Προς το περιεχόμενο

Ανεμιστήρας σε ραδιοενισχυτή


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ένα παλιό στερεοφωνικό που είχα κοντά το 2000 μου έχει μείνει ένας ραδιοενισχυτής και τα δύο ηχεία.Επειδή όταν παίζει αρκετή ώρα μετά από λίγο κόβει(σταματάει η μουσική-δε σβήνει το μηχάνημα-ακούγεται ένα ελαφρύ "κλακ",σαν ρελέ),λογικά είναι θέμα προστασίας ,θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος να βάλω ανεμιστήρα ώστε να ενισχύσω την ψύξη του και να μην κλείνει από υπερθέρμανση(ζεματάει όταν παίζει δυνατά για ώρα).Υπάρχει τέτοια πατέντα και αν μπορώ να βάλω ανεμιστηράκι από που θα τροφοδοτείται?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, VanelloS είπε

Από ένα παλιό στερεοφωνικό που είχα κοντά το 2000 μου έχει μείνει ένας ραδιοενισχυτής και τα δύο ηχεία.

Σου έχουν μείνει ο ενισχυτής και τα ηχεία από το ίδιο στερεοφωνικό; Ποιο είναι το μοντέλο του στερεοφωνικού; Ή ποια είναι τα μοντέλα ηχείων και ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Σου έχουν μείνει ο ενισχυτής και τα ηχεία από το ίδιο στερεοφωνικό; Ποιο είναι το μοντέλο του στερεοφωνικού; Ή ποια είναι τα μοντέλα ηχείων και ενισχυτή;

Ήταν σε κομμάτια:Ραδιοενισχυτής/Cd player/Cassete/Tuner απλά όλα αυτά τα έχουν παίξει (και να μην τα είχαν παίξει σιγά μην ασχολιόμουν με κασέτες ,Cd και...λατέρνες εν έτει 2024 πλέον🥳)και δουλεύουν κανονικότατα αυτά τα δύο(3 για την ακρίβεια μιας και τα ηχεία είναι 2 κομμάτια)

Είναι (ήταν για την ακρίβεια😎) της DUAL -Γερμανικό 

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Δεν είναι ραδιοενισχυτής, αλλά Ολοκληρωμένος ενισχυτής(Υπήρχε ξεχωριστό Tuner όπως ανέφερα, απλά το έγραψα έτσι από βιασύνη),αλλά αυτό δεν αλλάζει  τον λόγο για τον οποίο άνοιξα το νήμα-πατέντα ψύξης με ανεμιστηράκι🤓

Επεξ/σία από VanelloS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις 2 μεγάλα ανεμιστηράκια υπολογιστή στις γρύλιες του ενισχυτή σου που λογικά θα έχει.

Εγώ στον δικό μου έχω βάλει 2 ανεμιστήρια προληπτικά αν και ποτέ δεν μου σηκώνει θερμοκρασίες.

Spoiler

Onkyo.jpg.5ec0313ee24475482fb4c21c38667495.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει στοιβάξει κάμποση σκόνη πάνω στα εξαρτήματα οι πατέντες με εξωτερικούς ανεμιστήρες θα το σώσουν;

Δεν είναι πιο λογικό να ανοιχτεί και να καθαριστεί από την σκόνη πρώτα; Αν θέλει μετά (ή αν συνεχίζει το πρόβλημα) ας βάλει και ανεμιστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν βαλεις ανεμιστηρες θα δημιουργησεις αλλα προβληματα. ενω θα αποβαλλεται θερμοτητα τα θερμικα κυκλωματα ελεγχου του ενισχυτη θα νομιζουν οτι εινα σε χαμηλοτερη θερμοκρασια και θα αλλαξουν την πολωση των τρανζιστορ που θα θερμανθουν περισσοτερο. τελικα θα καουνε απο υπερβολικη θερμοκρασια. η λυση ειναι απλη. καταπολεμηση στην ριζα του προβληματος. ελεγχος απο τεχνικο, καθαρισμος και αντικατασταση πιθανον χαλασμενων εξαρτηματων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς αερίζετε όλο το μηχάνημα είναι μέσα σε ντουλάπι?

Εγώ το μακρινό ~2000 που είχαμε στο σπίτι αντίστοιχο μέσα σε ντουλάπι έκανα 2 τρύπες στο πίσω μέρος και έβαλα 2 ανεμιστήρες να ρουφάνε αέρα από έξω.

Εάν θυμάμαι καλά ήταν 12αρηδες και 240v και τους είχα κουμπώσει σε υποδοχή μπριζας ρεύματος που είχε ο ενισχυτης.

Αλλά όντως καλό είναι να πάει πρωτα σε κανένα ηλεκτρονικό να το τσεκαρεις εφόσων έχεις ήδη θεματακια μην λαμπαδιασεις χριστουγεννιάτικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 ώρες πριν, tarantules είπε

Μπορείς να βάλεις 2 μεγάλα ανεμιστηράκια υπολογιστή στις γρύλιες του ενισχυτή σου που λογικά θα έχει.

Εγώ στον δικό μου έχω βάλει 2 ανεμιστήρια προληπτικά αν και ποτέ δεν μου σηκώνει θερμοκρασίες.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Onkyo.jpg.5ec0313ee24475482fb4c21c38667495.jpg

 

Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω αλλά αν γίνεται με κάποιο τρόπο, εντός του μηχανήματος(αν δεν γίνεται, Οκ ακόμα και όπως τα έχεις εσύ)-από που τροφοδοτείς όμως τα ανεμιστηράκια?

13 ώρες πριν, @topos είπε

Καταρχάς αερίζετε όλο το μηχάνημα είναι μέσα σε ντουλάπι?

Εγώ το μακρινό ~2000 που είχαμε στο σπίτι αντίστοιχο μέσα σε ντουλάπι έκανα 2 τρύπες στο πίσω μέρος και έβαλα 2 ανεμιστήρες να ρουφάνε αέρα από έξω.

Εάν θυμάμαι καλά ήταν 12αρηδες και 240v και τους είχα κουμπώσει σε υποδοχή μπριζας ρεύματος που είχε ο ενισχυτης.

Αλλά όντως καλό είναι να πάει πρωτα σε κανένα ηλεκτρονικό να το τσεκαρεις εφόσων έχεις ήδη θεματακια μην λαμπαδιασεις χριστουγεννιάτικα..

Δεν είναι ότι έχει θέμα, από πάντα το έκανε :

όταν έπαιζε πολύ δυνατά για αρκετή ώρα,άκουγα το "κλακ"-ρελεδάκι και έκοβε η μουσική, ήταν πολύ ζεστό πάνω όταν το ακουμπούσα, αλλά δεν είναι λογικό αφού δεν έχει ενεργητική ψύξη(ανεμιστήρα εντός)?

14 ώρες πριν, TopCLR είπε

Αν έχει στοιβάξει κάμποση σκόνη πάνω στα εξαρτήματα οι πατέντες με εξωτερικούς ανεμιστήρες θα το σώσουν;

Δεν είναι πιο λογικό να ανοιχτεί και να καθαριστεί από την σκόνη πρώτα; Αν θέλει μετά (ή αν συνεχίζει το πρόβλημα) ας βάλει και ανεμιστήρες.

Το έχω ανοίξει και καθαρίσει: ΚΟΥΦΕΤΟ😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, VanelloS said:

Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω αλλά αν γίνεται με κάποιο τρόπο, εντός του μηχανήματος(αν δεν γίνεται, Οκ ακόμα και όπως τα έχεις εσύ)-από που τροφοδοτείς όμως τα ανεμιστηράκια?

Εγώ τα συγκεκριμένα τα έχω συνδέσει σε ένα καλώδιο usb και το έβαλα πάνω σε ένα περισσευούμενο φορτιστή κινητού.Αγόρασα και ένα dimmer usb θηλυκό σε αρσενικό να ρυθμίζω τις στροφές να μην ακούγονται δυνατά όταν παίζει ταινίες, αλλά αυτό αν θες το βάζεις.Υπήρχε η δυνατότητα να μην χρησιμοποιήσω εξωτερικό φορτιστή για την τροφοδοσία και απλά να συνδέσω το usb καλώδιο στην πίσω θύρα usb του ενισχυτή που συνήθως την έχουν μόνο για firmware update αλλά προτίμησα να μην το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, tarantules είπε

Εγώ τα συγκεκριμένα τα έχω συνδέσει σε ένα καλώδιο usb και το έβαλα πάνω σε ένα περισσευούμενο φορτιστή κινητού.Αγόρασα και ένα dimmer usb θηλυκό σε αρσενικό να ρυθμίζω τις στροφές να μην ακούγονται δυνατά όταν παίζει ταινίες, αλλά αυτό αν θες το βάζεις.Υπήρχε η δυνατότητα να μην χρησιμοποιήσω εξωτερικό φορτιστή για την τροφοδοσία και απλά να συνδέσω το usb καλώδιο στην πίσω θύρα usb του ενισχυτή που συνήθως την έχουν μόνο για firmware update αλλά προτίμησα να μην το κάνω.

Εμένα 100% δεν έχει θύρα usb είναι λίγο Κολοκοτρωνέικος !🤓

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πάλι ,τα ανεμιστηράκια τύπου υπολογιστή τι βύσμα κατάληξης έχουν ,δηλαδή αυτό που λες ότι το σύνδεσες σε usb πώς έγινε ακριβώς ; Υπάρχει κάποιος αντάπτορας;

Εαν μπορείς και σου είναι εύκολο μπορείς να μου στείλεις μία φωτογραφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανεμιστήρια τα είχα πάρει από ebay και είχαν την κλασική 4πολική για να τα συνδέσεις στον υπολογιστή.Τα έκοψα , τα σύνδεσα μεταξύ τους και έγδυσα ένα καλώδιο usb και τα σύνδεσα.Αν δεν το έχεις με τις συνδέσεις , μπορείς να παραγγείλεις έτοιμα από ali ή ebay.Σαν αυτό πχ που έχει και διακόπτη on/off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, tarantules είπε

Τα ανεμιστήρια τα είχα πάρει από ebay και είχαν την κλασική 4πολική για να τα συνδέσεις στον υπολογιστή.Τα έκοψα , τα σύνδεσα μεταξύ τους και έγδυσα ένα καλώδιο usb και τα σύνδεσα.Αν δεν το έχεις με τις συνδέσεις , μπορείς να παραγγείλεις έτοιμα από ali ή ebay.Σαν αυτό πχ που έχει και διακόπτη on/off.

Είσαι πάρα πολύ δυνατός😎

Αυτά Ελλάδα δεν υπάρχουν σε e-shop ας πούμε ή άλλου?

Επίσης: 1. Για να μπουν εντός του ενισχυτή παίζει? Και

2. Είδες διαφορά? Παίζει "άκοπα" πλέον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, VanelloS said:

Είσαι πάρα πολύ δυνατός😎

Αυτά Ελλάδα δεν υπάρχουν σε e-shop ας πούμε ή άλλου?

Επίσης: 1. Για να μπουν εντός του ενισχυτή παίζει? Και

2. Είδες διαφορά? Παίζει "άκοπα" πλέον?

Τον ενισχυτή τον πήρα μεταχειρισμένο και ακριβώς κάτω από τις γρύλιες έχει δικό του ανεμιστήρα 120άρι ο οποίος δεν έχει δουλέψει ποτέ.Όταν ρώτησα τον προηγούμενο κάτοχο μου είπε οτι δεν είχε παρατηρήσει ποτέ να δουλεύει οπότε ισχύουν δυο τινά...Ή ήταν χαλασμένος (λίγο απίθανο) ή το κύκλωμα που ενεργοποιεί τον ανεμιστήρα μέσω του αισθητήρα θερμοκρασίας είναι ρυθμισμένος σχετικά ψηλά ώστε να παίρνει μπρος στα μεγάλα ζόρια.Επειδή εγώ όμως δεν ξέρω τι από τα δυο ισχύει , προληπτικά έχω βάλει 2 120άρια να παίζουν μόνιμα σε χαμηλές στροφές.Πάντως και πριν κάνω την πατέντα με τα ανεμιστήρια δεν μου ζεσταινόταν καθόλου ο ενισχυτής ακόμα και μετά από 2 συνεχόμενες ώρες που έπαιζε.

Αυτό που ρωτάς αν υπάρχουν σε eshop ελληνικό δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, tarantules είπε

Τον ενισχυτή τον πήρα μεταχειρισμένο και ακριβώς κάτω από τις γρύλιες έχει δικό του ανεμιστήρα 120άρι ο οποίος δεν έχει δουλέψει ποτέ.Όταν ρώτησα τον προηγούμενο κάτοχο μου είπε οτι δεν είχε παρατηρήσει ποτέ να δουλεύει οπότε ισχύουν δυο τινά...Ή ήταν χαλασμένος (λίγο απίθανο) ή το κύκλωμα που ενεργοποιεί τον ανεμιστήρα μέσω του αισθητήρα θερμοκρασίας είναι ρυθμισμένος σχετικά ψηλά ώστε να παίρνει μπρος στα μεγάλα ζόρια.Επειδή εγώ όμως δεν ξέρω τι από τα δυο ισχύει , προληπτικά έχω βάλει 2 120άρια να παίζουν μόνιμα σε χαμηλές στροφές.Πάντως και πριν κάνω την πατέντα με τα ανεμιστήρια δεν μου ζεσταινόταν καθόλου ο ενισχυτής ακόμα και μετά από 2 συνεχόμενες ώρες που έπαιζε.

Αυτό που ρωτάς αν υπάρχουν σε eshop ελληνικό δεν το γνωρίζω.

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο από ότι κατάλαβες είναι το πώς θα τροφοδοτήσω τα ανεμιστηράκια ,το να μπουν ,θες μεγαλύτερα θες μικρότερα κάπως θα χωρέσουν μέσα στο σασί ,αυτό που μου έστειλες ανεμιστηράκι με απευθείας usb από ebay είναι πολύ καλή επιλογή γιατί και εμένα ο ενισχυτής πίσω έχει αν δεν κάνω λάθος τρεις ή τέσσερις υποδοχές σούκο(όχι σούκο,το πιο "λεπτό"- δεν ξέρω πως ονομάζεται. Ενδεχομένως αν δεν τα βρω ελλάδα και τα φέρω από εκεί να κάνω δουλειά ,δεν καίγομαι κιόλας .Εξάλλου ήταν παρατημένα σε αποθήκη και απλά θέλω να τα βάλω στο σπίτι για καμιά γιορτούλα κτλ.Επαγγελματικά μεγάλα αυτοενισχυόμενα έχω ,αλλά δεν μπορώ να τα έχω στο σαλόνι χαχα(2η ενασχόληση με DJιλίκια🥳)

Αυτό που με εκνευρίζει όμως περισσότερο ότι δεν έχει συνδέσεις Speakon ή κάποια άλλη πιο εξελιγμένη παρά κόκκινο μαύρο σύρμα -κλέμες λέγονται αυτά αν δεν κάνω λάθος.

Τώρα που το σκέφτομαι αν δω στις μεγάλες εντάσεις για ώρα μου κόβει και δεν μπορώ να κάνω ούτε μία γιορτή της προκοπής 🤓χαχα ,να παίξω τα ηχεία που έχει (δεν θυμάμαι watts), με κάποιον άλλον τελικό ενισχυτή, μικρό φυσικά. Αλλά και πάλι θα θέλω κάποιου είδους μετατροπή από την έξοδο του ενισχυτή γιατί ο ενισχυτής βγάζει τις επαγγελματικές εξόδους ενώ εκεί θα καταλήξω πάλι σε σύρμα ....θα δω τι θα κάνω...

Επεξ/σία από VanelloS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...