Προς το περιεχόμενο

Ε.Α.Π


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, tasossuper3 said:

Καλησπέρα σας , βρίσκομαι στο 2ο έτος της Δ.Ε.Ο στο Ε.Α.Π. Γνωρίζει μήπως κάποιος αν έχω admission  για μεταπτυχιακά του εξωτερικού?

Εννοεις αν το πτυχιο της ΔΕΟ του ΕΑΠ αναγνωριζεται για συνεχιση των σπουδων σου στο εξωτερικο? Ναι, κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Εννοεις αν το πτυχιο της ΔΕΟ του ΕΑΠ αναγνωριζεται για συνεχιση των σπουδων σου στο εξωτερικο? Ναι, κανονικά.

νομίζω λέει αν με τα 2 χρόνια που είναι στο ΕΑΠ μπορεί να ξεκινήσει master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, @zouve@ said:

νομίζω λέει αν με τα 2 χρόνια που είναι στο ΕΑΠ μπορεί να ξεκινήσει master

Πώς μπορει να προκυψει κατι τετοιο αν δεν εχει πρωτα πτυχιο? Το μεταπτυχιακο επεται του πτυχιου, εξ ου και το ονομα..ειναι τελειως κουφο να πιστευει καποιος οτι μπορει να κανει μεταπτυχιακο, χωρις να εχει πρωτα πτυχιο 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοούσα. Ψάχνοντας στο Internet δεν βρήκα κάποια περίπτωση  τελειόφοιτου της Δ.Ε.Ο να λέει ότι έφυγε στο εξωτερικό για master.Για να αναγνωρίσω πάνω κάτω την αναγνώριση που έχει στα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ξέρω, αυτό ποικίλει (βαθμος πτυχίου ,κ.α)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, tasossuper3 said:

Ναι αυτό εννοούσα. Ψάχνοντας στο Internet δεν βρήκα κάποια περίπτωση  τελειόφοιτου της Δ.Ε.Ο να λέει ότι έφυγε στο εξωτερικό για master.Για να αναγνωρίσω πάνω κάτω την αναγνώριση που έχει στα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ξέρω, αυτό ποικίλει (βαθμος πτυχίου ,κ.α)

Δε χρειαζεται καποια εξτρα αναγνωριση. Το ΕΑΠ ειναι δημοσιο ελληνικο πανεπιστημιο, τα πτυχια του εχουν αυτοματα ακαδημαϊκη αναγνωριση παντου.

Το οτι δεν εχεις ακουσει κανεναν αποφοιτο του ΕΑΠ να φευγει εξω για σπουδες ειναι γτ ολα αυτα τα χρονια, οι περισσοτεροι φοιτητες που επελεγαν το ΕΑΠ ηταν δημοσιοι υπαλληλοι ή μεγαλοι σε ηλικια ανθρωποι που απλως ηθελαν να παρουν ενα πτυχιο, το οποιο δεν καταφεραν να αποκτησουν στα νιατα τους. Τωρα εχει αρχισει σιγα σιγα το ΕΑΠ και "τραβαει" και πιο νεους σε ηλικια φοιτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tasossuper3 είπε

Ναι αυτό εννοούσα. Ψάχνοντας στο Internet δεν βρήκα κάποια περίπτωση  τελειόφοιτου της Δ.Ε.Ο να λέει ότι έφυγε στο εξωτερικό για master.Για να αναγνωρίσω πάνω κάτω την αναγνώριση που έχει στα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ξέρω, αυτό ποικίλει (βαθμος πτυχίου ,κ.α)

Λογικό είναι να μην ακούς, γιατί όποιος επιλέγει προπτυχιακό σε εξ αποστάσεως, κανει και μεταπτυχιακό σε εξ αποστάσεως. Η ΔΕΟ (όπως και η ΠΛΗ) δεν εχουν πολλούς ΔΥ. Αντιθέτως εχουν ανθρωπους μικρότερης ηλικίας, που δραστηριοποιούνται στον ιδιωτικο τομέα. Πολλοί μαλιστα έχουν ηδη άλλο 1ο πτυχίο και για μεταπτυχιακά επιλέγουν παλι το ΕΑΠ, ακομα και μέχρι το Open UK φτάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Tasos είπε

 

 

Εννοείς ότι έχεις μόνο δικαίωμα για εξ 'αποστάσεως μεταπτυχιακά? Ή ότι η πλειονότητα επιλέγει τα εξ 'αποστάσεως master  διότι εργάζονται συγχρόνως και πιθανότατα δεν θέλουν να φύγουν  από την Ελλάδα?

 

Επεξ/σία από tasossuper3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tasossuper3 είπε

Εννοείς ότι έχεις μόνο δικαίωμα για εξ 'αποστάσεως μεταπτυχιακά? Ή ότι η πλειονότητα επιλέγει τα εξ 'αποστάσεως master  διότι εργάζονται συγχρόνως και πιθανότατα δεν θέλουν να φύγουν  από την Ελλάδα?

Προφανώς το δεύτερο. Δεν καταλαβαίνω πως σου έχει μπει η ιδέα οτι απο το ΕΑΠ δεν μπορείς να κανεις μεταπτυχιακά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Tasos said:

Προφανώς το δεύτερο. Δεν καταλαβαίνω πως σου έχει μπει η ιδέα οτι απο το ΕΑΠ δεν μπορείς να κανεις μεταπτυχιακά...

Κυκλοφορει πολλη παραπληροφορηση για το ΕΑΠ και κυριως απο αποφοιτους ΕΠΟ-ΕΛΠ, που τοσα χρονια γκρινιαζουν για τα επαγγελματικα δικαιωματα αλλά συνεχιζουν ΚΑΘΕ χρονο να πετανε λεφτα κανοντας αυτα τα 2 προγραμματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Κυκλοφορει πολλη παραπληροφορηση για το ΕΑΠ και κυριως απο αποφοιτους ΕΠΟ-ΕΛΠ, που τοσα χρονια γκρινιαζουν για τα επαγγελματικα δικαιωματα αλλά συνεχιζουν ΚΑΘΕ χρονο να πετανε λεφτα κανοντας αυτα τα 2 προγραμματα..

Τη τεράστια ζημιά στο ΕΑΠ την έχει κάνει το FB, συγκεκριμένα είναι δυο ομάδες που ανήκουν σε φροντιστήρια (Κουκουβάγια και Desknet). Εχουν στον τίτλο τους "ΕΑΠ" και τεράστιο κοινό (γιατί άραγε) και τραβάνε τον κόσμο. Με το που θα γραφτεί ο άλλος στο ΕΑΠ, πάει και γράφεται κι εκεί και αρχίζει να διαβάζει αυτά που γράφουν διάφοροι. Και τι βλέπει; Τον καθε τουρίστα που πήγε και γράφτηκε σε ενα πρόγραμμα του ΕΑΠ στυλ "είδα φως και μπήκε", ούτε ρώτησε τι απορρόφηση εχει στην αγορά, ούτε τι Ε.Δ αποκτάς, ούτε τι σπουδάζεις. Απλά να είναι ευκολάκι (φυσικά για σοβαρα προγράμματα ΠΛΗ, ΔΕΟ κλπ. ούτε να το συζητήσουν αυτοί).

Λοιπόν, πάμε στα ΕΛΠ/ΕΠΟ. Τα προγράμματα αυτά έχουν Ε.Δ και μάλιστα υπερβολικά. Αν είσαι δημόσιος υπάλληλος μέσης εκπαίδευσης (ΔΕ), μπορείς να πάρεις πτυχίο ΕΛΠ/ΕΠΟ και να κάνεις μετάταξη στον κλάδο ΠΕ διοικητικού/οικονομικού, χωρίς να έχεις διδαχτεί απολύτως τίποτα απο τα αντικείμενα αυτά. Δεν είναι και λίγο, έτσι; Αυτό δεν μπορούν να κατανοήσουν κάποιοι, ότι δηλαδή τα προγράμματα αυτά φτιάχτηκαν γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Και συνεχίζουν τη φασαρία, προσπαθώντας να χωθούν σε θέσεις αποφοίτων Ιστορικού-Αρχαιολογικού, που γνωρίζουν ότι δεν τους παιρνει, πόσο μάλλον να διοριστούν στην Β-βάθμια και να διδάξουν Αρχαία Ελληνικά και Λατινικά (τα οποία αρκετοί δεν έκαναν ούτε στο λύκειο, πόσο μάλλον στο ΕΑΠ).
 

Αντίθετα, για να ξαναγυρίσω στο θέμα μας, ξέρω άνθρωπο Δ.Υ, που τέλειωσε κάποιο Πολιτισμό, έκανε μετά και το ΜΒΑ του ΕΑΠ και από μια μίζερη θέση που είχε σε κάποιο υπουργείο, κατέληξε εφοριακός και μάλιστα τα πάει πολυ καλά. Όποιος έχει στόχους, δυνάμεις και δυνατότητες, μπορεί να βρει το δρόμο του. Όποιος νομίζει οτι του φταίει το ΕΑΠ για τις διάφορες αποτυχίες της ζωής του (σχετικό κι αυτό, αν ο άλλος θέλει να χωθεί κάπου σήμερα, η αποτυχία ειναι εξασφαλισμένη). Και μιας και μιλάμε για ΕΑΠ, αυτό φαίνεται να έχει πάρει το δρόμο του για αυτοδιοίκητο, όπως έγινε και με το διεθνές πανεπιστήμιο και έχουν λυσσάξει διάφοροι, εντός και εκτός ΕΑΠ. Κάποιες κλίκες ΣΕΠ που λυμαίνονται το ΕΑΠ για χρόνια θα ξεβολευτούν ή θα απομακρυνθούν και κάποιοι απόφοιτοι της πλάκας που νόμιζαν οτι θα πλήξουν το ΕΑΠ με αγωγές για εκβιασμό με σκοπό να τους δώσουν τα Ε.Δ που δεν δικαιούνται να έχουν, θα μείνουν με τον μουτζούρη, όπως πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tasos said:

Τη τεράστια ζημιά στο ΕΑΠ την έχει κάνει το FB, συγκεκριμένα είναι δυο ομάδες που ανήκουν σε φροντιστήρια (Κουκουβάγια και Desknet). Εχουν στον τίτλο τους "ΕΑΠ" και τεράστιο κοινό (γιατί άραγε) και τραβάνε τον κόσμο. Με το που θα γραφτεί ο άλλος στο ΕΑΠ, πάει και γράφεται κι εκεί και αρχίζει να διαβάζει αυτά που γράφουν διάφοροι. Και τι βλέπει; Τον καθε τουρίστα που πήγε και γράφτηκε σε ενα πρόγραμμα του ΕΑΠ στυλ "είδα φως και μπήκε", ούτε ρώτησε τι απορρόφηση εχει στην αγορά, ούτε τι Ε.Δ αποκτάς, ούτε τι σπουδάζεις. Απλά να είναι ευκολάκι (φυσικά για σοβαρα προγράμματα ΠΛΗ, ΔΕΟ κλπ. ούτε να το συζητήσουν αυτοί).

Λοιπόν, πάμε στα ΕΛΠ/ΕΠΟ. Τα προγράμματα αυτά έχουν Ε.Δ και μάλιστα υπερβολικά. Αν είσαι δημόσιος υπάλληλος μέσης εκπαίδευσης (ΔΕ), μπορείς να πάρεις πτυχίο ΕΛΠ/ΕΠΟ και να κάνεις μετάταξη στον κλάδο ΠΕ διοικητικού/οικονομικού, χωρίς να έχεις διδαχτεί απολύτως τίποτα απο τα αντικείμενα αυτά. Δεν είναι και λίγο, έτσι; Αυτό δεν μπορούν να κατανοήσουν κάποιοι, ότι δηλαδή τα προγράμματα αυτά φτιάχτηκαν γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Και συνεχίζουν τη φασαρία, προσπαθώντας να χωθούν σε θέσεις αποφοίτων Ιστορικού-Αρχαιολογικού, που γνωρίζουν ότι δεν τους παιρνει, πόσο μάλλον να διοριστούν στην Β-βάθμια και να διδάξουν Αρχαία Ελληνικά και Λατινικά (τα οποία αρκετοί δεν έκαναν ούτε στο λύκειο, πόσο μάλλον στο ΕΑΠ).
 

Αντίθετα, για να ξαναγυρίσω στο θέμα μας, ξέρω άνθρωπο Δ.Υ, που τέλειωσε κάποιο Πολιτισμό, έκανε μετά και το ΜΒΑ του ΕΑΠ και από μια μίζερη θέση που είχε σε κάποιο υπουργείο, κατέληξε εφοριακός και μάλιστα τα πάει πολυ καλά. Όποιος έχει στόχους, δυνάμεις και δυνατότητες, μπορεί να βρει το δρόμο του. Όποιος νομίζει οτι του φταίει το ΕΑΠ για τις διάφορες αποτυχίες της ζωής του (σχετικό κι αυτό, αν ο άλλος θέλει να χωθεί κάπου σήμερα, η αποτυχία ειναι εξασφαλισμένη). Και μιας και μιλάμε για ΕΑΠ, αυτό φαίνεται να έχει πάρει το δρόμο του για αυτοδιοίκητο, όπως έγινε και με το διεθνές πανεπιστήμιο και έχουν λυσσάξει διάφοροι, εντός και εκτός ΕΑΠ. Κάποιες κλίκες ΣΕΠ που λυμαίνονται το ΕΑΠ για χρόνια θα ξεβολευτούν ή θα απομακρυνθούν και κάποιοι απόφοιτοι της πλάκας που νόμιζαν οτι θα πλήξουν το ΕΑΠ με αγωγές για εκβιασμό με σκοπό να τους δώσουν τα Ε.Δ που δεν δικαιούνται να έχουν, θα μείνουν με τον μουτζούρη, όπως πάντα.

Aα εσυ εισαι σοβαρος μυστης, ξερεις πολλά..😆

Προφανως και τα φροντιστηριακα του φμπ σπερνουν διχονοια γτ εχουν τη δικη τους ατζεντα..επισης κρυβονται και πολλοι ΣΕΠ πισω απ αυτα, οι οποιοι πλουτισαν οσο οι ΠΛΗ και ΔΕΟ εξεταζονταν πληρως εξ αποστασεως..εγω στη ΔΕΟ τελευταιο ετος ειχα καθηγητη που εβριζε το ΕΑΠ γτ γυριζει σε δια ζωσης εξετασεις και τον ξεβολεψε..εννοειται ενημερωσα τον Συντονιστη αλλά δεν εγινε και τιποτα, τον ξαναπηραν φετος..

ΕΠΟ και ΕΛΠ φτιαχτηκαν μονο και μονο για να βολεψουν ηδη Δ.Υ., αυτος ηταν ο σκοπος τους οταν δημιουργηθηκαν. Αργοτερα πηγαν να βολεψουν και οσους χτυπαγαν ΠΕ Διοικητικο στο Δημοσιο. Απο πού προεκυψαν τα δικαιωματα Φιλολογου, ποτέ δεν καταλαβα. Απλα, για να καλυψουν καποιοι τη χαζομαρα τους στο να μην ψαξουν τις ειδικοτητες περαιτερω, βγαινουν κ μιλανε για φιλολογιλικι και λοιπα κουραφεξαλα. Εγω το 2014 γραφτηκα ΠΛΗ κι οταν ειδα οτι τοτε δεν ειχε ακομα δικαιωματα ΠΕ86, ξεγραφτηκα αμεσως. Αλλο αν μετα απεκτησε δικαιωματα. Δεν υπηρχε ομως περιπτωση να συνεχισω σε μια σχολη που τοτε ηταν στον αερα. Τωρα γνωριζουν ολοι τι ισχυει με ΕΠΟ-ΕΛΠ εδω κ πολλα χρονια κ συνεχιζουν και πηγαινουν γτ ειναι η ευκολη λυση και σου λενε "μετα θα τους πιεσουμε, θα τους κανουμε κ καμια καταγγελια να μας δωσουν δικαιωματα". Ελληνικη νοοτροπια.. 

Ειναι πολυ λιγοι αυτοι που πανε ΕΑΠ γιατι θελουν οντως να κανουν κατι στη ζωη τους και δεν τους βολευει το συμβατικο πανεπιστημιο..η πλειοψηφια θελει απλα το ΔΕ ή το ΤΕ να το κανει ΠΕ στο Δημοσιο ή να χτυπανε αβερτα θεσεις ΠΕ Διοικητικου..δε λεω οτι ειναι κακο αυτο αλλά συνηθως η νοοτροπια που συνοδευει τετοια ατομα ειναι και αυτη που δημιουργει τετοιες ψευδεις πληροφοριες για το ΕΑΠ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_panel είπε

Aα εσυ εισαι σοβαρος μυστης, ξερεις πολλά..😆

Εκτος (και τελευταίος) χρόνος στην ΠΛΗ, εχω γνωρίσει πολλούς (κυρίως διαδικτυακά), εχω συνομιλήσει  με ΣΕΠ και ΔΕΠ του ΕΑΠ. Το έμαθα το μάθημα μου καλά :-D

1 ώρα πριν, Dark_panel είπε

Εγω το 2014 γραφτηκα ΠΛΗ κι οταν ειδα οτι τοτε δεν ειχε ακομα δικαιωματα ΠΕ86, ξεγραφτηκα αμεσως. Αλλο αν μετα απεκτησε δικαιωματα. Δεν υπηρχε ομως περιπτωση να συνεχισω σε μια σχολη που τοτε ηταν στον αερα.

Και σκέψου οτι η ΠΛΗ απέκτησε επαγγελματικά δικαιώματα το 2009, τότε που βγήκε το ΠΔ για όλες τις σχολές Πληροφορικής. Είναι δηλαδή ισότιμη και αντίστοιχη με τις υπόλοιπες και μέχρι τότε που λες παιζότανε το ΠΕ86 (δεν με απασχόλησε ποτε, αν και η σχολή δίνει ΠΔΕ) . Φαντάσου τώρα ΕΠΟ/ΕΛΠ που δεν έχουν αντιστοιχία με άλλες σχολές, να βγαίνουν και να ζητάνε Ε.Δ Ιστορικού-Αρχαιολογικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Tasos said:

Εκτος (και τελευταίος) χρόνος στην ΠΛΗ, εχω γνωρίσει πολλούς (κυρίως διαδικτυακά), εχω συνομιλήσει  με ΣΕΠ και ΔΕΠ του ΕΑΠ. Το έμαθα το μάθημα μου καλά :-D

To καλοκαιρι τελειωσε τη ΔΕΟ στα 6 χρόνια. Ειμαι σε ολες αυτες τις γνωστες ομαδες και βλεπω τι γινεται τα τελευταια χρονια. Στη δικη μας ομαδα βεβαια, την αποκλειστικη της ΔΕΟ, δε γινονται τετοια σοβαρα καραγκιοζιλικια..

24 minutes ago, Tasos said:

Και σκέψου οτι η ΠΛΗ απέκτησε επαγγελματικά δικαιώματα το 2009, τότε που βγήκε το ΠΔ για όλες τις σχολές Πληροφορικής. Είναι δηλαδή ισότιμη και αντίστοιχη με τις υπόλοιπες και μέχρι τότε που λες παιζότανε το ΠΕ86 (δεν με απασχόλησε ποτε, αν και η σχολή δίνει ΠΔΕ) . Φαντάσου τώρα ΕΠΟ/ΕΛΠ που δεν έχουν αντιστοιχία με άλλες σχολές, να βγαίνουν και να ζητάνε Ε.Δ Ιστορικού-Αρχαιολογικού

Μα δε βγαινεις απο αυτες τις σχολες ουτε Φιλολογος ουτε Ιστορικος. Δεν ειναι αρκετα τα μαθηματα για να καλυψουν τετοια επαγγελματικα δικαιωματα, τι να κανουμε? Εχεις δει πχ τι μαθηματα εχει το Ιστορικο-Αρχαιολογικο στα Γιαννενα?? Απο πού κι ως πού οι ΕΠΟ-ΕΛΠ να βγαινουν Ιστορικοι?? Να ναι καλα τα κουμασια των φροντιστηριων... 

Επεξ/σία από Dark_panel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

To καλοκαιρι τελειωσε τη ΔΕΟ στα 6 χρόνια. Ειμαι σε ολες αυτες τις γνωστες ομαδες και βλεπω τι γινεται τα τελευταια χρονια. Στη δικη μας ομαδα βεβαια, την αποκλειστικη της ΔΕΟ, δε γινονται τετοια σοβαρα καραγκιοζιλικια..

Και στις 3 μεγάλες ομάδες της ΠΛΗ στο FB δε τολμάνε να γράψουν τέτοια. Η μεγαλύτερη πλάκα γίνονταν (και γίνεται ακόμα) στην Κουκουβάγια και στο Desknet με κάτι ψευδώνυμα που το παίζουν ταλαίπωροι φοιτητές ΕΑΠ. Να γράφει ο άλλος κάθε μέρα σεντόνια για τους καημένους που δεν εχουν στον ήλιο μοίρα και πεινάνε (βλ. το πρωί στο γιαπί - το βράδυ στο ΕΑΠ), πως θα πανε να ξοδέψουν χιλιάρικα για τα ταξίδια στα εξεταστικά κέντρα κλπ. Και κοίταγες τα προφίλ τους και ήτανε κάτοικοι Αθηνών. Οχι ολοι, άντε Πάτρας και Θεσ/κης 😁

To είχαμε συζητήσει σοβαρά μεταξυ μας και καταλήξαμε ότι οι τύποι αυτοί είναι δυο ειδών: υπάλληλοι/συνεργάτες των φροντιστηρίων και φοιτητές του ΕΑΠ, συνδρομητές της υπηρεσίας "υποστήριξης εξετάσεων" που έχουν βάλει ολα τα παραμάγαζα

Επεξ/σία από Tasos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...