Προς το περιεχόμενο

Μηχανικό πληκτρολόγιο - Τι διακόπτες να επιλέξω για πληκτρολόγηση;


Diavolos666
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Diavolos666,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα μηχανικό πληκτρολόγιο που μου αρέσει αρκετά, έχει red outemu διακόπτες, όλα είναι τέλεια αλλά ρε παιδί μου είναι σχεδόν πληκτρολόγιο αφής, δεν τολμάς να χαϊδέψεις λίγο ένα κουμπί και παίρνει χαρακτήρα (υπερβολές εντάξει). Απλά με το πληκτρολόγιο μεμβράνης δεν έκανα σχεδόν ποτέ τόσα λάθη στην πληκτρολόγηση, εδώ κάθε φορά που πάω να πατήσω τον τόνο π.χ. πατάω κατά λάθος και το "λ"... και η χειρότερη λέξη που μπορεί να συμβεί είναι η λέξη "κάνει"... για βάλτε και ένα λάμδα πριν τον χαρακτήρα με τον τόνο!

Έχω διαβάσει ένα σωρό ιστοσελίδες για τους διακόπτες αλλά σχεδόν πουθενά δεν αναφέρουν ποιος είναι για πληκτρολόγηση κειμένου, όλοι μιλάνε για την αίσθηση, για τον ήχο, για το κλικ, πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν και τόσο.

Πρακτικά θα ήθελα ένα πληκτρολόγιο με διακόπτες που θα πρέπει να τους πατήσεις αρκετά κάτω ώστε να δεχτεί πάτημα κουμπιού και αν γίνεται να έχει και μία ελαφρά αντίσταση λίγο πριν δώσει το πάτημα στον αισθητήρα.

Οπότε οι linear (που είναι αυτοί που έχει το πληκτρολόγιό μου) δεν μας κάνουν. Οι tactical λένε είναι στην μέση και οι clicky είναι οι πιο "ηχηροί" και μηχανικοί. Όμως δεν ξέρω τι χρώμα και πως να βρω κάτι που να με βολεύει.

~~

Πάντως αυτό το πληκτρολόγιο μπορώ να πω ότι με βοήθησε να γίνω πιο "καλός" στην πληκτρολόγηση γιατί μου έμαθε να είμαι πιο προσεκτικός όταν πληκτρολογώ για να μην ακουμπάω κατά λάθος και άλλα κουμπιά. Αν πάω ποτέ ξανά σε πληκτρολόγιο μεμβράνης παίζει να μην κάνω ποτέ ξανά λάθος στην πληκτρολόγηση με τόση εξάσκηση που έκανα εδώ.

~~

Υ.Γ. το budget ας είναι μέχρι 50 ευρώ, αυτό που έχω έκανε 45 και το πήρα προσφορά στα 30.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Μηχανικό πληκτρολόγιο - Τι διακόπτες να επιλέξω για πληκτρολόγηση;

Καλησπέρα, πρακτικά την ουσία πρέπει να δεις το actuation force στους διακόπτες των πληκτρολογίων για να βρεις κάποιους που να θέλουν περισσότερο βάρος για να ενεργοποιηθούν. Προσωπικά βρίσκω αρκετά σκληρούς τους red διακόπτες, οπότε μου κάνει λίγο εντύπωση που έχεις τόσα false positives, αλλά για να το αναφέρεις όντως έχεις θέμα. Βλέπω εδώ για παράδειγμα https://thegamingsetup.com/outemu-switch-guide έχει έναν πίνακα με διάφορα outemu switches και πόση δύναμη θέλουν για να ενεργοποιηθούν, αν εσύ με τα red είσαι στα 47g, θα θες να κοιτάξεις για κάτι αρκετά πάνω από αυτό. Θα πρότεινα αν μπορείς να πας σε κάποιο κατάστημα να κάνεις καμιά δοκιμή, μήπως βρεις κάποιο που να σε βολεύει. Πχ ακόμα και να μην είναι συνδεδεμένο σε οθόνη το keyboard, μπορείς να δεις αν κάνεις πχ rest τα δάχτυλά σου πάνω στα κουμπιά, ενεργοποιούνται κατά λάθος; Επίσης μετά δοκίμασε να γράψεις να δεις αν όταν σου φεύγει το δάχτυλο σε κάποιο κουμπί, αν ακούς τον ήχο ενεργοποίησης του λανθασμένου πατήματος κλπ.

Γενικά εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τα brown switches, τα οποία θέλουν όντως καλό πάτημα για να ενεργοποιηθούν, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα, αλλά για σένα θα κοίταζα και τα black και τα green/teal. Βλέπω κυκλοφορούν κάποια στο skroutz,  αλλά προσωπικά δεν τα γνωρίζω σαν μάρκες οπότε δε μπορώ να στα προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περλίεργο, και εγλώ κλόκκινους λέχω αλλλά δεν παρατηρλώ τλόσα λλάθη. Οι cherry καφλέ διακλόπτες θλέλουν αρκετλό πλάτημα και γενικλά προτελίνονται για πληκτρολλόγηση κειμλένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2023 στις 12:18 ΠΜ, Diavolos666 είπε

Έχω ένα μηχανικό πληκτρολόγιο που μου αρέσει αρκετά, έχει red outemu διακόπτες, όλα είναι τέλεια αλλά ρε παιδί μου είναι σχεδόν πληκτρολόγιο αφής, δεν τολμάς να χαϊδέψεις λίγο ένα κουμπί και παίρνει χαρακτήρα (υπερβολές εντάξει). Απλά με το πληκτρολόγιο μεμβράνης δεν έκανα σχεδόν ποτέ τόσα λάθη στην πληκτρολόγηση, εδώ κάθε φορά που πάω να πατήσω τον τόνο π.χ. πατάω κατά λάθος και το "λ"... και η χειρότερη λέξη που μπορεί να συμβεί είναι η λέξη "κάνει"... για βάλτε και ένα λάμδα πριν τον χαρακτήρα με τον τόνο!

Έχω διαβάσει ένα σωρό ιστοσελίδες για τους διακόπτες αλλά σχεδόν πουθενά δεν αναφέρουν ποιος είναι για πληκτρολόγηση κειμένου, όλοι μιλάνε για την αίσθηση, για τον ήχο, για το κλικ, πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν και τόσο.

Πρακτικά θα ήθελα ένα πληκτρολόγιο με διακόπτες που θα πρέπει να τους πατήσεις αρκετά κάτω ώστε να δεχτεί πάτημα κουμπιού και αν γίνεται να έχει και μία ελαφρά αντίσταση λίγο πριν δώσει το πάτημα στον αισθητήρα.

Οπότε οι linear (που είναι αυτοί που έχει το πληκτρολόγιό μου) δεν μας κάνουν. Οι tactical λένε είναι στην μέση και οι clicky είναι οι πιο "ηχηροί" και μηχανικοί. Όμως δεν ξέρω τι χρώμα και πως να βρω κάτι που να με βολεύει.

~~

Πάντως αυτό το πληκτρολόγιο μπορώ να πω ότι με βοήθησε να γίνω πιο "καλός" στην πληκτρολόγηση γιατί μου έμαθε να είμαι πιο προσεκτικός όταν πληκτρολογώ για να μην ακουμπάω κατά λάθος και άλλα κουμπιά. Αν πάω ποτέ ξανά σε πληκτρολόγιο μεμβράνης παίζει να μην κάνω ποτέ ξανά λάθος στην πληκτρολόγηση με τόση εξάσκηση που έκανα εδώ.

~~

Υ.Γ. το budget ας είναι μέχρι 50 ευρώ, αυτό που έχω έκανε 45 και το πήρα προσφορά στα 30.

Δες εδώ για μια συνοπτική περιγραφή των διακοπτών.

Συμφωνα με το παραπάνω εσύ λογικά θέλεις τους μαύρους.

Εγω θα έλεγα να πας να δοκιμάσεις τι σε βολεύει.

Πλάκα πλάκα μου άφησε καλή αίσθηση το πληκτρολόγιο του Πλαισίου TurboX Erebus II στα 35 ευρώ. Τσέκαρε το. Δεν το περίμενα από TurboX.

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/e-sports-accessories/gaming-pliktrologia/turbo-x-pliktrologio-erebus-ii-rainbow-ensirmato_3807312?qId=9042ec15972579dabe1b78c19a0cf599&qIx=products_price_asc

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, SeNNinhA said:

Δες εδώ για μια συνοπτική περιγραφή των διακοπτών.

Συμφωνα με το παραπάνω εσύ λογικά θέλεις τους μαύρους.

Εγω θα έλεγα να πας να δοκιμάσεις τι σε βολεύει.

Πλάκα πλάκα μου άφησε καλή αίσθηση το πληκτρολόγιο του Πλαισίου TurboX Erebus II στα 35 ευρώ. Τσέκαρε το. Δεν το περίμενα από TurboX.

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/e-sports-accessories/gaming-pliktrologia/turbo-x-pliktrologio-erebus-ii-rainbow-ensirmato_3807312?qId=9042ec15972579dabe1b78c19a0cf599&qIx=products_price_asc

Από αυτά που είχα διαβάσει οι μαύροι είναι επίσης linear σαν τους κόκκινους, οπότε έλεγα είτε καφέ διακόπτες είτε μπλε.

Αυτό που με παραξενεύει όμως είναι π.χ. αν ψάξω cherry mx brown το φτηνότερο είναι στα 130 ευρώ και αν πάρω κάτι άλλο π.χ. outemu brown έχει και με 30 ευρώ. Οι brown είναι στους tactile, δηλαδή στο ενδιάμεσο των linear και clicky.

Αυτά με παραξενεύουν.

Αυτό το πληκτρολόγιο που μου έστειλες έχει μπλε διακόπτες, λέει clicky. Που να πάω να δοκιμάσω πληκτρολόγιο, λες σε κανένα public να έχουν;

~~

Έβλεπα αυτό που έχει εκατοντάδες καλά reviews και βγαίνει και με μπλε διακόπτες, και κοστίζει πάμφθηνα.

https://www.skroutz.gr/s/27404772/Motospeed-CK108-Gaming-Michaniko-Pliktrologio-me-Outemu-Black-diakoptes-kai-RGB-fotismo-Elliniko.html

Linear-vs-Tactile-vs-Clicky-Infographic-1.webp.e3684ba637b13055600583ec5879d28f.webp

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λέει οτι

"

Οι μαύροι Cherry MX έχουν γραμμικό πάτημα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν κάνουν δυνατό θόρυβο και ο χρήστης δεν αντιλαμβάνεται έντονα ότι πατήθηκε το πλήκτρο. Απαιτούν σχετικά μεγάλη δύναμη κατά το πάτημα, πράγμα που βοηθάει στο να μην πατηθεί κάποιο πλήκτρο κατά λάθος. Τα πληκτρολόγια με μαύρους διακόπτες προτιμώνται κυρίως από gamers.

Οι κόκκινοι διακόπτες είναι καθαρά φτιαγμένοι για gaming, καθώς έχουν κι αυτοί γραμμικό πάτημα. Είναι σχεδόν ίδιοι με τους μαύρους, με τη διαφορά ότι χρειάζονται λιγότερη δύναμη. Αυτό τους επιτρέπει να επιστρέφουν πιο γρήγορα στη θέση τους, με αποτέλεσμα να μπορεί κάποιος να πατήσει το ίδιο πλήκτρο πολλές φορές σε μικρό χρονικό διάστημα.

Οι μπλε διακόπτες είναι οι πιο συνηθισμένοι διακόπτες με απτό πάτημα. Είναι ιδανικοί για εργασίες που απαιτούν δακτυλογράφηση και κάνουν αρκετό θόρυβο. Ο θόρυβος όμως είναι και ο βασικός λόγος που δεν είναι βολικοί σε περιβάλλον εργασίας με πολλά άτομα.

Οι καφέ διακόπτες έχουν μεν απτό πάτημα, αλλά δεν είναι τόσο θορυβώδεις. Είναι η μέση λύση για όσους θέλουν να συνδυάσουν λίγο απ' όλα. Θεωρούνται κατάλληλοι και για πληκτρολόγηση και για gaming.

Έτσι έχουμε διακόπτες με γραμμικό πάτημα και διακόπτες με απτό πάτημα.

Στο απτό πάτημα ο χρήστης νιώθει ένα “τράνταγμα” στο δάχτυλο την ώρα που ενεργοποιείται το πλήκτρο και ακούει το χαρακτηριστικό “κλικ”.

Αντίθετα, στο γραμμικό πάτημα οι διακόπτες κινούνται ελεύθερα πάνω-κάτω, χωρίς να γίνεται αντιληπτό στο χέρι. Αυτοί οι διακόπτες δεν κάνουν τόσο έντονο θόρυβο."

https://www.pcsteps.gr/98637-τι-είναι-το-μηχανικό-πληκτρολόγιο/

Αυτό που σου ανέφερα εγώ είναι από Πλαισιο. Τα TurboX είναι κινεζικές που βάζει πάνω την φίρμα του το Πλαίσιο. Συνήθως χαμηλής ποιότητας. Γιαυτό και μου έκανε εντύπωση ότι η αίσθηση του πληκτρολόγιο για εμένα ήταν πολύ καλή. Αλλα αυτό είναι πάντα σχετικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SeNNinhA said:

Εδώ λέει οτι

"

Οι μαύροι Cherry MX έχουν γραμμικό πάτημα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν κάνουν δυνατό θόρυβο και ο χρήστης δεν αντιλαμβάνεται έντονα ότι πατήθηκε το πλήκτρο. Απαιτούν σχετικά μεγάλη δύναμη κατά το πάτημα, πράγμα που βοηθάει στο να μην πατηθεί κάποιο πλήκτρο κατά λάθος. Τα πληκτρολόγια με μαύρους διακόπτες προτιμώνται κυρίως από gamers.

Οι κόκκινοι διακόπτες είναι καθαρά φτιαγμένοι για gaming, καθώς έχουν κι αυτοί γραμμικό πάτημα. Είναι σχεδόν ίδιοι με τους μαύρους, με τη διαφορά ότι χρειάζονται λιγότερη δύναμη. Αυτό τους επιτρέπει να επιστρέφουν πιο γρήγορα στη θέση τους, με αποτέλεσμα να μπορεί κάποιος να πατήσει το ίδιο πλήκτρο πολλές φορές σε μικρό χρονικό διάστημα.

Οι μπλε διακόπτες είναι οι πιο συνηθισμένοι διακόπτες με απτό πάτημα. Είναι ιδανικοί για εργασίες που απαιτούν δακτυλογράφηση και κάνουν αρκετό θόρυβο. Ο θόρυβος όμως είναι και ο βασικός λόγος που δεν είναι βολικοί σε περιβάλλον εργασίας με πολλά άτομα.

Οι καφέ διακόπτες έχουν μεν απτό πάτημα, αλλά δεν είναι τόσο θορυβώδεις. Είναι η μέση λύση για όσους θέλουν να συνδυάσουν λίγο απ' όλα. Θεωρούνται κατάλληλοι και για πληκτρολόγηση και για gaming.

Έτσι έχουμε διακόπτες με γραμμικό πάτημα και διακόπτες με απτό πάτημα.

Στο απτό πάτημα ο χρήστης νιώθει ένα “τράνταγμα” στο δάχτυλο την ώρα που ενεργοποιείται το πλήκτρο και ακούει το χαρακτηριστικό “κλικ”.

Αντίθετα, στο γραμμικό πάτημα οι διακόπτες κινούνται ελεύθερα πάνω-κάτω, χωρίς να γίνεται αντιληπτό στο χέρι. Αυτοί οι διακόπτες δεν κάνουν τόσο έντονο θόρυβο."

https://www.pcsteps.gr/98637-τι-είναι-το-μηχανικό-πληκτρολόγιο/

Αυτό που σου ανέφερα εγώ είναι από Πλαισιο. Τα TurboX είναι κινεζικές που βάζει πάνω την φίρμα του το Πλαίσιο. Συνήθως χαμηλής ποιότητας. Γιαυτό και μου έκανε εντύπωση ότι η αίσθηση του πληκτρολόγιο για εμένα ήταν πολύ καλή. Αλλα αυτό είναι πάντα σχετικό.

Βασικά αυτό που χρειάζομαι είναι το μακρύτερο "actuation point", τα μηχανικά πληκτρολόγια έχουν δύο νούμερα για το πόσο κάτω πατιούνται, το ένα είναι πόση απόσταση έχει από το κανονικό του σημείο ως το τέρμα κάτω (που συνήθως είναι 4 χιλιοστά) αλλά έχουν και ένα άλλο μέτρο που είναι που ακριβώς δίνουν κλικ, τα περισσότερα είναι στα 2 χιλιοστά.

Κάποια έχουν διπλό actuation point, ένα στα μισά (2 χιλιοστά) και ένα αν το πατήσεις τέρμα κάτω, αλλά αυτό είναι για άτομα που μπορούν να το χειριστούν. και αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το actuation force και το actuation point, όσο πιο μεγάλο το νούμερο τόσο πιο δύσκολα το πατάς για να δώσει σήμα άρα τόσο λιγότερα λάθη θα κάνεις επειδή το ακούμπησες κατά λάθος.

Εδώ π.χ. τα λέει αλλά όλοι οι διακόπτες που βρίσκω στο skroutz και γενικά στην Ελλάδα έχουν actuation point στα 2 χιλιοστά.

https://thegamingsetup.com/gaming-keyboard/buying-guides/keyboard-switch-chart-table

Στην τελική θα αγοράσω ένα με μαύρους διακόπτες και θα το δοκιμάσω να δω πως πληκτρολογώ. Οι κόκκινοι είναι καλοί για gaming αλλά στη δακτυλογράφηση κάνω αρκετά λάθη γιατί είναι πολύ ελαφρύς στο πάτημα και είναι και linear, δεν έχουν σημείο που να έχει αντίσταση.

Αλλιώς πρέπει να βρω κατάστημα που να έχει πληκτρολόγια για δοκιμή.

Έκανα ταξινόμηση κατά actuation force και από όλα αυτά που βρίσκω στην Ελλάδα αυτά τα δύο μάλλον μου κάνουν, απλά το διάφανο είναι tactile, το μαύρο είναι linear. Τα άλλα που έχουν παραπάνω force/point είναι ειδικοί διακόπτες που δεν ξέρω αν μπορώ να τους βρω στην Ελλάδα.

Οι μπλε διακόπτες είναι πολύ πιο κάτω στα 40 γραμμάρια μόνο οπότε λογικά θα πάρω το μαύρο και ότι είναι να γίνει ας γίνει γιατί και tactile/clicky και αρκετό actuation force δεν βρίσκω.

Untitled-1.jpg.78dfdd0a4997959d8bc0bab74a2fb071.jpg

 

~~

Ο λόγος που ήθελα clicky/tactile είναι γιατί για να κάνουν τον θόρυβο έχουν έναν μηχανισμό που δίνει και ένα επιπλέον σημείο δυσκολίας που από εκεί και μετ;a κάνει και κλικ αλλά και δίνει και τον χαρακτήρα.

Π.χ. αν δεις πιο κάτω και να πατήσεις λίγο το clicky, πάλι δεν δίνει τον χαρακτήρα αν δεν πατήσεις αρκετά ώστε να κάνει και την υπέρβαση και aνa δώσει και ήχο.

0_WGXSq7Dp2pA3ZP2J_600x.webp.79d57da2152823a641e1d9ea9ea4b82a.webp

~~~

Τα MX Cherry Blue που θα ήταν μία καλή επιλογή, στο skroutz είναι πανάκριβα (ένα έχει προσφορά από 96€ σε 61€, τα άλλα είναι πάνω από 100 ευρώ).

https://www.skroutz.gr/c/1866/Gaming_pliktrologia/f/533430_716233_1350512/michaniko-pliktrologio-Full-Size-Cherry-MX-Blue.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Ενώ τα Outemu Green που ίσως ήταν η καλύτερη επιλογή για εμένα, το βρίσκω μόνο σε μικρό πληκτρολόγιο χωρίς αριθμητικό pad στο skroutz και τα 100% keyboards με outemu green δεν υπάρχουν πλέον τουλαχιστον όχι στην Ελλάδα.

Εδώ ένα κόστιζε περίπου 45 ευρώ μόνο αλλά δεν το έχει πλέον κανένα κατάστημα:

https://www.skroutz.gr/s/22797789/Motospeed-CK888-Outemu-Green-Elliniko.html

 

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα το Razer BlackWidow V4 X Gaming - Green Switches σήμερα και το επιστρέφω αύριο κιόλας, 150 ευρώ πληκτρολόγιο και μου προκάλεσε ένα σωρό προβλήματα, μέχρι και αυτόματη επανεκκίνηση των windows προκάλεσε.

Πατούσα το 2 μία φορά π.χ. και μου το έστελνε εκατό φορές, επίσης το clicky στο κουμπί 2 ακούγεται σαν να μην είναι πράσινος ο διακόπτης οπότε ίσως είναι ελαττωματικός αλλά δεν δικαιολογείται, ολοκαίνουργιο πληκτρολόγιο και razer των 150 ευρώ και να τραβάει τέτοια ζόρια.

Μου φαίνεται σε κάποια φάση θα πάω σε μεμβράνης και θα τα αφήσω όλα αυτά τα παράξενα στην άκρη.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε το ανταλλακτικό πληκτρολόγιο, τελικά οι πράσινοι της Razer είναι μια χαρά για πληκτρολόγηση, τέλεια αίσθηση, δεν έχει υπερβολικό ήχο και μου αρέσει που είναι σχετικά σκληρά τα κουμπιά, να μην τα χαϊδεύεις και στέλνουν χαρακτήρα.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...