Προς το περιεχόμενο

Clone Backup Phone


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα τις προάλλες αναγκαστικά Format στο κινητό και πραγματικά βαρέθηκα ύστερα την ζωή μου με όλες τις ρυθμίσεις και τις μετέπειτα εγκαταστάσεις των εφαρμογών που ήθελα.

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα (όπως κάνουμε στα Pc entire backup μαζί με λειτουργικό) για κινητά (Android) που να αποθηκεύσουμε κάπου κάποιο αρχείο image όλου του τηλεφώνου(iso) και απλά να το χρησιμοποιήσουμε όταν χρειαστεί ξανά format;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει το Titanium Backup. Αυτό τουλάχιστον χρησιμοποιούσα στο παρελθόν σε Android κινητό προφανώς. Παίρνεις backup τα πάντα εφαρμογές, ρυθμίσεις, Wi-Fi ρυθμίσεις κ.λπ. κάνεις ότι θέλεις με το κινητό, το σβήνεις, αλλάζεις ROM, εγκαθιστάς εκ νέου το Titanium Backup και έχεις τα πάντα από την αρχή. 

Η μόνη προϋπόθεση είναι ότι το κινητό πρέπει να είναι Root

Τώρα μπορεί να υπάρχουν και άλλες παρόμοιες εφαρμογές αλλά εδω και πολύ καιρό δε χρησιμοποιώ root (απλά γιατί δεν έχω χρόνο😅). 

Αναφορικά με προγράμματα αντιγραφής ολόκληρου του OS και των εφαρμογών μαζί δεν γνωρίζω. Ίσως κάποιοι άλλοι φίλοι εδώ με μεγαλύτερη εμεπιρία να μπορούν να σε βοηθήσουν.

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JPaxilleas είπε

Υπάρχει το Titanium Backup. Αυτό τουλάχιστον χρησιμοποιούσα στο παρελθόν σε Android κινητό προφανώς. Παίρνεις backup τα πάντα εφαρμογές, ρυθμίσεις, Wi-Fi ρυθμίσεις κ.λπ. κάνεις ότι θέλεις με το κινητό, το σβήνεις, αλλάζεις ROM, εγκαθιστάς εκ νέου το Titanium Backup και έχεις τα πάντα από την αρχή. 

Η μόνη προϋπόθεση είναι ότι το κινητό πρέπει να είναι Root

Τώρα μπορεί να υπάρχουν και άλλες παρόμοιες εφαρμογές αλλά εδω και πολύ καιρό δε χρησιμοποιώ root (απλά γιατί δεν έχω χρόνο😅). 

Αναφορικά με προγράμματα αντιγραφής ολόκληρου του OS και των εφαρμογών μαζί δεν γνωρίζω. Ίσωα κάποιοι άλλοι φίλοι εδώ με μεγαλύτερη εμεπιρία να μπορούν να σε βοηθήσουν.

Επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκα με τα "εκ των έσω" των κινητών, τι είναι Root , το κάνω εγώ, είναι από την κατασκευή του τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω έγω εάν βρεθεί πρόγραμμα όπως ψάχνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις εδώ ορισμένα πράγματα "What Is Root on Android, and Should You Do It?

Εάν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ και δεν έχεις εμπειρία θα σου έλεγα να μην προβείς σε κάποια ενέργεια από μόνος σου και θα σου πρότεινα να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου φίλου που έχει την αντίστοιχη εμπειρία.

Κάθε κινητό (εννοώ κατασκευαστή) έχει τους δικούς του περιορισμούς και έτσι δεν μπορούν να δοθούν απλές οδηγίες για το πως μπορείς να το κάνεις. 

Ίσως φίλοι εδώ από το Insomnia να μπορούν να σε βοηθήσουν καλύτερα μια και προσωπικά έχω αποσυρθεί από αυτή την περιπέτεια του Root, των συχνών αλλαγών ROM κ.λπ. εδώ και πολύ καιρό και έτσι δεν μπορώ να σε κατευθύνω (τουλάχιστον από εδώ).  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...