Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα φακελου απο windows στο ubuntu χωρις να εχω permissions


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα ,θελω να μεταφερω ολοκληρο τον φακελο που βρισκεται στα windows users/username/AppData/Local/PlexMedia Server στον φακελο στο ubuntu που βρισκεται στο /var/snap/plexmediaserver/common/Library/Application Support/Plex Media Server .Φυσιολογικα δεν με αφηνει γιατι δεν εχω τα καταλληλα permissions .Υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να γινει μιας και δεν ειμαι expert της κονσολας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μεταφορά την κάνεις μέσα από τα windows ή από το ubuntu;

Στα win μπορεί να μην σε αφήνει αν είναι ανοιχτό το Plex. Στο ubuntu δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα εκτός αν τον plex τον τρέχεις στο ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την κάνω μέσα από το Ubuntu και έχω το plex κλειστό με sudo snap stop plexmediaserver.

Την μεταφορά προσπαθώ να την κάνω μέσα από το nautilus 

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή έχεις dual boot με windows ή τον δίσκο των win τον αφαίρεσες από άλλο σύστημα;

Αν μπορείς να μπεις windows κάνε αυτό και πάρε την κυριότητα του φάκελου. Μετά κάνε την μεταφορά είτε απευθείας, είτε μέσω κάποιου εξωτερικού δίσκου.

Στο ubuntu δεν ξέρω πως λειτουργούν τα δικαιώματα.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυο διαφορετικά συστήματα όχι στον ίδιο δίσκο .Απο όσο καταλαβαίνω το πρόβλημα βρίσκεται στο Ubuntu και δεν με αφήνει να του κάνω επικόλληση λόγω έλλειψης δικαιωμάτων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε magictoboggan μεχρι  εκει εχω φτασει,δυστυχως με αυτον τον τροπο δεν μου δειχνει ολα τα αρχεια που βρισκονται μεσα στο /var/snap/plexmediaserver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Φιλε magictoboggan μεχρι  εκει εχω φτασει,δυστυχως με αυτον τον τροπο δεν μου δειχνει ολα τα αρχεια που βρισκονται μεσα στο /var/snap/plexmediaserver

Πόσο δύσκολο είναι να δώσεις στην κονσόλα το παρακάτω; 

sudo cp /φάκελος/πηγής/ /φάκελος/προορισμού/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, IKARIWTHS said:

Φιλε magictoboggan μεχρι  εκει εχω φτασει,δυστυχως με αυτον τον τροπο δεν μου δειχνει ολα τα αρχεια που βρισκονται μεσα στο /var/snap/plexmediaserver

έχεις πατήσει show hidden files στο Nautilus;

Επεξ/σία από magictoboggan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα ,θελω να μεταφερω ολοκληρο τον φακελο που βρισκεται στα windows users/username/AppData/Local/PlexMedia Server στον φακελο στο ubuntu που βρισκεται στο /var/snap/plexmediaserver/common/Library/Application Support/Plex Media Server .Φυσιολογικα δεν με αφηνει γιατι δεν εχω τα καταλληλα permissions .Υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να γινει μιας και δεν ειμαι expert της κονσολας? 

έψαξα στα γρήγορα , και root να είσαι δε μπορείς να γράψεις στο /var/snap μιας και έτσι είναι η λειτουργία του (ουσιαστικά είναι σαν να φορτώνεις image)

ψάξε σαν απλός χρήστης το /home/$USER/snap/plexmediaserver/common/Library/Application Support/Plex Media Server

υπάρχει περίπτωση το snap πακέτο του Plex να μην έχει ορίσματα στη συγκεκριμένη διαδρομή για εγγραφή δεδομένων , οπότε και δε γίνεται

(καλά τα snaps , έχουν βολέψει πολλούς που χρησιμοποιούν ubuntu server , αλλά προσωπικά δεν έχουν νόημα για μένα σε desktop , καλύτερα flatpaks)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα φίλε korakios σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.Ετσι εξηγείται αυτή η περίεργη συμπεριφορά.Στην θέση μου τι θα έκανες ; Θα κατεβαζες σκέτο το .deb ;

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2023 στις 10:20 ΠΜ, IKARIWTHS είπε

Καλημέρα φίλε korakios σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.Ετσι εξηγείται αυτή η περίεργη συμπεριφορά.Στην θέση μου τι θα έκανες ; Θα κατεβαζες σκέτο το .deb ;

θα το έψαχνα προσθέτοντας flatpak σε ubuntu (αν και δεν είμαι 100% σίγουρος το αν θα ισχύουν περιορισμοί)

deb θα έβαζα μόνο αν υπάρχει σε ubuntu και όχι ενεργοποιώντας τρίτα repositories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει επισημο deb στο σαιτ. Απορω γιατι μπλεκετε με snaps και flatpaks. Αυτα ειναι για ειδικες καταστασεις και πρωτα επιλεγουμε flatpak και μετα αν μας βαλουν το μαχαιρι στο λαιμο τα snaps. Επισης για τα flatpaks , χρησιμο ειναι το flatseal που προσθετει δικαιωματα που ισως χρειαζεται το πακετο μας και δεν τα εχει βαλει απο μονο του. Αυτα τα formats εχουν θεματα με το sandboxing που κανουν και δεν επιτρεπουν και πολλα πολλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...