Προς το περιεχόμενο

ερωτησεις για δικτυο mesh σε σπιτι 1 επιπεδου


pp6210
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από csontheline,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φίλοι και χρόνια πολλά,

προσπαθω να περασω ιντερνετ απο το σαλονι σε 2 πισω δωματια για χρηση playstation και iptv (το wifi του ρουτερ χανει σχεδον 50% της 50αρας vdsl που εχω), προτιμουσα καλωδιακα για μειωση ακτινοβολιας αλλα δεν ειναι ευκολο (πολλες τρύπες κ ειμαι ενοικιαστής).

μια λυση που μου προταθηκε ειναι ενα ζευγαρι mesh, το ενα μπριζωμενο με καλωδιο στο ρουτερ βονταφον, το αλλο συνδεδεμενο με το πρωτο ασυρματα ( υπαρχει οπτικη επαφη κ αποσταση 12-14 μετρα)... κ ερχονται οι ερωτησεις, γιατι δεν το κατεχω:

1. θα εχει σημαντικες απωλειες το δευτερο αν συνδεεται ασυρματα με το πρωτο; 

2. θεωρητικα μιλωντας, εκτιθεμεθα σε περισσοτερη ακτινοβολια με το mesh δικτυο απο οτι με το κλασσικο wifi του ρουτερ για ολο το σπιτι;

3. εχουν τροπο τα mesh AP να τους κλεινεις το wifi το βραδυ ( π.χ. κουμπι wifi on/off) η θα πρεπει να τους κλεισω το ρευμα; 

4. αν φτιαξω νεο δικτυο με τα mesh και κρατησω το 2,4ghz του ρουτερ (γιατι πεφτουν 2 ΙΡ καμερες κ εκτυπωτης στα οποια εχω fixed ip μεσω ρυθμισης στο ρουτερ) θα υπαρχει conflict με το mesh 2,4;

last but  ot least, αυτα τα version 1, version 2, version 3 που αναφερουν τα tp-link deco σε τι αναφερονται? καλυτερες ταχυτητες κ wifi 6 και τετοια... γιατι εγω με το ζορι να παω vdsl100 και δεν εχω wifi6 συσκευες, αρα ειμαι οκ να παρω M4 η S4 v1, που ειναι και φτηνοτερα;

ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
16 hours ago, pp6210 said:

Καλησπερα φίλοι και χρόνια πολλά,

προσπαθω να περασω ιντερνετ απο το σαλονι σε 2 πισω δωματια για χρηση playstation και iptv (το wifi του ρουτερ χανει σχεδον 50% της 50αρας vdsl που εχω), προτιμουσα καλωδιακα για μειωση ακτινοβολιας αλλα δεν ειναι ευκολο (πολλες τρύπες κ ειμαι ενοικιαστής).

μια λυση που μου προταθηκε ειναι ενα ζευγαρι mesh, το ενα μπριζωμενο με καλωδιο στο ρουτερ βονταφον, το αλλο συνδεδεμενο με το πρωτο ασυρματα ( υπαρχει οπτικη επαφη κ αποσταση 12-14 μετρα)... κ ερχονται οι ερωτησεις, γιατι δεν το κατεχω:

1. θα εχει σημαντικες απωλειες το δευτερο αν συνδεεται ασυρματα με το πρωτο; 

2. θεωρητικα μιλωντας, εκτιθεμεθα σε περισσοτερη ακτινοβολια με το mesh δικτυο απο οτι με το κλασσικο wifi του ρουτερ για ολο το σπιτι;

3. εχουν τροπο τα mesh AP να τους κλεινεις το wifi το βραδυ ( π.χ. κουμπι wifi on/off) η θα πρεπει να τους κλεισω το ρευμα; 

4. αν φτιαξω νεο δικτυο με τα mesh και κρατησω το 2,4ghz του ρουτερ (γιατι πεφτουν 2 ΙΡ καμερες κ εκτυπωτης στα οποια εχω fixed ip μεσω ρυθμισης στο ρουτερ) θα υπαρχει conflict με το mesh 2,4;

last but  ot least, αυτα τα version 1, version 2, version 3 που αναφερουν τα tp-link deco σε τι αναφερονται? καλυτερες ταχυτητες κ wifi 6 και τετοια... γιατι εγω με το ζορι να παω vdsl100 και δεν εχω wifi6 συσκευες, αρα ειμαι οκ να παρω M4 η S4 v1, που ειναι και φτηνοτερα;

ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων 

1) Αν δεν έχεις σύνδεση gigabit, δεν θα δεις διαφορά. Επίσης, αν όλες οι συσκευές σου είναι ασύρματες, χάνεις και από εκεί, δεν σε αποσχολεί το mesh.

2) Ναι, ΑΛΛΑ δεν είναι επικίνδυνη. Κλείνεις του router και αφήνεις το mesh να κάνει την δουλειά του. Τα νεύρα από την έλλειψη του καλού σήματος σου προκαλούν μεγαλύτερη ζημιά.

3) Εξαρτάται τις συσκευές. Κάποιες παίρνουν χρονοπρόγραμμα. Αλλά τα νεότερα μοντέλα (δεν μπορώ να σου απαντήσω στο 100% με γενικότητες) κάνουν διαχείριση και δεν εκπέμπουν στο φουλ αν δεν χρειάζεται.

4) Του ρούτερ να το κλείσεις. Όλη την δουλειά θα την αναλάβουν τα mesh και θα την κάνουν και καλύτερα.

Last but not least : Συνήθως οι διαφορετικές εκδόσεις αναφέρονται σε μικροαλλαγές (σχεδιασμός, ποιότητα, λογισμικό). Για αλλαγές σε χαρακτηριστικά, αλλάζουν το μοντέλο. Αν η διαφορά τιμής ανάμεσα σε 2,4 + 5 και σε wifi 6 είναι μεγαλύτερη της διπλής, πάρε το 2,4+5. Αλλιώς, πάρε το wifi 6. Τώρα έχεις 100άρα. Σε 1 χρόνο; Άσε που το wifi 6 δεν είναι απλά μεγαλύτερες ταχύτητες, αλλά διαφορετικά χαρακτηριστικά που κάνουν το wifi πιο αποδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/12/2023 at 20:53, pp6210 said:

Καλησπερα φίλοι και χρόνια 

last but  ot least, αυτα τα version 1, version 2, version 3 που αναφερουν τα tp-link deco σε τι αναφερονται? 

 διαφορετικα hardware versions τα οποια εχουν και διαφορετικο firmware. κλασσικη βλακεια της tp link.καθε λιγο και λιγακι νεο hardware version

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...