Προς το περιεχόμενο

Νέος υπολογιστής (κουτί) για συγκεκριμένες ανάγκες , low budget


yiatsek
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Ένας πολύ καλός φίλος θέλει να φτιάξει νέο μηχάνημα. Συνήθως όταν ρωτούσα στο φόρουμ εδώ είχα πάντα μια εικόνα πραγμάτων και ζητούσα γνώμες για το τι συμφέρει κτλπ.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση κινούμαι λίγο διαφορετικά
Ο φίλος έχει περιορισμένο μπάτζετ με μαξ τα 700 ευρώ(αν γινόταν κ με λιγότερα θα ήταν ευτυχής). Το pc το προορίζει για καθημερινή χρήση , ταινίες σειρές κτλπ Αλλά αυτή τη φορά θα ήθελε να μπορεί να παίζει παιχνίδια τύπου Assassin creed odyssey , fallout 4.
Δεν ήταν ποτέ gamer απλά όταν βρίσκει χρόνο θα ήθελε να ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα 2 για αρχή και να μπορεί να έχει ένα μηχάνημα να μπορεί να υποστηρίζει τις απαιτήσεις τους.
Από ότι είδα στα requirements δεν ζητάνε κάτι εξεζητημένο. Απλά δεν γνωρίζω με το συγκεκριμένο μπάτζετ μέχρι που μπορεί να κινηθεί από άποψη επεξεργαστών κάρτας γραφικών μητρικής μνημών  κ τροφοδοτικού. Ενδεχομένως να χρειαστεί κ κουτί.
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας αν μπορείτε να προτείνεται κάποια συστήματα και αναλόγως να πράξουμε

Σας ευχαριστώ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδεχομένως να χρειαστεί και κουτί; Πως προκύπτει αυτό; Υπάρχει κάτι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί;

Θα κάνει συναρμολόγηση μόνος; Σε διαφορετική περίπτωση, σκούρα τα πράγματα.

Σε αυτό το budget περιλαμβάνονται οθόνη - περιφερειακά;

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ένα κουτί αλλά είναι σε κακό χάλι , αλλά στη τελική πες ότι κουτί μπορούμε να του βρούμε. Συναρμολόγηση θα γίνει από τεχνικό φίλο. Σε αυτό το μπάτζετ δεν περιλαμβάνεται τπτ άλλο πέρα από επεξεργαστή κάρτα γραφικών μητρική μνήμες κ τροφοδοτικό. Αν υπάρχει κάτι κατά νου πες μου :D
Επίσης όταν αναφέρω συγκεκριμένα games έχει μόνο αυτά κατά νου για αρχή τουλάχιστον που μιλάμε και να τα παίζει σε νορμάλ πλαίσια . Όχι τέρμα και αν γίνεται όχι χαμηλά. Αν μπορέσει να βρει κάτι σε μέσες άκρες θα ήταν ευτυχής.

Υγ : Εγώ ουσιαστικά δεν γνωρίζω πως να διανείμω το μπάτζετ σε ικανοποιητικό βαθμό ούτως ώστε να εξυπηρετήσω τις απαιτήσεις των 2 αυτών παιχνιδιών

να κάνω ένα ακόμα edit να γράψω τα requirements των παιχνιδιών να ξέρετε και εσείς που πάει το πράγμα

(πολύ μεγάλες βγήκανε οι εικόνες ..)

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από yiatsek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Με κριτήριο όσο το δυνατόν πιο οικονομικά αλλά να παίζει και games σε καλές αναλύσεις χωρίς προβλήματα

https://www.skroutz.gr/s/47555677/CoolerMaster-650W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Bronze-MPE-6501-ACABW-BBU.html

https://www.skroutz.gr/s/25272107/Asus-Prime-B450M-A-II-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/35208711/AMD-Ryzen-5-5500-3-6GHz-Epexergastis-6-Pyrinon-gia-Socket-AM4-se-Kouti-me-PSyktra.html

https://www.skroutz.gr/s/20497840/G-Skill-Aegis-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-F4-3200C16D-16GIS.html

https://www.skroutz.gr/s/32276771/Western-Digital-Blue-SN570-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-WDS100T3B0C.html

https://www.skroutz.gr/s/31749296/Sapphire-Radeon-RX-6600-8GB-GDDR6-Pulse-Karta-Grafikon-11310-01-20G.html

 

Το παραπάνω είναι το καλύτερο δυνατό (κατώτατο) σενάριο κατ'εμέ.

Από εκεί και πέρα το διαμορφώνεις όπως θέλεις και να θες ρίχνεις βάρος-χρήματα  σε επιμέρους hardware

Το παραπάνω σύστημα είναι ικανό να μαξάρει τα περισσότερα παιχνίδια σε 1080p με εξαίρεση ελάχιστα σύγχρονα - βαριά παιχνίδια, σε καλά fps >40

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε φίλε τι έκανες εδώ !
Ευχαριστώ καταρχάς για το χρόνο σου και τη διάθεση.
Εγώ αύριο που θα τον συναντήσω θα ενημερώσω για την απάντηση - πρόταση και θα συζητηθεί εκτενώς.
Τόσο άμεση απάντηση στο πρόβλημα δεν περίμενα. Πάντα προτείνω σε φίλους κ γνωστούς το φόρουμ για αντίστοιχες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiatsek είπε

Ω ρε φίλε τι έκανες εδώ !
Ευχαριστώ καταρχάς για το χρόνο σου και τη διάθεση.
Εγώ αύριο που θα τον συναντήσω θα ενημερώσω για την απάντηση - πρόταση και θα συζητηθεί εκτενώς.
Τόσο άμεση απάντηση στο πρόβλημα δεν περίμενα. Πάντα προτείνω σε φίλους κ γνωστούς το φόρουμ για αντίστοιχες περιπτώσεις.

 

 

Spoiler

Είμαι "κολλημένος" :D

Μου αρέσει να παρακολουθώ το hardware, ξεκίνησε από χόμπιι και έγινε "αρρώστια"

Συζητήστε το και οτι θέτε πείτε. Παίρνει βελτιώσεις, με ακόμη 70€ βάζετε καινούργιο κουτί και ψύκτρα.

Είναι θετικό το οτι μπορείτε να συναρμολογήσετε, σε άλλη περίπτωση, ούτε τα 700€ δε θα σας έφταναν...

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξαναβλέπω μήπως ο cpu θέλει 550 μητρική αντί για 450? γιατί στο σκρουτζ έχει αυτό "Συμβατό Chipset B550, X570" στο info. Βέβαια δεν έχω μπει στο manual το αυθεντικό για να ξέρω στα σίγουρα

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiatsek είπε

Τώρα που το ξαναβλέπω μήπως ο cpu θέλει 550 μητρική αντί για 450? γιατί στο σκρουτζ έχει αυτό "Συμβατό Chipset B550, X570" στο info. Βέβαια δεν έχω μπει στο manual το αυθεντικό για να ξέρω στα σίγουρα

 
 

Όχι είναι συμβατός

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/prime/prime-b450m-a-ii/helpdesk_cpu?model2Name=PRIME-B450M-A-II

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν η σύνθεση που προτάθηκε και βγαίνει στα ~520 χωρίς το κουτί είναι όντως από τις πιο οικονομικές επιλογές που μπορεί να κάνει.

Πιθανότατα να έκανα 2 αλλαγές εάν με έπαιρνε να δώσω αλλά ~50ευρω

Το τροφοδοτικό 

Seasonic G12-GC-650 650W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Wired 80 Plus

(Τώρα που το ποσταρα το δείχνει διαθέσιμο από το jmc στα 74.90 ευρω -θα πρότεινα να το κλείσετε ανάμεσα γιατί θα εξαντληθεί γρηγορα)

Και 32gb ram αντί των 16gb

Spoiler

Υ.γΕιχα ξεκινήσει να γράφω και για b550 και 5600 cpu με 50-60ευρω+ αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο.

1)Θα κερδίζατε λιγο σε cpu

2)pci-e 4.0 σε κάρτα γραφικών + σκληρό δισκο(κακό δεν θα τανε για την 6600)

3)2ο slot για nvme.

Πιθανων ένα ~10%+ επιδοσεις σε παιχνιδια.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, @topos είπε

 

To psu, αν και bronze είναι tier b... δε το λες κι άσχημα.

Παίζει επίσης οικονομικά τελευταία η εναλλακτική του cooler master g (series) κάτω από τα 60€, κοντά σε tier b επίσης

Όλα (όπως και το seasonic) στα 5 χρόνια εγγύηση

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...