Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για GPU σε i5 4ης γενιάς και dual monitor 2k setup


timekeeper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά σε όλους. Θα αναβαθμίσω τις οθόνες μου από μια 24αρα και μια 22αρα σε δύο 27άρες 2k. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα την ενσωματωμένη κάρτα της μητρικής. Δεν είχα κανένα παράπονο μιας και δεν παίζω παιχνίδια. Πιστεύω όμως ότι θα χρειαστώ μια dedicated κάρτα γραφικών για την αναβάθμιση των οθονών. Θα μπορούσε κάποιος που έχει γνώσεις να προτείνει κάποιο μοντέλο gpu (καινούργιο ή μεταχειρισμένο) με όριο τα 100€ που θα καλύψει τις απαιτήσεις μου χωρίς να είναι too much για το μηχάνημά μου; Το pc μου έχει 16GB ram και η χρήση του είναι αποκλειστικά για development.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, timekeeper said:

Χρόνια πολλά σε όλους. Θα αναβαθμίσω τις οθόνες μου από μια 24αρα και μια 22αρα σε δύο 27άρες 2k. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα την ενσωματωμένη κάρτα της μητρικής. Δεν είχα κανένα παράπονο μιας και δεν παίζω παιχνίδια. Πιστεύω όμως ότι θα χρειαστώ μια dedicated κάρτα γραφικών για την αναβάθμιση των οθονών. Θα μπορούσε κάποιος που έχει γνώσεις να προτείνει κάποιο μοντέλο gpu (καινούργιο ή μεταχειρισμένο) με όριο τα 100€ που θα καλύψει τις απαιτήσεις μου χωρίς να είναι too much για το μηχάνημά μου; Το pc μου έχει 16GB ram και η χρήση του είναι αποκλειστικά για development.

Ευχαριστώ.

Τι εννοείς development?

Τι έχεις να τρέχει στην κάθε οθόνη?

Εγώ έχω κατάληξει σε μια main(ακριβώς μπροστά μου και τρέχει το πρόγραμμα που δουλευω) και σε μια secondary οθόνη που πρέπει να γυρίσω λίγο για να την δω(εκεί είναι όλα τα παραφιναλια, από ραδιόφωνο/task manager/YouTube/mail κ ότι άλλο(μόνο σε davinci εάν έχω 9:16 video την κάνω main γιατί την έχω σε portrait mode)

Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι απαραίτητο να είναι ίδιες.

Εάν δουλεύεις κάπως εφάμιλλα θα έλεγα μήπως να έβλεπες την λύση του να κρατήσεις την 24αρα και να αγοράζες μια 32αρα.

Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι τρεχεις->Πάρε την/τις οθόνες που θέλεις και σύνδεσε τις στην ενσωματωμενη, εάν λαγκαρουν η σου παρουσιάσουν θέμα τότε προχωράς σε καινούργια κάρτα(ανέφερε λίγο και το μοντέλο της μητρικής σου μιας κ από αυτό εξαρτώνται οι έξοδοι εικόνας)

(Φίλος με i5 6500 δουλεύει 2 οθόνες με την ενσωματωμένη από τότε που του κάηκε η 960gtx και δεν του χει φανεί διαφορά σε κώδικα, browsing και λοιπές εργασίες γραφείου)

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

VScode και IntelliJ τρέχω κυρίως. Θεωρώ πολύ ενδιαφέρον το portrait αφού τις περισσότερες φορές η δεύτερη οθόνη δείχνει κάποιο documentation και το portrait βολεύει. Άλλα:

1) Η 24άρα η οποία έχει vesa mount πρέπει να φύγει πρώτη γιατί έχει θέμα με το backlight της.

2) Η 22άρα η οποία είναι σκυλί (επισκευασμένη από εμένα, μετρά 16 χρόνια λειτουργίας) λόγω παλαιότητας, δεν έχει vesa mount, άρα δεν μπορεί να μπει σε portrait.

3) Η 32άρα δεν με βολεύει καθόλου, την είδα σε γνωστό και μου φάνηκε εξαιρετικά μεγάλη. Νομίζω ότι δύο 27άρες είναι το ιδανικό για το γραφείο μου.

Η μητρική μου είναι η GA-B85M-D3H.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, εφοσων πρεπει να τις αλλαξεις και τις 2 και δεν σε βολευει η 32αρα

Spoiler

(Συνεργατης φωτογραφος ηταν σε διλημμα και αυτος 32 vs 27  και του αφησα μια δικη μου να την δει/δουλεψει καμια βδομαδα οταν ειχα παει διακοπες και τελικα ουτε αυτον τον βολεψε, πηγε σε 27αρα.Απο την αλλη εγω ανετα θα πηγαινα σε 40αρα πλεον)

Ομως πιθανων να χρειαστεις τελικα εξτρα καρτα γιατι η μητρικη σου εχει->

  1. 1 x D-Sub port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz
  2. 1 x DVI-D port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz
    * The DVI-D port does not support D-Sub connection by adapter.
  3. 1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096 x 2160 @ 24 Hz / 2560 x 1600 @ 60 Hz
    * Support for HDMI 1.4a version.

Οποτε εαν oi καινουργιες σου 27αρες ειναι  2x2κ η 4κ δεν θα σου βγαζει την αναλυση που θελεις.

H φθηνοτερη που σου κανει (θα θεωρησω πως θα θελες να βγαζει τουλαχιστων 2 εξοδους 4κ 60 και να εχει displayport) ειναι η "γιαγια" 1030 στα ~80ευρω.

Κανει αυτο που περιεγραψα, βγαζει 2 εξοδους 4κ και ειναι πολυ αδυναμη για οτιδηποτε αλλο.

Ενναλακτικα εαν εχεις οκ τροφοδοτικο θα μπορουσες να κοιταξεις και στα μεταχειρισμενα για κατι καλυτερο.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα σταμπάρει κι εγώ αυτή που μου προτείνεις.

Το τροφοδοτικό μου είναι ένα αξιοπρεπέστατο Seasonic. Τι θα πρότεινες σε μεταχειρισμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...