Προς το περιεχόμενο

Cosmote speed home wifi mesh -προβλημα με ταχυτητες- μετα απο λιγη ωρα πεφτει η ταχυτητα τους στο μισο!!


gorgos10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας

Το παραπανω προβλημα στρωνει με μια αλλαγη καναλιου στο καναλι 112, για λιγη ωρα τα mesh βαρανε φουλ 300 mbps και μετα πεφτει η ταχυτητα στα 160mbps!!

Δομιμασα ολα τα καναλια και δεν εχω αλλο 5ghz δικτυο κοντα!μιλησα και με υποστηριξη και το ανεφερα σαν bug?

Εχει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα?τα 2 cosmote mesh ειναι ακριβως πανω και κατω απο τον οροφο του plus 2.

το περιεργο ειναι πως πιανει φουλ download-upload στην αρχη και μετα απο κανα 20 λεπτο πεφτει στο μισο η ταχυτητα...

Ενα αλλο περιεργο ειναι οτι το καναλι 116 στα 5ghz δεν με αφηνει να το βαλω.

 

Μολις το βαλω επανερχεται μονο του το μοντεμ στο καναλι 36,με το οποιο πιανω μονο 100mbps.

Τa κανα και hard reset τo modem kai ta 2 mesh,και μετα απο μια μερα περιπου το καναλι 116 οπου καταφερα να εχω 200 mbps σταθερα ξαναλλαζει μονο του στο καναλι 36!

help! 

Επεξ/σία από gorgos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 29/12/2023 at 07:55, gorgos10 said:

Γεια σας

Το παραπανω προβλημα στρωνει με μια αλλαγη καναλιου στο καναλι 112, για λιγη ωρα τα mesh βαρανε φουλ 300 mbps και μετα πεφτει η ταχυτητα στα 160mbps!!

Δομιμασα ολα τα καναλια και δεν εχω αλλο 5ghz δικτυο κοντα!μιλησα και με υποστηριξη και το ανεφερα σαν bug?

Εχει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα?τα 2 cosmote mesh ειναι ακριβως πανω και κατω απο τον οροφο του plus 2.

το περιεργο ειναι πως πιανει φουλ download-upload στην αρχη και μετα απο κανα 20 λεπτο πεφτει στο μισο η ταχυτητα...

Ενα αλλο περιεργο ειναι οτι το καναλι 116 στα 5ghz δεν με αφηνει να το βαλω.

 

Μολις το βαλω επανερχεται μονο του το μοντεμ στο καναλι 36,με το οποιο πιανω μονο 100mbps.

Τa κανα και hard reset τo modem kai ta 2 mesh,και μετα απο μια μερα περιπου το καναλι 116 οπου καταφερα να εχω 200 mbps σταθερα ξαναλλαζει μονο του στο καναλι 36!

help! 

δοκιμασε για αρχη να τα βαλεις σε μικροτερη αποσταση να δεις αν εχεις το ιδιο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ο τεχνικος του 13888 αυτο προτεινε αλλα τα χω σε σημεια δυσκολα προσβασιμα οποτε τα παρατησα εντελως!

Αλλα πριν 8-9 μερες εγινε κατι κουφο!

Μετα απο 200+σοφτ και χαρντ ρεσετ στον 1,5 χρονο που τα χω ,παντα το πανω μες συνδεοταν σε μες λειτουργια.

Μετα η (και πριν ακομη ισως) απο διακοπη δεη ενος εικοσαλεπτου,το πανω μες συνδεθηκε για πρωτη απο μονο του σε ριπιτερ μοουντ και....

Βουαλα κλεινω 9 μερες με 310/30  ταχυτητα στον πανω οροφο!

Κοσμοτε,βαλτε μια επιλογη λειτουργιας ριπιτερ ι μες στο μενου,ποτε δεν ξερεις τι γινεται!1.5 χρονο παιδευομουνα! λολ

Στις 9/1/2024 στις 1:42 ΜΜ, poulinos είπε

δοκιμασε για αρχη να τα βαλεις σε μικροτερη αποσταση να δεις αν εχεις το ιδιο θεμα.

 

Επεξ/σία από gorgos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/01/2024 at 05:42, gorgos10 said:

Και ο τεχνικος του 13888 αυτο προτεινε αλλα τα χω σε σημεια δυσκολα προσβασιμα οποτε τα παρατησα εντελως!

Αλλα πριν 8-9 μερες εγινε κατι κουφο!

Μετα απο 200+σοφτ και χαρντ ρεσετ στον 1,5 χρονο που τα χω ,παντα το πανω μες συνδεοταν σε μες λειτουργια.

Μετα η (και πριν ακομη ισως) απο διακοπη δεη ενος εικοσαλεπτου,το πανω μες συνδεθηκε για πρωτη απο μονο του σε ριπιτερ μοουντ και....

Βουαλα κλεινω 9 μερες με 310/30  ταχυτητα στον πανω οροφο!

Κοσμοτε,βαλτε μια επιλογη λειτουργιας ριπιτερ ι μες στο μενου,ποτε δεν ξερεις τι γινεται!1.5 χρονο παιδευομουνα! λολ

 

Repeater ειναι και στις  2 περιπτωσεις απλα το Mesh ειναι σαν εξτρα χαρακτηριστικα πανω στο repeating πχ  band steering κτλ. και το Mesh παιζει και στα access point δηλαδη να υπαρχει ethernet backhaul.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok nice!thank you.Δεν μπορουσε η εταιρια να βαλει μια επιλογη μες η ριπιτερ?φαινεται σταθερα να πιανει φουλ 310-30 για πανω απο 15 μερες σε ριπιτερ μοουντ μονο ομως!εστω και να αλλαξω καναλι στα 2.4 απο3 σε 10 πεφτει η ταχυτητα κατω απο τη μιση!αφου υποτιθεται ειναι ανεξαρτητα τα 2.4 απο τα 5 γιατι πεφτει η ταχυτητα?🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/02/2024 at 23:39, gorgos10 said:

ok nice!thank you.Δεν μπορουσε η εταιρια να βαλει μια επιλογη μες η ριπιτερ?φαινεται σταθερα να πιανει φουλ 310-30 για πανω απο 15 μερες σε ριπιτερ μοουντ μονο ομως!εστω και να αλλαξω καναλι στα 2.4 απο3 σε 10 πεφτει η ταχυτητα κατω απο τη μιση!αφου υποτιθεται ειναι ανεξαρτητα τα 2.4 απο τα 5 γιατι πεφτει η ταχυτητα?🙃

αν αλλαξεις καναλι στα 2,4 ghz θα επηρεασει μονο τις συσκευες που ειναι στα 2,4 ghz.εκτος αν σου αλλαζει και το καναλι στα 5ghz μαζι που το θεωρω απιθανο.

στα 2,4 ghz ειναι πιο ευκολο να εχεις παρεμβολες.

τωρα για το θεμα mesh repeater,repeater δυστυχως δεν το εχω για να δω τι επιλογες δινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν θυμαμαι καλά, το Mesh δουλεύει στα 5GHz. Σαν Mesh δίκτυο δεν μου δούλεψε ποτέ σωστά, είναι απολεστικό (στην περίπτωση μου).

Έχω το ρούτερ στο υπόγειο, το πρώτο AP στο ισόγειο και το δεύτερο στον πρώτο όροφο και τα δύο APs είναι στη βέλτιστη θέση.  Από τα 200/20 που έχω στο υπόγειο,  πάμε στα 130/20 στο ισογειο και γύρω στα 30/10 στον πρώτο όροφο.  

Βρήκα την υγεία μου με το παρακάτω τρόπο,  α. σύνδεση του ρουτερ με το AP του ισογείου με Cat6, μετά ενεργοποίηση του Mesh

β. σε  δεύτερη φάση ενεργοποίηση του Mesh για το AP του πρώτου ορόφου. 

Σταθερά τα 5GHz στο κανάλι 36 (μόνο) και χτυπάω 200/20 στο υπόγειο & ισόγειο (χωρίς απώλειες αφού υπαρχει η ενσύρματη σύνδεση) και γύρω στα 160/20 στον πρώτο όροφο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mesh ειναι εξτρα features και παιζει και στα 2,4 και στα 5 και παντου. το να εχεις Repeater cascade δηλαδη repeater πανω σε Repeater ειναι δυσκολο να παιξει σωστα. οποτε πολυ σωστα απο το router πηγες με ethernet μεχρι το πρωτο repeater που πλεον ομως παιζει ως access point. μπορεις να δοκιμασεις και καναλια πανω απο το 100.ειναι dfs οποτε μπορει να παρουν μερικα λεπτα μεχρι να γινουν ορατα.

On 25/02/2024 at 22:10, george1994 said:

Αν θυμαμαι καλά, το Mesh δουλεύει στα 5GHz. Σαν Mesh δίκτυο δεν μου δούλεψε ποτέ σωστά, είναι απολεστικό (στην περίπτωση μου).

Έχω το ρούτερ στο υπόγειο, το πρώτο AP στο ισόγειο και το δεύτερο στον πρώτο όροφο και τα δύο APs είναι στη βέλτιστη θέση.  Από τα 200/20 που έχω στο υπόγειο,  πάμε στα 130/20 στο ισογειο και γύρω στα 30/10 στον πρώτο όροφο.  

Βρήκα την υγεία μου με το παρακάτω τρόπο,  α. σύνδεση του ρουτερ με το AP του ισογείου με Cat6, μετά ενεργοποίηση του Mesh

β. σε  δεύτερη φάση ενεργοποίηση του Mesh για το AP του πρώτου ορόφου. 

Σταθερά τα 5GHz στο κανάλι 36 (μόνο) και χτυπάω 200/20 στο υπόγειο & ισόγειο (χωρίς απώλειες αφού υπαρχει η ενσύρματη σύνδεση) και γύρω στα 160/20 στον πρώτο όροφο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...