Προς το περιεχόμενο

απίστευτο πρόβλημα με τις γραμμές του δικτύου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές. Αντιμετωπίζω ένα θέμα με τις γραμμές του ίντερνετ που πραγματικά δεν έχει προηγούμενο. Μένω σε κεντρικότατη λεωφόρο προαστίου του Πειραιά, και εδώ και χρόνια δεν είχαμε αξιόπιστες γραμμές δικτύου. Μέχρι περίπου το 2017, είχαμε διαθέσιμο το 50άρι το όποιο για την εποχή του ήταν σούπερ. Θυμάμαι τότε είχα CYTA 50 vdsl και έτρεχε με 48mbps χωρίς κανένα πρόβλημα. Έκτοτε έχω αλλάξει σε COSMOTE, Vodafone και Forthnet και καμία απ΄τις 3 εταιρείες δεν υποστήριζε κάτι παραπάνω απο 24mbps. Δεν είχα κάποια απαίτηση για την ταχύτητα του ίντερνετ οπότε το 24άρι που πλήρωνα και αντιστοιχούσε σε 8mbps, μου φαίνονταν ΟΚ.

Πριν ενάμιση χρόνο -και λίγο παραπάνω- άρχισαν διαδικασίες για τοποθέτηση γραμμών fiber σε όλη την περιοχή. Όταν επιτέλους τελείωσαν, μάθαμε πώς επιτέλους έχουμε διαθέσιμο μέχρι και 200mbps FTTH. Γρήγορα γρήγορα ξεκίνησα την αίτηση για να βάλω 200αρι μιας και πλέον ήταν ανεπίτρεπτο να δίνω 28 ευρώ τον μήνα για 8mbps ενώ με 38 είχες 200αρι. Όπως κάναμε την διαδικασία με ενημέρωσαν απ΄την COSMOTE πώς δεν έχει ενσωματωθεί ακόμα το 200αρι πλήρως και θα πρέπει να περίμενουμε λίγο καιρό να ενεργοποιήσουν τις γραμμές.

Παιδιά έχουμε φτάσει σχεδόν δύο χρόνια που οι γραμμές δεν έχουν ενεργοποιηθεί και πρόσφατα πληροφορήθηκα απο τεχνικό της COSMOTE πώς αυτό που μου έχει τύχει είναι περιπτωσάρα. Βλέπετε, στο ακριβώς αριστέρα και στο ακριβώς δεξιά τετράγωνο έχουν 200mbps fiber και το δικό μου τετράγωνο (μαξ 100 μέτρα) έχει κολλήσει στο 24άρι που πιάνει 8mbps... Ο τεχνικός μου είπε πώς επειδή "στα χαρτιά" όλα φαίνονται κομπλέ και μέσα στα όρια, η COSMOTE κάνει τα στραβά μάτια και δεν βάζει γραμμές για να μην επιβαρυνθεί χρηματικά. Το έχω αναφέρει παντού, απ΄τον Δήμο μέχρι την ΔΕΗ μέχρι κάθε λογής τηλεφωνική εταιρεία. Τι πρέπει να κάνω, που πρέπει να απευθυνθώ; Είναι απίστευτο εν έτει -σύντομα- 2024 να έχουμε 8mbps και όχι μόνο αυτό, αλλά 50 μέτρα πιο κάτω να πιάνουν 200...

ΥΓ Από online έλεγχο διαθεσιμότητας της COSMOTE μόλις συνειδητοποίησα πώς φτάνουν το 200αρι fiber ΑΠΕΝΑΝΤΙ. ΦΡΙΚΗ.

Επεξ/σία από truman2193
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απελπισια σου στηριζεται σε αβασιμα στοιχεια :)
 

13 minutes ago, truman2193 said:

Μένω σε κεντρικότατη λεωφόρο προαστίου του Πειραιά

Η λεξη προαστιο δεν μπορει να μπει στην ιδια προταση με παραγωγα της λεξης "κεντρικο". Το προαστιο εξ'ορισμου δεν μπορει να ειναι κεντρικο , ουτε και οι δρομοι που το διασχιζουν :) 
 

13 minutes ago, truman2193 said:

Θυμάμαι τότε είχα CYTA 50 vdsl και έτρεχε με 48mbps χωρίς κανένα πρόβλημα.

Οταν η 50αρα δεν τερματιζει , υπαρχει προβλημα. :) 
 

13 minutes ago, truman2193 said:

Έκτοτε έχω αλλάξει σε COSMOTE, Vodafone και Forthnet και καμία απ΄τις 3 εταιρείες δεν υποστήριζε κάτι παραπάνω απο 24mbps.

Προφανως. Το καφαο ειναι ενα , ο χαλκος ειναι ο ιδιος σε οποια εταιρια και να πας. Αρα δεν μπορουν να δωσουν διαφορετικες ταχυτητες.
 

14 minutes ago, truman2193 said:

Το έχω αναφέρει παντού, απ΄τον Δήμο μέχρι την ΔΕΗ μέχρι κάθε λογής τηλεφωνική εταιρεία.

Ο Δημος και η ΔΕΗ που κολανε ? Να πανε να τραβηξουν το αυτακι στον ΟΤΕ ? Τα παραπονα σου στον Σαμαρα που ελεγε οτι θα μας βαλει free wifi σε ολη την Ελλαδα και σε ολους τους δρομους ;) 
 

15 minutes ago, truman2193 said:

Τι πρέπει να κάνω, που πρέπει να απευθυνθώ; Είναι απίστευτο εν έτει -σύντομα- 2024 να έχουμε 8mbps και όχι μόνο αυτό, αλλά 50 μέτρα πιο κάτω να πιάνουν 200...

Τι να κανεις ? Ευκολη λυση σου εχω. Μετακομισε 50 μετρα πιο κατω :)

Περα απο την πλακα , και οτι δινουν 200αρες συνδεσεις διπλα σου δεν το λες και λογικο. Θα επρεπε μεσω οπτικης ινας να δινουν μεχρι 1000αρα. Ισως δεν εχει σωστες υποδομες εκει περα.

Σε εμας πριν κατι μηνες περασε οπτικη ο ΟΤΕ στην γειτονια μου. Σε 20 μερες εδειξε διαθεσιμοτητα στο σαιτ , εως 1000. Οτιδηποτε αλλο ,σε χρονους και ταχυτητες , υποδηλωνει οτι κατι συμβαινει , συνηθως.
 

6 minutes ago, Agent_Orange said:

Άλλη εταιρεία δεν σου δίνει ftth?

O Cosmote έστησε το fiber?

Συνηθως αναλαμβανουν δημους. Π.χ. τον δικο μου δημο τον εχει ο ΟΤΕ , τον διπλανο η wind/nova. Δηλαδη στον δρομο μου που περασε ο ΟΤΕ οπτικη , δεν θα ερθει να περασει και η nova. Εξαιρεσεις ισως αποτελουν περιοχες που καλυπτονται απο τριτους ανεξαρτητους παροχους , π.χ. ιναλαν , που περνανε τις δικες τους αυτοι.
 

Μπες και εδω και δες τι γινεται στην γειτονια σου.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Η λεξη προαστιο δεν μπορει να μπει στην ιδια προταση με παραγωγα της λεξης "κεντρικο". Το προαστιο εξ'ορισμου δεν μπορει να ειναι κεντρικο , ουτε και οι δρομοι που το διασχιζουν :) 

Δρόμος που ενώνει Σχιστό-Κερατσίνι-Νίκαια-Κορυδαλλό θέλω να πιστεύω πώς θεωρείται κεντρικός.

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Προφανως. Το καφαο ειναι ενα , ο χαλκος ειναι ο ιδιος σε οποια εταιρια και να πας. Αρα δεν μπορουν να δωσουν διαφορετικες ταχυτητες.

Το θέμα είναι ότι το καφάο είναι 10 μέτρα απ΄το σπίτι μου και σίγουρα έχει περάσει ο χαλκός.

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ο Δημος και η ΔΕΗ που κολανε ? Να πανε να τραβηξουν το αυτακι στον ΟΤΕ ? Τα παραπονα σου στον Σαμαρα που ελεγε οτι θα μας βαλει free wifi σε ολη την Ελλαδα και σε ολους τους δρομους ;) 

Τώρα μισό να πάρω τηλ τον Σαμαρά να τον κράξω που δεν μου έβαζε δωρέαν wifi όταν ήμουν 10.

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Περα απο την πλακα , και οτι δινουν 200αρες συνδεσεις διπλα σου δεν το λες και λογικο. Θα επρεπε μεσω οπτικης ινας να δινουν μεχρι 1000αρα. Ισως δεν εχει σωστες υποδομες εκει περα.

Όπως και να ΄χει θα προτιμούσα να έπιανα 200mbps πάρα 8.

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μπες και εδω και δες τι γινεται στην γειτονια σου.

Μπήκα που να μην έμπαινα. Περασμένα κομπλέ τα δείχνει όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, truman2193 said:

Δρόμος που ενώνει Σχιστό-Κερατσίνι-Νίκαια-Κορυδαλλό θέλω να πιστεύω πώς θεωρείται κεντρικός.

Επειδη ενωνει "κεντρικες" περιοχες δεν θεωρειται κεντρικος :) Κεντρικος ειναι αν ειναι στο κεντρο μιας πυκνοκατοικημενης περιοχης ! ;) 
 

40 minutes ago, truman2193 said:

Το θέμα είναι ότι το καφάο είναι 10 μέτρα απ΄το σπίτι μου και σίγουρα έχει περάσει ο χαλκός.

Καλα , δεν ειπε κανενας οτι δεν εχει περασει χαλκος. Χαλκος εχει περασει εδω και 50 χρονια. Το θεμα ειναι σε τι κατασταση ειναι αυτος , οπως και σε τι κατασταση ειναι η καλωδιωση εντος των σπιτιων μας. Επισης περα απο την αποσταση του καφαο , εχει σημασια τι γινεται και μεσα στο καφαο. Εννοω τι παρεμβολες παιζουν εκει μεσα , στην αποσταση μεχρι το σπιτι καποιου κλπ. Τουλαχιστον οι 50αρες γραμμες θα επρεπε να τερματιζουν σε μια νορμαλ vdsl συνδεση , ακομα και με "χαλια" καλωδιωση εντος τους σπιτιου. Απο 100αρα και πανω , ολα ειναι πιο επιρρεπη σε παρεμβολες και προβληματα. Για αυτο σχολιασα το 50 και το 48...
 

40 minutes ago, truman2193 said:

Τώρα μισό να πάρω τηλ τον Σαμαρά να τον κράξω που δεν μου έβαζε δωρέαν wifi όταν ήμουν 10.

Οχι ρε , ας τους ξαναψηφισουμε. Μην το πιασουμε τωρα αυτο το θεμα και παει πολιτικα η συζητηση , αλλα δεν ειναι λιγοι οι πολιτικοι που ειπανε διαφορα , δεν κανανε τιποτα , τα κανανε χειροτερα απο πριν , φερουν ευθυνες σε πολλα πραγματα , και συνεχιζουν να βγαινουν πρωτοι σε ψηφους. Δες το υφακι του εδω οταν τα ελεγε. Τεσπα , δεν ειναι το θεμα μας αυτο να μου πεις...
 

40 minutes ago, truman2193 said:

Όπως και να ΄χει θα προτιμούσα να έπιανα 200mbps πάρα 8.

Δες ποιος παροχος κινητης εχει καλο σημα στο σπιτι σου , παρε ενα συμβολαιο unlimited , βαλε την καρτα σε ενα 4g/5g router και τελος. Δεν βλεπω αλλη λυση. Ακομα και το 200αρι στους γυρω απο σενα δρομους , ακουγεται προβληματικο χωρις να ειμαι ειδικος. Υποτιθεται οτι η οπτικη ινα μπαινει για να δωσει μεγαλυτερες ταχυτητες. 200αρι πιανουμε και με χαλκο , υπο νορμαλ συνθηκες... Εσυ με 10 μετρα αποσταση απο το καφαο παιζει να επιανες και 300αρι που λεει ο λογος ... υπο νορμαλ συνθηκες.
 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...