Προς το περιεχόμενο

Αγορά φακού τοπίου σε ,,nikon d5300


Tasos2310
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από toni31,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους..Ψάχνω για αγορά φακού για nikon d 5300 για τοπίο και  εντός πόλης κατά κύριο λόγο...τι έχετε να προτείνετε  μπάτζετ μέχρι 400 ερασιτεχνικά ασχολούμαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tasos2310 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους..Ψάχνω για αγορά φακού για nikon d 5300 για τοπίο και  εντός πόλης κατά κύριο λόγο...τι έχετε να προτείνετε  μπάτζετ μέχρι 400 ερασιτεχνικά ασχολούμαι 

Θέλεις κάτι σε ευρυγώνιο ή τηλεφακό ; αν θες ευρυγώνιο νομίζω η πιο τίμια επιλογή είναι ο Nikon AF-P DX Nikkor 10-20mm f/4.5-5.6G VR. Αν θες τηλεφακό υπάρχουν διάφοροι και νομίζω πως ο κλασικός 70-300mm που δινόταν σε διπλό Κιτ ανά περιόδους είναι αντίστοιχα η πιο τίμια λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tasos2310 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους..Ψάχνω για αγορά φακού για nikon d 5300 για τοπίο και  εντός πόλης κατά κύριο λόγο...τι έχετε να προτείνετε  μπάτζετ μέχρι 400 ερασιτεχνικά ασχολούμαι 

    Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά , δεν έχετε δλδ τον στάνταρ 18 - 55 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μου χάλασε κ ψάχνω κάτι παρόμοιο με καλή οξύτητα 

2 ώρες πριν, pifilos είπε

Θέλεις κάτι σε ευρυγώνιο ή τηλεφακό ; αν θες ευρυγώνιο νομίζω η πιο τίμια επιλογή είναι ο Nikon AF-P DX Nikkor 10-20mm f/4.5-5.6G VR. Αν θες τηλεφακό υπάρχουν διάφοροι και νομίζω πως ο κλασικός 70-300mm που δινόταν σε διπλό Κιτ ανά περιόδους είναι αντίστοιχα η πιο τίμια λύση. 

Κάτι σε ευρυγώνιο ναι γιατί έχω τηλεφακό 

2 ώρες πριν, toni31 είπε

Tokina 11-16 2.8 λίγο πάνω από τα λεφτά που θες αλλά αξίζει. Φοβερός φακός κ δείχνει την αξία του κ το βράδυ.

Θα τον δω αυτόν που λες σε ευχαριστώ για την πρόταση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tasos2310 είπε

Όχι μου χάλασε κ ψάχνω κάτι παρόμοιο με καλή οξύτητα 

Κάτι σε ευρυγώνιο ναι γιατί έχω τηλεφακό 

Θα τον δω αυτόν που λες σε ευχαριστώ για την πρόταση 

     Και γιατί δεν παίρνετε έναν ίδιο , ο οποίος παραμένει εξαιρετικός για την δουλειά που θέλετε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2023 στις 2:47 ΜΜ, babisskg είπε

     Και γιατί δεν παίρνετε έναν ίδιο , ο οποίος παραμένει εξαιρετικός για την δουλειά που θέλετε .

Δε συμφωνώ, τα 18mm δεν είναι αρκετά ευρυγώνια για τοπία, σε περιορίζουν. Χρειάζονται τουλάχιστον 15mm σε κροπ, δηλαδή να μπούμε στα χωράφια του υπερευρυγώνιου. Ένας 10-18, 11-16 ή παρόμοιος είναι ο ιδανικός. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CanonTux είπε

Δε συμφωνώ, τα 18mm δεν είναι αρκετά ευρυγώνια για τοπία, σε περιορίζουν. Χρειάζονται τουλάχιστον 15mm σε κροπ, δηλαδή να μπούμε στα χωράφια του υπερευρυγώνιου. Ένας 10-18, 11-16 ή παρόμοιος είναι ο ιδανικός. 

    Σε τέτοια περίπτωση πάμε στον 10 - 20 της Nikon .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...