Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, koutsis said:

Καινούργια μόδα οι σειρές ? 🤔

Σε πλατφόρμες που κάνουνε και δικιά τους παραγωγή, ναι

Στην τηλεόραση όχι πχ Peyton Place https://en.wikipedia.org/wiki/Peyton_Place_(TV_series)

Παλιά στην τηλεόραση βλέπανε μόνο οι γέροντες, τώρα βλέπουν κι οι πιτσιρικάδες.

 

Η ουσία παραμένει, όσο πουλάνε βγαίνουν επισόδεια, δεν λέει να τελειώσει. Αν δεν πουλάει το κόβουνε.

Με λίγα λόγια, πάμε κι όπου βγεί, ο σκηνοθέτης δεν ξέρει πόσα επισόδεια θα γυρίσει, ο συγγραφέας δεν ξέρει τι θέλει να πει, να καταλήξει κάπου.

Επεξ/σία από dimitrins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με προλαλήσαντες, μπορούν κάλλιστα να εγκαταστήσουν linux ή chrome os. Εγώ ό,τι παλιό Η/Υ έχω, τον έχω κρατήσει είτε με το λειτουργικό του που δούλευε τελευταία για να μαθαίνουν τα παιδιά, είτε στο γραφείο βάζουμε ubuntu. Υπάρχουν και πιο ελαφριές εκδόσεις linux, αλλά τρέχει μια χαρά και έτσι. Είμαστε όλοι πολύ ευχαριστημένοι. Έχει κάποια χρόνια που βλέπω σε μικρούς δήμους να έχουν επενδύσει σε λειτουργικό linux. Θυμάμαι ήταν λίγο μπερδεμένοι οι χειριστές αλλά ολα είναι θέμα εκπαίδευσης. Τα windows πώς τα έμαθαν και τα συνήθισαν; Έτσι θα συνηθίσουν και το linux περιβάλλον. Μια χαρά είναι, θέληση να υπάρχει και τεχνική υποστήριξη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, uniquegr είπε

Nope. Το linux για τον "απλό" χρήστη δεν έρχεται άδειο. Π.χ. ubuntu και mint ( κατ'εξοχήν διανομές για "αρχάριους" χρήστες του linux ), έχουν και αρκετά πακέτα προεγκατεστημένα και - συνήθως - βαρύ desktop environment. Ακόμα και έτσι όμως, η χρήση πόρων του συστήματος είναι υποπολλαπλάσια της χρήσης απο πλευράς Windows.

σε τι μηχάνημα; του 2000;

8 ώρες πριν, Black Demis είπε

Σε laptop καθος εκεί είναι και το θέμα θέλει καινούργιο laptop σε desktop στην πράξη αν θες κάτι ανάλογο με αυτό που είχες πάλι πας σχεδόν αλλαγή σε όλα τουλάχιστον ram, cpu, GPU πολλές φορές και Psu λόγο ότι δεν θα έχει όλα τα pins που θέλει καινούργια mb.

Στην πράξη δεν λέγεται αναβάθμιση το σωστό είναι να λέμε να αλλάξει το pc του /laptop του

το δικό μου pc πάντως που είναι κοντά στα 400€ μτχ μέγιστο μια χαρά τρέχει windows 11 χωρίς να πειράξεις τίποτα.

Βγάλανε εκτός μερικά μηχανήματα και γίνεται θέμα.

Τα λαπτοπ είναι πολύ σχετικό.

6 ώρες πριν, uniquegr είπε

Κοίτα. Προχθές ήμουν έξω απο το e-gate στο Μαρούσι και είδα μια μαμά με τον γιο της να πηγαίνουν το pc τους ( προφανώς για service ) και του έλεγε η μητέρα να πει στον μάστορη να του περάσει και windows. Καράφλιασα.

Όμως, τί σχέση έχει αυτό με την "αντιπαράθεσή" μας περί λίνουξ; Άσε δε που πιστεύω ότι είναι πολύ πιο εύκολο να περάσει κανείς linux, παρά Windows στις μέρες μας, έχει γίνει πανεύκολο. Στις δυσκολίες, τις ίδιες πιθανότητες έχει να απευθυνθεί σε "ειδικό". Οι εφαρμογές όμως που θα χρησιμοποιήσει, είναι οι ίδιες. Δεν αλλάζει κάτι.

Γιατί έχει να κάνει με τη συνήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Ούτε το 1% των κερδών της δεν οφείλεται στα Windows.

Καλά 20 χρόνια "γυρνάνε στο λίνουξ" μερικοί.

Σε κρατάν στην πλατφόρμα τους και μετά από εκεί βγάζουν, όπως κάνουν οι περισσότεροι πχ εκτυπωτής laser αγορα 120€, αναλώσιμα 80€/toner

13 ώρες πριν, PaNtErAz είπε

Με είχες μέχρι εκεί που έγραψες για Mac. Πούλησα τον σταθερό και πήρα Macbook pro 16 κι μου έχει βγάλει την πίστη. Για να κάνω απλά πράγματακια πρέπει να ψάχνω πρώτα. Ακόμα και στο Linux καλύτερα τα πράγματα. Ένα paint κάτι απλά πράγματα και θέλει να τα μάθεις από την αρχή .. θα το πουλήσω σύντομα δεν...

Παιδιόθεν είχα mac, ποτέ pc, σπίτι μπήκε pc οταν παντρεύτηκα, της γυναίκας μου, και αυτή όταν χειρίστηκε mac, δεν ξαναγόρασε pc, και αυτή mac έχει τώρα. Ποτέ μου δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα για οτιδήποτε ως μαθητής γυμνασίου τη δεκαετία του 90 με εργασίες που μας έβαζαν, ως φοιτητής τη δεκαετία του 2000 και ως ελεύθερος επαγγελματίας έως σήμερα. 

Τι ψάχνεις και δε βρίσκεις; Το μηχάνημα πάει μόνο του, μόνο τη δουλειά σου κάνεις, εκείνο φροντίζει για όλα τα άλλα. Θυμάμαι όλοι να μιλούν για φορματ και νέο λειτουργικό, μια τα win95, μια τα 98, μια τα Me, μια τα 2000, μια τα XP, μια τα 7, μια τα 8 και 8.1 και κάθε λίγο με antivirus, antitrojans, κλπ, κλπ.

Εγώ στο mac ξεκίνησα με clasic 3 στο πολύ παλιό mac512 που εκεί πρακτικά έμαθα κειμενογράφο, υπολλογιστικά φύλλα, ζωγραφική και είχε και παιχνίδια, αυτά της δεκαετίας του 80-90, μετά με τον apple 2si ετρεχε το classic 7.5, πολύ περισσότερα προγράμματα και εργασίες για το σχολείο και ίντερνετ, μετά με τον πύργο g4 digital audio (το 1ο δικο μου αγορασμενο μακ, τα άλλα 2 δανεικα από τον συγχωρεμενο θειο μου), στα πάντα με κάλυπτε στο πολυτεχνείο, μετα με macbook intel τα πρωτα μου χρονια ως επαγγελματιας κ απο τοτε που ανοιξαμε γραφειο, πηταμε mac mini, imac, mac book, κανουμε ξεκουραστα τη δουλεια μας. 

Η καθε αναβαθμιση λειτουργικου γινεται αυτοματα, ουτε φορματ, ουτε τιποτα. Antivirus, ετσι για να υπαρχει εγκατεστημενο, 1-2 φορες το χρονο το τρεχουμε χειροκινητα, πεντακαθαρα τα παντα, ελεγμενο με 4-5 εργαλεια τη φορα. Με τα classic ειχα στο ιδιο partition 3 λειτουργικα, διαλεγα ποιο system folder θελω να μπουταρω, ετρεχε τελεια. Οι συμμαθητες μου με τα pc ηθελαν 3 partition για 3 λειτουργικα.

Δεν καταλαβαίνω τι δεν βρίσκεις. Βρίθει το ιντερνετ από εφαρμογές για τα πάντα, ποτέ μου δε μου έλειψε κάτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, amigagr είπε

ναι θα το γυρισετε σε linux... οπως αυτοι (ουτε ενας) που κοβουν το καπνισμα σε καθε αυξηση των τσιγαρων.

ειτε το παραδεχεστε ειτε οχι, το linux ειναι η μεγαλυτερη αποτυχια τοσο του προηγουμενου οσο και αυτου του αιωνα.

οσο δωρεαν και να το σπρωξουνε κανεις δεν το θελει. 30 χρονια μετα την δημιουργια του εφτασε λεει φετος

στο ιστορικο 3% παγκοσμια. που να μην ητανε και τζαμπα... ειναι για γελια και για κλαματα...

οσον αφορα τα win 11 υπαρχουν ενα σωρο τροποι παρακαμψης των περιορισμων και θα βρεθουν κι αλλοι στην πορεια.

εδω εχουμε ακομα πελατες (εταιριες) που δουλευουν με xp και 7, στο τελος της υποστηριξης των 10 θα κολλησουμε;

Πιο ανίδεος πεθαίνεις. Ειναι προφανες οτι δεν εχεις ιδεα τι ειναι το λινουξ και ποσο αλλαξε τον κοσμο. Οι πελατες εταιρείες που λες που δουλευουν windows 7 η xp θα ειναι τιποτα μπακαλικα ( δειξε μου τον πελατη σου να σου πω ποιος εισαι).Οποτε σταματα να μιλας και πηγαινε διαβασε κανα βιβλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Δεν θα σταματήσουν το πιο χρησιμοποιούμενο λειτουργικό έτσι απλά ρε παιδιά. Η microsoft εξακολουθεί να υπάρχει επειδή είναι ο ενδιάμεσος μεταξύ χρήστη και εταιρών λογισμικού.

Από τα windows δεν βγάζουν σχεδόν φράγκο, εγώ έχω και στα 3 pc "αγορασμένα" windows 10 με 5$ ανά κλειδί (ή κάπου τόσο) και 2,5$ για το office σε 2 υπολογιστές.

Μην αγχώνεστε, ούτε στο linux θα αναγκστείτε να πάτε ούτε θα πετάξετε τον υπολογιστή σας. Να το θυμηθείται ότι θα πάρουν τεράστια παράταση ή θα βγάλουν μία έκδοση των 11 που να μην έχει περιορισμούς, που όπως και να χει μπορείς να τους παρακάμψεις.

εκατομμυρια εταιρικες αδειες για windows και office παγκοσμιως. χεστηκαν για τον μεμονωμενο χρηστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, amigagr είπε

ναι θα το γυρισετε σε linux... οπως αυτοι (ουτε ενας) που κοβουν το καπνισμα σε καθε αυξηση των τσιγαρων.

ειτε το παραδεχεστε ειτε οχι, το linux ειναι η μεγαλυτερη αποτυχια τοσο του προηγουμενου οσο και αυτου του αιωνα.

οσο δωρεαν και να το σπρωξουνε κανεις δεν το θελει. 30 χρονια μετα την δημιουργια του εφτασε λεει φετος

στο ιστορικο 3% παγκοσμια. που να μην ητανε και τζαμπα... ειναι για γελια και για κλαματα...

οσον αφορα τα win 11 υπαρχουν ενα σωρο τροποι παρακαμψης των περιορισμων και θα βρεθουν κι αλλοι στην πορεια.

εδω εχουμε ακομα πελατες (εταιριες) που δουλευουν με xp και 7, στο τελος της υποστηριξης των 10 θα κολλησουμε;

Να θυμάσαι ότι ένας linux server σου επιτρέπει να τα γράφεις αυτά.

1 ώρα πριν, hellghan είπε

σε τι μηχάνημα; του 2000;

Διακρίνω ειρωνία σε αυτό; Αν όχι διόρθωσε με.

Ναι λοιπόν σε μηχάνημα του 2000. Δεν είναι υπέροχο που το τελευταίο Ubutntu μπορεί να τρέξει σε ένα core 2 duo με τα ενσωματομένα γραφικά του ή έστω με την χρήση μιας GPU της ίδιας εποχής και ένα ssd;

Τα ubuntu και τα άλλα linux distros είναι το λαμπρό παράδειγμα ότι τα περισσότερα PC δεν έπρεπε να τρώνε χώρο σε ένα πατάρι ή να καταλήξουν σε χωματερές εφόσον δεν έχουν χαλάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Να θυμάσαι ότι ένας linux server σου επιτρέπει να τα γράφεις αυτά.

Διακρίνω ειρωνία σε αυτό; Αν όχι διόρθωσε με.

Ναι λοιπόν σε μηχάνημα του 2000. Δεν είναι υπέροχο που το τελευταίο Ubutntu μπορεί να τρέξει σε ένα core 2 duo με τα ενσωματομένα γραφικά του ή έστω με την χρήση μιας GPU της ίδιας εποχής και ένα ssd;

Τα ubuntu και τα άλλα linux distros είναι το λαμπρό παράδειγμα ότι τα περισσότερα PC δεν έπρεπε να τρώνε χώρο σε ένα πατάρι ή να καταλήξουν σε χωματερές εφόσον δεν έχουν χαλάσει.

Όχι, ειρωνεία είναι.

Είναι παράλογη απαίτηση επειδή το ένα λογισμικό τρέχει σε μηχάνημα του 2000 να είναι υποχρεωτικό να τρέχει και ένα άλλο.

Οι υπολογιστές κάποια στιγμή θα πρέπει να πηγαίνουν και ανακύκλωση.

Να κρατάμε και αμάξια 20ετιας αν είναι αφού και αυτά θα δουλεύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, V.I.Smirnov said:

Eγώ τα έχω γράψει κι αλλού λεπτομερώς.

Το λάθος είναι αποκλειστικά της κοινότητας του linux και μόνον.
Τα επιχειρήματά της αφορούν μόνον την ανωτερότητα του λειτουργικού.
Αυτό ΔΕΝ ενδιαφέρει το ευρύ κοινό, χωνέψτε το.
Το ευρύ κοινό έχει πρωταρχικά κριτήρια επιλογής την ψυχολογία της μάζας (συνήθεια και ασφάλεια του πλήθους).
Αντί λοιπόν να εστιάσουν στο πώς θα του αλλάξουν τα συγκεκριμένα κριτήρια, 
επιμένουν να επιχειρηματολογούν περί της τεχνολογικής του ανωτερότητας.

"- Τι ψάχνετε;
 - Τα κλειδιά μου.
 - Τα χάσατε εδώ;
 - Όχι, πιο κάτω, εκεί πέρα.
 - Ε, και γιατί τα ψάχνετε εδώ;
 - Γιατί εδώ είναι το φως και βλέπω καλύτερα !!!"

Αυτή είναι η νοοτροπία πειθούς των linuxαδων.

Για τον πολύ κόσμο, η δύναμη της συνήθειας είναι τεράστια, πάνω από κάθε τεχνολογικό πλεονέκτημα.
Όλα τα άλλα ακούγονται ως βερμπαλιστικές παπάτζες και δεν τον πείθουν.
Ο συντομότερος δρόμος δεν είναι αυτός με τη μικρότερη διαδρομή. Είναι αυτός που ξέρεις καλά.
Πώς θα αλλάξει αυτό, δηλ. πώς θα "αλλάξει δρόμο" ο χρήστης; 
Π.χ., θα έπρεπε να επιδιώξουν ο ψηφιακός αλφαβητισμός των χρηστών να γίνεται καταρχήν με το linux ή και με το linux. Στα αρχικά στάδια, όχι αφού ο χρήστης τα μάθει όλα στα windows και έχει αναπτύξει συνήθεια και εξάρτηση ετών απ' αυτά.
Τόσο απλή είναι η λύση, τα έχω αναλύσει εκτενώς αλλού, αλλά πού μυαλό να καταλάβουν.
Ψάχνουν τα κλειδιά όχι εκεί που έχουν πέσει αλλά εκεί που είναι λάμπα !   -  και προφανώς, δεν πρόκειται να τα βρουν....

-

Έτσι ακριβώς!

Φαίνεται και από το ότι δεν μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους και να καταλήξουν σε μία mainstream έκδοση και που να έχει πλήρη υποστήριξη, για τον απλό τον κόσμο που δεν το έχει με τα PC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Δεν είναι υπέροχο που το τελευταίο Ubutntu μπορεί να τρέξει σε ένα core 2 duo με τα ενσωματομένα γραφικά του ή έστω με την χρήση μιας GPU της ίδιας εποχής και ένα ssd;

Δεν είναι μαγικό που τρέχει windows 11 64bit αυτό 

(27).png.6502385acacc7c7a0fedd6f3c0ed1bed.png

 

Δεν μπορείτε πολλοί να κατανοήσετε ότι η χρήση του υπολογιστή για κάθε άνθρωπο είναι διαφορετική, δεν μπορεί να αναγάγει κανείς την χρήση όπου κάνει ο ίδιος στο σύνολο είναι αδύνατο και λάθος, δεν υπάρχει καλό και κακό λειτουργικό, υπάρχει κατάλληλο λειτουργικό για κάθε χρήση, ναι τρέχουν Linux οι servers, όπως και μια νταλίκα κάνει διεθνείς μεταφορές, όμως όπως δεν θα πάρει κάποιος ένα τράκτορα να τον χρησιμοποιήσει για ΙΧ έτσι και το linux, δεν μπορεί να έρθει στο επίπεδο ευχρηστίας και εμπειρίας των windows, άλλη κοινότητα χρησιμοποιεί το macos, προσωπικά το βρήκα απίστευτα δύσχρηστο και ακατάλληλο για το workflow μου,θέλω dual view 100 φακέλους ανοικτούς να ανακαλώ αρχεία ανα πάσα στιγμή, 12 USB, από μικροσκόπιο, κάμερες, backup κλπ, και 120 καρτέλες ανοικτές στον chrome, ε αυτά με macos δεν γίνονται, στο gaming rig παίζω μόνο VR με 4090 ε σε εμένα δεν θα με κάλυπτε ούτε το Linux και ούτε το macos, τι σημαίνει ότι πρέπει να έχω την απαίτηση να κάνουν οι άλλοι την ΙΔΙΑ χρήση με εμένα κάπου έλεος δηλαδή λειτουργικό σύστημα τρέχει και ένα πολεμικό πλοίο πχ tacticos, όπου θέλει να στείλει τους πυραύλους του εναντίων εχθρικών αεροσκαφών, τι θα πρέπει να πάρει κάποιος το tacticos (όπου τρέχει σε x86 COTS) hardware και να δοκιμάσει να το εγκαταστήσει σπίτι του για να βλέπει ταινίες????

Επεξ/σία από Zulualert
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Zulualert said:

Λοιπόν καρδιναλλιε in vivo πείραμα όπως το γράφω ryzen 2700, b550 mag, hd 5450 gpu και μόλις 4gb ddr4 2133mhz και έχουμε ένα nvme με  win 11 και ένα με ubuntu,  μπουταρουμε με win 11 σε δευτερόλεπτα ειμαστε στο desktop, ανοίγουμε ένα YouTube όπως ένας απλός χρήστης και κάνουμε  αναπαραγωγή ένα βίντεο 4Κ και η εικονα βουτυρο ΤΩΡΑ κάνουμε τερματισμό και αλλάζουμε τον nvme με εκείνο όπου έχει ubuntu, μπαίνουμε στο desktop και παμε παλι στο YouTube πάλι με chrome και κάνουμε αναπαραγωγή το ίδιο βιντεο, και ως του θαυματος, σε 4Κ slideshow, σε 2K το ίδιο και    smooth μονο fullhd καληνυχτα.... το γιατί δεν παιζει out of the box και ποια ειναι η λυση (σαν απλό χρήστη όπως είπες στα***""""") σκουπίδι και ξανά win11..... 

Μιλάς για gaming, αυτό ΜΟΝΟ οταν και εάν είναι στο ΙΔΙΟ επίπεδο με windows aka CP2077 path trayced dlss fg, 4K φυσικά με HDR σε 10bit panel

Και VR με κλειδωμένο 90αρι maxed μ(27).png.6502385acacc7c7a0fedd6f3c0ed1bed.pngε DLSS FG όπως στο MSFS 2020 και  DCS world.... Αν όχι και ίσως τότε είναι μια χαρά για Tetris..... 

A και τα θεοβαρα 11αρια

Δυστηχώς που θα το πω αλλα ετσι ειναι η κατάσταση με τα linux αυτη τη στιγμή.

Το gpu hardware acceleration δεν παιζει ουσιαστικά και πανω απο 1080p video με πολυ μεγάλη δυσκολία. 

Επεξ/σία από kapodistrias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, hellghan είπε

Όχι, ειρωνεία είναι.

Είναι παράλογη απαίτηση επειδή το ένα λογισμικό τρέχει σε μηχάνημα του 2000 να είναι υποχρεωτικό να τρέχει και ένα άλλο.

Οι υπολογιστές κάποια στιγμή θα πρέπει να πηγαίνουν και ανακύκλωση.

Να κρατάμε και αμάξια 20ετιας αν είναι αφού και αυτά θα δουλεύουν

Είναι κάποιο είδος θρησκευτικής πίστης όλος αυτό; Απόρροια μεγαλομανίας; Γιατί "πρέπει";

5 λεπτά πριν, maxx71 είπε

ολοι οι παλιοι υπολογιστες τρεχουν windows 11 αυτο το ξερει ακομα και ο πιο φανατικος linuxας :P

Και ο ποιο φανατικός λινουξάκιας επίσης ξέρει ότι τέλος υποστήριξης δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν τρέχει. Τέλος υποστήριξης σημαίνει ότι αύριο μπορεί να βγει ένα update σημαντικό για την λειτουργία ή την ασφάλεια του υπολογιστή σου και κανείς δεν θα ασχοληθεί αν το δικό σου <<παλιό>> setup με cpu 7ης γενιάς πετάει BSOD.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Είναι κάποιο είδος θρησκευτικής πίστης όλος αυτό; Απόρροια μεγαλομανίας; Γιατί "πρέπει";

Δεν υπάρχει "πρέπει" δηλαδή ΕΣΥ επηρεάζεσαι το τι θα κάνεις στην ζωή σου από το τι θα γράψει ό οποιοσδήποτε σε ένα φόρουμ, αν είναι έτσι να δώσουμε μια alfa 75 1.8T και να πάρουμε Yaris επειδή το γράφουν εδώ ή SUV, ε και τι σε νοίαζει τι γνώμη έχει ο κάθε ένας τριγύρω σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...