Προς το περιεχόμενο

Χαιρέτησε το laptop, κουτί gaming στα 1000 ευρώ!


Lesdal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους παιδιά και καλες γιορτές με υγεία πάνω από όλα!
Δυστυχώς το λάπτοπ που χρησιμοποιούσα εγκατέλειψε τα εγκόσμια και τώρα στρέφομαι προς κουτί για χρήση gaming,browsing όσο γίνεται futureproof, έρχεται και GTA6 άλλωστε.
Εχουμε και λέμε!
 

Ποσό που διαθέτουμε : 1000 ευρώ για το κουτι, τώρα για 50 πάνω η 50 κάτω δε θα τα χαλάσουμε 

 

Χρήση υπολογιστή : Gaming, browsing

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Oχι

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Σκεφτομαι για 27αρα 144hz+ 1080p είτε 2k δεν είμαι σίγουρος ακόμα η οθόνη θα υπολογιστεί εξτρα των 1000 ευρώ!

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα είμαι οπότε θα πάω κομμάτι κομμάτι να τα πάρω

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν μας απασχολεί

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα το φτιάξω ο ίδιος 

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

Υπάρχει λειτουργικό windows 11 

 

Για αναβάθμιση:

Έχω ήδη ένα δίσκο m2 στα 500gb οπότε για αρχή θα μείνω σε αυτόν.

 

Σας παραθέτω και λίγες σκέψεις που έκανα.Να πάω σε DDR5 η DDR4; Είδα μικρότερο από 10% διάφορα απόδοσης σε σύστημα DDR4 από το DDR5 και γενικά δεν ξέρω τι αξίζει.

Με μια γρήγορη ματιά κατέληξα στα παρακάτω.

CPU: Intel Core i5-12600KF στα 197€

MOBO: Gigabyte B760M DS3H AX (rev. 1.x) στα 150€

RAM: Kingston Fury Beast RGB 16GB DDR5  (2x8GB) στα 80€

GPU: Gigabyte GeForce RTX 4060 Ti 8GB GDDR6 Windforce OC στα 433€

PSU: CoolerMaster MWE V2 (Bulk) 750W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold στα 77€

Συνολικό αυτά στα 937€ και ένα κουτάκι γύρω στο 50αρικο και είμαστε καλά νομίζω.

Το θέμα είναι εσείς τι γνώμη έχετε; Τι θα αλλάζατε και γιατί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Επεξ/σία από Lesdal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιχνίδια έχεις σκοπό να παίξεις και τι ανάλυση κυνηγάς;

Γενικές παρατηρήσεις στις επιλογές σου:

Δεν έχεις βάλει ψύκτρα. Ο 12600kf δεν έχει οπότε είναι υποχρεωτικό και χρειάζεται μια ψύκτρα της τάξεως >=40€

Η ds3h είναι πολύ μέτρια, δε φημίζεται για τα vrm της, κατά πάσα πιθανότητα αδύναμη για τον 12600kf, θα αντιμετωπίσεις μάλλον θέματα θερμοκρασιών. Υπάρχουν εναλλακτικές κοντά στα 150€ βλέπω, ακόμη και με wifi (πχ)

Στήνεις καινούργιο μηχάνημα, ddr5 και 16gb ram θα έλεγα είναι no go... τα 32gb είναι must, 4 στικ σε ddr5 νομίζω έχουν θέματα σε περίπτωση που σκέφτεσαι αναβάθμιση μετά

Το τροφοδοτικό που έχεις επιλέξεις είναι bulk που κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει χωρίς καλώδια, οπότε το υπολογισμένο κόστος είναι εσφαλμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Τι παιχνίδια έχεις σκοπό να παίξεις και τι ανάλυση κυνηγάς;

Γενικές παρατηρήσεις στις επιλογές σου:

Δεν έχεις βάλει ψύκτρα. Ο 12600kf δεν έχει οπότε είναι υποχρεωτικό και χρειάζεται μια ψύκτρα της τάξεως >=40€

Η ds3h είναι πολύ μέτρια, δε φημίζεται για τα vrm της, κατά πάσα πιθανότητα αδύναμη για τον 12600kf, θα αντιμετωπίσεις μάλλον θέματα θερμοκρασιών. Υπάρχουν εναλλακτικές κοντά στα 150€ βλέπω, ακόμη και με wifi (πχ)

Στήνεις καινούργιο μηχάνημα, ddr5 και 16gb ram θα έλεγα είναι no go... τα 32gb είναι must, 4 στικ σε ddr5 νομίζω έχουν θέματα σε περίπτωση που σκέφτεσαι αναβάθμιση μετά

Το τροφοδοτικό που έχεις επιλέξεις είναι bulk που κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει χωρίς καλώδια, οπότε το υπολογισμένο κόστος είναι εσφαλμένο

Ξέχασα να βάλω την ψύκτρα όντως, δεν μας βγάζει από το Budget βέβαια.

https://www.skroutz.gr/s/42994363/Gigabyte-B760M-DS3H-AX-rev-1-x-Wi-Fi-Motherboard-Micro-ATX-me-Intel-1700-Socket.html αυτή την μητρική κοιτούσα η οποία έχει wifi και bt τώρα αν είναι έχει διαφορά με αυτή που προτείνεις δεν έχω ιδέα.

Χρειάζομαι τόσα πολλά gb στις ραμ; 

Από παιχνίδια δεν έχω κατι συγκεκριμένο στο μυαλό μου γενικά θέλω να παίζει όσο γίνεται καλύτερα οτιδήποτε θέληση να ανάλυση σκέφτομαι να μείνω σε 1080p και 144+ οθόνη, να μη πάω καν σε 2κ οθόνη.

Το τροφοδοτικό βλέπω μέσα έχει καλώδια πάντως.

Επεξ/σία από Lesdal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...