβώς και πολλά άλλα, δεν το πιάνει...

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Δυστυχώς ΔΕΝ το αντιλαμβάνεται 😂
παρόλο που του τα έχω πει ξεκάθαρα και με κατηγορηματικό τρόπο αλλού.
Στου κουφού την πόρτα...

-

Αγαπητέ, απο τη στιγμή που ως μέσος χρήστης δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα με το linux, επίτρεψέ μου να διαφωνώ και να σε αμφισβητώ ευθέως. Εσένα και καθένα που υποστηρίζει απόψεις που ίσχυαν προ δεκαετίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

αντε καλη τυχη, ειθε το 2099 να ειναι ενα δημιουργικο και πετυχημενο ετος για τους μαρτυρες του linux. Ισως αποκτησετε και την καταλληλη υποστηριξη σε ποντικια με 5G ας πουμε. Το ξερω πως ειστε ετσι σκληροπυρηνικοι χρηστες και εχετε το πληκτρολογιο, τα ποντικια ειναι για τα πειραματα στα εργαστηρια αλλωστε.

Εδω θα ειμαστε στα windows θεματα να μας τα πειτε ολα με το καλο.

χμμμ, τελείως άσχετος θα έλεγα , πάντως λυπηρό να είσαι οπαδός λειτουργικού συστήματος ,πόσο μάλλον hater άλλου λειτουργικού , καλή φώτιση για το νέο έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν αντιλέγω, ξαναλέω όμως ότι όταν κάποιος έχει συνηθίσει, δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει.

Να δούμε αν θα ενδιαφερθεί να αλλάξει ή αν θα παραμείνει προσκολλημένος στα windows τώρα που στενεύουν τα περιθώρια για το hardware του...

 

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Επισης εδώ και τόσα χρόνια κανεις δεν κρέμεται από τα @@ του Bill Gates γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ.

Σωστά, ο Bill Gates δεν ασχολείται, άρα να διορθώσω: κρέμονται απο τα @@ της Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Αγαπητέ, απο τη στιγμή που ως μέσος χρήστης δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα με το linux, επίτρεψέ μου να διαφωνώ και να σε αμφισβητώ ευθέως. Εσένα και καθένα που υποστηρίζει απόψεις που ίσχυαν προ δεκαετίας.

Αν είχες δίκιο, όλοι θα είχαν μεταβεί σε linux κατά τα λεγόμενά σου.
Δεν πηγαίνουν όμως, άρα επαληθεύουν εμένα. 
Δηλαδή, εκ του αποτελέσματος, δίκιο έχω εγώ. 
Οι απόψεις μου συνεχίζουν να ισχύουν, όχι επειδή το λέω εγώ αλλά επειδή τις επαληθεύει η πραγματικότητα.

-

 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, korakios said:

χμμμ, τελείως άσχετος θα έλεγα , πάντως λυπηρό να είσαι οπαδός λειτουργικού συστήματος ,πόσο μάλλον hater άλλου λειτουργικού , καλή φώτιση για το νέο έτος

Να και οι ενισχυσεις.

Καλο 2099 επισης, ως τοτε μια απο τα ιδια.

 

Εχει παρα πολυ πλακα να με αποκαλουν οπαδο των windows οι μαρτυρες του linux. Ποσο μαλλον που καποτε αναγκαστηκα να ασχοληθω με αυτο, και ευτυχως δεν χρειαζεται πλεον - και ευελπιστω να μην ξαναχρειαστει.

Υπαρχει ζωη με ενδιαφεροντα περαν του linux βλεπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Getta Robo είπε

Υπαρχει ζωη με ενδιαφεροντα περαν του linux βλεπεις.

εγώ το γνωρίζω , αλλά ο τρόπος που γράφεις δείχνει κάτι για σένα δυστυχώς

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, V.I.Smirnov είπε

Αν είχες δίκιο, όλοι θα είχαν μεταβεί σε linux κατά τα λεγόμενά σου.
Δεν πηγαίνουν όμως, άρα επαληθεύουν εμένα. 
Δηλαδή, εκ του αποτελέσματος δίκιο έχω εγώ.

-

 

Αν είχα άδικο, δεν θα χρησιμοποιούσα συστηματικά linux όντας χρήστης αποκλειστικά Windows επί σειρά δεκαετιών ( κλασικό παράδειγμα του χρήστη που λέτε ότι είναι αδύνατο να κάνει τη μετάβαση, την οποία έκανα και απορώ γιατί άργησα ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

εγώ το γνωρίζω , αλλά ο τρόπος που γράφεις δείχνει κάτι για σένα δυστυχώς

Σε ευχαριστω πολυ μαλλον. αλλα δεν υπαρχει και προβλημα, εχω δηλωσει και παλαιοτερα οτι αν γνωρισεις εναν μαρτυρα του linux, ξερεις τους περισσοτερους.

αξιο αποριας παντως που ασχολειστε καθε φορα με την παραμικρη αναφορα με τα μισητα windows, οπου θα μπορουσατε καλλιστα να αφοσιωθειτε καλη ωρα με τα "δικα σας παιδια".

Δειχνει πολλα για εσας.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...